Tvář vody

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Fantasy / Romantický / Thriller / Horor

USA, 2017, 123 min

FILM aneb dílo jako ze zlaté éry biografu. Dá se v něm tzv. "číst" a každý si v něm najde (pokud hledá) to svoje opodstatněné vysvětlení, proč se zrovna ta která scéna odehrává, a těm kterým zlým/dobrým postavám se právě dějí ty které věci... Popisuje se to těžko, ale kouká se na to v takovým tom melancholicko-zamilovaným oblouznění - teda aspoň na mě to bezvýhradně platilo. Moc tvůrců tohle neumí, vyvolat skrze svá díla ryzí esenci starodávné, neposkvrněné romance. Bude to ve mně růst, musím za plnej počet... Jen škoda, že tyhle oscarovky často neumí být drastičtějští s víc fatálním tahem na branku. Stejně bych tu sošku dal nejvíc Loganovi (z toho, co jsem zatím viděl).(7.3.2018)

Voľný sequel ku Guillermovej milovanej Creature from the Black Lagoon, s delikátnou retro výpravou a unikátnym, doslova krásnym netvorom. Porovnávanie s Faunovým labyrintom je mimo misu, ten bol viacej fantaskný, krutý, smutný a menej hollywoodský. The Shape of Water je kúzelná americká žánrovka s jednoduchou až predvídateľnou premisou, ale srdciarskym spracovaním s tonou filmovo-geekovských vložiek. Beauty and the Beast meets Romeo & Juliet. Rozprávka pre dospelých, v ktorej hlavná hrdinka už nečíta fantasy knihu, ale masturbuje vo vani. Rozprávka na Guillerma umiernená v množstve krvi aj násilia, a neopomínajúca černošku, gaya, trumpovského amerického generála ani tajného ruského vedca so srdcom na správnom mieste. Všetko decentne napísané a zrežírované, všetko na správnom mieste, akurát v málinko prepálenej stopáži. 100 minút by bolo ideálnych.(27.9.2017)

Jak já miluju tyhle krvavé pohádky od del Tora. PAN režisér a scénárista. A jeden z mála tvůrců, kteří točí tak, jak se jim to zrovna líbí, ne jak se od nich očekává. Vynikající režie, hudba a herecké výkony všech zúčastněných. Ústřední dvojice Sally Hawkins a Michael Shannon opravdu excelují. Z tohohle pár nominací ne-li sošek rozhodně kápne. Jediná malá vada na kráse je, že mě to moc nezasáhlo, což jsem zrovna tady trochu čekal. Každopádně nemá smysl srovnávat Tvář vody s Faunovým labyrintem, to už jsme úplně v jiných vodách.(12.1.2018)

Ani over-the-top pocta plná odkazov a monštier (ako Hellboy II), ani precízna dobová replika (aký bol napr. Crimson Peak), len pozliepaná koláž podivností, účelovosti a klišé. V dobe fetišizácie nostalgie a po všetkých filmoch, ktorými nás posledných 20 rokov del Toro zásoboval, je The Shape of the Water, so svojim predvídateľným scenárom a jednorozmernými postavami, strašne slabý odvar jeho predošlej tvorby. Povinná jazda, ktorú by nezachránilo, ani keby sa potvorák na konci predstavil ako Abe Sapien. Ale Michael Shannon je famózny.(23.2.2018)

Netradiční romance, kde se mi líbilo vlastně všechno, kromě té romance. Chápal jsem přátelství mezi dvěma citlivými bytostmi, ale mezidruhový sex byl trochu moc. Bavilo mě, jak do té pohodové, chvílemi skoro až pohádkové atmosféry Del Toro vždy propašoval nějakou explicitní scénu. Sally Hawkins byla bezchybná a Michael Shannon splnil svůj standard.(19.2.2018)

• - Film mal premiéru na medzinárodnom filmovom festivale v Toronte, konkrétne v divadle Elgin. Scény z divadla boli točené práve v tomto divadle, takže diváci vo filme sledovali sálu, v ktorej práve sedeli. (Astonko)

• - Režisér Guillermo del Toro chcel snímok pôvodne natočiť čierno-bielo. (belinko)

• - Guillermo del Toro začal s přípravami na film už v roce 2011. Sám z vlastních prostředků financoval tým, který vytvářel laboratoř a vodního tvora. (Martrix)