Tvář vody

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Fantasy / Romantický / Thriller / Horor

USA, 2017, 123 min

Niečo medzi 60 a 70%. Má to mnohé svetlé (či skôr temné) momenty. Postavy neoriginálne, ale s pomocou vcelku schopných hercov si vedia získať divákovu pozornosť (vytvoriť kvalitnú zápornú kreatúru je dosť ťažké, ale myslím, že Michaelovi Shannonovi sa to celkom podarilo). Scenár strašne predvídateľný a plný klišé. Poteší retro atmosféra (zo začiatku to dosť pripomína filmy dua Jeunet/Caro, ktorých Delikatesy del Toro vykráda v „tanečnej gaučovej“ scéne, asi si Mexičan myslel, že my v Európe si nepoznáme vlastné filmy). Palec hore za viacero dospelých explicitných scén (nahota, hnilé prsty, nábeh na zoofíliu, diera v líci). Samotný tvor v podaní svojského Douga Jonesa zaujímavý. Budete premýšľať, či ide o prequel Abe Sapiena z Hellboyov (vajíčka), o sequel Netvora z Čiernej lagúny (Amazonka) alebo o niečo úplne iné. Oproti posledným hollywoodskym trikovým del Torovým zverstvám (Ohnivý kruh, Purpurový vrch) vítaný návrat ku koreňom. Ale na nezabudnuteľný Faunov labyrint sa to nechytá. Uvítal by som amazonský prequel o odchyte.(28.2.2018)

Netradiční romance, kde se mi líbilo vlastně všechno, kromě té romance. Chápal jsem přátelství mezi dvěma citlivými bytostmi, ale mezidruhový sex byl trochu moc. Bavilo mě, jak do té pohodové, chvílemi skoro až pohádkové atmosféry Del Toro vždy propašoval nějakou explicitní scénu. Sally Hawkins byla bezchybná a Michael Shannon splnil svůj standard.(19.2.2018)

• *CARNIFEX*

“del Toro” zrejme na niečom fičí, keď sa rozhodol, že spracuje takúto “romantickú” fantasy šialenosť. Človek asi musí byť jeho fanúšik, aby pri takýchto filmoch híkal od radosti. Priznávam, spočiatku som bol zaujatý, potom zas zvedavý, ako to celé “vypáli”, no inak ma celkom solídne zmáhala nuda. Nič pre mňa, tento hybrid, pričom čím dlhšie film “bežal”, tým viac som bol otrávený. “Dvojka" zo súcitu ..(14.1.2018)

Del Toro je v životní formě. Příběh o původu Abe Sapiena povýšil na Oskarovou záležitost, která si hraje s pravidly žánru. Sally Hawkinsová je fantastická a uvěřitelně se zamiluje do nestvůry z černé laguny. Nechybí full frontaly. Perfektní dobové sociopolitické komentáře (dokonce se odváží tvrdit, že někteří komunisti mohou být dobří) malinko narušují gay/feministické úlitby, které odvádí od příběhu. Stylizace, hudba, masky... dokonalé. Pohádka pro dospělé, v tom nejlepším smyslu slova.(17.2.2018)

Výborná retro atmosféra konca 50. rokov, kamera a slušné herecké výkony. No od dejovej linky so čakal podstatne viac. Až moc banálne, bez nejakej hĺbky, myšlienky alebo emotívnej stránky. Väčšinu času to bolo skôr nezáživné a záver som tiež čakal lepšie vymyslený - tušil som ho už od začiatku, pričom som mylne dúfal, že sa mýlim. Oceňujem však zosúladenie rôznych filmových žánrov a zakomponovanie nápadov, ktoré by som v romantickej fantasy rozprávke nečakal. Lepší priemer. 65/100(17.1.2018)

• - Rok 2017 bol prvým, v ktorom prišli do kín dva filmy, v ktorých hrala Sally Hawkins. Okrem Podoby vody išlo o film Maudie (2016). Sally Hawkins v oboch filmoch hrala ženu s postihnutím. V Maudie jej postava trpí ťažkou artritídou a vo filme Podoba vody je jej postava nemá. (Astonko)

• - Richard Jenkins (Giles) bol obsadený prostredníctvom e-mailu od Guillerma del Tora s odkazom: "Dúfam, že si scenár zamilujete rovnako, ako ja." (Astonko)

• - Výběr soundtracku pro film trval 9 měsíců. (griph)