Maltézský sokol

• USA The Maltese Falcon (více)

Soukromý detektiv Sam Spade přijímá od půvabné klientky zakázku, která ho postaví nejen do role podezřelého z vraždy svého společníka, ale především do čela nemilosrdného lovu na černého sokola, který je klíčem k obrovskému majetku. Ve tvrdé hře o peníze i o život kličkuje před podezřívavou policií, chladnokrevně kombinuje se zájmy gangsterského klanu a cynicky překonává vztah, kterému by mohl podlehnout. Poznámky: Vynikající režijní debut Johna Hustona a filmový přepis detektivního příběhu klasika americké drsné školy Dashiella Hammetta. S Bogartovým Samem Spadem přichází na filmové plátno antihrdina a tzv. film noir, zobrazující korupci, zradu, zklamání, cynismus a deziluzi. Maximálně respektuje Hammettovu předlohu a získává nominaci na Oscara za nejlepší film roku 1941. (oficiální text distributora)

Duke90

Svým způsobem mi to hodně připomnělo Polanského Čínskou čtvrť (1974) i když soukromý detektiv v Maltézském sokolovi byl úplně jiného kalibru. Od začátku totiž moc dobře věděl jak se vyhrabat z průseru a ještě k tomu uměl krásně oblbnout pár lidí, kteří se ho snaží využít pro nalezení pozlacené sošky. Detektiv Spade se jen tak nedá a udělá vše proto, aby uhájil jen své zájmy a vyvázl z nebezpečného případu s co nejčistším štítem.... Humphrey Bogart opět podal jeden ze svých životních hereckých výkonů. ()

frxXx

Takto má vyzerať hlavná postava! šarmantný detektív, ktorý vždy vie čo robí, a keď si divák myslí, že už je stratený vyťahuje eso z rukáva. Trošilinku viac nervydrásajúcej akcie a bolo by to určite za 5. :) ()

mosem

Film, který jsem měl možnost vidět jako klubové představení, v prostření které svojí atmosférou odpovídálo době jeho vzniku. V původním znění, s titulky, na malém plátně... To vše dávalo ještě víc vyniknout záměrům, jaké pocity měl tento film v divákovi navodit. Film, do velké míry postavený na dialogu nepostrádá humor, napětík i překvapení... To vše je třeba vnímat s vědomím doby vzniku. Kromě Bogarta mne nejvíc upoutal Peter Lorre jako Joelo Cairo, ten je mu jediným herecky vyrovnáným partnerem. ()

DoNotCross

Humphreymu sejmou kamaráda a to mu zkazí den. Když z toho obviní jeho, už se opravdu nakrkne a vydá se uvést věci na pravou míru. Tabákovým kouřem prosycený upovídaný noir, který se do tempa dostává pomalu, ale od určitého momentu od něj už nebudete moc odtrhnout oči. Děj může působit překombinovaně, ale to jen na první pohled. Logicky se cítíme ztraceni, protože spolu se Samem naskakujeme do rozjetého vlaku a informací máme méně, než je zdrávo. Závěrečná finální scéna ale vsadí všechny díly skládačky na to správné místo a závěrečná replika je už pouze třešničkou na dortu. Lahůdka definující žánr. ()

Jehan

Zvláštní ukecaná konverzačka. Nemá smysl porovnávat tento film s literární předlohou. Ale, málo platné, klasika to holt je, a ne, že ne. ()

PlayEasy

Tak jsme zase po delší době hodili nějakou pořádnou klasičku a láska k starým snímkům se nám vrátila. Nezaměnitelná noirová atmosféra, skvělý scénář, dialogy, zrod geniálního pana Hustona a naprostá filmová legenda Humphrey Bogart v hlavní roli - velmi charakterní a šarmantní herec, který se se svou rolí naprosto ztotožnil. Tři mrtví, podvody, shon a mnoho více, a to vše kvůli jedné sošce sokola, ale všechno má "svou druhou váhu", páč by nezvznikl tento brilatní film! 80% ()

Joedas

S klasikama to mám buď a nebo. Tahle mě prostě vůbec nebavila a status zásadního filmu u ní absolutně nechápu. Můj problém samozřejmě je, že jsem do toho šel spíš z povinnosti a s velkym očekáváním, proto jsem vůči tomu v hodnocení shovívavější. I tak je Maltézský sokol dle mýho názoru dost průměrná detektivka bez nějaký výrazný atmosféry, s nezajímavym příbehem a neuspokojivym závěrem. Samozřejmě z dnešního pohledu, ale znám filmy ze stejný doby, který jsou o pár levelů výš a po kterých dneska ani pes neštěkne. ()

0verseer

"We didn't exactly believe your story, Miss Wonderly. We believed your 200 dollars. I mean, you paid us more than if you had been telling us the truth, and enough more to make it all right." Film všeobecne označovaný za priekopnícky v žánre noir, aj keď toto označenie vzniklo až 5 rokov po jeho natočení. Solídne natočené klasika, z ktorej však sánka počas sledovania ani v závere nespadne. ()

Apoxyomenos

Na to že to je tak ospevovaný film som bol dosť sklamaný. Atmosféru Noir to malo ako tak, ale zápletka bola hodne priemerná a v podstate nudná. Tak isto osudová žena..., ktorá mala mať šmrnc a šarm že ohúri diváka práve naopak nemohol som sa zbaviť lacného pocitu ako na mňa pôsobila. Nebyť Bogarta a záverečnej scény, tak sa bojím aj tento film hodnotiť.... ()

pollstro

Huston ve svém režisérském debutu, navíc ve vůbec prvním klasickém film-noir, dává velmi slibně najevo, že se v pozdějších letech stane ve svém oboru velmi uznávanou režisérskou osobností. Nádherná ukázková souhra americké drsnosti s lehkým podtónem staré anglické kriminální školy. Humphrey Bogart v kombinační směsici důmyslné smýšlející postavy a silné radikální síly v osobním kamerovém pojetí. Napínavé, upovídané, příběhově labyrintně pospojované a po celou svoji dobu nesmírně chytré a temné. Jednoznačně jeden z nejvlivnějších zástupců film-noir, který mnohé definoval. Celkové aspekty jsou na první pohled zahalené, skoro až schované před zrakem samotného diváka, stejně tak jako jakýkoliv klenot skrývající se na sošce bájného sokola, který se stává spouštečem veškerých událostí. Cynický, pesimistický, nekompromisní a poctivý filmařský počin s působivou černě hustou atmosférou v tradici německého expresionismu, která se zasloužila o nezpochybnitelný status nejen svého žánru. "When a man's partner is killed, he's supposed to do something about it. It doesn't make any difference what you thought of him. He was your partner and you're supposed to do something about it. And it happens we're in the detective business. Well, when one of your organization gets killed, it's-it's bad business to let the killer get away with it, bad all around, bad for every detective everywhere." ()

Phex

Na staré filmy jsem nikdy nekoukal až do určité doby - můj pohled se změnitl právě díky filmům s Bogardem. Ale tenhle bohužel je spíše průměrem. Zvláštně překombinované noirové zápletce z mého pohledu nepomáhá ani obsazení hlavní ženské role Mary Astor, která má pro mě sex-appealu asi jako rohožka před vyklepáním. ()

Alex_01

Tento film je esence noiru - podvody, deziluze, zločin a soukromý detektiv v hlavnní roli :D. Humphrey Bogart mi příjde svou mechaničností a decentním herectvím poněkud strnulý, ale možná právě to vyhovuje jeho postavě - člověka který ví co dělá a chce mít nadevším kontrolu (totéž i v Cassablance I guess). V případě Mary Astor bych ale naopak ocenil více poloh - třeba nějaký kontrast vůči jejímu nevinnému vystupování, náznak proradnosti... Film je hodně ukecaný, a jednání postav by šlo převést do košaté šachové partie. ()

Sekel

Slozity a velmi narocny snimek, ktery ovsem odmeni pozorneho divaka genialni postavou Sama Spadea, kterou zahral Humphrey Bogart, jez je schopen podvadet, lhat, krast a mlatit lidi, byt mlacen a pri tom vsem se dokonale orientovat v situaci a vzdy si zajistit vyhodu sam pro sebe. Vyuziva zeny, muze, spolupracovniky, milenky, policii i nepratele k objasneni vrazdy kolegy, kteremu sice spal se zenou a nemel o nem vysoke mineni, ale kvuli svym zasadam si jde za svym a neustane, dokud nebude odkryta pravda a pri tomto hledani pohrda vsim ostatnim, vcetne milionoveho predmetu, ktery to vse zpusobil. Spade je dokonaly hrdina, verny svemu presvedceni a nevzdavajici se za jakoukoli cenu, nehledici na sebe ani na sve okoli. Humphrey Bogart mu dodal tolik muznosti a arogantni elegance, kterou mu az na par vyjimek od tech dob, mohou vsichni herci jen zavidet. ()

MapleLoops

Tak na tuto klasiku od Warneru nemá ani Casablanca, a to je co říct, takže pro tento film s úžasnou atmosférou, a někdy nudnými scénami - 90% ()

gezper

Napínavá klasická old-skool noir detektivka s Bogartem, který si to dobře dává. Mary Astor už bych tak na vychvalování neviděl, alespoň ne tak jak jsem záhledl v jiných ohlasech z kuloárů. Ovšem díky charismáči Humpreymu a kvalitnímu scénáři s dobrými dialogy to má ten správný šmrnc. [80%] ()

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

09.12.2020

Seriál Dámský gambit na Netflixu zaznamenal obří úspěch, dokonce takový, že krátce po jeho premiéře vzrostl zájem o šachovnice s figurkami o desítky a někde dokonce i stovky procent. Jednu z… (více)