Maltézský sokol

(pracovní název)

Maltézsky sokol

Film-Noir / Mysteriózní

USA, 1941, 100 min

Něco tak uhozeného se jen tak nevidí! Snad nezní moc kacířsky napsat o takové klasice, že je uhozená, ale je to tak. Všechny postavy v tomto filmu lžou a předstírají, divák si stále není jistý na čí straně kdo stojí - a to se týká i Humphreyho Bogarta. Jeho lišácký úsměv ve vypjatých situacích se stále jeví jako krajně podezřelý. Jediné, čeho jsem trochu litoval byla absence nějaké uhrančivé krásky typu Bacallové, která by filmu dodala ještě větší šmrnc. Maltézský sokol je i po letech neuvěřitelně zábavný film.(23.5.2006)

Viem, že ma mojim priemerným hodnotením tejto klasickej detektívky budú chcieť mnohí ukrižovať, ale nemôžem si pomôcť. Hoci mal film atmosféru, debutujúci Huston tiež príjemne prekvapil, Bogart odviedol svoju prácu výborne... celé spracovanie po filmárskej stránke je OK, akosi si nemôžem pomôcť, ale príbeh mi pripadal plytký, taký o ničom.(5.6.2007)

Detektivní hra o sošku maltézského sokola v níž se to opravdu hemží skvělými "herci". Každý z nich hraje hru podle svých vlastních pravidel. Výmysly. Bájení. Fantazie. Pohádka. Sen. Záhada. Zábava. ----- "Ach Same, jsem tak zlá, zlá a unavená z toho lhaní, já už vážně nevím, co je pravda..."(O'Shaughnessyová)(12.7.2008)

Humphrey Bogart. Filmový elegán klasického Hollywoodu. Asi to byl osud, že právě on vstoupil do historie herectví zfilmováním detektivky Dashiella Hammetta, které se později dodatečně stalo zakládajícím kamenem žánru filmu noir. Literární předloha spadá do doby Velké hospodářské krize. Motiv získání bájné sošky Maltézského sokola bylo tehdy mocné fluidum působící na masy nezaměstnaných chudáků v městských ulicích. Film vznikal až za války a síla samotného námětu již byla v době natáčení do značné míry překonána. Přesto. Hodnotit dnes tyto filmy je problém. Doba je jinde, točí se jinak, hraje se jinak. Chce to vcítit se do dob minulých a vnímat minulost s pokorou. Jako odměna se vám pak může dostat nejen kvalitní detektivní příběh, ale i poznání radostí světa našich dědů a babiček. 73%(2.10.2016)

Trochu méně zamotané než třeba Hluboký spánek (jehož Phil Marlow je mi bůhvíproč sympatičtější než Sam Spade.) Jinak film má skvělý scénář, o poznání horší herce, ale hlavně na debut dost dobře zvládnutou režii. Humphrey Bogart není můj oblíbený herec, hlavně nevypadá moc hezky, příliš velká koňská hlava na podivně malém těle, jeho femme fatale taky nic moc, ale hlavně že je tu podařená atmosféra! A první film noir byl na světě...(30.3.2009)

• - Populární spojení Bogart-trenčkot (sportovní plášť) se datuje, navzdory obecnému povědomí, až uvedením filmu Casablanca (1942). V tomto filmu (1941) Bogart (Sam Spade) ještě trenčkot nenosí. (džanik)

• - Hustonův scénář k chystanému pokračování “Sokola“ se použil k natočení krimi Three Strangers (1946). Postavy se lišily, herci Peter Lorre a Sydney Greenstreet jsou v něm ale k vidění opět. (džanik)

• - "Maltézský sokol" byl údajně inspirován "Kniphausenovým jestřábem," obřadní nádobkou zhotovenou v roce 1697 pro George Williama von Kniphausena, hraběte Svaté říše římské. Nádobku vykládanou drahokamy nyní vlastní vévoda z Devonshire a je součástí tzv. “Chatsworth collection“. (džanik)