poster

Živá pochodeň

 • USA

  Spontaneous Combustion

Horor / Sci-Fi / Thriller

USA, 1990, 97 min

 • destroy83
  **

  Další poměrně neznámý sci-fi hororový kousek Toba Hoopera, který, jak již název napovídá, pojednává o samovznícení člověka. Hlavní postavou dílka je mladý muž Sam, který pochází z rodiny, jež za úplatu podstoupila experiment v Nevadské poušti. Experiment se týkal účinnosti séra proti radiaci. Sam, jehož rodiče následně vzplanou jak sirky, se dostává do rukou chráněnce, který mu zabezpečuje lékařskou péči a celou budoucnost. Kromě toho, že je Sam kolosální blbec a jeho představitel zřejmě nedokončil ani základní kurz herectví, sype z rukávu celkem zdařilé a místy lehce krvavé triky. Zdařilé triky provází diváka celým téměř sto minutovým filmem, ale společně s námětem jsou asi jediné, co stojí za zmínku. Když zrovna Sam neplane ohněm, žárlí na svou sličnou přítelkyni Lisu, která je na tom prakticky stejně (nelogické chování a herecká křeč). Ostatní herecké výkony jsou na téže úrovni, bohužel špatné i na béčkový film. Navíc vše posílá do kopru šílený český dubbing, který spatřil světlo světa pod hlavičkou Videospoj. Ale abych jen nekritizoval, snímek disponuje kromě zdařilých efektů místy slušnou atmosférou, zajímavými záporáky a slušně vystavěným příběhem, který se bohužel neobchází bez nudných pasáží. Výsledný dojem je slabé sci-fi hororové béčko se zajímavým námětem a slušnými triky. Ale také děsivým herectvím a kopou nudy, která potápí solidně vystavěný příběh. Takže u mě za dvě hvězdy doslova s odřenýma ušima.(27.6.2011)

 • cariada
  ***

  Zajímavý nápad na film. Atomová rodinka má synka, jenže synek je poněkud žhavý a rodiče si ho moc neužijí a on chudák padne do rukou zase těch mocných co jim jde jen o to jak z něj udělat dokonalou zbraň. Jenže po mnoho letech kdy se nic neděje se Sam začíná měnit a vše okolo spálí ,ale on neví co si má počít a nikdo mu nechce pomoc ani jeho dívka , která je vlastně jen nastrčená, ale je stejná jako on. Ted už se stačí jen usadit a vyndat špekáčky a opékat, ale bacha ať se Sam nenaštve nebo si opeče i vás. Celkem povedený film s dobrým koncem což mám rád.(22.10.2012)

 • Han22
  ***

  Tohle není nejlehčí a nejobjektivnější hodnocení. Hooper nebyl v 90. letech ve formě, Živá pochodeň je tudiž poměrně velká nuda. U Dourifa v hlavní roli zas člověk ví, že to nakonec bude psychopat a těch ohnivých efektů zas tak moc není a je vidět, že jsou vlastně dost mizerně udělané. Jenže kdysi to byl v rámci pátečních hororů na Nově kult a dodnes ty scény tryskajícího a neuhasitelného ohně z lidského těla mají něco do sebe. Takže dávám nostalgickou trojku, ale vidět to dnes prvně, dostane to míň. PS: Sežeňte si verzi s titulky, ten dabing je OTŘES!(27.1.2017)

 • darkrobyk
  ***

  Tak po letech musím jednu hvězdu z hodnocení ubrat. Kdysi se mi tenhle Hooperův počin líbil více. Zůstaly výborné efekty, ale příběh je bez většího napětí. Celkový dojem mi zkazil brutální dabing od Ria Filmu - skvělí dabéři recitovali nesmyslné dialogy, které zplodil Lukáš Rázl. Pokud není Mimozemšťan, tak Tatar určitě, jelikož i dnešní titulkomat by pořídil smysluplnější překlad. Samovznícení je fajn námět pro film, jev, co stále není zcela vysvětlen...(27.12.2016)

 • Hapretor
  odpad!

  Kolosální píčovina. Absolutní nuda. Do nebe volající trapárna. Totálně nesympatičtí herci. Nijak hezké herečky. Navíc jsem film viděl v absurdně zmrveném dabingu. Dějově zcela mimo - spoustu blbostí a nedotažeností. Jedno z nejhorších - NE - nejhorší béčko - ne-li "žetko", které jsem kdy viděl!!! God, save my movie soul!(2.12.2010)

 • - Auto, na ktorom vo filme jazdí Sam (Brad Dourif), je Studebaker Champion Starlight Coupe z roku 1951. (beso74)

 • - Prvá verzia scenára bola napísaná za 3 dni. (beso74)

 • - Film sa natáčal 8 týždňov. (beso74)