Reklama

Reklama

Bílá velryba

  • USA Moby Dick (více)
Trailer

Obsahy(1)

Slavný americký režisér John Huston (1906–1987) převedl na filmové plátno celou řadu klasických děl americké literatury. Uvést lze například snímky Maltézský sokol (1941) podle detektivního románu Dashiella Hammetta nebo Sbohem, armádo (1957) podle protiválečného románu Ernesta Hemingwaye. Jednu z vrcholných filmových adaptací Johna Hustona ovšem představuje Bílá velryba (1956), kterou natočil podle nejvýznamnějšího románu Hermana Melvilla. Velkolepý dobrodružný snímek líčí příběh mladého námořníka Izmaeala, který se společně s harpunářem Kvíkvegem přidává k posádce velrybářské lodi, která vydává na vzrušující lov bájné bílé velryby přezdívané Moby Dick. Lodi velí kapitán Achab, který v minulosti přišel v souboji s Moby Dickem nejen o nohu, ale i o duši. Pomstychtivý kapitán je odhodlaný za velrybou plout klidně až do horoucích pekel a žene loď vstříc fatálnímu sebevražednému dobrodružství na rozbouřeném moři. V napínavém snímku o lidském souboji s přírodou podává famózní herecký výkon Gregory Peck v roli kapitána Achaba, jehož touha po pomstě dovádí až na samou hranici šílenství... Snímek uvádíme s restaurovaným televizním dabingem, který obsahuje několik dodatečně nadabovaných pasáží, které se v původním televizním dabingu nedochovaly, nebo byly vystřiženy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (161)

tron 

všechny recenze uživatele

„Keby chcel byť Boh rybou, bol by veľrybou.“ Knihu som nečítal, ale keď som tento film videl ako dieťa, uchvátil ma. Obrovská ľudožravá (teoreticky) biela veľryba, vrážajúca do veľrybárskej lode, čo mohol chlapec chcieť viac? Potom sa môj kontakt s filmom prerušil a tento čas bol vyplnený len príšernou TV mini-sériou s Patrickom Stewartom a rôznymi kópiami (niektorými fakt dobrými – Čeľuste, Kosatka zabijak). Keď som sa ku klasickej snímke Johna Hustona vrátil o 10 rokov, zaskočila ma nuda, aká z nej sálala. Nie je to zlé, Huston bol titan Hollywoodu, scenár písal Ray Bradbury, Gregory Peck sa snaží (ale s tou postavou sa dalo spraviť oveľa viac), cameo Orsona Wellesa ako kňaza no neberte to, mnohé scény nezabudnuteľné (a nemusí sa jednať ani o také „prízemné“ takmer hororové pasáže, ako je brutálne finále - triky sú mimochodom samozrejme dnes už úsmevné a zastarané). Zo snímky dýcha príjemne upokojujúce čaro. Ak uvážime, o akej temnej veci je a aké drsné postavy obsahuje, tak je však romantický háv dosť, hm, zvláštny. A strašne mi vadil hlavný hrdina – mladík Ishmael v podaní Richarda Baseharta je jednak nesympatický a jednak tento „mladík“ (ako ho stále všetci oslovujú a správajú sa podľa toho k nemu) mal v skutočnosti 42 rokov (!), pričom „starý“ kapitán Ahab má, držte sa, 40 rokov (áno, Basehart je od neho starší o dva roky!!). Z hercov ma pozitívne zaujal snáď iba Friedrich von Ledebur ako Queequeg. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Za tímto filmem od začátku do konce stojí nepředstavitelné množství svárů, pří, dramat a hádek. Šlo především o to, kdo Melvillovu látku vůbec zfilmuje. Ze sporu mezi Hustonem a Wellesem vyšel pochopitelně vítězně Huston, avšak Welles se rozhodně neurazil a vedle toho, že připravil vlastní divadelní adaptaci, ucházel se spolu s Hustonovým otcem Walterem Hustonem o roli kapitána Achaba. To, že synem protěžovaný Walter neuspěl, se odrazilo do obrovské nechuti Hustona mladšího vůči Orsonovi, o němž se vyjádřil, že pro dvě velryby v jeho filmu není místo. Jak to nakonec dopadlo, víme všichni a myslím si, že můžeme být navýsost spokojeni jak s rolí Orsona Wellese, tak konečným kapitánem v podání démonického Gregory Pecka. ()

Reklama

B!shop 

všechny recenze uživatele

Na takhle starej film hodne atmosfericka zalezitost a pro me prijemny prekvapeni. Celej film ocekavane tahne charismatickej Peck, nechapu, ze nedostal minimalne nominaci na oscara. Ale je fajn, ze on neni ta postava, co by pribeh vypravela, navic se ukaze az po pul hodine filmu a o to vic je jeho postava tajemnejsi. Ke konci, kdyz zacne silet, tak by obstal v lecjakym hororu. Jinak neni moc co resit, film by se moh lehce zkratit, takhle je misty stereotypni, ale je to o namornicich co na lodi lovi velryby, tady proste neni prostor pro nejakej zamotanej pribeh. Jinak co se tyce samotnejch lovu, to je trikove hodne slusne zvladnuty. Konec samozrejme vsichni znaj, ale i tak je to napinavy a zaverecnej souboj spickovej. Ale na 5* to nebude. ()

Dever 

všechny recenze uživatele

Soundtrack John Huston: 1. Main Title ,2. Sea Music ,3. Queequeg's Entrance ,4. Ribs & Terrors In The Whale (Hymn) ,5. Hymn (Reprise) ,6. Dock Scene ,7. Dock Scene (Alternate Cue) ,8. Ishmael Signs Aboard ,9. Queequeg's Signing ,10. Going Abroad ,11. Stranger / Readying For Departure ,12. Pequod's Departure / At Sea ,13. Ahab's Introduction ,14. There She Blows ,15. Journey Continues ,16. Carnival ,17. Meeting At Sea ,18. On The Lookout ,19. Waiting ,20. Moby Dick Appears ,21. The Search Continues ,22. Saint Elmo's Fire ,23. Ahab's Madness ,24. The Great White Whale ,25. Eerie Clam / He Rises ,26. Finale, ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Krvácející velryby, hodně krvácejících velryb – z tohoto filmu by v Greenpeace neměli radost. Radost by z něj mohli mít ti, kterým se nechce číst Melvillův román, Hustonova verze uteče docela rychle. Je to jednoduchý, pro diváky ve své době jistě velmi atraktivní příběh o jednom kapitánovi a jeho posedlostí ulovením jedné velké potvory. Sám jsem předlohu nečetl a tudíž nevím, šlo-li také o lehké dobrodružné čtivo (na Wikipedii se píše i cosi o biblických symbolech, takže asi nešlo :). Scén na souši není příliš, všehovšudy zjistíme něco o vypravěči („Call me Ishmael“) a těžkém údělu námořníka – kupříkladu nikdy nevíte, kdy vedle vás ulehne kanibal vyznačující se podobně krkolomným slovosledem jako Yoda. A pak už „hurá, vstříc mořské nemoci!“. Fakt, že ani po devadesáti minutách strávených na rozhoupané lodi, nemám žaludek na vodě, přičítám vypravěčském umu režiséra, jenž dokázal z poměrně nezáživného pronásledování velryb vykřesat spoustu zábavných momentů. Gregory Peck v roli kapitána nevzbuzuje takový respekt, jak tvůrci nejspíš zamýšleli, role mořských vlků se mu však nejspíš zalíbily natolik, že si kromě příznačně nazvaných The Sea Wolves zahrál menší roličku také v televizní verzi Moby Dicka z roku 1998. Ještě méně zájmu vzbuzuje vypravěč Richard Basehart. Hlavním hrdinou je tak nakonec ona titulní bílá velryba, kterou lze vnímat i v metaforické rovině jako cosi nedosažitelného, za čím se celý život pachtíme, abychom nakonec odešli s křížkem po funuse. Suma sumárum, můžeme být rádi, že někdo přežil a mohl nám převyprávět tento příběh. Technická poznámka závěrem: Živou velrybu jsem viděl maximálně v nějakém dokumentu, přesto bych dlouho neotálel s tvrzením, že „to“, co používali filmaři při natáčení, mělo k velrybě asi tak blízko jako Slunce k Neptunu. Ale je třeba uznat, že se „to“ na svou dobu hýbe vcelku věrohodně. Skoro jako ten Spielbergův žralok. :) 65% Zajímavé komentáře: Pohrobek, JayKey ()

Galerie (52)

Zajímavosti (15)

  • Rozpočet: 4 500 000 dolarů. (mahler)
  • John Huston původně chtěl, aby kapitána Achaba hrál jeho otec Walter Huston, ale než se film začal točit, byl již čtyři roky mrtvý. (Kulmon)

Související novinky

Svéráz Timurova rybolovu

Svéráz Timurova rybolovu

24.09.2008

Tak jakou jobovku si dnes dáme? Chcete vědět, že Amíci chystají do moderní doby přenesený remake Kurosawovy klasiky pod názvem Rashomon 2010? Nebo si rozebereme prohlášení producenta Johna Davise,… (více)

Reklama

Reklama