Bílá velryba

Herman Melville's Moby Dick

Biela veľryba

Dobrodružný / Drama

USA, 1956, 116 min

G. Peck hral väčšinou sympaťákov a bol som zvedavý ako si poradí s postavou posadnutého kapitána Achaba. Bol to herec veľkých kvalít a poradil si dobre. Na filme je poznať, že už má nejaké roky za sebou , triky v tej dobe samozrejme nemôžu konkurovať tým dnešným, ale v porovnaní s remakom R. Howarda to nie je horší film. Každý z nich má niečo lepšie a horšie, ale na skutočného, nezabudnuteľného Achaba si ešte počkáme. Tento príbeh si zaslúži veľký a nezabudnuteľný film. Naivne som veril, že nový Howardov film to zmení, ale mýlil som sa. Nuž, čakajme...70%.(4.8.2016)

Na svoju dobu veľmi vyspelý film a technicky veľmi dobre zvládnutý. Tým rozprávaním o zle a neukázaním veľryby až do poslednej chvíle mi pripomenulo Čeľuste a myslím, že práve tento film stojí za Spielbergovou inšpiráciou. Film zdobí neskutočne charizmatický Gregory Peck, ktorý aj napriek okolitej temnote a neustálym hláškam o pomste vôbec neprehráva. Výborné spracovanie legendy a skrytý odkaz kam sa až môže ľudstvo zahnať, ak nerešpektuje Zem a jej oceány.(1.2.2015)

Dobrodružství plné posedlosti, odvahy, síly, neuvěřitelné ctižádosti, bezohlednosti a také nenávisti k jedné bílé velrybě. Film o tom, jak dokáže šílená posedlost ovládat jednání člověka. A když se k šílené posedlosti přiřadí tvář charismatického muže s tváří plnou jizev, je ponurý, v některých okamžicích snad až hororový snímek na světě. Čemu jinému z padesátého šestého roku dát maximální hodnocení, než Gregory Peckovi v roli kapitána Achaba. Pokud vás snímek zaujal, podívejte se na film "Bedford Incident, The" (1965), který má podobný děj, i když v tomto případě není loveným objektem velryba, ale sovětská ponorka.(18.6.2007)

Kultovní filmeček, který vypraví o posedlém kapitánovi lodi, jehož osudem je konečné ulovení jeho největšího nepřítele, velryby Moby Dicka. Gregory Peck je v hlavní roli úžasný, kapitán Ahab je v jeho podání dostatečně šílený a charismatický a jeho konfrontace s bílou velrybou jako velké finále zaujme. Tihle velrybáři vytvořili skvělou atmosféru! 5 hvězd!(20.6.2012)

Už asi navždy budu ovlivněn svým prvním viděním tohoto filmu, někdy ve věku kolem desíti let, takže ani náhodou nebude mé hodnocení objektivní, neboť tehdy byl dojem drtivý. Ani po letech ten film neztratil ( na rozdíl od mnoha jiných) pro mne svou působivost. Ta osudovost, která vládne tomuto příběhu, je stejně nevyhnutelná, jako skutečnost, že potoky a řeky přivedou Izmaela k moři. Stále si pamatuji na to mrazení v zádech, které jsem cítil při věštbě Eliášově i při scéně kdy mrtvý Achab zve posádku velrybářského člunu za sebou do mořských hlubin. Časem jsem začal oceňovat i jiné scény - velrybářský kostel se stěnami posetými symbolickými náhrobními kameny za ty, které moře pohltilo, s kazatelnou ve tvaru lodní přídě a kazatelem, který jako by vypadl z xylografických rytin k románům J. Vernea, najímání Izmaela a Kvíkvega dvěma zbožnými puritánskými podnikateli... G. Peck je v roli kapitána Achaba, muže s duší zasaženou temnotou, skvělý. Dojem z tohoto filmu mne tehdy donutil přečíst tlustou literární předlohu, což je výkon, který už asi nezopakuji.(28.7.2010)

• - Většina velryb, které se ve filmu objeví jsou miniatury různé velikosti. (Kulmon)

• - Přemlouvání hollywoodských producentů trvalo Johnu Houstonovi více než 3 roky. Román se nikomu nelíbil, byl příliš „temný“, chyběla mu ženská role a milostné zápletky. Nakonec s produkcí souhlasilo studio Warner Bros. pod podmínkou, že hlavní roli kapitána Achaba bude hrát významná filmová hvězda. Los padl na Gregory Pecka. (c.tucker)

• - John Huston zvažoval, zda obsadit Orsona Wellese jako kapitána Achaba. (Kulmon)