Cílevědomost, vůle a talent. Výprava za úspěchem československé běžecké legendy v dokumentárním filmu Davida Ondříčka. V zahraničí ho přezdívali „česká lokomotiva". Držitel osmnácti světových rekordů Emil Zátopek se nejvíce proslavil na olympijských hrách v Helsinkách, kde dokázal zvítězit v běhu na 5 km, 10 km i v maratonu. Žádný vytrvalec dosud jeho úspěch nezopakoval a odborníci na atletiku pochybují, že se někdy někdo takový objeví. Grandiózní úspěch Emila Zátopka ožívá v dokumentu Davida Ondříčka ve vzpomínkách jeho blízkých, soupeřů i kamarádů. (Česká televize)

otík

Docela malý a jednoduchý dokument, ale o to milejší a příjemnější. Film se nedívá na Zátopka jako na historickou osobnost, jejíž život chce zmapovat tradiční dokumentární formou. Chce jej přiblížit jako běžce, a tak se kompletně věnuje jeho úspěchům na olympiádách v letech 1948 (Londýn, zlatá a stříbrná medaile), 1952 (Helsinky, tři zlaté medaile) a 1956 (Melbourne, 6. místo v maratonu, jiný závod kvůli komunistickým politikům neběžel). Autor dokumentu k tomu využije bohatý dokumentární materiál, ten je však proložen nově natočenými scénami vypadajícími jako starý dokument. Navíc se přidají rozhovory se Zátopkovou ženou Danou, jeho přáteli a následovníky. A kupodivu celý dokument neskutečně žije a rychle uteče. Na konci pak pár údajů ze zbývajícího Zátopkova života. K úplné spokojenosti mi chybí celková uchopenost Zátopkova života, ale chápu, že to nebylo cílem tohoto dokumentu. Hudba: Jan P. Muchow ()

MJMilan

Konečně to filmařům začíná docházet, že síla těch dokumentů není v oslavách názorů proti režimu, ale v oslavách hodnot člověka jako jsou fair play, kamarádství a lidskost. Pokud se na takový dokument pak dívají mladí atleti, či děti, určitě je pro ně daleko přínosnější, než se stále nimrat v něčem co bylo a co už odnesl čas. Ty hodnoty, které tento dokument vyznává jsou totiž věčné. ()

ghatos

Taktně zpracovaná pocta (sportovnímu) velikánovi. Politická stránka Zátopkova života je zmíněna okrajově. Chápu proč. Emil v boji s komunisty osobně selhal (to není moralizování, ale konstatování). To však nebyl nejdůležitější aspekt jeho života. To všechno špatné převážil jeho nesmrtelný běh inspirující další generace. 86%. ()

Pedross800

"Byl to skromný, poctivý a statečný člověk. Byl legendou a legendy neumírají. V paměti celého světa zůstane navždy." J. A. Samaranch. ()

Autogram

Dokument na to ide trochu inak, ako je bežné pri dokumentoch o športovcoch. Nie je to výpočet úspechov, medailí a zlyhaní. Snaží sa objasniť aj, ako a prečo bol neprekonateľný, kombinuje ukážky tréningov so súčasnými športovcami, a dôjde aj na olympijské úspechy. Hovoriace hlavy mi nevadia, hlavne, že som sa dozvedel nové veci, a nechýbali aj veľmi staré archívne zábery. ()

P1tr

David Ondříček je šikovný režisér a dokazuje, že vedle celovečerních filmů dokáže zprostředkovat příjemné zážitky i v dokumentárním žánru. Pohled na kariéru Emila Zátopka je informačně adekvátní, ale jeho hlavní kouzlo spočívá ve vzpomínkách blízkých osob na špičkového atleta, ze kterých se dozvíme nejen to, jakým byl Zátopek profesionálem, ale především jakým byl člověkem v soukromí mimo trať. ()

bari68

Slová tu nestačia..... Ako fenomenálne výkony Emil,a tak filmová pocta tejto legende. V dobe konania olympijských hier to má neopakovateľnú atmosféru. ()

joshula

Kdo chce emoce, chce film. Kdo chce fakta, hledá dokument. Jenže k velké osobnosti patří dlouhý dokument a ne pouhá část kariéry a pár vět na konci... ()

Everyone

Těžko se mi hodnotí tento dokument, který kdyby byl aspoň z poloviny úžasný jako Emil Zátopek, tak by si zasloužil plný počet hvězd. ()

martiňák

Emil Zátopek je jednou z nejzajímavějších (a pro mě taky nejsympatičtějších) postav v dějinách sportu. Pro diváka, který o něm ale už něco ví, nepřinese tento dokument bohužel vůbec nic nového. Zaměřuje se téměř výhradně pouze na jeho sportovní kariéru a i v jejím popisu je hodně stručný a neobjevný. Je příjemné a někdy dojemné sledovat záběry připomínající tohoto atleta, ale nic navíc dokument nenabízí. ()

neo93

Nový český dokument, jenž pojednává o fenomenálním běžci Emil Zátopkovi od Davida Ondříčka. Autor ukazuje běžecké začátky, nové tréninkové metody i nejslavnější chvíle této sportovní legendy. Zajímavé jsou útržky ze Zátopkova života, které vyprávějí jeho blízcí. Především manželka Dana Zátopková, přátelé, historici ale i někteří bývalí rivalové. Vtipná je také část, kdy současní vrcholoví sportovci či trenéři zkoušejí některé jeho tréninkové postupy. Ve výsledku velmi dobře zpracovaný film o čtyřnásobném olympijském vítězi a také muži, který jednoduše miloval běhání. ()

E lan

Neskutečně zajímavý příběh, za to ty ****. Jinak bych si ale představoval více informací o životě po 68, to bylo velmi zkrácené a neůplné. Jinak pro mne ale hltání od začátku do konce... ()

bearmeedek

Moje příprava na stejnojmenný hraný film. Myslím, že je zde vše naprosto jasné a inteligentní člověk pochopí, že pokud někdo chtěl být v té době výjimečný, a měl na to, tak musel občas i sklopit hlavu. Nebo mohl hrdě dělat ve skladu a neukázat světu, že na to má. Co se týká dokumentu a jeho zpracování, spousta hodnotitelů by to natočila trochu jinak. Otázkou je, proč něco takového sami opravdu někdy nezkusili natočit. Odpovědí je, že si určitě neumí sami správně natočit ani pivo. ()

Likan7

Pro "obyčejné" lidi jako já, který se moc o kariéru Zátopka nezajímali, je to zajímavých 50 minut plných archivních záběrů a rozhovorů se současnými sportovci a trenéry. Určitě je ale škoda, že dokument končí s jeho kariérou a nešel dál. Vzhledem k politické situaci a jeho angažovanosti by to bylo dále nesmírně zajímavé. ()

vozralec

Mašina Zátopek v pěkných záběrech. Dokument je zaměřen převážně na sportovní kariéru. Delší stopáž by nebyla na škodu. ()

subic

Tak trochu zpackaný dokument, hlavně ten konec, proč to? Na druhou stanu je to dokument, u kterého jsem se snad celou dobu usmíval. Emil Zátopek by si zasloužil snad i o něco lepší dokument. Tak uvidíme, jaký bude film. ()