Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Zeman řeší svůj první pražský případ. V oběhu jsou padělané potravinové lístky a hlavní podezřelou se stala učitelka Lída (Renáta Doleželová), která se mu velmi líbí. Naštěstí pro něj jsou praví pachatelé odhaleni a usvědčeni a může Lídu pozvat na první schůzku... Zdroj: Kniha Daniela Růžičky: Major Zeman – propaganda nebo krimi? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (24)

SOLOM. 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ačkoliv je Zeman dobrým kriminalistou a má už i docela dost roků, ženské teda balit zrovna moc neumí. Ve své době se ale z Renáty Doleželové podlamovala kolena nejednomu chlapíkovi. Co se příběhu s padělanými potravinovými lístky týče, nebylo to zrovna žádné terno, ale nebylo to ani nejhorší. Pobavila hlavně drbna kořenářka. Na druhou stranu se mi líbí některé písničky Hany Hegerové, ale vzhledově teda žádná sláva…Hodně průměrný a až zbytečně „romantický“ díl – ale tak i soudruh kriminalista má právo na lásku… ()

špaček421 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Házím si korunou (československou), jestli jsou nudnější špionážní nebo hospodářské díly. Tady máme sice galerii figurek, která jako by z Hříšných lidí vypadla, ale celé je to utahané, nudné, a bába kořenářka mi hrozně lezla na nervy. Zemanovi (který už se přesunul do Prahy) tu nepomůže ani otec, ani koncentrák, tak aspoň náhoda. Navíc se tu zamiluje do učitelky s IQ houpacího koně, navíc hrané mizernou herečkou. A jak ji sbalí? Nechá si ji předvolat na stanici a obviní ji z falšování potravinových lístků! A ano, zde jsou třídním nepřítelem živnostníci - minule to byli emigranti. ()

Reklama

NinonL 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Případ falšování potravinových lístků, bez kterých jste si nekoupili vůbec nic. V jednom nájemním domě je nalezen mrtvý hokynář, který prodává na místní tržnici. Tam se Zeman seznámí s výřečnou bylinkářkou i s mladou učitelkou, která tam chodí nakupovat byliny i maso. Učitelka se mu na první pohled moc líbí, proto je na tržnici velmi často. Zjistí, že se tam obchoduje s falešnými potravinovými lístky a pátrá, kdo je tiskne a šíří. ()

Kakho-oto 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Dějově v rámci první desítky seriálu nejpohodovější díl. Žádní Banderovci, žádný převrat, žádní vrazi, žádní agenti. Z těch klidnějších dílů je to jeden z nejlepších. Výborná Světla Amortová v roli vychytralé babky kořenářky. Do děje jsou zde uvedeny dvě důležité postavy seriálu - budoucí první Zemanova manželka Lída (podle scénáře rodačka z Prostějova a její představitelka pocházela z Brodku u Přerova) a zejména kriminalista Miroslav Stejskal, který se pak objevuje až do 26. epizody. Ano, rovněž Ladislav Skládal (Ivo Niederle) se poprvé objevuje v epizodě Mědirytina. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Řekněte mi co je na těch lístcích zvláštního? No asi, že pěkně voní po lipovém květu... Jeden ze slabších případů, ale pro vývoj seriálu celkem důležitý, protože zde Zeman pozná svou budoucí ženu trochu prostoduchou, ale to nevadí. Tempo tu pak není nijak strhující, ale zase aspoň i zde se filmaři drželi skutečného krimi příběhu a finále v bytě báby kořenářky je nezapomenutelné a zvedá tento díl do průměru.50% ()

Galerie (1)

Zajímavosti (10)

  • Renáta Doleželová vzpomínala: „Se mi z produkce ozvali s tím, jestli bych nechtěla hrát jakousi Lídu Brůhovou. V té době jsem ovšem byla vdaná a čerstvě v jiném stavu. Bylo mi to strašně líto, odepsala jsem tedy, že to z důvodu mého těhotenství nejde a popřála jim hodně štěstí. K mému překvapení mi bylo odepsáno, že to nevadí a k rukám se mi dostal další scénář, kdy paní Brůhová byla provdána za Jana Zemana a točit se začíná v porodnici. Takže mě nemuseli ani vycpávat. Když hrajeme v Mědirytině scénu, kde paní Hegerová zpívá, tak sedím a mám ubrusem zakryté břicho. Potom jsem odletěla, za týden se narodil syn a postsynchrony jsem točila po porodu.“ (Ganglion)
  • Přídělový (lístkový) systém se poprvé objevil na našem území za 1. světové války v dubnu 1915. Za druhé světové války byl v Protektorátu Čechy a Morava od října 1939 zaveden přídělový systém, který přetrval až do května 1953 s provedením měnové reformy. (sator)

Reklama

Reklama