Maltézský sokol

• USA The Maltese Falcon (více)
Trailer

Soukromý detektiv Sam Spade přijímá od půvabné klientky zakázku, která ho postaví nejen do role podezřelého z vraždy svého společníka, ale především do čela nemilosrdného lovu na černého sokola, který je klíčem k obrovskému majetku. Ve tvrdé hře o peníze i o život kličkuje před podezřívavou policií, chladnokrevně kombinuje se zájmy gangsterského klanu a cynicky překonává vztah, kterému by mohl podlehnout. Poznámky: Vynikající režijní debut Johna Hustona a filmový přepis detektivního příběhu klasika americké drsné školy Dashiella Hammetta. S Bogartovým Samem Spadem přichází na filmové plátno antihrdina a tzv. film noir, zobrazující korupci, zradu, zklamání, cynismus a deziluzi. Maximálně respektuje Hammettovu předlohu a získává nominaci na Oscara za nejlepší film roku 1941. (oficiální text distributora)

Trailer

DaViD´82

"Určitá míra potíží mi nevadí." Debut jednoho z největších klasiků stříbrného plátna Johna Hustona a aura jedné z nejlepších noirovek vůbec. To tak nějak přebíjí skutečnost, že jde vlastně "pouze" o dobrý film, který táhne nahoru především Humphrey Bogart, z kterého charisma doslova odkapává po litrech (což ovšem není žádná novinka). Zásadní chyba Maltézského sokola je, že se k jeho galapředstavení nikdo nepřidal. Což především u ženských postav vyloženě zamrzí. Kladný dojem tak z velké části stojí až na perfektním závěru. Pokud však od této klasiky nebudete očekávat nemožné, tak vás snad ani zklamat nemůže. ()

kleopatra

Maltézského sokola jsem viděla před dávnými lety a přestože jsem si děj příliš nepamatovala, přetrvával ve mně příjemný pocit z jeho noirové atmosféry. Teď, po opětovném zhlédnutí, se jsem se v tom pocitu jen utvrdila, ale překvapilo mě, jak mi tady herecký projev Humphreyho Bogarta připadal plochý a mechanický - vzhledem třeba k výkonům v Africké královně nebo Pokladu na Sierra Madre. Rovněž nechápu ódy na výkon Mary Astor v roli osudové ženy, to se však netýká srdceryvného finále, kde jsou oba opravdu bezchybní. ()

Gemini

Dobrá, je to vážně klasa. A to i přes ten příšerný dabing. Dabovat Bogarta, to se prostě nedělá:P Ale od legendárního Maltézského Sokola jsem čekal něco víc. Nemyslím ohledně charakterů, tam není co vytknout. Jen ten příběh jako celek, a hlavně ta soška...čekal jsem nějaké grandiózní finále jako v Casablance:) Nebo jako v Sunset Blvd.. A ono přišlo, ale úplně jinak než mé mainstreamovědivácké já očekávalo. Po řemeslné stránce jde o skvěle provedený snímek; v barvě by to nikdy nebylo ono. Některé dialogy a dílčí zápletky jsou naprosto brilantní a překvapivé, ženy jsou krásné a tajemné a... a film-noir je věčný. Zrovna Maltese Falcon se sice nezařadí mezi mé největší filmové zážitky, ale rozhodně musím dát dál ten drb, že je třeba ho vidět. 80% ()

Renton

Scénář: John Huston .. Výborná noir detektivka. Návštěva kina stála za to. Jsem rád, že alespoň některé starší snímky si mohu vychutnat na velkém plátně. Cynický Humphrey Bogart je herecky velmi přesný. Jeho postava detektiva je plně oddaná zejména jedné věci, vydělat peníze. A daří se. Taky ne, když máte takové skvělé případy.. Ano, scénář se velmi povedl a mytologický nádech o vzácném ptáčkovy vezme za své až v perfektním finále. 90%. ()

Djkoma

Humphrey je opět tady a nejedná se o nic jiného než menší větší variaci na Phila Marlowa. Soukromé očko Sam Spade je úplnou náhodou přesně takový jako Phil Marlow v Big sleep, jediné štěstí Johna Hustona je, že Humphrey Bogart je prostě herec pro tyto role stvořený. V jeho rukou jsou všichni detektivové stejní a nejsou to ani Sam Spade ani Phil Marlow, ale jsou Humphrey Bogartem, protože on je dělá natolik dokonalými a působivými jak jen to lze. Maltézský sokol je další film-noir v kariéře Bogarta a je pouze dobře, že se nebojí opakovat, protože kvalitní filmy a postavy se klidně můžou točit dokola. V dnešní době by tento film při klasických postupech a s jiným hercem neměl podle mě velký úspěch a scénář by byl jistě několikrát přepsán, ale i tak kvality černobílého sokola jsou jasné a pro milovníky filmu noir je to další stavební kámen pro sochu Humphreye Bogarta :) ()

• Režisér John Huston sa vyjadril, že pri natáčaní filmu dostal najlepšiu radu ohľadom režírovania filmov vo svojom živote. Producent  Henry Blanke mu totiž povedal: "Každú jednu scénu filmu natáčaj tak, akoby to bola tá najvýznamnejšia scéna v celom filme." (beso74)
  • Vrcholná scéna trvá bezmála dvacet minut, tedy pětinu filmu. Objeví se zde všech pět hlavních postav. Její natáčení trvalo déle jak týden. (džanik)
  • Po úspěchu snímku se „Warneři“ rozhodli natočit pokračování. Režisér John Huston připravil scénář, který byl nadepsán „Three Strangers“ (Tři cizinci) a počítalo se s hlavními postavami z „Maltézského Sokola“, zvláště se Samem. Dashiell Hammett, autor knižní předlohy, však ještě před rozběhnutím natáčení studio upozornil, že ačkoli (studio) vlastní práva na knihu, tak práva k postavám vlastní on. A tak se Three Strangers (1946) natočili s odlišnými postavami. Dvojice herců Peter Lorre a Sydney Greenstreet si však i tak zahrála v obou filmech. (džanik)

Související novinky

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

09.12.2020

Seriál Dámský gambit na Netflixu zaznamenal obří úspěch, dokonce takový, že krátce po jeho premiéře vzrostl zájem o šachovnice s figurkami o desítky a někde dokonce i stovky procent. Jednu z…