Tvář vody

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Fantasy / Romantický / Thriller / Horor

USA, 2017, 123 min

Stylově nádherná pocta starým brakovým filmům, krásně zachycená atmosféra přelomu 50. a 60. let, netradiční romance, co chytne za srdce, skvělý výkon Sally Hawkins v hlavní roli, kterou jsem do této chvíle považoval za slušnou komediální herečku, ale to, co předvedla v tomhle kousku, ji katapultovalo hodně vysoko po všech stránkách charakterního herectví. Osobně oceňuju výtvarné hračičkovství Guillerma del Tora, které mi připomíná starší práce Jean-Pierra Jeuneta. Celou tu hru s detaily, kterou plně poberete nejspíš až při opakovaném zhlédnutí. Tady se mi vymstila mizerná znalost angličtiny, protože jsem příliš mnoho energie musel věnovat četbě titulků, zatímco mi spousta drobností unikla. Chtěl jsem vědět, za co se udělují Zlaté globy, a teď už vím, že jsou v těch nejlepších rukou. Zatím mi přijde hodnocení na ČSFD příliš nízké, patrně se snímek dosud míjí s cílovou diváckou skupinou. Za ten industriál s patinou starých časů ti, Guillerme, děkuji. Celkový dojem: 90 %.(1.1.2018)

Guillermova poetická fetišová divno love story se spoustou fajn geek odkazů na starý svět, v čele s BLACK LAGOON, kde ani ten super Shannon, charismatický (byť v pozici oběti) creature, retro piplačka, spousta srandy a celkově zábavný flow nedokázalo přebít Sally Hawkins. Jak jsem se povrchně nepřenesl přes tak ošklivou hlavní herečku a její svlíkačky. Proč...(15.2.2018)

Velmi osobitý a velmi neotřelý romantický příběh, který staví na vzájemné důvěře a toleranci jak člověka, tak i monstra. Guillermo del Toro tímto snímkem velmi příjemně překvapil, jelikož spojení klasické romantické linie s jeho klasickým "hračičkovstvím" a slabostí pro různá monstra se vážně velmi povedlo. Velký podíl na tomto úspěchu má rovněž dynamický soundtrack, vtahující kamera a herecké výkony Sally Hawkins, Michaela Shannona a Douga Jonese. Jedinou vadou na snímku The Shape of Water je lehce přepálená stopáž, která "nabídne" několik zbytečných a hluchých scén. Až na tento detail jsem se snímkem velmi spokojen, pročež ho mohu s klidným svědomím jen a jen doporučit. „When he looks at me, he does not know - how - I am incomplete. He sees me... as I am.“(13.1.2018)

• EvilPhoEniX

Guillermo Del Toro a jeho novinka Shape of Water mě bohužel nenadchla a Toro po delší době vyloženě zklamal. Shape of Water sice sklízí nadšené reakce i vyhrálo ocenění na Golden Globech za nejlepšího režiséra i hudbu a já zajisté nemohu popřít solidní režii, dobovou atmosféru a slušné herecké výkony, především Michael Shannon jako záporák je snad nejlepší na celém filmu, ale zbytek mě nechal chladným. Film má docela vlačné tempo, nesympatickou hlavní hrdinku, která je tak zoufalá, že si to rozdává s Fish manem a na můj vkus až moc romantiky, že napětí a těch pár brutálních scén zůstává spíš v pozadí. Překvapivě zde však funguje humor ( Never trust a man even if he is flat down there ). Jako romantická fairytale o němé dívce, která se zamiluje do příšery to zřejmě funguje, jako horor téměř vůbec. Své diváky si film však najde, předpokládám ženské publikum. 45%(10.1.2018)

Uprostred obdobia studenej vojny sa v americkom výskumnom centre začne experiment s obojživelným živočíchom, akého svet ešte nevidel. Osamelá Elisa (Sally Hawkins), ktorá v centre pracuje ako upratovačka, je jednou z mála osôb, ktoré majú k tomuto monštru prístup. Keď s ním príde do kontaktu, zisťuje, že tento tvor nie je až taký nebezpečný, za akého je považovaný a začína si s ním čoraz viac rozumieť. - Guillermo del Toro je výnimočný režisér. Dokáže do každého projektu, na ktorom sa podiela, vniesť tolko fantázie a dobrej nálady, že to je až neuveritelné. A v tomto prípade ma velmi milo prekvapil aj mierou brutality, pretože som neočakával nič a dostal som viacero nepríjemne krvavých scén. Vizuálne je všetko špičkové, rovnako ako kulisy, ktoré Vás prenesú do časov, ktoré ste nikdy na vlastnej koži nezažili. Počas studenej vojny v USA vybudoval Joseph McCarthy riadne napätie a tu to je cítiť na každom kroku. Herci zahrali úlohy presvedčivo a pán del Toro dokáže vytvoriť surových a bezcitných záporákov ako nikto iný. Velký rešpekt si zaslúži aj obyčajným divákom trochu neznámy pán Doug Jones, ktorého absolútne nezaujíma, či hrá v obrovskom filme z Hollywoodu alebo v nízkorozpočtovom béčkovom horore, čo mi na ňom velmi imponuje. Minulý rok bol pre hororový žáner výnimočný a The Shape of Water je toho ďalším dôkazom, takže dúfam, že tých položiek v sekcii ocenění ešte pribudne. + Doug Jones + herec z The Cabin in the Woods a Bone Tomahawk + herečka z Halloween II + herec z Timber Falls + herečka z Crimson Peak a It + herec z Lizzie Borden: The Fall River Chronicles + herec z Diary of the Dead(8.1.2018)

• - O monštre sa dozvieme, že pre život potrebuje slanú vodu. To sa ale nezhoduje s prostredím odkiaľ tvor pochádza, Amazonka, kde bol domorodcami uctievaný ako božstvo, je totiž sladkovodná rieka. (slavo_held)