Tvář vody

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Fantasy / Romantický / Thriller / Horor

USA, 2017, 123 min

Nááádherná pohádka se záměrně béčkovým příběhem, který ale svým poselstvím a tím, jak pohladí na duši, trumfne leccos ambicióznějšího. Sally Hawkins je v hlavní roli kouzelná a Michael Shannon vytvořil tak ohavně zábavného záporáka, že by měl podle mě vejít do filmových dějin - jeho ambiciózní maniak je za poslední dobu úkaz přímo nevídaný. Jistá del Torova režie a Desplatova hudba, jejíž hlavní motiv si chcete během filmu neustále pohvizdovat, to všechno balí do krásného zážitku, na který si vážně stálo za to počkat, ačkoliv za mořem měl premiéru před více než dvěma měsíci.(14.2.2018)

• Rosaviva

Myslím si, že je fascinující, že si někdo přečetl scénář k tomuto filmu a rozhodl se, že je to skvělý materiál na zfilmování. A skutečně žasnu nad tím, že takovýhle Céčkový film obdržel nominaci na Oscara za nejlepší film. Je to ničím nezajímavé, naprosto absurdní a místy velmi nechutné. Naprosto zbytečně přeplácané a skutečně šílené. Když si myslíte, že ten film už nemůže být o nic divnější, stane se něco, co vám to vyvrátí. Unikátně otřesné, nenajdete v tom nic, co by se vám líbilo, ani postavy, ani zápletka, ani scénář. Film o uklízečce a žabákovi, co rád papá vejce a i když žere kočky, uklízečky ne, což je vlastně docela škoda, protože kdyby ji slupnul, ušetřili bychom si dvě hodiny života. Jestli šlo o to diváka co nejvíc vyšokovat, tak se povedlo, takhle zhnusená už jsem hodně dlouho nebyla. 2* (možná by se to mělo jmenovat spíš Ošklivka a žabák)(7.2.2018)

Ani over-the-top pocta plná odkazov a monštier (ako Hellboy II), ani precízna dobová replika (aký bol napr. Crimson Peak), len pozliepaná koláž podivností, účelovosti a klišé. V dobe fetišizácie nostalgie a po všetkých filmoch, ktorými nás posledných 20 rokov del Toro zásoboval, je The Shape of the Water, so svojim predvídateľným scenárom a jednorozmernými postavami, strašne slabý odvar jeho predošlej tvorby. Povinná jazda, ktorú by nezachránilo, ani keby sa potvorák na konci predstavil ako Abe Sapien. Ale Michael Shannon je famózny.(23.2.2018)

Opatrně jsem očekával mysteriózní pohádku, do které del Toro přisype v lepším případě menší, v horším případě větší množství deprese, hlavního to kata Faunova labyrintu. Jenže všechno je jinak a já dostávám čím dál lepším Richardem Jenkinsem vyprávěnou retro verzi Žbluňk, přístupnou od osmnácti let. Nejkratší sirku si ze zúčastněných hereckých es vytahuje Michael Shannon, který sice svůj tradičně divoce zakaboněný obličej prodává, jak jen může, ale jeho linka ultrazáporného agenta působí kvůli nevydařeným rodinným / manželským scénám poněkud nahluchle. Vnímám, že hlavní prostor dostávají kráska a zvíře, až překvapivě na úkor dovyprávění linek ostatních postav, ale stejně mi je žánrově důkladná podívaná hrozně sympatická. Je totiž vyprávěná bezelstně a upřímně a nesnaží si hrát ani na chvíli na nic, čím není.(24.2.2018)

Uprostred obdobia studenej vojny sa v americkom výskumnom centre začne experiment s obojživelným živočíchom, akého svet ešte nevidel. Osamelá Elisa (Sally Hawkins), ktorá v centre pracuje ako upratovačka, je jednou z mála osôb, ktoré majú k tomuto monštru prístup. Keď s ním príde do kontaktu, zisťuje, že tento tvor nie je až taký nebezpečný, za akého je považovaný a začína si s ním čoraz viac rozumieť. - Guillermo del Toro je výnimočný režisér. Dokáže do každého projektu, na ktorom sa podiela, vniesť tolko fantázie a dobrej nálady, že to je až neuveritelné. A v tomto prípade ma velmi milo prekvapil aj mierou brutality, pretože som neočakával nič a dostal som viacero nepríjemne krvavých scén. Vizuálne je všetko špičkové, rovnako ako kulisy, ktoré Vás prenesú do časov, ktoré ste nikdy na vlastnej koži nezažili. Počas studenej vojny v USA vybudoval Joseph McCarthy riadne napätie a tu to je cítiť na každom kroku. Herci zahrali úlohy presvedčivo a pán del Toro dokáže vytvoriť surových a bezcitných záporákov ako nikto iný. Velký rešpekt si zaslúži aj obyčajným divákom trochu neznámy pán Doug Jones, ktorého absolútne nezaujíma, či hrá v obrovskom filme z Hollywoodu alebo v nízkorozpočtovom béčkovom horore, čo mi na ňom velmi imponuje. Minulý rok bol pre hororový žáner výnimočný a The Shape of Water je toho ďalším dôkazom, takže dúfam, že tých položiek v sekcii ocenění ešte pribudne. + Doug Jones + herec z The Cabin in the Woods a Bone Tomahawk + herečka z Halloween II + herec z Timber Falls + herečka z Crimson Peak a It + herec z Lizzie Borden: The Fall River Chronicles + herec z Diary of the Dead(8.1.2018)

• - Od filmu The Artist (2011) ide o prvý film, ktorý vyhral Oscara za najlepší film a nevyhral Oscara za pôvodný, alebo adaptovaný scenár. (Astonko)

• - V rozhovore Richarda Stricklanda (Michael Shannon) a Zeldy (Octavia Spencer), Zelda hovorí: "Ja neviem, ako vyzerá Boh." Potom dostane odpoveď, že "môže vyzerať, ako vy." Octavia Spencer skutočne hrala rolu Boha vo filme Chatrč (2017). (Ubi123)

• - Výběr soundtracku pro film trval 9 měsíců. (griph)