poster

Bílá velryba

 • USA

  Moby Dick

 • USA

  Herman Melville's Moby Dick

 • Slovensko

  Biela veľryba

Dobrodružný / Drama

USA, 1956, 116 min

 • Gilmour93
  ****

  Kapitán Ahab ví, že mstít se je nekřesťanské, ale o to šíleněji žene svou loď Pequod i s posádkou vstříc zkáze zvané Bílá velryba, či chcete-li Leviatan.. Stěžejní literární dílo amerického romantismu Moby Dick, or The Whale se podařilo Hustonovi zfilmovat docela poutavě, především závěrečný souboj s albínským kytovcem je na svou dobu natočen opravdu mistrovsky, nicméně ty občasné divadelní monology a kázání o boží moci ukazují, jak obtížné je někdy převést knihu podobného rázu na filmové plátno, aniž by vyprchalo kouzlo psaného slova a přitom bylo udrženo napětí. Na závěr tu máme jeden spoileroidní výsledek pro příznivce ekologie i sportu: Lovci velryb vs. Greenpeace 0:1..(29.10.2009)

 • MM_Ramone
  ****

  Námornícky román "Biela Veľryba" je vrcholným dielom amerického spisovateľa Hermana Melville (1.8.1819 - 28.9.1891). Príbeh posádky lode Pequod, ktorej velí zmrzačený kapitán Achab, v sebe skrýva viac ako len dobrodružstvo. Je symbolickým podobenstvom o nezmyselnej, zaslepenej pomste, čo zatemnila rozum a priviedla všetkých do záhuby. Toto literárne dielo bolo už viac krát prevedené aj do filmovej podoby. Táto verzia režiséra Johna Hustona z roku 1956 je najlepšia, s ktorou som sa stretol. Gregory Peck v úlohe kapitána Achaba je famózny. To ako stvárnil túto postavu je vskutku obdivuhodné. ****(22.10.2009)

 • nascendi
  ***

  Staromódne nakrútený prepis Melvillovho 600-stranového románu, ktorý už dnes nikto nebude čítať a mnohí nedokončia ani sledovanie tohto príbehu o zničujúcej, vášnivej túžbe po pomste za zmrzačenie. Gregory Peck podal výborný výkon napriek tomu, že sa táto postava diametrálne líšila od tých uhladených gentlemanov, v ktorých tak vynikal.(25.10.2019)

 • Orlau32
  *****

  Přemyšlím, jak mohl Gregory PECK zahrát tak výborně tak těžkou úlohu jako byl kapitán Achab, protože on byl vyloženě romantický typ muže, kdežto Achab byl drsný, surový kapitán, který šel bez lítostí za svým cílem, t.j. ulovit Mobidicka (bílou velrybu). Zahrál to jedinečně až strašidelně. Byl to všestranný "pan herec".(1.12.2007)

 • WolfR
  *****

  Kultovní filmeček, který vypraví o posedlém kapitánovi lodi, jehož osudem je konečné ulovení jeho největšího nepřítele, velryby Moby Dicka. Gregory Peck je v hlavní roli úžasný, kapitán Ahab je v jeho podání dostatečně šílený a charismatický a jeho konfrontace s bílou velrybou jako velké finále zaujme. Tihle velrybáři vytvořili skvělou atmosféru! 5 hvězd!(20.6.2012)

 • - Film byl uvolněn do kin v roce 1956, natočen byl však již roku 1954. (Kulmon)

 • - Většina velryb, které se ve filmu objeví jsou miniatury různé velikosti. (Kulmon)

 • - John Huston původně chtěl, aby kapitána Achaba hrál jeho otec Walter Huston, ale než se film začal točit, byl již čtyři roky mrtvý. (Kulmon)