Maltézský sokol

The Knight of Malta

(pracovní název)

Film-Noir / Mysteriózní

USA, 1941, 100 min

Vlastně mě to zklamalo. Jsou zde silné scény, kdy Spade neví, nakolik může Brigid věřit a nakolik ji milovat, dobré jsou dialogy mezi Spadem a Cairem (taková komicky agresivní figurka) a mezi Spadem a Tlusťochem v hotelovém pokoji, ale celkově mi to přijde takové neučesané, chvílemi, přes pokus o zhuštění děje, poněkud zdlouhavé a nudné, a obecně tomu chybí drajv chandlerovek. On podle Huston, se svým spíše filozofickým pojetím režie, asi také nebyl ten nejlepší vhodný režisér pro toto téma a tento žánr. Ale tak co, zkusil si to. Střih je v určitých rovněž poměrně zběsilý. Vlastně mi přišlo, že je to celé až moc průhledné, bez větších zvratů a vlastně i napětí, takže sice ocením závěrečný výkon Mary Astor, ale pocitově se mi film ani jeho postavy pod kůži nedostaly. Btw, ten Bogartův předkus, když se usměje, mne po čase těžce iritoval.(20.10.2018)

U tohoto filmu jsem měl podobný pocit uspěchanosti a až mechanicky vyprávěného příběhu jako v Double indemnity. Tato zhuštěnost děje má však za následek poměrně pozitivní vypořádání se s Hammettovým lakonickým stylem. Huston sice vypustil některé choulostivé scény a obecně se hammettovské drsnosti mírně obrousily drápky, ale i tak je tato adaptace poměrně zdařilá. Přesto však doporučuji samotnou knihu. Ta je lepší a závěrečný konec na čtenáře dopadá s daleko větší závažností. *** a půl(29.6.2007)

Čekal jsem podle referencí cynický film - ale takhle cynický tedy ne. Sam Spade v žádném případě není romantický hrdina s tvrdou slupkou jak Phil Marlowe - Sam Spade je pěkný hajzl, kterého zajímá profit. A v tomto smyslu jde opravdu o milník v kinematografii - jen považte, antihrdina hlavní postavou v roce 1941 - a to samozřejmě ještě pomíjím dvě předchozí méně známé adaptace románu Maltézský sokol! Za Pokladem na Sierra Madre asi druhá nejméně kladná role Humpreyho Bogarta. Teď už je mi mnohem jasnější proč byl Bogie vzorem Michela Poiccarda (hraného Belmondem) ve filmu U konce s dechem. Ať žijí antihrdinové!(30.3.2005)

Na tu dobu to mohol byt zabavny snimok, pricom aj dnes som sa prijemne pobavil, pretoze tam bolo dost ironickych scen. Detektiv Sam Spade sa uz viackrat ocitol v ohrozeni zivota, pricom som mal ja ako divak pocit, ze nech je v akejkolvek blizkosti zlocincov, nic sa mu nestane. Najviac sa mi pacil jeho styl vysetrovania, ako pekne prisiel na plan zlocincov za honbou vzacnej sosky Maltezskeho sokola a ako si s nimi poradil. Je to dialogovy film a mozno mi aj nieco uniklo, ale Bogart je skvely herec a uz len kvoli nemu sa oplati film vidiet... 06.10.2009 _____ Humphrey Bogart - (Sam Spade) +++ Mary Astor - (Brigid O´Shaughnessy) +++ Gladys George - (Iva Archer) +++ Peter Lorre - (Joel Cairo) +++ Barton MacLane - (detektív Dundy) +++ Lee Patrick - (Effie Perine) +++ Hudba: Adolph Deutsch +++(4.10.2008)

Viem, že ma mojim priemerným hodnotením tejto klasickej detektívky budú chcieť mnohí ukrižovať, ale nemôžem si pomôcť. Hoci mal film atmosféru, debutujúci Huston tiež príjemne prekvapil, Bogart odviedol svoju prácu výborne... celé spracovanie po filmárskej stránke je OK, akosi si nemôžem pomôcť, ale príbeh mi pripadal plytký, taký o ničom.(5.6.2007)

• - Z celého obsadenia filmu ako posledný 18.5.1995 zomrel Elisha Cook Jr. (Wilmer Cook) vo veku 91 rokov. (beso74)

• - Pro film byli třeba dva sokoli. Toho původního totiž Humphrey Bogart upustil a poškodil. (Kulmon)

• - Po úspěchu snímku se „Warneři“ rozhodli natočit pokračování. Režisér John Huston připravil scénář, který byl nadepsán „Three Strangers“ (Tři cizinci) a počítalo se s hlavními postavami z „Maltézského Sokola“, zvláště se Samem. Dashiell Hammett, autor knižní předlohy, však ještě před rozběhnutím natáčení studio upozornil, že ačkoli (studio) vlastní práva na knihu, tak práva k postavám vlastní on. A tak se Three Strangers (1946) natočili s odlišnými postavami. Dvojice herců Peter Lorre a Sydney Greenstreet si však i tak zahrála v obou filmech. (džanik)