Tvář vody

• Austrálie

• Irsko

Drama / Fantasy / Romantický / Thriller / Horor

USA, 2017, 123 min

Poetická sci-fi pohádka pro dospělé, hodně barevně "del torovsky" stylizovaná, která se neštítí ukázat i ty ne vždy vizuálně hezké stránky našeho každodenního života. Film si sympaticky na nic moc nehraje, složitě nic nevypraví...kouzlo tkví v jeho fantaskní chytlavé poetice a prosté myšlence, že nikdo nechce být na ten život sám a i ten největší outsider touží jen po blízkosti někoho (nemusí to být úplně člověk :)), kdo ho bude mít rád.(9.9.2017)

Nádherná romantika odetá v dospelejšom fantasy kabáte, ktorá svoj jednoduchší príbeh šikovne obzvláštňuje očarujúcim retro vizuálom, odvážnymi témami či R-kovým ratingom. Nemá Elisa je v podaní Sally Hawkins skutočne vynikajúca, no rozhodne nezaostáva ani tradične skvelý Michael Shannon v úlohe záporáka. A hoci by som vedel nájsť aj niekoľko drobných osobných výhrad, vo výsledku som bol veľmi, veľmi spokojný. Najlepší del Toro od Faunovho labyrintu a druhého Hellboya! 8,5/10(13.11.2017)

Monster movie, v ktorom sa prvý krát rieši sexualita monštra, dokonca dochádza k sexuálnemu styku s ním. Stále je to rozprávkovo čiernobiele(dobrí a zlí sú od začiatku jasní a názor na nich sa nikdy v priebehu filmu nezmení), no napriek tomu sa darí del Torovi rozprávať veľmi subtílny príbeh o láske, väčšinu času bez zbytočných okázalostí, vďaka čomu je to jeho najdospelejší film.(13.11.2017)

Cieľový divák sa bude pri sledovaní cítiť presne tak, ako postavy pri sledovaní starých muzikálov v televízii a sandálových filmov v kine. Čiže sa trochu obávam, že kto nemá v malíčku oba Arnoldove filmy z 50 ´s a niektoré ďalšie sci-fi tohto obdobia plus historické súvislosti, tak si iba povie, že dobre, fajn príbeh, ale čo z toho. Del Toro sa ale pohráva aj na iných frontoch ako nostalgických, pokiaľ už samozrejme nepovažujeme porovnávanie s jeho staršími dielami tiež za nostalgiu. Máme tu aj fajn odvážne motívy, čo je určite lepšie ako napríklad explicitne ukázaný interspecies sex alebo niečo podobné. Spomeniete si napríklad na King Konga alebo aj relatívne nedávny a nedocenený Splice. Snáď Shape of water získa pozornosť akú si právom zaslúži. Skúste v závere popremýšľať nad skutočnou motiváciou vynikajúco zahraného záporáka, Shannonova civilná poloha zaujme predsa len viac, ako v polohe mimozemšťana v komixovke.(12.11.2017)

Prvý raz som na festivale zažil, že bolo do posledného miestečka full. No ja som si film nevyfutnával. Film sa snažil mať všetko - hlavnú hrdinku/sympatickú outsiderku so sympatickým kamarátom outsiderom, nasraného záporáka, premúdrelú černošsku kamarátku... Reálie 60. rokov, film nakrútený štýlom 90. rokov (hudba, strih...). A predsa sa ma táto poriadne úchylná romanca nedotkla. Tak ale zas sa nič také nestalo...(12.11.2017)