• Irsko

• Japonsko

• Austrálie

Horor

USA, 1982, 114 min

Duchařina v této době spíš už pro malé děti, ale pro mě má pořád své kouzlo, i když už si dávno palec necucám a netahám za sebou na šňůrce pojízdného kačera:) Malá blondýnka Caroll Anne má nadpřirozené schopnosti a vyslovením nevinné větičky "jsou tady" začne parádní podívaná, jak po vizuální a trikové, tak i po hudební stránce, na které se podílel Steven Spielberg a Toby Hooper (Salem's Lot 1979), tudíž pro mě kvalita sama :)(28.8.2007)

Ozaj prevratné dielo, čo sa týka poňatia mysteriózneho žánru. Nakopol tento žáner a považoval by som to za akéhosi predchodcu známych 'X Files' a im podobných. Na tú dobu určite nevídané, čo sa týka aj vizuálnej techniky, napätia a celkového spracovania si drží slušnú úroveň aj v túto dobu. 80%.(10.6.2006)

„They're here.“ Zvláštně rozpolcený horor, který se vzorově osmdesátkové yuppie rodince a jejímu životnímu stylu (racionalita, pragmatismus, odtržení od přírody, která nyní v podobě dotěrných komárů a lidožravého stromu vrací úder) zprvu vysmívá, posléze skrze ale skrze její neštěstí obhajuje právě ty hodnoty, na nichž reaganovská Amerika stála (dvojznačně vyznívá využití paranormálních jevů jako podnětu k navracení postav do doby, kdy ještě „věřily na zázraky", jak říká Diane). Podobně film nemá jasno v tom, zda by se divák měl duchů bát, nebo s nimi soucítit, protože jsou – dle jasnovidkyně – tak osamocení. Možná obojí, jenomže ty přechody od family-friendly zábavy, udržující nás v iluzi, že vlastně o nic nejde, k brutálnímu hororu, kdy se postavám odlupuje kůže z obličeje (a připomínají flákotu masa, kterou se chystaly zkonzumovat, což nevím, zda měla být nějaká sofistikovaná kritika konzumerismu), projevující se i proměnlivým stylem (naléhavé detaily x celky s více plány akce), nejsou příliš jemné. Vyrovnaný není film ani rytmicky (zpomalují jej dlouhé vysvětlovací pasáže, vyprávění pokračuje v „nastaveném čase" poté, co bylo vše podstatné dořečeno), ani z hlediska triků (některé jsou stále působivé, jiné, jako digitální tornádo, vyvolávají úsměv). Třebaže v sobě Poltergeist obsahuje to nejlepší z tvorby Stevena Spielberga i Toba Hoopera, nedaří se mu oba přístupy spojit tak, aby to nepůsobilo rušivě. 70% Zajímavé komentáře: JFL, DaViD´82, Jordán, Slasher, zputnik, Cimr(24.2.2017)

• Kusko.t2

Aj napriek tomu, že na filme popracovali zvučné mená sa mi film ako celok zdal nudný, tradičný a výber hercov mohol byť tiež šťastnejší. Asi som od toho očakával až moc, t.j. rýchly spád, strhujúcu atmosféru a celkový desivý pocit. Ani jedného som sa výrazne nedočkal. Poltergeist ale určite dostane odo mňa ešte ďalšiu šancu.(26.12.2006)

,,ACH! BOŽE TO NEROB ZLATKO! CHCEŠ VIDIEŤ MAMU AKO TIEŽ LEŽÍ V KRABICI OD CIGÁR?" __ Prvá pol hodina mala vynikajúcu atmosféru a ja som si s úsmevom vravel, že na tomto hororovom ,,kulte" naozaj niečo bude. Ďalej ale nasleduje len čistá priemernosť s pár svetlými chvíľkami. Vadila mi hlavne slabá réžia a správanie sa nesympatických postáv (už na druhý deň berú rodičia komunikáciu s dcérou cez zrniacu obrazovku za absolútnu samozrejmosť a pod. ...). Efekty sú však nesporným kladom filmu, spolu s Goldsmithom a výborne hrajúcou drobučkou židovkou Zeldou Rubinstein tak má aspoň v niečom čím zaujať aj dnes. Horor bez obetí - zrejme pre rodinné razenie.(8.3.2010)

• - Dům použitý pro tento film se nachází v Simi Valley v Kalifornii. (Chatterer)

• - Film se umístil v anketě 100 Scariest Movie Moments Bravo jako 80tý. (Chatterer)

• - Scéna, ve které je matka vytažena na strop, byla natočena ve studiu, kde byl vytvořen její pokoj a celý otáčen kolem své osy. (kriplozoik)