Tvář vody

• USA The Shape of Water (více)
Trailer 2

Elisa je němá a na krku má jizvy. Každý den je pro ženu stejný, ráno odjíždí do americké tajné vládní laboratoře, kde uklízí spolu se Zeldou. Ta ji má ráda, protože Elisa nikdy nepřerušuje její nezastavitelné klábosení. Do jedné z laboratoří je přivezena velká nádrž s vodou. Další den místnost Elisa se Zeldou uklízejí, protože je všude spousta krve, a dokonce najdou lidské prsty. Elisa v nádrži uvidí velkého vodního tvora. Prsty patří nelítostnému agentovi Stricklandovi, který vodní příšeru, která má dvě nohy, ruce, ocas a žábry přivlekl z Jižní Ameriky. Při potyčce mu tvor ukousl dva prsty, které mu chirurgové přišili zpátky. Elisa tvora chodí tajně navštěvovat, nosí mu vajíčka, pouští hudbu, učí ho znakovou řeč a sbližuje se s ním. Doktor a vědec Hoffstetler uvidí Elisu s tvorem a je nadšený, že dokáže komunikovat. Jako sovětský špión předává Sovětům plány laboratoře a vše o tvorovi a chce, aby ho co nejdříve odvezli k sobě, protože si myslí, že je velmi inteligentní. Agent Strickland tvora týrá, a chce ho rozpitvat zaživa, aby zjistili, jak funguje jeho tělo, protože může žít jak ve vodě, tak na souši. Doktor Hoffstetler nechce, aby tvora zabili, ale Sověti ho odmítnou unést a chtějí, aby ho zabil, aby Američané nemohli získat při pitvě tak důležité informace pro vývoj. Elisa začíná k vodnímu tvorovi něco cítit a rozhodne se ho zachránit. Svůj plán svěří příteli Gilesovi, když osvobozuje tvora, tak ji uvidí doktor Hoffstetler a rozhodne se jí pomoct. Tvora má ve své vaně a až déšť naplní kanál, co vede do moře, tak ho pustí na svobodu. Elisa se s tvorem sblíží, má s ním ve vaně sex a konečně se cítí šťastná a její život je naplněn láskou a porozuměním. Generál Hoyt tlačí na agenta Stricklanda, aby tvora našel. Hoffstetler se schází se Sověty, kteří ho chtějí po splnění úkolu zastřelit... (TV Prima)

Trailer 2

verbal

Vilém Býkovský míval bizarní, fantaskně temný potenciál jako málokdo. Někdy před 11 lety však, jako jeho zjevně velký vzor Štefan Hracíkopec, prošel přechodem, ztloustnul, začal chovat kočky a točit troubící jeleny a panenky s porcelánovýma hlavama pro hormonálně destabilizované prasnice či náctileté homodebily, ze kterých se chce nemenopauzujícímu heterosexuálnímu divákovi akorát tak Blade. Těchto Padesát odstínu puškvorce kombinovaných s RyboÍtým satanžel není výjimkou. A tak si němý, neskonale iritující, odpudivý babochlap ze zoufalství narazí žábochlapa, neštítíc se mezidruhového křížení se s ním bez váhání vytře, a já v tom lepkavém přívalu estrogenní červenoknihovní prudy jen čekal, kdy ta piča naklade ichtylovi jikry a on mezi žábrami procedí „FrogÍtý foun houm“, čímž si brnkne do Vodníkova pro stěhováky. Sice nutno na druhou stranu uznat, že je ten přiteplený kýčovitý opruz skvěle zrežírovaný, výborně zahraný (Míša Šanón je snad slizštější než cigánské hračky) a vizuálně retropotuněný tak, že i ty vajíčka natvrdo asi vytáhli po šedesáti letech z mrazáku, nicméně nemasochisticky založený, duševně zdravý jedinec taky přece nezačne dobrovolně píchat enormně otylé padesátky se třemi bradami, aby se pokochal fakt realistickým knírem, hmatatelnou sadou ojetých pneumatik a autentickým puchem žluklé rybiny. ()

Enšpígl

Film má výborný start a retro na vojenské základně mě vysloveně bavilo. Možná škoda, že se více nepracovalo s hlavním magnetem filmu, tím žábochlapen. Více ukázat jeho schopnosti, větší snahu na divakovo ohromení bych rozhodně uvítal. Paradoxně tak to nejlepší co film skutečně nabízí v první části je postava Richard Stricklanda, který hraje skutečně ultimátního sráče. V kontrastu s touto postavou vyniká i jeho protipol doktor Robert Hoffstetler , kterého s přehledem hraje Michael Stuhlbarg. Bohužel od okamžiku únosu tajuplné bytosti tyto postavy ustupují do pozadí a scénaristi naprosto nepochpoitelně začnou mixovar žánry, pletou patý přes devatý (muzikálova vsuvka kontra přestřelka kontra sex) že absolutně zničí veškerou zajímavost filmu. Vůbec nechápu, proč se filmaři naprosto vzdali takového potenciálu který v podobě žábočlověka měli a udělali z toho v druhé části tak banální zápletku. ()

Tosim

Guillermo del Toro opět zvláštní, jen poněkud rozpolcený. Líbilo by se mi víc, kdyby si vybral, jestli chce točit monster movie anebo společenské drama z Ameriky o toleranci. Já vím, trochu to spolu souvisí, ale kdyby ubral trošku z toho nadpřirozeného faktoru, mohl by se víc věnovat důležitějším jevům. Jinak nemám větších námitek a děkuju za obsazení Richarda Jenkinse, dlouho jsem ho v tak dobré roli neviděl. ()

POMO

Voľný sequel ku Guillermovej milovanej Creature from the Black Lagoon, s delikátnou retro výpravou a unikátnym, doslova krásnym netvorom. Porovnávanie s Faunovým labyrintom je mimo misu, ten bol viacej fantaskný, krutý, smutný a menej hollywoodský. The Shape of Water je kúzelná americká žánrovka s jednoduchou až predvídateľnou premisou, ale srdciarskym spracovaním s tonou filmovo-geekovských vložiek. Beauty and the Beast meets Romeo & Juliet. Rozprávka pre dospelých, v ktorej hlavná hrdinka už nečíta fantasy knihu, ale masturbuje vo vani. Rozprávka na Guillerma umiernená v množstve krvi aj násilia, a neopomínajúca černošku, gaya, trumpovského amerického generála ani tajného ruského vedca so srdcom na správnom mieste. Všetko decentne napísané a zrežírované, všetko na správnom mieste, akurát v málinko prepálenej stopáži. 100 minút by bolo ideálnych. ()

Cervenak

Roz-koš-ný romantický monster movie, s príbehom, kde všetko správne funguje (akurát tie eko-gay-black-trump-metoo agitačné tóny zbytočne rušia) a v dokonalom podaní Pána režiséra. Drl Toro ponúka ďalšiu temnú rozprávku, kde poetiku strieda funkčné brutálne násilie a tým sa len stupňuje emocionálny dopad. K tomu skvelé obsadenie - všetci sú výborní, ale Shannon samozrejme vládne. A jeden z najlepších Desplatov vôbec. (ako inak, všade vo svete film zbiera nadšené recenzie a priehrštia filmových cien, len na čsfd vám samozvaní filmoví odborníci vysvetlia, aká to je sračka :D) ()

• Celosvětová premiéra proběhla 31. srpna 2017 na Benátském IFF. (Varan)
  • Natáčanie trvalo 12 týždňov. (belinko)