Tvář vody

• Austrálie

• Irsko

Drama / Fantasy / Romantický / Thriller / Horor

USA, 2017, 123 min

Nááádherná pohádka se záměrně béčkovým příběhem, který ale svým poselstvím a tím, jak pohladí na duši, trumfne leccos ambicióznějšího. Sally Hawkins je v hlavní roli kouzelná a Michael Shannon vytvořil tak ohavně zábavného záporáka, že by měl podle mě vejít do filmových dějin - jeho ambiciózní maniak je za poslední dobu úkaz přímo nevídaný. Jistá del Torova režie a Desplatova hudba, jejíž hlavní motiv si chcete během filmu neustále pohvizdovat, to všechno balí do krásného zážitku, na který si vážně stálo za to počkat, ačkoliv za mořem měl premiéru před více než dvěma měsíci.(14.2.2018)

• Asia_Power

Del Tora mám ráda a tak když jsem se dozvěděla, že byly nějaký oskaři a Vodní držka měla 13 nominací z čehož vyhrála například rejži a film, tak jsem si to vydupala, že to prostě musím vidět. Nemusela jsem ba co víc, neměla sem. Jako, že Fouňův bludišťák je supr čupr film tak Vodní držka je tak nehorázná píčovina, až si říkám, co na těch Oskarech hulej za matroš, že tohle pak vyhrává ceny. Například ta extrémně tlustá negryně, co celej film chodí s koštětem a mluví o tom kde všude uklidila chcanky, hovna a jak moc prdí její starej, byla za svojí roli vypatlaný hadrumšmátry, kterou vidíte v každým třetím filmu, nominovaná na oskara. Stejně tak neminula nominaci hlavní hrdinku, borku co ráda ukazuje prdel a i zblitek fujky těla, gestikuluje rukama a je celou dobu na ránu. Jako extra bonus byl nominován i její přihřátej kámoš, devadesátiletej kmet, co chtěl kouřit čuráka týpkovi za pultem a chtěl ho kouřit tak moc, že za ním chodil ládovat limetkový dorty, který nesnášel. Oskarové výkony jen co je pravda. Kolosální plivanec do držky pak dostal Shannon, kterej jako jedinej něco hraje a nominovanej nebyl. K příběhu - Němá hadrumšmátra chce mrdat s rybím mužem, co má zastrkovací vocas, a tak ho krmí vejcema a pouští mu hudbu z gramofonu. Pak ho má chvilku ve vaně a pak s ním uplave do prdele když jí narostou žábry. Jo mezitím s ním zvládne ukázkovej potěr když si napustí koupelnu až ke stropu a zjistí, že rybí muž má vocas jak žádnej jinej. Buddhožel scéna, kde mu polyká mlíčí byla vystřižena a tak nezbývá než pogratulovat Del Torovi, že krásně natočil neuvěřitelnou sračku.(6.3.2018)

(90%) Poměrně slabé hodnocení mě ani tak moc nezaráží. Já na tomto snímku nejvíce ocenil skromnost, intenzivní lásku mezi netvorem a postiženou dívkou, která ani tak hezká nebyla. A to si myslím, že mluví za vše a dál to nemusím moc rozebírat. Prostě scény s netvorem byli skvělé, měli hloubku, cit a já nevím co ještě všechno. Ostatním divákům to možná přišlo nevhodné, nudné atd. Samotný závěr už nebyl tak dramatický, ale mě se líbil. Mě to sedlo jako ulité, nic víc k tomu dodat nemůžu. Nečekal jsem to.(14.3.2018)

Opatrně jsem očekával mysteriózní pohádku, do které del Toro přisype v lepším případě menší, v horším případě větší množství deprese, hlavního to kata Faunova labyrintu. Jenže všechno je jinak a já dostávám čím dál lepším Richardem Jenkinsem vyprávěnou retro verzi Žbluňk, přístupnou od osmnácti let. Nejkratší sirku si ze zúčastněných hereckých es vytahuje Michael Shannon, který sice svůj tradičně divoce zakaboněný obličej prodává, jak jen může, ale jeho linka ultrazáporného agenta působí kvůli nevydařeným rodinným / manželským scénám poněkud nahluchle. Vnímám, že hlavní prostor dostávají kráska a zvíře, až překvapivě na úkor dovyprávění linek ostatních postav, ale stejně mi je žánrově důkladná podívaná hrozně sympatická. Je totiž vyprávěná bezelstně a upřímně a nesnaží si hrát ani na chvíli na nic, čím není.(24.2.2018)

Vlastně nevím, zda tomu odpouštět logické lapsy jenom proto, že si to hraje na "film o filmech" křížící všechno možné od konspirace ze studené války, přes ekologickou agitku, až po černobílý muzikál, a který si kryje záda i tím, že nechá svoji hrdinku bydlet nad starým kinosálem. Koukalo se na to určitě příjemně a někdy si to dám znova, na ty nejlepší "love lettery filmu" typu Scorseseho Huga tomu ale přecejenom chybí větší vypravěčská finesa. A menší doslovnost. A víc scén Hawkinsový a vodního muže. 70%(23.1.2018)

• - O monštre sa dozvieme, že pre život potrebuje slanú vodu. To sa ale nezhoduje s prostredím odkiaľ tvor pochádza, Amazonka, kde bol domorodcami uctievaný ako božstvo, je totiž sladkovodná rieka. (slavo_held)

• - Stejně jako Abe Sapien z Hellboye (2004), i tady je vodní tvor krmen vajíčky natvrdo. (Martrix)

• - Natáčení začalo 15. srpna 2016 v Hamiltonu (Kanada) a skončilo 6. listopadu téhož roku. (PaTeXx)