Maltézský sokol

(pracovní název)

Maltézsky sokol

Film-Noir / Mysteriózní

USA, 1941, 100 min

je zvláštne, že tieto noirovky s humphrey bogartom majú také čaro... neviem prečo... nie je tam akcia, nie je tam sex, nie je tam napätie... je to ukecané, v podstate o nič nejde... niečo magické je asi v tej hustonovej réžii, niečo hypnotické v tých slovných eskapádach a spôsobe, akým ich podáva pán bogart a definitívne "niečo" v ňom! a peter lorre tu je úžasný!(20.11.2013)

Maltézského sokola jsem viděla před dávnými lety a přestože jsem si děj příliš nepamatovala, přetrvával ve mně příjemný pocit z jeho noirové atmosféry. Teď, po opětovném zhlédnutí, se jsem se v tom pocitu jen utvrdila, ale překvapilo mě, jak mi tady herecký projev Humphreyho Bogarta připadal plochý a mechanický - vzhledem třeba k výkonům v Africké královně nebo Pokladu na Sierra Madre. Rovněž nechápu ódy na výkon Mary Astor v roli osudové ženy, to se však netýká srdceryvného finále, kde jsou oba opravdu bezchybní.(18.12.2005)

Napínavé, stylové, tajemné i zábavné... co více si přát? Z filmařského hlediska vážně nic. Ve svém žánru se jedná o vrcholný exponát. Přesto však pevně doufám, že na mně atmosféra filmu noir nezanechá vážnější stopy. Copak to mám zapotřebí procházet se po světě s cynickým šklebem, čekaje, kdy na mě nejbližší přítel, sestra nebo soused vytáhnou bouchačku? Kdo mě zachrání z téhle chamtivé noirové paranoie? Včelko Májo, pospěš mi na pomoc. Večerníčku! Medvídku Pů! Gumídci! Všechny dobré bezelstné duše, stůjte dnes při mě a chraňte mé sny před maltézskou noční můrou.(21.1.2007)

Slušně vystavěná detektivka podpořené neméně slušnou dramatickou hudbou. Bogart jako velice sebevědomý detektiv, který si dost zahrává s ohněm. Vadil mi na něm jeho neměnný kamenný výraz – zabili mu partnera a s ním to nehne, líbá se s ženou a tváří se u toho, jako by si četl ranní noviny. Ale jinak dobrý výkon. Jak jsem nasal – slušná detektivna, ale chtělo by to nějaký napínavější moment nebo pořádnou nějakou eskalaci děje, takhle nejspíš zůstane jen jako jedna z mnoha. Jinak je to dobře koukatelná noir. # [viděno: v noci, sluchátka] # příběh 7 | hudba 7 | humor 0 | akce 0 | napětí 3 | pustil bych si znovu 6(19.8.2012)

Trochu méně zamotané než třeba Hluboký spánek (jehož Phil Marlow je mi bůhvíproč sympatičtější než Sam Spade.) Jinak film má skvělý scénář, o poznání horší herce, ale hlavně na debut dost dobře zvládnutou režii. Humphrey Bogart není můj oblíbený herec, hlavně nevypadá moc hezky, příliš velká koňská hlava na podivně malém těle, jeho femme fatale taky nic moc, ale hlavně že je tu podařená atmosféra! A první film noir byl na světě...(30.3.2009)

• - Jeden z filmových sokolů byl v prosinci 1994 vydražen za 398 500 dolarů. Byla to v té době nejvyšší suma vůbec kdy vydaná za filmovou proprietu. Cena sokola je dnes kolem 2 miliónů. (džanik)

• - Režisér John Huston naliehal, aby Mary Astor (Brigid O'Shaughnessy) pred natáčaním scény niekoľko ráz obehla okolo miesta natáčania. Cieľom bolo, aby lapala po dychu a vyzerala nervózne. (beso74)

• - Hudbu k filmu složil Adolph Deutsch, který později získal Oskara pro “nejlepší hudbu“ za film Oklahoma! (1955). (džanik)