• Japonsko

• Austrálie

• Irsko

Horor

USA, 1982, 114 min

Ozaj prevratné dielo, čo sa týka poňatia mysteriózneho žánru. Nakopol tento žáner a považoval by som to za akéhosi predchodcu známych 'X Files' a im podobných. Na tú dobu určite nevídané, čo sa týka aj vizuálnej techniky, napätia a celkového spracovania si drží slušnú úroveň aj v túto dobu. 80%.(10.6.2006)

Dokonalá gradace, kdy se bezvýznamné drobnosti a pohoda rodinného života postupně stávají zneklidňujícími, plynule přechází do stradišelného, aby nakonec explodovaly v děsivém finále, dokáže zatlačit do křesla i po letech, stejně jako neuvěřitelně hutná atmosféra, která dosáhne maxima ve zdánlivém poklidu "posledního" večera, kdy každý záběr doslova vibruje napětím. I po letech dokonalá ukázka žánru, která se na rozdíl od většiny současné produkce nesnaží šokovat nesmyslnou brutalitou, ale promyšleně pracuje se strachem a dokazuje, že člověk se může bát i když vlastně nikdo neumírá a nikde nestříká krev. Když k tomu přičtete na svou dobu, až na jednu dvě výjimky, výborně zvládnutou trikovou stránku a skvělou hudbu donale dokreslující vizuál, dostanete dílo, které to s přehledem nandá většině současné žánrové produkce.(8.8.2011)

,,ACH! BOŽE TO NEROB ZLATKO! CHCEŠ VIDIEŤ MAMU AKO TIEŽ LEŽÍ V KRABICI OD CIGÁR?" __ Prvá pol hodina mala vynikajúcu atmosféru a ja som si s úsmevom vravel, že na tomto hororovom ,,kulte" naozaj niečo bude. Ďalej ale nasleduje len čistá priemernosť s pár svetlými chvíľkami. Vadila mi hlavne slabá réžia a správanie sa nesympatických postáv (už na druhý deň berú rodičia komunikáciu s dcérou cez zrniacu obrazovku za absolútnu samozrejmosť a pod. ...). Efekty sú však nesporným kladom filmu, spolu s Goldsmithom a výborne hrajúcou drobučkou židovkou Zeldou Rubinstein tak má aspoň v niečom čím zaujať aj dnes. Horor bez obetí - zrejme pre rodinné razenie.(8.3.2010)

Sakra, asi jsem v úvodních titulcích přehlédl jména Duchovny a Anderson... Slušný horor s výbornými scénami, výbornými herci a s megalomním finále. Nejděsivějšími momenty jsou dětský křik a závěrečné povstání obyvatelů zastavěného hřbitova. Spousta momentů by nikdy nebyla komplexních bez hudby Jerryho Goldsmithe. Kdyby byl film nahuštěn do devadesáti minut, čímž by se zbavil nudnějších řečnických pasáží, mohl být ještě lepší. A jaké že z něj plyne ponaučení?? Dohlížet na ratolesti 24 hodin denně, zjistit si původní využití svého pozemku a hlavně vypínat na noc bednu, popř. nezplodit tolik citlivé a zvídavé dítě... 10,5 miliónů dolarů(rozpočet)/76,5 miliónů dolarů(výdělek v USA)(30.12.2007)

• VenDulin85

Za předpokladu, že bych tohle zhlédla ve svých devíti (plus minus rok), bych pak určitě viděla bubáky všude a na pár nocí bych měla o zábavu postaráno, ale je tu ale.. Občas tam byl náznak Spielbergova kultu, nicméně uječenost celé rodiny, která neměla na růžích ustláno (eufemismus) mě místy, posléze již hodně iritovala. Dokonce se přiznám, že jsem jim přála, aby svého trápení byli již brzy zbaveni, samozřejmě zcela bezbolestně. A když mám tohle nutkání, přát někomu svatý pokoj, většinou to nevěstí nic dobrého. Za dvě a zdrávas.(30.7.2014)

• - Stephen King měl našlápnuto k napsání scénáře k filmu. Byl by to jeho první scénář pro film, ale obě strany se nedokázaly dohodnout na podmínkách. (EcoTec)

• - V scéne, kde je malý Robbie Freeling (Oliver Robbins) vtiahnutý klaunom pod posteľ a dusí sa, sa herec skutočne dusil. Vdýchol totiž súčiastku z bábky klauna. Steven Spielberg to považoval za majstrovské herecké umenie. (sugy1)

• - Herečka Heather O'Rourke, predstaviteľka malej Carol Anne Freelingovej, hovorila, že keď od nej chceli na scéne vystrašený pohľad, predstavovala si, že sa jej stratili jej mačičky, domáce zvieratká, ktoré milovala. (sugy1)