Maltézský sokol

(pracovní název)

Maltézsky sokol

Film-Noir / Mysteriózní

USA, 1941, 100 min

Skvělej film s bezva atmosférou kterej přes svoje stáří ani dnes nenudí a to je co říct. Některé scény dnes působí těžce naivně např. všechny s "braním pistolí protivníkovi", nebo Wilmer asi 5 minut sedící s rukama na hlavě a jen hraje komparz typu "jsem v prdeli a ani se nepokusim vymanit se ze situace." Vše ale s přehledem kontroluje Humprey Bogart, kterému jeho roli naprosto uvěříte. Už to prostě trochu zestárlo a proto 4* jako třeba u Doteku Zla ale na Maltézském Sokolovi mě nadchl ten stírací konec kterej se nebojí.... Opravdu bezvadná detektivka kterou vřele převřele doporučuji sledovat (jako všechny Noir filmy) až po setmění.(7.6.2005)

Napínavé, stylové, tajemné i zábavné... co více si přát? Z filmařského hlediska vážně nic. Ve svém žánru se jedná o vrcholný exponát. Přesto však pevně doufám, že na mně atmosféra filmu noir nezanechá vážnější stopy. Copak to mám zapotřebí procházet se po světě s cynickým šklebem, čekaje, kdy na mě nejbližší přítel, sestra nebo soused vytáhnou bouchačku? Kdo mě zachrání z téhle chamtivé noirové paranoie? Včelko Májo, pospěš mi na pomoc. Večerníčku! Medvídku Pů! Gumídci! Všechny dobré bezelstné duše, stůjte dnes při mě a chraňte mé sny před maltézskou noční můrou.(21.1.2007)

Je paradoxní, že film, který stojí na počátku slavné černé série a představuje tak základní stavební kámen žánru noir, jsem jako klasický noir nikdy nedokázal vnímat. Mám ten žánr spíš spojený s tragikou a vnitřními démony, kdežto Maltézský sokol na mě díky obsazení a hereckým kreacím vždycky fungoval jako čistokrevná krimikomedie. Nemůžu se zbavit pocitu, že Bogart svého soukromého detektiva Sama Spadea přehrává. Přidává mu tolik ležérnosti, sebevědomí a cynismu, že místy překračuje hranice karikatury. Záludné a intrikánské postavy Joela Caira a jeho šéfa Kaspera Gutmana se pak díky podání Petera Lorreho a Sydney Greenstreeta mění spíš v kašpárky než v postavy, ze kterých má jít strach. Románová předloha je považována za jedno z nejvýznamnějších děl americké detektivní literatury, byla ostatně zfilmována úspěšně víckrát. Jenže mě vždycky souboj o záhadnou drahocennou sošku s komplikovanou historií přišel, jako by vypadl z dobrodružných příběhů Indiana Jonese, nikoliv jako "seriózní" námět. Celkový dojem: 65 %.(13.9.2017)

Maltese Falcon mě až tak nenadchnul. Má průměrný, avšak velice dobře zpracovaný příběh a zbytečně moc překombinovaný scénář. Díky slovnímu fotbálku však nenudí. Atmosféra se tu také pohybuje jen v průměrných hodnotách, zato charakter Spadea je tu dobře vykreslený. Film parádně sedí do pojmu "profesionální filmařské cvičení" který jsem si já vytvořil, a tak se budu těšit na pozdější Hustonovy kousky, ve kterých doufám dostane více prostoru do zásahu scénáristických prací a vychytá některé režijní neduhy, kdy určité dramatické scény spíše sklouzávají k těm komediálním, což se zase příčí s dějovou zápletkou. [6,5/10] (Warner Bros.) (Čb. /// Produkce: Henry Blanke, Hal B. Wallis /// Scénář: John Huston podle románu Dashiella Hammetta /// Kamera: Arthur Edeson /// Hudba: Adolph Deutsch /// Nominace na Oscara: Hal B. Wallis (nejlepší film), John Huston (scénář), Sydney Greenstreet (herec ve vedlejší roli)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](17.11.2010)

Z názvu se může zdát, že se jedná o příběh z komunistického sletu důchodců, kteří jsou oděni v šortkách a tílku během procvičování zdravého ducha. Nikoli, sokol je detektívka. Naprosto ideální pro deštivé nedělní odpoledne k bábovce a čaji. Ale od kultovního filmu a od Houpliho, po tom, co jsem viděl Casablancu, bych přece jenom čekal krapet víc. A když to srovnám s tím výletem na Kokořín...(2.8.2010)

• - John Huston si vybudoval povesť ako scenárista a do zmluvy so štúdiom Warner Bros. si dal podmienku, že pokiaľ si ho budú chcieť udržať, musia mu dať šancu režírovať. (marlon)

• - „Je málo vecí, na ktoré môžem byť pyšný a tento film je jednou z nich,“ prehlásil Humphrey Bogart. (marlon)

• - Film na plátna poprvé přivedl anglického herce Sydneyho Greenstreeta (1879-1954). Greenstreet vážil nějakých 150 kilogramů a pro jeho roli Kaspera Gutmana muselo studio připravit zcela nové kostýmy. (džanik)