Charlie Partana, kmotřenec mafiánského vůdce, je nájemný vrah, který je zvyklý "odstraňovat všechny potíže rodiny Prizziů". Na rodinné svatbě se zamiluje do krásné Irene. Krátce poté dostane Charlie za úkol zlikvidovat pokladníka Maxe Hellera, který zpronevěřil mafiánské rodině Prizziů více než 700 000 dolarů. Zastřelí ho v garáži jeho domu a pak čeká na paní Hellerovou. Překvapeně zjistí, že je to Irene, která ho přesvědčí, aby ji nezabíjel. Charlie však musí najít chybějící peníze. Idylka zamilovaného muže skončí ve chvíli, když zjistí, že Irene, se kterou se oženil, je jeho kolegyní z branže. A když mají později zabít jeden druhého, je to už hotová manželská krize... (TV Nova)

Roman.Ticka

Čekala jsem větší pecku. Jako karikaturu, melodrama, grotesku a hlavně oslavu cynismu film beru, opravdu daná kritéria splňoval. Ale nedal mi očekávané, já zůstanu u klasiky typu Kmotra. Chvílema mě bavily konverzačky, herecké obsazení, ale jinak jsem se nenašla v žádném výše uvedeném žánru. Vyšel mi chaotický čtyřmix, ve kterém jednotlivě chyběla hlavní zásada vyvážené chuti a následného požitku. Kdyby se Jackova rodina ubírala touto cestou - "Heller ho musel odkrouhnout, tudíž ty odkrouhneš Hellera." "Tak jo." - vypila bych celou flašku bez rozmýšlení a ještě bych žádala přídavek. ()

Arsenal83

Film oscarový, no veľmi som sa nudil. Nicholson bol vždy veľký, no príbeh ma nezaujal. Mafiánske príbehy by predsa mali byť strhujúce a mňa to nestrhlo. Príliš veľa dialógov o ničom na úkor drámy, príbehu, zápletky. Pre mňa zatiaľ najslabšia z veľkých gangsteriek. To už aj blbosti s 50 centom sú zaujímavejšie. ()

Aelita

"Láska je, když se díváme na někoho a vidíme to, co chceme vidět." ___ Scénka stvrzení pokrevní spřízněnosti krví (prst na prst, krev na krev) by dnes byla nepředstavitelná kvůli informovanosti o nemocích. Čest mafiánské rodiny je svatá, ale obchod a peníze jsou nade vše - nad čest, lásku, věrnost a jiné virtuální pojmy, protože peníze živí celou rodinu, a ta je zas silná, jen když drží pospolu - alespoň v otázce peněz. Cizím se věřit nedá a svým jakbysmet, ale nakonec to jsou přece sví - intrikáni a podvodníci. A tak ne moc ambiciózní a poněkud přitroublý mafián Charley Partanna, který má překvapivou zálibu ve čtení psychologických článků (hlavně o lásce), dá nakonec přednost "věrné" rodině před "nevěrnou" manželkou a bývalé milence před osaměním. Ovšem největší užitek z této tahanice o čest, peníze a postavení v rodině měla zapuzená vnučka mafiánského kmotra Maerose Prizziová (jinak navždy Morticia Addams), která si díky svým rafinovaným intrikám nejen získala rodinné odpuštění a vrátila bývalého milence a s ním i místo na vrcholu mocenské pyramidy rodinného klanu, ale i zbavila se navždy soupeřky a to vše stihla ve vedlejší roli (však za tu roli dostala Oscara). Jo, někdo to umí - tahat za neviditelné nitky a slízávat smetanu. ()

Dont

Mám pochybnosti o žánrovém zařazení tohoto snímku. Komedie, no nevím nevím, já se moc nenasmál. Jako gangsterka to nebylo vůbec špatné a sedí to k filmu rozhodně nejvíc. Jenže v tomto žánru bylo natočeno dost lepších filmů. Začátek byl trochu moc utahaný, seznámení hlavního dua nepřirozené, i některé jejich dialogy z počátku filmu byly příliš vyumělkované. Celkově byl příběh až moc postaven na náhodě (mělo to asi působit komicky, ale spíše mi to kazilo dojem), a bylo tam několik nelogických zvratů v chování postav. Jack Nicholson nepochybně předvedl lepší výkony, na Kathleen Turner se docela hezky kouká, ale její herectví mě zatím nikde úplně nepřesvedčilo, Anjelica Huston oceněná Oscarem hrála asi skutečně dobře, ale byla mi naprosto nesympatická (zjevem i chováním). Nejvíc mi tak seděl starý Don Corrado Prizzi (William, Hickey), pasáže s ním patřily k těm nejlepším ve filmu. Tři a půl hvězdy, ale na čtyři mi tam vadilo až moc věcí. ()

Morien

(1001) Chm, možná že čtyři hvězdičky z pěti jsou moc, ale když vezmu v potaz, jakou ďábelskou práci na minimu prostoru předvádí Anjelica, tak tři hvězdičky z pěti jsou zase málo. Nemluvě o tom, že William Hickey jako by na naši planetu taky dorazil dírou z pekla. Na to, že vlastně moc nemám ráda mafiánské filmy, jsem si tenhle užila docela dost. Nejspíš mě na tom bavilo to, že příběh je celkem přímočarý a nepředstírá, že je něco víc, než co ve skutečnosti je. Předstírání velikosti je to totiž můj věčný souboj s Kmotrem, o kterého bych si, nebýt Pacina, nejraději ani kolo neopřela. Přijde mi zajímavé, že Hustonovi všichni vyčítají stáří a únavu a Coppolovi tleskají za moderní masterpiece, když mně oproti Prizziům sága rodu Corleonů připadá mnohem utahanější, rozvleklejší a ustrnulejší v době dávno minulé. ()

• Autor předlohy a scénáře Richard Condon napsal kromě knihy "Prizzi's Honor" také ještě další 3 díly, a to "Prizzi's Family", "Prizzi's Glory" a "Prizzi's Money". Další známé dílo autora je také "Manchurianský kandidát", který byl zfilmován dokonce dvakrát. (dokec)
  • Dítě představující Charleyho Partannu v úvodní scéně v porodnici by mělo být novorozenec. Že je dítě starší je zřejmé nejen z jeho pohybů, ale i podle toho, že samo drží hlavičku, čehož novorozenec schopen není. (Jezinka.Jezinka)
  • Filmování probíhalo v newyorské čtvrti Brooklyn. (Terva)