Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Zeman řeší svůj první pražský případ. V oběhu jsou padělané potravinové lístky a hlavní podezřelou se stala učitelka Lída (Renáta Doleželová), která se mu velmi líbí. Naštěstí pro něj jsou praví pachatelé odhaleni a usvědčeni a může Lídu pozvat na první schůzku... Zdroj: Kniha Daniela Růžičky: Major Zeman – propaganda nebo krimi? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (24)

SOLOM. 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ačkoliv je Zeman dobrým kriminalistou a má už i docela dost roků, ženské teda balit zrovna moc neumí. Ve své době se ale z Renáty Doleželové podlamovala kolena nejednomu chlapíkovi. Co se příběhu s padělanými potravinovými lístky týče, nebylo to zrovna žádné terno, ale nebylo to ani nejhorší. Pobavila hlavně drbna kořenářka. Na druhou stranu se mi líbí některé písničky Hany Hegerové, ale vzhledově teda žádná sláva…Hodně průměrný a až zbytečně „romantický“ díl – ale tak i soudruh kriminalista má právo na lásku… ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Venkovskej člověk praští králíka a lístky prodá." Tak se údajně přichází k potravinovým lístkům a Honza to musí vyšetřit, rozkrýt a odhalit. Jenže taky se musí vyštramákovat do nejslušivější uniformy, decentně zneužít pravomoci veřejného činitele a svést soudružku učitelku. Je to celkem makačka, ale mně se mezi všemi těmi nepoctivými imperialistickými živly, tedy stánkaři, řezníky i bankovními úředníky, vždycky líbilo a zpívala mi k tomu Hana Hegerová, takže za mě tradičně spokojenost. ()

Reklama

regentor 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Lístkový-přídělový potravinový systém , kdy soudruzi nebyli schopni zabezpečit do volného prodeje dostatek masa ,jednoznačně nahrává šmelinářům kteří neváhají využít příležitostí k vlastnímu obohacení.Honza Zeman přesídlil do Prahy, kde získal byt na Žižkově a začíná rozplétat případ úmrtí jednoho trhovce a falešných potravinových lístků.Do celého vyšetřování je , zdá se zapletena i učitelka základní školy.Rozsah trestné činnosti je značný a Zemanovi se nedaří najít matrici na tisk falešných lísků, až jednou zazvoní u dveří jedné "kořenářky"...Opět případ podle skutečné události, který tehdejší propaganda využila se vším všudy a její aktéři dostali trest smrti. ()

carl.oesch 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Na scéně se nám objevuje hezounká (tedy ve své době) Renátka Doleželová a fanatická komunistka Amortová si tady vysekla docela zdařile kriminální živel, narušující nové hospodaření. I když lístkový systém fungoval i leckde na západě, třeba ve Velké Británii, kde byl zrušen později, než u nás. Kemr byl v roli "umělce" na Karlově mostě neodolatelný. ()

subic 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Rok 1950. Jan Zeman se přestěhoval i se svou maminkou do Prahyyy a řeší tu svůj první případ. Tentokrát se tu kšeftuje s falešnými potravinovými lístky, které tiskne baba kořenářka a sama je přímo dealuje dál. Poprvé se tu objevuje nejen strážmistr Stejskal (Láďa Mrkvička), ale hlavně sl. učitelka Lída (Renáta Doleželová), která se vzápětí stane Zemanovou první manželkou. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (10)

  • Přídělový (lístkový) systém se poprvé objevil na našem území za 1. světové války v dubnu 1915. Za druhé světové války byl v Protektorátu Čechy a Morava od října 1939 zaveden přídělový systém, který přetrval až do května 1953 s provedením měnové reformy. (sator)
  • Měděná tabulka na dveřích je zachycena v detailu a chybí na ni dva dolní šroubky. Major Zeman (Vladimír Brabec) ji ale začne odšroubovávat od levého dolního rohu. (odklizec)
  • Renáta Doleželová vzpomínala: „Se mi z produkce ozvali s tím, jestli bych nechtěla hrát jakousi Lídu Brůhovou. V té době jsem ovšem byla vdaná a čerstvě v jiném stavu. Bylo mi to strašně líto, odepsala jsem tedy, že to z důvodu mého těhotenství nejde a popřála jim hodně štěstí. K mému překvapení mi bylo odepsáno, že to nevadí a k rukám se mi dostal další scénář, kdy paní Brůhová byla provdána za Jana Zemana a točit se začíná v porodnici. Takže mě nemuseli ani vycpávat. Když hrajeme v Mědirytině scénu, kde paní Hegerová zpívá, tak sedím a mám ubrusem zakryté břicho. Potom jsem odletěla, za týden se narodil syn a postsynchrony jsem točila po porodu.“ (Ganglion)

Reklama

Reklama