Tvář vody

• Austrálie

• Irsko

Drama / Fantasy / Romantický / Thriller / Horor

USA, 2017, 123 min

Guillermo del Toro opět zvláštní, jen poněkud rozpolcený. Líbilo by se mi víc, kdyby si vybral, jestli chce točit monster movie anebo společenské drama z Ameriky o toleranci. Já vím, trochu to spolu souvisí, ale kdyby ubral trošku z toho nadpřirozeného faktoru, mohl by se víc věnovat důležitějším jevům. Jinak nemám větších námitek a děkuju za obsazení Richarda Jenkinse, dlouho jsem ho v tak dobré roli neviděl.(6.8.2018)

Když ještě půl hodiny po začátku filmu netušíte, o čem film je, a jen mlhavě tušíte, o kom je, je to buď hodně dobré, nebo hodně špatné znamení - nic mezi. Samozřejmě, že v důsledku mohutné propagace všichni víme, kam to směřuje, ale to vůbec nepramení ze samotného filmu, který je vyprávěný velmi mizerně. Asi není náhoda, že málokterý tak dobrý režisér jako del Toro točí tak často mdlé, nevýrazné filmy utopené v detailech, postrádající ale linku. Zde navíc (Kde jsou časy Labyrintu?) zásadně váznou jakékoliv emoce - od naprosto nesmyslné skokovosti odvádí pozornost jen nesnesitelná, občas podivně pseudofrancouzská návodná hudba (počkat, neodehrává se to v USA? proč ta hudba zní, jak zní?), která se snaží vyvolat dojem mnohem větší emocionální komplexnosti, než jaká ve většině scén je. Zatím snad nikdy jsem u del Tora neměl dojem takové skořápky filmu bez čehokoliv uvnitř. A to pominu, že obědové pauzy u bazénu s supertajným monstrem jsou spolu s Churchullovou jízdou v metru nejtopornější setup roku 2017.(16.1.2018)

Zakázaná mezidruhová muchlovačka v dobách bujícího rasismu, ženských i pečených koláčů, potírané homosexuality a nepřátel z ruských končin. Němá uklízečka našla svého žabího prince na bílém oři na zapovězeném místě. Tak jí to přejme, nebuďme takový nelida a zapšklý truhlík, jakým je vytrvale neselhávající Michael Shannon, který naší stíhané dvojici nedopřeje intimní chvilku a který měl za svoji kreaci pumpnout Oskara. Vedle něj nevypadá špatně i dobová výprava šedesátek, vizuální magie, zarostlý mech Sally Hawkins, příjemně hrající Richard Jenkins a důležitým faktorem je i zdvižený prostředníček na blockbusterovou čeládku. Guillermo del Toro opustil tvůrčí vody Pacific Rim, v nichž jen zbytečně utápěl svůj mnohovrstevný talent, a vrhl se na podivnou pohádku pro dospělé, kde už umí být kreativně výkonný. V podstatě mu nevyšel až závěr, kde se oddal poetickým svodům, tudíž finální eskalace nepřišla. Jinak je to takové barevné, teplé, milé. Příběh na dvě hodiny nemá dynamické tempo, přesto mně ubíhal dobře. Určitě by film nevzbudil velký divácký zájem, kdyby nezápolil o prestižní sošky. Na nejlepší film tomu pořád něco významně schází. Žabák mě svým designem neoslnil, hudební doprovod je jak k životopisnému filmu z francouzského venkova (francouzský skladatel se v něm nezapře), už chyběl jen Noiret ve slamáku coby umělec na vejminku popíjející víno na slunném místě, zaznamenal jsem i režijní rozkol, zejména ve finální fázi a celkově je story stižena naprostou naivitou. Oproti tomu se ale film opírá o nepřístupnost, takže explicitnost nechybí. Veskrze se tedy jedná o vlídnou tvář vod(k)y, co řetízkuje vynikajícím hereckým složením a neobvykle odvážně naházenými ingrediencemi, které tradiční recept na šnaps dělají značně delikátně chuťově odlišným. 8/10(4.4.2018)

• LIVINGDEAD

Tak to je fakt hnus? To jako fakt museli natočit film, jak uklízečka šuká s příšerou? To už mohli rovnou natočit film, jak šuká s hrochem! Na druhou stranu, chápu, že pokud chtěli do hlavní role obsadit herečku Sally Hawkins, museli ji jako milence obsadit chlapa v masce mloka, protože o takovou šeredu by nikdo nechtěl ani opřít kolo! Dávám 20% mé oblíbené černošské herečce Octavii Spencer.(15.1.2018)

Nechme stranou všechny Oscary, protože tohle jestli je nejlepší letošní film, tak já jsem prdící polštářek. Pomatená Douchová vyměnila Abrháma za rybu a chudák Del Toro aby to teď vysvětloval u soudu. Krásná stylizace, hudba, práce s kamerou, to všechno jo, ale spíš se mi podaří utopit doktora Mráčka, než pochopit proč se musí tolik zajímavých nápadů zaplácat hromadou hovadin... (Banff, Kanada)(13.3.2018)

• - Doug Jones strávil každý deň tri hodiny, kým sa dostal do kostýmu. Podľa neho to však nebolo nič, v porovnaní s predchádzajúcimi kostýmami, ktoré nosil v iných filmoch Guillerma del Tora. (Astonko)

• - Celosvětová premiéra proběhla 31. srpna 2017 na Benátském IFF. (Varan)

• - Od chvíle, kdy řekne General Hoyt (Nick Searcy): „Za 36 hodin tato epizoda skončí“, uběhne ve filmu 36 minut. (Martrix)