Maltézský sokol

(pracovní název)

Maltézsky sokol

Film-Noir / Mysteriózní

USA, 1941, 100 min

A teď bych vás rád pozval na drink....Jj, Humphrey byl vždy férovej chlap. Tuhle nabídku bych JÁ rozhodně nikdy neodmítnul. Dali bychom si pár drinků, zavzpomínali na staré dobré časy a třeba vyřešili i nějakou tu vraždu. Maltézský sokol je kvalitní krimi-noir " ze staré poctivé školy ", s mistrně napsanými dialogy, šťavnatým příběhem, pro jehož plné vychutnání si je potřeba se plně soustředit (opakované projekce rozhodně nejsou na škodu ), přesto výroky typu: " nesrozumitelný příběh " rozhodně nejsou na místě! Oproti např. http://www.csfd.cz/film/4176-hluboky-spanek/ tento snímek působí jako " polopatický ". Jak říkám, soustředěnost je na místě, nicméně nepochopení tu rozhodně nehrozí a hlavně tu pozornost, kterou příběhu věnujete, vám snímek měrou vrchovatou vrátí. ( což se o mnohých snímcích rozhodně říct nedá). The Maltese Falcon má pomalejší rozjezd, v druhé polovině snímek nabírá potřebné tempo, aby Vám v závěru Humphrey dokázal, že zásadoví muži stále ještě existují, ikdyž je to ohrožený druh ( téměř před vyhynutím ). Jediným nedostatekem ( pro mě osobně však dosti podstatným ) je skutečnost, že pokud Humphrey a rovnocenná herecká partnerka, tak pro mě jedině v tomto podání http://www.csfd.cz/herec/737-lauren-bacall/. Přesto se jedná bezesporu o kvalitní žánrovku, u které ( pokud jste fanoušky tohoto žánru, či Humphreyho ) se rozhodně nudit nebudete. 80%(4.12.2010)

I když je The Maltese Falcon vynikající, nenudící a dost atmosférický (začínám mít žánr noir čím dál tím víc rád) snímek, přesto mi zde něco chybělo a sem tam mi vadila ta naivita (pěstní souboje typu "uhodím ho jednou do tváře a on se zhroutí a podobně). Film jako takový nezklamal, ale co se mě týče, dám si raději o pár let starší a v mých očích o třídu lepší film The Big Sleep. 80 %.(28.12.2011)

Scénář: John Huston .. Výborná noir detektivka. Návštěva kina stála za to. Jsem rád, že alespoň některé starší snímky si mohu vychutnat na velkém plátně. Cynický Humphrey Bogart je herecky velmi přesný. Jeho postava detektiva je plně oddaná zejména jedné věci, vydělat peníze. A daří se. Taky ne, když máte takové skvělé případy.. Ano, scénář se velmi povedl a mytologický nádech o vzácném ptáčkovy vezme za své až v perfektním finále. 90%.(20.12.2005)

Maltézského sokola jsem viděla před dávnými lety a přestože jsem si děj příliš nepamatovala, přetrvával ve mně příjemný pocit z jeho noirové atmosféry. Teď, po opětovném zhlédnutí, se jsem se v tom pocitu jen utvrdila, ale překvapilo mě, jak mi tady herecký projev Humphreyho Bogarta připadal plochý a mechanický - vzhledem třeba k výkonům v Africké královně nebo Pokladu na Sierra Madre. Rovněž nechápu ódy na výkon Mary Astor v roli osudové ženy, to se však netýká srdceryvného finále, kde jsou oba opravdu bezchybní.(18.12.2005)

Humphrey Bogart. Filmový elegán klasického Hollywoodu. Asi to byl osud, že právě on vstoupil do historie herectví zfilmováním detektivky Dashiella Hammetta, které se později dodatečně stalo zakládajícím kamenem žánru filmu noir. Literární předloha spadá do doby Velké hospodářské krize. Motiv získání bájné sošky Maltézského sokola bylo tehdy mocné fluidum působící na masy nezaměstnaných chudáků v městských ulicích. Film vznikal až za války a síla samotného námětu již byla v době natáčení do značné míry překonána. Přesto. Hodnotit dnes tyto filmy je problém. Doba je jinde, točí se jinak, hraje se jinak. Chce to vcítit se do dob minulých a vnímat minulost s pokorou. Jako odměna se vám pak může dostat nejen kvalitní detektivní příběh, ale i poznání radostí světa našich dědů a babiček. 73%(2.10.2016)