Maltézský sokol

The Maltese Falcon

Film-Noir / Mysteriózní / Krimi / Drama

USA, 1941, 100 min

Čekal jsem podle referencí cynický film - ale takhle cynický tedy ne. Sam Spade v žádném případě není romantický hrdina s tvrdou slupkou jak Phil Marlowe - Sam Spade je pěkný hajzl, kterého zajímá profit. A v tomto smyslu jde opravdu o milník v kinematografii - jen považte, antihrdina hlavní postavou v roce 1941 - a to samozřejmě ještě pomíjím dvě předchozí méně známé adaptace románu Maltézský sokol! Za Pokladem na Sierra Madre asi druhá nejméně kladná role Humpreyho Bogarta. Teď už je mi mnohem jasnější proč byl Bogie vzorem Michela Poiccarda (hraného Belmondem) ve filmu U konce s dechem. Ať žijí antihrdinové!(30.3.2005)

Klobouk dolů. Jestli si nějaký film zaslouží přídomek 'cynický', pak je to právě Maltézský sokol. I na dnešní dobu plnou nejrůznějších kousků 'pokleslého' žánru, od rádoby drsných (i když leckdy zábavných) sračiček typu Pravidla vášně až po skutečné kulťáky (Gauneři, Pulp Fiction), působí postavy mimořádně prohnile a záporně - jeden podrazácký hajzl vedle druhého. Ale nebýt neskutečného výkonu Humphreyho Bogarta a perfektně natempované Hustonovy režie, asi bych se tak dobře nebavil... 80 - 90 %(10.7.2008)

Humphrey Bogart. Filmový elegán klasického Hollywoodu. Asi to byl osud, že právě on vstoupil do historie herectví zfilmováním detektivky Dashiella Hammetta, které se později dodatečně stalo zakládajícím kamenem žánru filmu noir. Literární předloha spadá do doby Velké hospodářské krize. Motiv získání bájné sošky Maltézského sokola bylo tehdy mocné fluidum působící na masy nezaměstnaných chudáků v městských ulicích. Film vznikal až za války a síla samotného námětu již byla v době natáčení do značné míry překonána. Přesto. Hodnotit dnes tyto filmy je problém. Doba je jinde, točí se jinak, hraje se jinak. Chce to vcítit se do dob minulých a vnímat minulost s pokorou. Jako odměna se vám pak může dostat nejen kvalitní detektivní příběh, ale i poznání radostí světa našich dědů a babiček. 73%(2.10.2016)

A teď bych vás rád pozval na drink....Jj, Humphrey byl vždy férovej chlap. Tuhle nabídku bych JÁ rozhodně nikdy neodmítnul. Dali bychom si pár drinků, zavzpomínali na staré dobré časy a třeba vyřešili i nějakou tu vraždu. Maltézský sokol je kvalitní krimi-noir " ze staré poctivé školy ", s mistrně napsanými dialogy, šťavnatým příběhem, pro jehož plné vychutnání si je potřeba se plně soustředit (opakované projekce rozhodně nejsou na škodu ), přesto výroky typu: " nesrozumitelný příběh " rozhodně nejsou na místě! Oproti např. http://www.csfd.cz/film/4176-hluboky-spanek/ tento snímek působí jako " polopatický ". Jak říkám, soustředěnost je na místě, nicméně nepochopení tu rozhodně nehrozí a hlavně tu pozornost, kterou příběhu věnujete, vám snímek měrou vrchovatou vrátí. ( což se o mnohých snímcích rozhodně říct nedá). The Maltese Falcon má pomalejší rozjezd, v druhé polovině snímek nabírá potřebné tempo, aby Vám v závěru Humphrey dokázal, že zásadoví muži stále ještě existují, ikdyž je to ohrožený druh ( téměř před vyhynutím ). Jediným nedostatekem ( pro mě osobně však dosti podstatným ) je skutečnost, že pokud Humphrey a rovnocenná herecká partnerka, tak pro mě jedině v tomto podání http://www.csfd.cz/herec/737-lauren-bacall/. Přesto se jedná bezesporu o kvalitní žánrovku, u které ( pokud jste fanoušky tohoto žánru, či Humphreyho ) se rozhodně nudit nebudete. 80%(4.12.2010)

Že majú noirovky zapletenejší príbeh som už zvyknutý. Je to v nich štandard. A ešte aj pobozkanie takmer neznámej ženy machom v hlavnej úlohe, je tu celkom bežné. Ale tie "žarty" so zbraňami v zmysle: nebudeš na mňa mieriť, ja ťa odzbrojím, ale obratom ti zbraň vrátim, ako pravý gentleman, a tento postup počas filmu zopakujem ešte dvakrát. To už mi prišlo trochu pritiahnuté za vlasy. A tiež Humphreyho mletie replík ako od stenografa. Keď bol tak nabitý scenár, mali radšej film natiahnuť na dve hodiny, než robiť z neho súťaž v recitácií. Ale ináč všetko v pohode, len som čakal trochu viac, keďže aj menej klasické Filmy-Noir, sa mi pozdávali väčšmi.(8.4.2014)

• - Podle Amerického filmového institutu 6. nejlepší film v žánru "Mysteriózní" (2008). (džanik)

• - Maltézský sokol se stal v roce 1941 prvním klasickým filmem noir. (PinPrick)

• - Sam Spade nosí hodinky značky Hampden. (dyfur)