Stvoření světa

• Francie La Création du monde (více)

V Písmu svatém se praví, že na počátku všeho života na Zemi byla tma a Pánbůh. V případě tohoto animovaného snímku Pánbůh roztomile roztržitý, který měl před sebou spoustu práce. Aby na ni nebyl sám, pořídil si vejce, jež poctivě zahříval, až se z nich po čase vyklubali andílci. Jenže z posledního vejce, které bylo pěkně kropenaté, se vyloupl neposedný ďáblík. Poté, co měl pomocníky pohromadě, potřeboval Pánbůh ke své další práci světlo. Marně však škrtal zapalovačem. Jako vždy totiž nefungoval. Stvořitel proto musel použít slavného triku se zvoláním: Budiž světlo!. Světlo bylo a Pánbůh se mohl s pomocí andílků pustit do tvoření, jež mu s nevyčerpatelným vtipem a nekonečnou řadou skvělých nápadů kazil neposedný ďáblík. Nejvíce se samozřejmě vyřádil ve chvíli, kdy Pánbůh začal tvořit člověka. Adama si ještě Stvořitel ohlídal, ale Evu ďáblík okamžitě zkazil tím, že ji naučil trsat rocknroll (a je to vůbec první rocknroll, jaký kdy zazněl v českém filmu)... (oficiální text distributora)

DocBrown

Pohadka, stvoreni sveta podle bible nemuze byt nicim jinym. A to se jeste radeji autori zdrahaji zminit, s kym meli potomci Adama a Evy svoje potomky. Nejlepsi jsou certi. perte se a zerte se ()

Paity

Nezopakovatelný Werichlův dabing, skvělé podání Bible... rozhodně pro děti více než užitečné a poučné. Milujte se množte se!!! Povinně!!! ()

Arach.No

Křesťanství mě nikdy neoblblo a dokud se mu to nepovede, tak vyšší hodnocení než 50% jejich (i když pěkně zpracovanému) propagačnímu materiálnu dát nehodlám. ()

Zik2

Zvyšuji na hvězdiček. Pokud se řekne „stvoření světa“, jistě si velká část Čechů vybaví tento krásný a vtipný film... :-) ()

Foxhound#1

Nenásilně a humorně zpracované téma stvoření světa podle bible a jedno z nejlepších děl československého animovaného filmu. ()

Prochy38

Dokonalá pedagogická pomůcka, měli by to dětem pouštět ve škole, než je to nutit číst! Pan Werich výborně a příjemně dabuje. Krásně namalováno a skvěle vymyšleno. ()

luczi

Fantastické ilustrace: Jean Effel (vl. jm. Francois Lejeune), fantastický vypravěč: Jan Werich, fantastické veršíky: Adolf Hoffmeister. Milé a laskavé sdělení: Milujte se a množte se. Kterého křesťánka by tento filmeček mohl urazit? Je ironií, že jej někteří kritizují pouze z hlediska křesťanské tématiky a druzí zase proto, že ho natočili ti nekřesťanští komunisti. Zajímavý komentář: Sportovec ()

ClimbVibe

Skláním se před tvůrci jakou spoustu dobré práci odvedli. Mě samotného ale film místy trochu nudí a není to něco na co bych se vždy rád podíval... Proto "jen" 4 hvězdy. ()

Wishkah

Politika se dá hledat i jinde než v téhle skvělé pohádce. Já na ni zvysoka kašlu a užívám si krásnou animaci s vtipným komentářem ()

peetriss

Síla tkví zejména ve všudypřítomném a účinném nadhledu a vtipu, kterým je podáváno biblické stvoření světa. Každou vteřinou jde znát, že tvůrci se do tohoto animovaného díla pustili s plnou dávkou lásky a hravosti. Lepší vypravěč, než Jan Werich, by se hledal jen těžce. Ideologická tendenčnost době, ve které film vznikl, je taktéž neoddiskutovatelným faktem, leč bez ní by režim pravděpodobně neumožnil tomuto dílu vzniknout. Myslím, že tvůrcům se podařilo s tímto složitým faktem vyrovnat dobře, protože komunistická ideologická kontaminace není rušivá a deklasující. Určitě jeden z vrcholů českého kresleného filmu. 90% ()

Rozjimatel

3,5  Ako dieťaťu sa mi to páčilo, dnes už vidím, ako film za ten čas zostarol a tiež sa nedajú prehliadnuť mnohé muchy. V prvom rade na tú strašne jednoduchú a trhanú animáciu sa dnes už nedá veľmi pozerať, mám pocit, že nestála za veľa už v tej dobe. Má to príjemný hlasový sprievod Wericha a celkom podarené nápady a vtípky a tiež pomerne príjemný hudobný sprievod. Lenže to platí možno len v prvej polovici, potom sa už nápady začínajú mechanicky opakovať a tie budovateľské piesne začínajú liezť na nervy. Najväčší problém ale vidím v komunistickej agitácii, ktorá je poprepletaná celým filmom. To som si ako dieťa napríklad vôbec neuvedomoval a pripadá mi to dosť zvrátené, strkať takúto politiku do detského filmu. Toto moje pomerne vysoké hodnotenie je s prižmúrením očí len z čistej nostalgie. ()

Eruntano

Krásná pohádka s nekonečnou zásobou úžasných nápadů jak ztvárnit různé detaily "božské tvorby" a s perfektně zákeřným pekelníkem. Werich je úžasný vypravěč a hudba (bez ohledu na slabší textovou složku) mi připadá též velmi dobrá. Celkový dojem pak nemůže být jiný než výborný. Též nejsem věřící jako mnozí, ale nechápu, proč by mi biblické téma mělo kazit požitek z filmu nebo jeho příběhu. Nepřipadal mi nijak nebezpečný... ()

Movie Gourmet

Legendární, vtipně a originálně natočený film ve kterém se v podání pana Wericha dozvíme, jak Bůh stvořil člověka a svět ve kterém žije. Velmi originální vtipné hrádky se štětcem či tužkou, chcete-li a divákovou fantazií. Verdikt: 5* a 90 %. ()

ADIO45

Ať si o Bibli myslí, kdo chce, co chce, a i když se mi některé pasáže zdají trochu přitažené za vlasy nebo s nimi nesouhlasím, tahle kniha byla napsána před tisíci lety a přesto dnes nenajdete člověka, který by o ní alespoň neslyšel. Myslím, že se Bibli právem říká Kniha knih. ()