Maltézský sokol

The Maltese Falcon

Film-Noir / Mysteriózní

USA, 1941, 100 min

Hustonův první průnik na stříbrné plátno nejen že ovlivnil tvářnost americké filmové detektivky čtyřicátých a padesátých let, vyšvihl režiséra, tehdy jen uznávaného scénáristu, k elitní režisérské špičce, ale konečně poskytl první průlomovější roli pro Humphreyho Bogarta. Ten v roli soukromého detektiva Sama Spadeho odhaluje vraha svého komplice, jenž byl záhadně zastřelen. Vyšetřování ho přivádí na stopu cenné starožitnosti, po které již dlouhá léta má spadeno až podezřele moc lidí. Autor předlohy - Dashiel Hammet - poskytl poměrně nápaditou a originální látku, z jejíž atmosféry celuloid ani věk nic neubral.(19.8.2004)

"The stuff that dreams are made of”. Noir klasika nebojící se konverzace, kde cynické soukromé očko věčně zahalené v cigaretovém dýmu, pragmaticky jedná podle počtu zelených papírku dosazených do rovnice. Pro tyto role byl Bogart stvořen. Doporučuji nepřehlédnout výkon filmového debutanta pokročilého věku S.Greenstreeta v roli tlouštíka, sžíraného okřídlenou maltézskou obsesí.(16.12.2008)

V poslední době vidím až nezdravě velké množství nadprůměrných filmů, ke kterým Maltézský sokol bezesporu patří. Poprvé jsem měl možnost okusit herecký um Humphrey Bogarta a musím se přidat k jeho obdivovatelům. Tak charakterních herců je nedostatek. V sokolovi se mu vyrovná pouze představitel Joel Caira. Po Sladké vůni úspěchu jsem byl noirem nadšen a po Maltézském sokolovi mé nadšení neklesá. I když přeci jen Sladká vůně nasadila laťku opravdu vysoko a Maltézský sokol se na ní horko těžko dotahoval. Nakonec tedy o chlup nedosáhnul, ale zážitek to byl intenzivní a s ohledem na dobu vzniku poměrně dramatický. Slušné čyři hvězdičky celkem přesně vyjadřují mou spokojenost.(23.7.2007)

Nemôžem inak, opäť hviezdička dolu. Už samotný autor predlohy Dashiell Hammett v mojich očiach zaostáva za Raymondom Chandlerom. Humprey Bogart bol stávkou na istotu, ale ani on sa nevyhol niektorým slabším chvíľkam. A John Huston na režisérskej stoličke iba začínal. Pritom títo traja stvorili Maltézskeho sokola. Okrem nich ma už zaujal akurát tak ružomberčan Peter Lorre. Zvyšok som vnímal ako neprehľadnú zmäť postáv a vzťahov, rýchlopalné dialógy, teatrálne herecké výkony a nepodarený dabing. Ale aj keď sa nemôžem stotožniť s dobrými kritikami a hodnoteniami, tri hviezdičky odo mňa v žiadnom prípade neznamenajú odmietnutie tohto filmu.(14.1.2017)

Něco tak uhozeného se jen tak nevidí! Snad nezní moc kacířsky napsat o takové klasice, že je uhozená, ale je to tak. Všechny postavy v tomto filmu lžou a předstírají, divák si stále není jistý na čí straně kdo stojí - a to se týká i Humphreyho Bogarta. Jeho lišácký úsměv ve vypjatých situacích se stále jeví jako krajně podezřelý. Jediné, čeho jsem trochu litoval byla absence nějaké uhrančivé krásky typu Bacallové, která by filmu dodala ještě větší šmrnc. Maltézský sokol je i po letech neuvěřitelně zábavný film.(23.5.2006)

• - Podle Amerického filmového institutu 31. nejlepší film všech dob. (džanik)

• - Po úspěchu snímku se “Warneři“ rozhodli natočit pokračování. Režisér John Huston připravil scénář, který byl nadepsán “Three Strangers“ (Tři cizinci) a počítalo se s hlavními postavami z “Maltézského Sokola“, zvláště se Samem. Dashiell Hammett, autor knižní předlohy, však ještě před rozběhnutím natáčení studio upozornil, že ačkoli (studio) vlastní práva na knihu, tak práva k postavám vlastní on a film se tak v chystané podobě nerealizoval. (džanik)

• - Závěrečný odkaz na Williama Shakespeara byl nápadem Humphreyho Bogarta. (džanik)