Tvář vody

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Fantasy / Romantický / Thriller / Horor

USA, 2017, 123 min

Stylově nádherná pocta starým brakovým filmům, krásně zachycená atmosféra přelomu 50. a 60. let, netradiční romance, co chytne za srdce, skvělý výkon Sally Hawkins v hlavní roli, kterou jsem do této chvíle považoval za slušnou komediální herečku, ale to, co předvedla v tomhle kousku, ji katapultovalo hodně vysoko po všech stránkách charakterního herectví. Osobně oceňuju výtvarné hračičkovství Guillerma del Tora, které mi připomíná starší práce Jean-Pierra Jeuneta. Celou tu hru s detaily, kterou plně poberete nejspíš až při opakovaném zhlédnutí. Tady se mi vymstila mizerná znalost angličtiny, protože jsem příliš mnoho energie musel věnovat četbě titulků, zatímco mi spousta drobností unikla. Chtěl jsem vědět, za co se udělují Zlaté globy, a teď už vím, že jsou v těch nejlepších rukou. Zatím mi přijde hodnocení na ČSFD příliš nízké, patrně se snímek dosud míjí s cílovou diváckou skupinou. Za ten industriál s patinou starých časů ti, Guillerme, děkuji. Celkový dojem: 90 %.(1.1.2018)

Raz by som z toho chcel vianočnú klasiku. Moc pekná zoofilná rozprávka. PS: Ešte som nevidel Call me by your name, a tiež myslím, že akadémia bude chcieť skorej oceniť Andersona alebo Nolana, ale ja osobne by som to prial del Torovi. Shape of water má svoje chyby (hlavne scenáristické) a v žiadnej inej kategórii si sošky moc nezaslúži, ale zrežírovaný oscarovo je.(27.2.2018)

Nechme stranou všechny Oscary, protože tohle jestli je nejlepší letošní film, tak já jsem prdící polštářek. Pomatená Douchová vyměnila Abrháma za rybu a chudák Del Toro aby to teď vysvětloval u soudu. Krásná stylizace, hudba, práce s kamerou, to všechno jo, ale spíš se mi podaří utopit doktora Mráčka, než pochopit proč se musí tolik zajímavých nápadů zaplácat hromadou hovadin... (Banff, Kanada)(13.3.2018)

Guillermo del Toro sa konečne vracia štýlom k svojmu najlepšiemu filmu, Faunovmu labyrintu, na čo som sa nemohol netešiť a síce tentoraz sa už určite nejedná až o taký zážitok, ale slušnú kvalitu tomu uprieť nemôžem. Film je vo svojej podstate vlastne poriadne úchylný, nemá upratovačka sa vo vládnom laboratóriu zamiluje do neznámeho netvora a nadviaže s ním intímny pomer, ale s tým nemám určite žiadny problém, náhodou je to podané dobrou formou a hlavne je to presne v režisérovom štýle. Takže je to taká zaujímavá rozprávka pre dospelých, ktorá sa nesie v príjemnej atmosfére, ale aby divák nezabudol, že sa nepozerá na rozprávku pre deti, tak sa občas objaví niečo drsné, alebo úchylné, ale vždy len v takej neškodnej forme, aby to nepôsobilo až tak samoúčelne a to sa mi páčilo. Skvelo tu funguje dobová atmosféra studenej vojny so všetkou tou špiónskou tématikou, ktorá tomu dodáva trochu napätia, takže film ponúkne viacero výrazných motívov, vďaka čomu sa mu darí držať svižné tempo, ale najlepší je skutočne ten vzťah medzi ženou a netvorom, ktorí síce k sebe pocítia puto okamžite, čo mi neprišlo práve najdôveryhodnejšie, ale zase sa mi páčilo, ako bol úplne čistý, komplikovali ho len vonkajšie okolnosti, inak čisto medzi nimi to fungovalo dokonalo. A tak síce celý film neobsahuje ani jedinú sekvenciu, z ktorej by som bol skutočne nadšený, ale po celý čas si udržuje výrazne nadpriemernú úroveň a tak sa mi na to viac, než dobre pozeralo až do konca. Nesklame ani obsadenie, síce každá postava sa dala obsadiť aj nejakým lepším hercom, ale predsa len hlavná hrdinka Sally Hawkins pôsobí dojmom, že sa jej dá takýto vzťah aj relatívne veriť, Michael Shannon patrí dlhodobo medzi veľmi schopných hercov menej známych projektov a asi najsympatickejší mi prišiel Richard Jenkins ako najbližší priateľ hlavnej hrdinky, to bola zaujímavá postava, aj keď pre hlavný dej nemala až taký zásadný význam. A režijne je to presne očakávaná práca, Guillermo del Toro takéto tématiky vie po stránke vizuálu a aj atmosféry, takže tu ma nič neprekvapilo. Takže klasika sa z toho pre mňa nestane, ale páčilo sa mi to, predsa len podobných filmov zase tak moc nie je a občas príjemne poteší aj takáto drsnejšia a úchylnejšia rozprávka. 77%(11.3.2018)

Krásné filmové pohlazení, které potěšilo jak nádherně odvyprávěným sci-fi příběhem z dob, kdy nebylo potřeba zahlcovat diváka efekty, tak i kreativním stylistickým rukopisem, který zvládá příběh nenásilně upgradovat na dnešní divácké požadavky. Sice slabé emoce a trochu přeplácaný scénář, ale výborní herci a špičková režie odkazující k filmovým vzorcům padesátých let.. Více zde(15.2.2018)

• - Ide o druhý film, v ktorom si zahrala Sally Hawkins, a v ktorom bola vytopená kúpeľňa. Prvým bol Paddington (2014). (Astonko)

• - Většina skladeb, které zazní ve filmu, pocházejí ze 30. let. (griph)

• - Od filmu The Artist (2011) ide o prvý film, ktorý vyhral Oscara za najlepší film a nevyhral Oscara za pôvodný, alebo adaptovaný scenár. (Astonko)