Čest rodiny Prizziů

Prizzi's Honor

Česť rodiny Prizziovcov

Komedie / Drama / Romantický / Krimi

USA, 1985, 130 min

Siciliáni Ira do rodiny zkrátka nikdy nepřijmou.. Zkušený stařec Huston hodlal nabídnout odlehčený pohled na specifické "rodinné hodnoty", ale právě onu potřebnou lehkost, i díky dějové překombinovanosti, do svého snímku bohužel nevnesl. Po hříchu tak zůstal jedinou zajímavou věcí (po ukázkové harpyji A.Huston) ten červený bourák 1980 Excalibur Series IV Phaeton, neboť přehrávající Jack mi chvílemi připadal, že si bez bílého líčidla odskočil z Gothamu..(30.5.2011)

• Paldiny

S Prizziovcami som spravil krok vedľa. Scenár je ako puzzle, všetko nakoniec do seba pekne zapadne, ale aj tak sa po toľkej únave neubránite otázke “stálo to zato ?“. Takto som sa cítil po dvoch hodinách čistého času aké pocitovo trvali raz toľko. Spracovanie navyše zaváňa divadelným predstavením, akoby bola predloha písaná skôr pre javiská než filmový kotúč. Herci ma rovnako nepresvedčili, ústrednému duu som neveril zaľúbenie, hlavným kápom neustále omieľanú česť a ani nepočítam koľkokrát krútil hlavou nad chovaním sa v tej či tamtej situácii. Za mňa teda 2* a to má film šťastie, že ho nehodnotím ako komédiu čo mala byť podľa popisku nosným žánrom. Ak už je reč o komédii z podsvetia, potom radšej Analyzuj či remake Oscara so Sylvestrom.(9.7.2016)

Mám slabost pro mafiánské filmy z Ameriky. Resp. nebaví mě. A bohužel ani Nicholson s Turner nejsou výjimkou. Skvělý barrandovský dabing s Evou Hudečkovou, Alfrédem Strejčkem a Jiřím Holým (plus mnoho výborně vybraných hlasů ve vedlejších rolích. Filmy s kmotry bývají dlouhé, krvavé, pro našince s bezelstným uvažováním nepochopitelné. Všechno tohle mi sráží body dolů.(27.10.2019)

Moc příjemné překvapení. Nikdy jsem o tomto filmu neslyšel. Až toto velmi sympatické obsazení mě k filmu přivedlo. A fakt jsem nelitoval. Moc hezká gangsterka!! Parádně natočená a ústřední dvojice fakt nemá chybu. I oscarová A. Huston byla výborná. Fakt parádní podívaná. Doporučuji všem! Jediné mínus celého filmu a já to pořád cítím.... Kdyby se do filmu nedala ta scéna, kdy SPOILER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ... kdy ji trefí, bylo by to dokonalé. Ale tento záběr to celé zkazil. Jinak ale dokonalost!(24.1.2013)

Charley Partanna (Jack Nicholson) zabíjí pro velkého Kmotra bez zbytečných otázek a ten ho za to má raději než vlastní děti. Zvláště když jedna z jeho dcer, rebelka Maerose, se (v rozporu s Rodinnými tradicemi) neprovdala a pochybně podniká na vlastní pěst v bytové architektuře. Maerose měla vždycky pro urostlého Charleyho slabost, proto Rodina doufá, že to bude právě on, kdo ji přivede zpět ke Svým. Ten se však zahleděl do očí docela jiné rebelky. Okouzlila ho krásná Polka Irene, která nemá s Rodinou nic společného. Pracuje jako finanční poradkyně a podle vozu, kterým jezdí, se dá usuzovat, že jí práce velmi dobře vynáší. Proč byla Irene pozvána na mafiánskou svatbu? Na to se Charley neptá a zcela propadne její nespoutané vášni. Když nedá na Kmotrovy rady a vztah s Irene neukončí, Rodina se rázem cítí znepokojena a zakročí.(22.6.2010)

• - Gangsterstý snímek měl velký úspěch a vyhrál po celém světě celkem 29 cen, přičemž byl na další 15 nominován. (Terva)

• - V době natáčení byli Jack Nicholson (Charley Partanna) a Anjelica Huston (Maerose Prizzi) milenci jak na plátně, tak v soukromém životě. (bohhous22)

• - Filmování probíhalo v newyorské čtvrti Brooklyn. (Terva)