Gifted

Gifted

USA, 2017, 101 min

"Gifted" je ďalším príjemným filmom tohto roku. Je vždy super vidieť film takéhoto typu, lebo v človeku trošku otvorí iné obzory a ukáže, že svet vie byť aj pekné miesto. Teda... pokiaľ sa ľudia nevláčia po súdoch kvôli tomu, kto sa bude starať o dieťa. Áno. To je asi najväčším problémom tohto filmu, že tu máme opäť aj scénky, ktoré by som radšej nevidel, no čo už narobíme? Ale na druhú stranu tu máme vynikajúce postavy podané skvelými a talentovanými hercami. Chris Evans, Octavia Spencer ale aj Jenny Slate a Mckenna Grace. Všetci sú skvelí. Film je milý, na správnych miestach správne vtipný a veľmi dobre ukazuje vzťah medzi strýkom a jeho neterou. Plus aj to, že nemáme občas hovoriť veci, ktoré možno nemôžeme splniť, lebo môžu ľudí okolo nás zraniť oveľa viac, než by sme si mysleli, že to môže spraviť. Ale Amerika je často o takýchto rozhodnutiach, ktoré vedia veľa vecí zmeniť. Pre mňa je to vynikajúci film. Odporúčam vidieť. Hodnotenie: A-(4.5.2017)

Milý snímok o mladej géniuske sa našťastie nezvrhol na nejaké hendikepované, rakovinou rozožraté, rozvodom rozvrátené, úrazom zničené melodráma. O to si to cením viac, pretože to ukazuje, že hlavné postavy si môže človek obľúbiť aj bez toho, aby im chýbali končatiny alebo im zostávalo len pár týždňov života. Tu bola jediným problémom "milujúca" babička, oproti ktorej je aj Cruella de Vil celkom sympatická pani. Súdi sa o svoju jedinú vnučku so všetkým nasadením, aby ju potom vymenila za posratú dizertačku. No čo, rovina filmu - ani génius to nemusí mať v živote ľahké - presakuje z každej scény, čo nemusí byť hneď výčitka. Vynikajúco som sa bavil a keď mi neprekážal ani kapitán Rogers, tak to znamená, že film na výbornú. Apropo, malá Mckenna to zahrala ako pani, zatienila všetky dospelé postavy a strhla na seba celú pozornosť.(17.5.2017)

Né, že bych matematice nějak extra rozuměl, ale mám pro filmy z tohoto prostředí slabost. Nejenom mě, ale i akademii oslnila Beautiful Mind o laureátovi Nobelovy ceny Nashovi. V posledních letech pokračoval Asa Butterfield v Brilliant Young Mind a Dev Patel si zahrál muže, který znal nekonečno. Gifted si vypůjčuje reálné teorie, konkrétně 7 mileniálních "problémů", z nichž byl do dnešního dne vyřešen pouze jeden. Jeden ze zbývajících je využit jako premise geniality v tomto snímku. Snímek ho vhodně využívá, nicméně nezabíhá do nicneříkajících detailů, spíše je to takové lanko, které nás nakonec i doprovodí do závěru. Ač by se pěti hvězdami nemělo plýtvat, film ve mně zanechal tak příjemný pocit, že neodolám. Když Chris Evans dokáže utáhnout stamilionóvé marvelovky, není boha, aby si neporadil s nezávislým snímkem za pár babek. Třešničkou na dortu je výborná Mckenna Grace, kterou určitě nevidíme naposled. Tento typ filmů obecně nevyhledávám, ale takhle jednou za čas se moc rád podívám.(24.5.2017)

Přirozená lidská nádhera...a tím jsem asi dostatečně vyjádřil můj celkový dojem z tohoto krásného filmu, jedno oko nezůstalo suché. Nebudu tady vypisovat, jak skvěle hrají jednotliví herci, jelikož v komentářích se všichni víceméně shodují..jenom připojím, že takto naměkko jsem nebyl z filmu už dobrých 5 let, ne-li více. Kdo má tedy rád lidská dramata s dobrým koncem, není lepšího filmu než The Gifted !..................moje hodnocení = 10 z 10.(15.5.2017)

Marc Webb po tých dvoch spidermanoch konečne režíroval niečo realistickejšie - a hneď to bolo razom pútavejšie a zaujímavejšie (hoci nie až tak ako moja srdcovka 500 Days of Summmer, ktorú Marc režíroval už pred neuveriteľnými 8 rokmi). Príbeh to bol rozhodne zaujímavý, k tomu slušná zápletka, hoci som očakával že bude ešte o niečo viac vyhrotená. Ale vďaka charizmatickému Frankovi, svojskej Mary a panovačnej Evelyn to bola psychologická hra ako sa patrí. Ústredná dilema medzi dvomi protipólmi predstavy o Marynom detstve bola sama o sebe predpokladom pre dobrú drámu. Ja osobne som spokojný, hoci mi trochu prekážalo, že druhá polka filmu sa už dosť silno koncentrovala na ten súd a nie na Mary a jej vysporiadanie sa s vlastným nadaním.(28.5.2017)