Semestr

Epizody(6)

Amálie je studentka filmových věd, žije se svojí mámou, miluje Berlín a svého kluka, co tam odjíždí na půlroku studovat. Damiánovi ale módní přitažlivost německé metropole nic neříká, stejně jako představa currywurstu, levného kebabu a hromady hipsterů na kolech. Budou sociální sítě stačit na udržení jejich vztahu? Zvládnou semestr? Šest měsíců v šesti dílech seriálu, který se odehrává pouze na plochách počítačů a telefonů. (Stream.cz)

chrispe

SPOILERY!! Po dodívání jsem si říkala, že to dám ještě jednou, abych v tom našla ten přesah, který tam přece musí být a který jsem přehlédla (vždyť znovu 6x cca 20 minut mě nezabije ne?) . Ale nakonec se mi do toho strašně nechce. Za prvé jsem strašně ráda, že jsem tohle období měla ve chvíli, kdy facebook a podobný věci teprve nastupovali na scénu a vlastně mě ani moc nezajímali. Kdy hra na detektivy byla maximálně zadat jméno na google a nic moc nenajít, ale hlavně poznávat osobně, bavit se osobně a prožívat spolu - ne na síti. Za druhé je to pro mě hodně zajímavej pohled na dnešní "mladý", kteří takhle na síti prožijí velkou část svého života, kdy přeskakují z "informace na informaci", z okna do okna. A za třetí je mi smutno z toho, že i já jsem - byť starší - stejná, nebo alespoň podobná a nedokážu to (zatím) změnit. Přiznejme si, kolikrát jsme s milovanou/ i nemilovanou osobou v místnosti a každej čučíme do toho svýho mobilu/ tabletu/ počítače/ televize... a navzájem se vůbec nevnímáme. Ale sem jsem se dostat nechtěla :D Hlavní postavy nejsou moc sympatické - Amálie je až moc přechytralá, hned v úvodu je nám naservírována situace, kdy za přetvářkou "dobré kamarádky" komunikuje s (nejspíš jednodušší) kamarádkou, které očividně závidí úspěch jenž pokládá za vlastní a kamarádka vlastně jen sklízí ovoce. Damián je zase vykreslen jako bohatý skrblík, kluk se svýma potřebama, trochu hajzlík. Vedle těch dvou je tu kamarád Šimon, jehož účast na tom všem jsem moc nepochopila, již zmíněná Pavlína (která má být nejspíš obraz úspěchu - který Amálie nemá), vějička sprosťanda Bětka, co aspoň na dálku plní Damiánovi vizuální potřeby a samozřejmě maminka, kterou Amálie na konci seriálu opouští, aby hledala štěstí v Berlíně. A musím říct, že v závěru, kdy spolu skajpují, se mi nad mámou - zvlášť posledním záběrem - svíralo srdce a divím se, že se Amálie nebouchla do hlavy v této chvíli, namísto po doručení zprávy z minulosti (pro mě nic moc neříkající, přiznávám). Rádoby chytrý řeči hlavních postav, citové vydírání, stíhání, předstírání... jo všechno je to zajímavý, ale jak jsem se přesvědčila, jednou se podívat a stačí. Nápad dobrý, ale chtělo to ještě něco navíc. Uff takhle dlouhej komentář jsem teda už dlouho nenapsala. ()

Mara97

Tento formát je stejně jako Martyisdead zábavný, dobře se na to kouká, baví to, zvraty v ději jsou dobře udělané, divák musí trochu uvažovat a vžít se do myšlení jednotlivých postav. U postav je ale jeden velký problém - všechny jsou nesympatické, naprosto všechny. Nevím, jak se tento majstrštyk tvůrcům povedl, ale už jen hlavní pár mě hrozně štval. Psaní ublížené, sebestředné, rádoby intelektuální, fyzicky i psychicky naprosto odpudivé blbky s dementem OVB Allkreténs a zejména povoláním synem s tatíčkem v Bruselu má tedy obrovské nedostatky. Postavy dvou ztracenců ve svých světech jsou ztělesněním snad všech stereotypů, které na světě existují, působí umělecky jako jistá výpověď jedné generace, ale není tomu tak. Takto možná žijí mladí jen v Praze, plní povrchnosti, vnitřní prázdnoty a odporných levicových ideálů (v posledním díle se mi opravdu dělalo fyzicky špatně, když nefachčenko povoláním syn, ale přitom student VŠE, z deprese nad diplomkou vážně vyzdvihuje nepodmíněný příjem a podobná zvěrstva), jinde v republice je to docela jinak, což se projevuje v komentářích a kritice hlavních postav, protože nejsem opravdu jediný, komu přijde tento pár krajně nesympatický. Že by další série Zlaté mládeže? ()

Bernyz

Zajímavý koncept. Pro mě jako muže je velmi složité chápat jak můžou holky dělat při skypování tolik dalších aktivit a někdy jsem se v tom dosti ztrácel a musel přetáčet a zastavovat, ale já si zvyknu. Zatím *** ()

CommanderCZ

Naprosto originální. Skvělá ukázka dnešní mladé společnosti a jejich kritika. Tak to dnes prostě chodí. Viděl jsem všechny díly seriálu, každý z nich má v sobě vždy něco navíc. Bavil jsem se, navíc má člověk pocit, jakoby ten film ovládal on sám. K tomu se občas objeví originální strhující hudba s kvalitními scénami. Co dodat, nechť každý sám posoudí. 5* ()

Flexaret

Sympaticky promyšlená forma naráží na ploché charaktery (spíš stereotypy). Po celou dobu jsem se nedostal do iluze, že sleduji životní osudy nějaké postavy, působilo to spíše jako improvizované herecké etudy na nějaké téma. A i ty jednotlivé situace působí místy nuceně. ()

Simomon

POSLEDNI SLOVO: Velky plus za to, ze to neni obvyklej pohled, jak si starsi generace predstavuje, ze se mlady chovaj, ale jde o fascinujici autentickou zpoved. Skoda jen slabe posledni epizody. Jinak v komentarich casta vytka, ze se v serialu nic nedeje, neberu v potaz- stereotypnost a nenaplneni mladych lidi je podle me jedno z ustrednich motivu serialu a konstruovat v nem nejake slozite dejove zvraty by mu ubralo na autenticnosti. 70% 4/5* ()

spacylemon

... až se za 50 let budou děcka ptát: "jak asi žila omladina na začátku století?" - snad budou mít šanci pustit si Semestr. jj, takhle my si tady online žijem... (v takovejhle sračkách)... a každý závěr epizody je jak rána kladivem... ()

Likan7

Až mrazivě přesný pohled na dnešní mladou generaci, která je online 24/7. První díl je taková rozjezdovka, ale od druhýho dílu to jde neskutečně na sílu. Na konci některých dílů jsem měl vyloženě otevřenou pusu (závěr dílu s podprsenkou) a pátý díl je předčasné finále, protože TAK silnou atmosféru, skvělou kameru a neskutečně boží hudební doprovod ve mě zanechal za 25 minut hodně velké zářezy. Bezesporu k silnému dojmu přispívá i velmi netradiční vizuální zpracování, když vidíme celý seriál "jen" z obrazovky mobilů a notebooků. Jenže mnohdy tam vidíme mnohem víc, než v reálném životě. A v tom je právě ta velká síla Semestru. Finále je ale hodně nepovedené, neuzavřené a mám pocit, že tvůrci buď nevěděli kam dál, nebo je to už nebavilo a chtěli to mít za sebou. Během 5 dílů bylo naťuknuto tolik témat, že by se z toho dal udělat plnohodnotný seriál o 20 dílech, jen si uvědomte. Maminka, párty z pětky, podprsenka, opilá kamarádka, Silvestr (ten měl svělý díl a nakonec jsme se nedozvěděli vůbec nic!). Spousty věcí je nedotažených, spíš všechny a já bych strašně rád viděl, jak pokračují. Není to na druhou stranu důkaz, že je seriál dobrý? Za mě ano. Poklona, chtěl bych další díly. ()

simellei

Já si jako objektivně uvědomuju, že to ztvárnění je přesné a že po filmařské stránce je to kvalitní (pokud se za kvalitní filmařinu dá považovat snímání obrazovek.) Jenže realita téhleté "mojí" generace je mi tak neskutečně odporná, že prostě nedokážu jít přes dvě hvězdy, sorry. Fakt, že očividně všichni posloucháme stejnou hudbu a jako správné sněhové vločky si myslíme, že jsme sami, tomu nepřidává. Jakožto věčná naivka ale pořád doufám, že se v nás někde schovává i něco víc než narcistické prohlížení vlastních profilů, nekonečné polemiky (většinou "umělecky" neverbalizované) o tom, jak se, ach, máme hrozně a celý vesmír nám ubližuje, odporné hadry z HMka vyrobené bandou reálně trpících tchajvanských dětí, po kterých ani neštěknem, a odporně asexuálních manbunů. Jediný, kdo mě tady nesral, byla Eva Josefíková. LOL. ()

junglewar

Ty vole, Tome, díky ti! Nikdy jsem o tom neslyšel! Dost v prdeli tohleto no! Na docela dost zajímavých věcí se tam narazí, takové, skoro až ze života bych řekl! Znásilnění je na místě. ()

ForGump

Asi nejlepší počin Streamu. Bez trapnosti, zábavné, názorná ukázka dnešního internetového života, myšlenkové pochody dnešní mladé generace, popkulturní odkazy, skvěle technicky provedená (kombinace sociálních sítí a jejich propojení) s božími herci, přičemž bych si dovolil říct, že pokud Eva Josefíková nezačne odmítat role takovýchto blbek, tak už jí to nikdo nikdy neodpáře, byť je hraje božsky, ale v poslední době se to u ní hromadí (Kosmo ještě) a chce to změnu už (tak třeba ta Zádušní oběť). Tondo Blaníku, sorry.. 3.dil to posunul ještě o něco dál aneb o Brazzers a obětech holocaustu. ()

Denila

Některé epizody se skutečně mohly zdát zbytečné, ale musím uznat, že vystihli dnešní dobu. Ano, některé věci byly trošku přehnané (a možná, že ne, nejsem zase takový fanda sociálních sítí vlastním pouze fb), nicméně co teda můžete očekávat? Pokud chcete sledovat tak trošku jinak vyobrazen dnešní svět, směle do toho. Dočkáte se někdy menší nudy a Semestr vám prozradí to, co už vlastně víte. Neuvěřitelné poselství o tom jak jsou dnešní lidé rozmrzelí, věčně rozptýlení, neví co chtějí, jsou nestálí a jak nejsou upřímní ani sami k sobě. Ale čekají vás taky zábavné chvilky a chvíle v kterých se najdete. ()

MindTuber

První setkání se Semestrem bylo náhodné kliknutí doprostřed snad třetí epizody a následné vypnutí po pár minutách. Na vzdory určitému znechucení a také malému počtu epizod jsem tomu dal druhou šanci a opět jsem byl po pár minutách znechucen obsahem tohoto webové mini seriálu. Trochu se pořád modlím, že je to celé jedna velká nadsázka a takoví lidé doopravdy neexistují. Odmyslím-li si ale ten obsah (ono o ději, ani nemůže být moc řeč), tak je to velmi dobře technicky zpracováno. Nejde o originál, ale nešetří se mnohými detaily a nejspíš to tedy má i vypovídací charakter o podobě dnešní generace mladých lidí. Z tohoto pohledu je to pak něco zajímavého a neokoukaného. Kolísající trojka. ()

Cernochbtw

Zajímavý projekt, který se však stane otravným dřív než se nadějete. Celkové zpracování je velmi kreativní, a tak hodnotím kladně 6/10 ()

Don82

Adam Sedlák zvolil zajímavou formu a i ten obsah je občas ke koukání pokud si rádi utahujete z hipsterů a pojem Generace Y vás nechává v klidu, i když podle definice do ní spadáte. Semestr je odlehčená sonda do reality sociálních sítí a "problémů" mladé generace. Jsou zde klasická klišé, klasické dialogy o ničem a povrchní, občas dost nepříjemní lidé. Četl jsem článek, kde režisér vysvětloval že to byl záměr a že chtěl ukázat to negativní v dnešní "realitě" Facebooku. Ok, ale já to tam moc neviděl. Postavy nejsou nijak ironicky přetažené a seriál nemá možnost to dohnat v dodatečných scénách. Díly jsou na webseriál moc dlouhé a někdy je skypové tlachání už nesnesitelné. Nicméně, příjemně překvapil závěrečný díl, kdy postavy takříkajíc padnou na hubu a divák konečně uvidí praskající bublinu falešných vztahů a neupřímnosti. ()

curfew77

Zatím po dvou dílech, ale ano! TOHLE je totiž stokrát aktuálnější, vtipnější a modernější, než celé slavné vyhajpované KOSMO. AKTUALIZACE: Tak už jsme to se Semestrem zvládli komplet a musím říct, že na každý díl jsem se těšil. Zklamalo jen finále, které recenzenti předem popisovali jako hardcore, což mi tedy nepřišlo - pointa je nevýrazná a navíc i podivně nešikovně zpracovaná. Ale jinak nechávám 80 % a velká pochvala hercům i ostatním tvůrcům. Tohle je totiž budoucnost. ()