Zahradnictví: Rodinný přítel

• Česko Zahradnictví: Tři sestry (více)

Filmová trilogie Zahradnictví se skládá ze tří samostatných filmů odehrávajících se na pozadí nejdramatičtějších období minulého století a časově předchází oblíbenému snímku Pelíšky (1999). Vypráví o třech rodinách: rodině leteckého radiotelegrafisty, rodině majitele kadeřnického salonu a rodině majitele zahradnictví. Obsáhne 20 let života postav, které musely v těchto pohnutých časech prožít nejlepší léta svých životů. Rodinný přítel je melodrama odehrávající se ve 40. letech za německé okupace. Tři mladé ženy a dvě děti čekají na návrat svých vězněných mužů a otců. Válkou vynucenému rodinnému společenství obětavě pomáhá rodinný přítel a lékař Jiří. Film je příběhem lásky, která nesměla být naplněna, vypráví o věrnosti, touze, vině a lásce, o odchodech a návratech, o rodině, rodičích a dětech. Jde o rodinný portrét viděný pohledem žen, které osud svedl dohromady. (Cinemart)

roller

Příběh s velkým potenciálem dokulhal (dvakrát jsem při sledování filmu usnul) za 130 minut k cíli, v němž nepociťuji žádoucí smutek ze smrti postavy, zahrané velmi špatným Ondřejem Sokolem. ()

str0001

Bohužel opravdu veliká nuda. Málem jsem to ani nedokoukal. Jediná jiskřička v celém filmu, je mladá Janžurka a její vtipná role. ()

Akinaz

Musím upřímně říct, že jsem byla velice mile překvapená... Moc jsem od snímku neočekávala, reklama kolem mě tak nějak úplně minula. Popravdě jsem na něj narazila teprve nedávno a před pár minutami ho shlédla. Silný příběh z nelehké doby druhé světové války, kdy to ženy, které zůstaly bez mužů neměly jednoduché a každým dnem je provázel strach z příchozího telegramu o jejich skonu. Naše tři ženy v hlavních rolích měly velikou podporu právě v rodinném příteli Jiřím, který svým nevtíravým způsobem zastal i roli chybějících otců. Krásné zpracování, pozvolné vyprávění s jemně aplikovanou hudbou tomu dodávalo švih. Děj nebyl vůbec předvídatelný a v mnohých scénách byl divák nucen číst mezi řádky, což tento snímek opravdu vyžaduje. Docela se podivuji nad nízkým hodnocením. Možná je to právě proto, že číst mezi řádky neumí každý a ne každý zvládne z atmosféry a skromných dialogů vycítit směr a poselství filmu. Je to škoda a těmto lidem bych doporučila podívat se na film znova, protože, co nebylo pochopeno napoprvé.... ale to je jen můj názor. Já mohu snímek s čistým svědomím doporučit a pokračování si rozhodně nenechám ujít. ()

lebi

Nelíbilo se mi to, Hřebejk umí mnohem lepší věci, Geislerová už v podstatě nemůže předvést nic neočekávaného, když má těch rolí za sebou tolik, Sokol hrál dobře, jeho smrt byla ale neskutečně odfláknutá... Jak řekla moje sestra: Naprosto zbytečný film. ()

slatkakuca

H+J se musí něčím sjíždět, jinak to není možný. Co ten dům uprostřed ničeho?co ta Sokolova parodie na herectví? co ten kůň? celý jsem o nepobrala a dokoukala jen abych mohla hodnotit.... Jedna hvězda za Geislerovou a Meliškovou, druhá za hudbu.... ()

JerryPilsen

Škoda celkové nesourodosti děje,protože je jinak co nabídnout.Dobře položený příběh ale ztrácí polouzavřeným koncem,kde je jasné,že se bude protínat s dalšími díly.Sokol úžasnej. ()

SNCIS

"Počkej, až se to dozví Mařčí!" - "To nás raději udej gestapu! Ta vyžvaní i to co neví." Úvodní scéna působí tak, že trochu půjde i o komedii, avšak opak je pravdou. Je to dobové drama a i trochu romantický film. Scény byly zdlouhavé, soundtrack uspávací, kostýmy a prostředí průměr, příběhově jednoduché. Herci vypadali po celou dobu unaveně, až ta únava přešla i na mně. "Naši tátové jsou hrdinové, proto musí bejt zavření v kriminále. Kdyby byli zbabělci seděli by tady s náma." Jsem tedy velice zklamaný, protože jsem čekal víc... Kvůli Sokoli tu jednu hvězdu dám, ale více si to nezaslouží. - 10%. ()

Lulugo

Rodičům, kterým je 80, se to moc líbilo. Myslím, že je dobře točit filmy o tom, jak se v těžkých časech naší historie žilo normálním lidem. Rodiče doporučují, já taky. ()

boudiccaw

Hltala jsem výkony všech herců a chvílemi byla i dojatá, párkrát jsem se i pousmála, ale celkově mi přišlo téma příliš mírné oproti tomu jak by to bylo ve skutečnosti....nicméně jako "film", když si ho nespojím se situací, která se nás skutečně týkala se mně hodně dotkl. ()

adaben

Viděno v televizi. Je dobře, že se občas točí i "psychologické" či "rodinné" filmy a ne jen pořád kriminálky. Chápu i tu Hřebejkovu zřejmou inspiraci Bergmanovým "Fanny a Alexander" (kdo filmově dospíval v 80 letech, ví, jaký to byl zvláštní zážitek) a tak by mi ani nevadila pomalost rodinných scén, jen tomu přece jen něco chybělo. Navíc a možná to bylo tv.sestřihem, trochu se vytrácela i jistá logičnost. Některé herecké výkony stojí za zaznamenání (David Novotný, M.Finger), u některých dalších představitelů mi to trochu skřípalo, možná i tím, že se někteří herci (jako žel O. Sokol) nyní proflákli účastí ve všech žánrech, včetně reklam. Z odstupu na ně bude pohled třeba smířlivější. ()

Pajina68

Moc jsem se na tuhle trilogii těšila. Mám ráda dobové filmy. Ale byla jsem vážně moc zklamaná. Děj byl takový divný, vůbec to nemělo spád, chyběla mi tam energie, trápila jsem se čekáním na "Něco", co ovšem nepřicházelo. Pro mne dost velké zklamání. Škoda. Jako by u nás už nikdo nedokázal natáčet filmy, které by opravdu zaujaly. ()

andreas_tool

Z celé trilogie naprosto nejslabší. Scénář je naprostá mizérie. 2*. Ale druhý a třetí díl jsou lepší. Tak tomu. Dejte šanci! ()

bonsetti

Divný film :-) Nechápu, že to je od Hřebejka. Místy docela dobrý, místy špatně sestříháno, časové, logické, věcné nesmysly - např. luxus vila u zahradnictví, další vila osamocená uprostřed polí a pod. Oba domy ovšem hezké s krásným interiérem :-) ()

alienable

Neurazí, nenadchne. Taková dobrá audiovizuální kulisa s příběhem. Vhodné pustit k domácím pracem (jiný stejně teď nejsou). ()

horskejvlk

Jarchovský&Hřebejk záruka poutavého námětu, kvalitního scénáře a skvělé režie. Byl jsem nadšen, myšlenka odboje kdo byl větší hrdina a koloběh života a významu přítomnosti. Aňa Geislerova vysloveně září skvělým výkonem a Ondřej Sokol naprosto bravůrní. O čem vlastně tento film či sága je? Dramaturgicky něco jako Toman, Musíme si pomáhat, Občanský průkaz nebo jako seriál První republika, tak od všeho trochu a vyznívá především o charakterech a jejich významu, malichernostem života a důležitými chvílemi které si člověk neváží a najednou je odvane čas.  Velké myšlenky nebo věci zanikají neboť Fraška života letí kupředu a diváky už nikterak nezajímá zápletka prvního aktu. Děkuji za tuto trilogii. ()

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST