Voskovec s Werichem zde vytvořili svéráznou dvojici - nešikovného řidiče autokaru a stejně nešikovného dopravního strážníka, kteří se zamilují do mladé herečky. Jejich potřeštěné námluvy sice nevyjdou, zato se z obou kumpánů stanou úspěšní revuální komici. (oficiální text distributora)

Brejlil

První filmový pokus V+W jako film nefunguje. Nejlepší scény jsou ty, které ukazují jak asi vypadalo Osvobozené divadlo ("napnelismus a cukatura", "ucházející Werich"), ovšem větší část filmu je zoufale nevtipná a velice pomalá. Piknik v přírodě a gag s kloboukem například. Jenže nikdo učený z nebe nespadl a Voskovec s Werichem se rychle zlepšili. ()

Vesecký

První ze čtveřice klasických filmů Voskovce a Wericha z třicátých let nese jisté známky režisérovy nejistoty, ale zpracování hry V+W jinak velmi dobře peřdstavuje, jak asi vypadalo Osvbobozené divadlo. Milá Ela Šárková, zápletka s kokainem, milý gag vplétání do lana, víkend natáčení na Jizeře poblíž Malé Skály (možná ale mezi Železným Brodem a Podspálovem), ale především dvě optimistické písničky, které mě provázejí celým životem : Ezop a brabenec a Nikdo nic nikdy nemá - tohle si zaslouží o hvězdičku víc- takže čtyři. ()

Jenni

Motto: "Ty, ač nejsi brabenec, se taky rád hlasitě chechtej, chechtej a na svou bídu si nezareptej." Nechci se zde dopustit nějakého rouhání, ale jsem nakloněn věřit tomu, že ze všech snímků V+W právě ten první odolá zubu času, že Pudr a benzin, z něhož Praha je cítit na každém kroku (ač interiéry byly na natáčeny v Paříži), je ten nejvíc nesmrtelný. Je svěží a hravý jako dětství, kdy jsou všechny dveře stále ještě otevřeny a vše je dosud možné. Kotva není připoutána k lanu, aby se o cokoli zachytila ("Hop, již jsem ji vrhl. Hodí kotvu do moře, ale lapomene, z...zapomene ji přivázat na lano."), a scénky průvodců z Čedoku plují od místa k místu (tu se podívaš do dobříšské obory a na Malou Skálu), aniž by byly jakkoli uspořádany. Jako by to nebyl ani film, ale život sám. Nic se tu k ničemu nevztahuje ("Dvě velký s."). Dexler se doposud neujal moci, jeho panoptikum hořet ještě nezačalo, kapitalista Worst není postižen a nepropouští dělníky, nikdo se nehoní za přeludem, ani nepáchá sebevraždu. A ona kokainová aféra musí být brána jen jako rozpustilost. "Když Mogul, tak do huby." Pudru a benzinu bylo patrně od počátku vyčítáno mnohé, avšak na nás, kteří nejsme vztaženi k jejich době a dávno nevíme, co to Osvobozené divadlo vlastně bylo, může film působit jako zjev nikdy neviděný. Bylo-li (lano-li nenapne-li se) pak vyjadřováno nějaké pochopení, upozorňovalo se právě na onu dokumentárnost: scéna z lanem z revue Sever proti Jihu, nafukování pana Wericha ze hry Kostky jsou vrženy, balet a divadelní manýry ze Smoking Revue. Že snad je ve filmu hodně z divadla a že tím film trpí? To máš hlavičku šišatou, ne? Je tomu docela naopak. Tak i tak. Není nad napnelismus, Alta Johnsona, který zklamal, Prahu jako na dlani s obamovskou mlhou, muzikálové zpívání "nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní", ale nejkrásnější je čtení scénáře smutných klaunů. A tady se chce říct těm, kterým se to nelíbí, co řekli krásné herečce Martě: "Slečno, nebuďte smutná." - "My jsme tady všichni takový veselí a vy byste byla smutná." ()

truby

Co se týká filmové kvality tak je to pravda trochu jinde než Hej Rup, ale přesto dávám stejně vysoké hodnocení. A to protože tohle má pro mně i trochu jiný význam. Mohl jsem zde vidět V+W v klaunských oblecích, ve skečích, v písničkách z Osvobozeného divadla a také pod taktovkou režiséra Jindřicha Honzla, který režíroval hodně jejich divadelních her a tohle byla moje jediná možnost jak tuto legendární dvojici spatřit v akci a možnost představit si, jak asi vypadala představení Osvobozeného divadla. "A když Mogul, tak jedině do huby." ()

tranquill

"Napnelismus bez cuknulatury je volovinismus!" Voskovec s Werichem si nejen zde rádi hrají se slovíčky a dělají groteskní gagy ala Laurel a Hardy. Škoda, že zde excelují jen oni, ostatní pouze paběrkují. ()

Martensson35

Filmová prvotina V+W, pod taktovkou jejich stejně celuloidem nepoznamenaného divadelního režiséra Honzla je spíše sestřih scének z divadelních prken, přenesených do exterierů a honosnějších studiových kulis, než kompaktní celovečerák s nějakým souvislým příběhem. Ale to přisuzují mimo jiné natočení nedlouho po zavedení zvukového filmu. I přes svou nevybroušenost musel být film v tehdější konkurenci sálonních veseloher a když už, tak naivních či myšlenkové prázdných socialních dramat nepochybně úkazem.  Minimálně společně s C.K. polním maršálkem ukázal, že i ne moc dobrý film podrží alespoň jedna chytlavá písnička. ()

Rattlehead

"Osm zákusků mrtvejch, jedna koblížka lehce zraněná". Úvodní němá jízda autem je vynikající, bohužel zbytek filmu nabízí už spíše průměr, s občasnými silnějšími záblesky (například piknik v přírodě). Je vidět, že s filmem se tehdy ústřední dvojice Voskovec a Werich teprve seznamovala. ()

Pitryx

Občas je zde dost hlucho, ale to u většiny těchto starších filmů. Je to klasika, kterou moc nemusím, podívám tak jednou za pět let, prostě to pro mne není nijak mimořádný počin. Mně ty filmy této dvojky přijdou tak nějak stejné. Opravuji hodnocení ze čtyřiceti na šedesát.  20220617 ()

ostravak30

Pokud byl pro tvůrce film zklamáním, což se uvádí v záložce zajímavosti, pak asi není o čem diskutovat. Tím je vše řečeno. Já mám filmy i divadlo V+W strašně rád. Jsem si jistý, že jejich humor by uspěl i dnes a hlavně ironický, vysmívající se humor dnešní situaci, politice a dalším věcem hrozně chybí. Každopádně ne, tohle není jejich nejpovedenější film. Herci odříkávají text, jako by před kamerou stáli poprvé, mezi jejich větami jsou hrozné pauzy a stejné je to se střihem. A tak zaujme jen již zmíněná hlavní dvojice a hudba. A to je na celovečerák málo. Hřeje mě ale pocit, že ač dám nižší hodnocení, pro tvůrce byl film také zklamáním. Snad mi to tam nahoře odpustí. ()

smrtubohem

Mám natočené na VHS všechny čtyři filmy tohoto legendárního dua, a NOMOHU, opravdu NEMOHU říct, že by se mi nějakej líbil víc než ten druhej. Myslím, že všechny jsou perfektní(odpustíme-li si nějaké politické kecy, názory a dedukce). Při opakovaném puštění se tomu všemu stále směju, a to tak, že téměř umírám. ()

Zelda knihkupec

Sympatický film, který dal tušit že spolupráce (filmová) pánů V+W bude zábavná stejně jako v divadle. Pro mě perlička v podobě toho, že se jedná o jejich první mluvený film. ()

jjjerry

Je tam plno skvělých nezapomenutelných scének. Nejzdařilejší je asi na boxu a poté ta s koncem lana. Nejslabší scénka je asi výlet. Jinak skvělá hudba. Kokain ve filmu, to už se v poválečných filmech nevidí. Meziválečná Praha z vyhlídkového autobusu Čedok je taky fajn. Úžasné hlášky "já mam kolo šišatý, ale ty máš hlavičku šišatou"... prostě klasika. ()