The Neighbor

The Neighbour

Krimi / Horor / Thriller

USA, 2016, 87 min

• Tjaden

Dost slabý odvárek oproti Dunstanovým předchozím filmům The Collector a The Collection. Ty mě dokázaly zaujmout svoji ponurostí, napětím a nekompromisní brutalitou. The Neighbour tyto prvky až na pár výjimek citelně postrádá, nemluvě o tentokrát dost čajových záporácích. Menším pozitivem je tak alespoň neoposlouchaný a často velmi zajímavý výběr písní, což byla i deviza dvou přechozích výše zmíněných Dunstanových snímků.(30.12.2016)

(spoilery). Mám rád filmy Marcuse Dunstana, líbí se mi na něm, že píše uvěřitelné a sympatické charaktery v hlavních rolích, teda jako kladných hrdinů, kteří mají mozek a se záporáky si vytřou prdel, nejsem happyendovej, ale v tomhle typu filmu nesnášim, když se hlavním ouchylům nic nestane a film dopadne blbě.Proto sem štěstím chcal u The Collection a proto sem fakt s napětím sledoval, jak si Dunstan povede v dalším filmu a nezklamal mě.Žádné zbytečné gore, žádný přeafektovaný postavy a šílený scény...toho bylo dost v kolekcích a Marcus si chtěl natočit něco jinýho.Sympatickej thriller, ve kterym kupodivu vlastně ani ta banda záporáků není ve finále tak záporná, jasně, že sou to magoři...ale žádný prasáci co mučej, nebo žerou svoje rukojmí...chtěj prostě prachy.Hlavní hrdina je sympoš a Stewarta já můžu, napětí funguje a celý to perfektně podporuje výýbornej soundtrack.Občas se sice hlavní hrdina chová trošku nelogicky a ten nezamčenej poklop mě bude děsit ještě asi tejden, jinak ale hodně přemýšlím o zařazení Dunstana do topky.Jeho filmy se sledujou samy a kdyby každej nečekal mega hardcory jako v jeho prvních dvou filmech, určitě by si Soused vystrašil víc %.Za mě 85%.(26.9.2016)

Za dynamiku, super hudební doprovod (to se od Clousera, vrchního skladatele hororů - např. série Saw - dalo čekat) a hlavně mého vysoce oblíbeného Joshe Stewarta rozhodně pozitivní body. SPOILER Líbí se mi přístup režiséra k hlavní postavě. I co se týče Collectora a Collection je Josh Stewart sympaťák na hraně zákona, kterýmu není líno se vrátit pro nějaký chudáky a pomoct jim, a co oceňuju nejvíc - režisér ho i tady nechá přežít. KONEC SPOILERU. Vyšší hodnocení nedávám jen proto, že to opravdu v žádném ohledu nijak - ani úplně minimálně - nepřináší nic nového. A to tím způsobem, že to profláklou zápletku ani neservíruje nějak extra nadupaně. To ale neznamená, že by to nebylo napínavý a i finále je takový uspokojivý, ale těhle filmů je taková hromada, že to přece jen chce něco víc.(4.5.2017)

Tvůrčí dvojka Marcus Dunstan a Josh Stewart si dala od sebe delší pauzu. Jeden by si řekl, že to bude jen ku prospěchu věci, jejich další společný počin ale moc k zapamatování není, navíc působí rutinně. Je jasné, že úspěch, jaký měli se "Sběrateli", hned tak nezopakují. Předně by jejich další počin potřeboval vyztužit výraznější režií i originalitou. Téma "rodinného podniku", v němž postarší tatík a jeho dva dospělí synové unášejí na svoji farmu příslušníky zbohatlických rodin, za něž požadují výkupné, přičemž se jim do cesty náhodně připlete obchodník s drogami z jejich sousedství, jemuž unesou jeho milou, aby se jí zbavili, protože viděla co neměla, mně už nepřipadá nijak nové, ale pokud by se zpracovalo intenzivně, svěže i třeba inovativně, tak by to zase mohlo zabrat. Film je zpočátku velmi nezajímavý, má značně nesympatické postavy, o kterých nic není známo. A pak začne přituhovat, následuje konfrontace s únosci, několik drsnějších scén, ale také iracionální jednání hlavního hrdiny, který tak moc váhá s likvidací únosců, až je prozrazen, film smrdí grošem, tudíž kameru nemá moc hezkou, vše se odehrává v přítmí, hlavní inovací, ovšem z mého pohledu poněkud hloupou, je určité množství "paranoidních" záběrů prostřednictvím dalekohledu, simulujících dojem, že nás stále pozoruje někdo třetí. Tenhle nesmysl filmu vůbec nevychází. Určitě nejlepší je jeho prostřední část, kdy se John snaží zachránit svoji Rosie, ale také ještě i jinou dvojici ze spárů únosců. Nejlepším hercem je podle očekávání Ronnie Gene Blevins, který je prvotřídním hnusákem, a svým hnusem všechny přítomné převýšil. Zbytek castu je kupodivu téměř nezajímavý, včetně Joshe Stewarta, kápo únosců Bill Engvall byl castingový přehmat. Nedozvíme se, jak celá organizace unášející lidi vlastně funguje, pouze v neznatelných náznacích, což je škoda. Vzhledem k režijnímu umu Marcuse Dunstana je tedy s podivem, že jeho film ničím nevybočuje z řady perverznějších snímků pro celou rodinu, sice působí místy až sterilně, ale přece jen má v prostřední i finální části pár údernějších scén. Zítra si ale jen těžko vybavíte jeho děj. 6/10(7.7.2017)

Jedna odlehlá farma, soused s nekalými koníčky a jeden velký sen posunout se někam dál. Mladí partneři doufají, že poslední (taky nelegální) kšeft je dostane navždy z tohohle zapadákova. Taška se plní penězi, zbývá se jen zabalit a zmizet. Jenže pár hodin před odjezdem za lepším příštím vidí ona na sousedově pozemku něco zlého. A brzy se ocitá v jeho sklepě. Zoufalý partner ji doma nenajde, svého snu se ale nezdá. Možná je fajn, že tolik netlačíme na pilu. Chybí brutalita (režisér stál za scénářem několika dílů série Saw), což asi tolik nevadí, víc se soustředí na budování napětí a atmosféry, nicméně výsledek rozhodně nemá na to, aby diváka přesvědčil se k němu po letech vrátit. Kupící se nelogičnosti jsem se v tomhle žánru naučil už tak nějak odpouštět.(3.10.2016)