Velký dar

Gifted

Gifted

USA, 2017, 101 min

Marc Webb po tých dvoch spidermanoch konečne režíroval niečo realistickejšie - a hneď to bolo razom pútavejšie a zaujímavejšie (hoci nie až tak ako moja srdcovka 500 Days of Summmer, ktorú Marc režíroval už pred neuveriteľnými 8 rokmi). Príbeh to bol rozhodne zaujímavý, k tomu slušná zápletka, hoci som očakával že bude ešte o niečo viac vyhrotená. Ale vďaka charizmatickému Frankovi, svojskej Mary a panovačnej Evelyn to bola psychologická hra ako sa patrí. Ústredná dilema medzi dvomi protipólmi predstavy o Marynom detstve bola sama o sebe predpokladom pre dobrú drámu. Ja osobne som spokojný, hoci mi trochu prekážalo, že druhá polka filmu sa už dosť silno koncentrovala na ten súd a nie na Mary a jej vysporiadanie sa s vlastným nadaním.(28.5.2017)

„MARY JE POVAŽOVÁNA ZA ZÁZRAČNÉ DÍTĚ MATEMATIKY. ALE ŠKOLNÍ VZDĚLÁNÍ, KTERÉ JI POSKYTUJETE…“ /// Útok na city za pomoci chytrý sedmiletý holčičky, správňáckýho strejdy a kocoura. Vháněj mi slzy do bulv a vyprávěj, jakou výchovu by mělo mít geniální dítě. Chvíle štěstí střídá soudní drama a další emoce (u mě hodně emocí…). A to všechno pro ten úžasnej pocit, kdy můžete říct… „dokázals to chlape!“ /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) V osmi letech jsem četl René Descartese (tu píčovinu vo tý metodě).. 2.) Navierova-Stokesova rovnice je můj život. 3.) Thx za titule „jives a patras92“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ *(23.7.2017)

Osobne ma viac na scenári zaujali postavy strýka a babičky ako samotného dieťaťa. A ten scenár a Webb si toho sú vedomí a poskytujú obom postavám solídne pozadie pre rozohranie celkom krutej psychologickej hry. A nakoniec toho veľa povie aj niekto už dávno mŕtvy. Je Mary obetný baránok tejto hry dospelých? Má právo na vlastný názor? Nemá v niečom predsa len tá babka pravdu? Nie je pre Franka Mary iba nástrojom na vyrovnanie sa s minulosťou aj napriek tomu, že dieťa úprimne miluje? Odpovedí a autorského postoja sa nám nakoniec dostane a sú predvídateľné, ale celkovo zvraty v scenári mi prišli prekvapivé a čo je najdôležitejšie, majú svoju logiku.(10.9.2017)

Drtivý útok na divákovy emoce. Film mě velice překvapil ale zároveň trochu zklamal. Evans je velmi dobrým hercem. S rolí „taťky“ se popral se vší ctí, a dokázal, že umí zahrát i vážnější roli. Film mě ale trošičku zklamal, z mého pohledu nelogickou částí, která sice byla emočně silná ale někde v pozadí mi to nedávalo moc smysl. To ale nedokáži posoudit, neboť americké zákony neznám. Dám sice čtyři hvězdičky ale, že bych prahnul po další projekci? No možná jednou a jestli si vzpomenu…(11.9.2017)

Univerzálne prístupná pecka pre každého človeka (snobov tam samozrejme nerátam). 500 dní so Summer to síce nie je ale aj tak veľká škoda, že si Webb Spidermanom tak pošramotil povesť. Najlepšia klišovitá žmýkačka sĺz za veeeeeľmi dlhú dobu. A nepotrebuje k tomu vozíčkarov, gayov, mŕtve zvieratá alebo francúzštinu (prípadne iné barličky). Stačí dobrý príbeh, sympatické postavy a profesionálne uchopenie. 9/10(8.8.2017)