Televizní dráma o temné stránce muže, který cití vinu z mládí. Povedená squadra herců v čele se Schitzerem, dobrý mladým přeedstavitelem hlavního hrdiny a v neposlední řadě Lábusem, který zase jednou ukázal, že není jen pitvořícím komikem a dokáže střihnut dramatickou roli s vší parádou a vážností - 70 %(20.2.2013)

Když jsem dočetl knihu Franze Werfela, nemohl jsem se dočkat shlédnutí tohoto televizního počinu. Nebyl jsem zklamán, ba právě naopak. Skvělý příběh, který násobí perfektní Jiří Lábus a Radek Zima. Celému filmu navíc dodává kouzlo výborně zvolená hudba Gustava Mahlera. V epizodní roli profesora na abiturientském večírku se představil doyen ostravské činohry pan František Šec.(13.7.2010)

Kvalitní televizní adaptace povídky Franze Werfela, jednoho ze slavných pražských německých spisovatelů. Výborný námět je zpracován snad až příliš bez ambicí, zcela ve službě příběhu a jeho smyslu, ale to je možná svého druhu přednost. Soundtrack využívá geniální hudby Gustava Mahlera, za což má u mne veliké plus. Samotný příběh mne oslovuje tak zcela osobně, že se k němu raději nebudu vyjadřovat...(9.1.2008)

Skvela podivana, ktera dovede upoutat pozornost od zacatku do konce. A to i navzdory necitlive dobe vysilani CT1 23:30......nechapu. Po vcerejsim opetovnem shlednuti, pridavam patou hvezdu. Herecke obsazeni je vyjimecne kvalitni, zejmena pak u postav abiturientu. Labus zde dokazuje sve nesporne kvality herce dramatickych roli.(14.4.2010)

Předloha neztratila nic ze svého obsahu a sdělení (někdo tomu říká otrocky a bez nápadu přepsaný scénář), herci hrají výborně a tohle je snímek, jenž mi po jeho premiéře někdy v mých 13 (nebo kolik mě to bylo) natolik utkvěl v paměti, že jsem ho chtěl vidět znova - a trvalo snad čtyři roky, než se ČT uráčila ho znovu odvysílat. Kdo jiný mohl hudebně přispět než G. Mahler - skladatel píšící své nejlepší kousky v době, v níž se část děje povídky odehrává, a který je s Werfelem provázán kulturně (Němec narodivší se v Čechách), skrze svou vdovu Almu (ta si Werfela vzala coby svého třetího manžela) i skrze svou místy protikladnou hudbu - ta je krásná, láskyplná, expresivní i meditativní, místy komická, ale i sarkastická a vysmívačná směrem k tehdejší strnulosti reprezentované mj. c. a k. byrokracií, jíž byl Sebastian nedílnou a z titulu své funkce významnou součástí. Proto dobře ilustruje motivy z předlohy a navozuje tu správnou atmosféru tehdejšího prostředí (kterou nicméně přesto gijm postrádá - viz jeho komentář). Právě u tohoto TV filmu začal můj obdiv a posléze zájem o Mahlera. Tohle zkrátka není jen film - je to sdělné, podmanivé a ve své komplexnosti vyvážené umělecké dílo, byť - ano - žádné z filmových řemesel není provedeno v dokonalosti.(4.9.2008)

• Radek Zima