Čest rodiny Prizziů

• slovenský

Česť rodiny Prizziovcov

Komedie / Drama / Romantický / Krimi

USA, 1985, 130 min

Nemôžem si pomôcť, ale absolútne nič ma na tomto filme neohromilo, čo by stálo za reč. A už vôbec nechápem, za čo dostala dcéra Anjelica, režiséra Johna Hustona, oscara pre najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Buď prišla na ňu rada, ako na jeho otca Waltera, spred takmer 40. rokov, z Pokladu na Sierra Madre, no musím poznamenať, že tam bol OTEC oveľa lepší, ako vnučka ! , alebo skrátka, sa dostavilo akési posledné uznanie veľkého režiséra... Jestvujú aj prípady, keď toľkí by si to nezaslúžili, ale zázrakom sa tak nestalo. V tejto dosť zvláštnej, nudnej, nezáživnej, divnej romantickej gangsterke mám taký pocit, že akoby sa tu všetci medzi sebou poznali, keď sa nad tým hlbšie zamyslím, skúste to aj vy, a zbadáte tie súvislosti, ktoré spomínam... Jack Nicholson, aby som nebol za somára, sa stretol s Hustonom, v legendárnej Chinatown, Romana Polanského, tak asi nejak, na margo, uvádzam príklady, ktorých je samozrejme, viacero, len treba sa poriadne vyznať v histórii kinematografie. Ja som si pripadal úplne mimo, ako všetci, ktorí sa podieľali na tomto, pre mňa, veľmi n-u-d-n-o-m filme, od ktorého som to teda nečakal. Režisér mal už pokročilý vek, ale vrátiť sa v čase, keď vytváral také veľdiela, ako už spomínaný Poklad... , Africká kráľovná, či The Maltese Falcon, tak to určite stojí za to, to si treba stále pripomínať, asi aj preto, že si v nich zahral režisérov kamarát, zvučného kalibru, gigantická veličina herectva - HUMPHREY BOGART, Bogie je večný, či aj režisér Huston, tak to neviem, ale kvôli aspoň týmto trom filmom, určite áno, pričom má niekoľko ďalších, ktoré nie sú na zahodenie...(25.12.2016)

Ne ne, tahle rodinka zůstala někde na půli cesty. I přes to jak je to zbytečně zdlouhavé a natahované, některé momenty jsou naopak uspěchané a nedotažené. Motivace postav jsou nejasný, nicholson se chová jak trouba i když mu musí být jasný že je z velký části tahanej za nohu. A najímat si jako speciála ženskou, no co je toto za mafiány(14.8.2013)

Po druhom pozreti som sa rozhodol znizit hodnotenie o jednu hviezdicku. Herecke vykony hlavnych protagonistov boli sice super, ale ani oni nedokazali zachranit komplikovany scenar do takej miery, aby ma to zaujalo na 4 hviezdicky. V strede filmu som ani nevedel, o co tam vlastne ide, kto koho chce zlikvidovat. Po druhom pozreti som mal v tom sice jasnejsie, ale trosku mi vadilo aj to, ze sa reziserovi nepodarilo natocit niektore sceny tak, aby som sa zasmial, aj ked bolo citelne vidiet, ze sa o to pokusal. Nechcem tento film zatracovat, pretoze pre niekoho moze byt nezabudnutelnym alebo aj kultovym zazitkom, ale mna trosku sklamal. Tento film mi bol znamy z tv programov uz od zaciatku 90-tych rokov, ale az teraz som ho mal konecne moznost vidiet a ocakavania som mal dost velke, kedze aj Jack Nicholson je moj oblubeny herec. Takze tri *** . ________ Jack Nicholson - (Charley Partanna) +++ Kathleen Turner - (Irene Walker) +++ Robert Loggia - (Eduardo Prizzi) +++ John Randolph - (Angelo 'Pop' Partanna) +++ William Hickey - (Don Corrado Prizzi) +++ Lee Richardson - (Dominic Prizzi) +++ Michael Lombard - (Rosario Filargi 'Finlay') +++ Anjelica Huston - (Maerose Prizzi) +++ Stanley Tucci - (Vojak) +++(2.4.2008)

Jack Nicholson je ztělesnění zla a každý film títmto zlem velmi poznamená. Tady pak sehrává roli zla pokořeného, zešměšněného a bezbranného v náruči zla ještě většího zato však krásného a kouzelného. Naštěstí nakonec zvítězí rodina, protože" ona je jeho manželka, ale rodina, rodina je jeho život". Legendární scéna s nožem v krku je úžasný konec jednoho zlomeného černého srdce. Další rodinná sága, tentokrát Prizziů a v komediální rovině. Ten kolorit společenství zabijáků, kdy nikdo si nemůže být jistý dnem ani hodinou, mě fascinuje svým cynismem a pragmatismem zahaleným ovšem do ortodoxního hávu společné krve a uctívání konzervativních hodnot. Mimo života, samozřejmě...(14.10.2009)

43. Zlatý Glóbus za rok 1985 - cena (4) - *Nejlepší film (komedie / muzikál), *Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Kathleen Turner, *Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Jack Nicholson, *Nejlepší režie - John Huston + nominace (2) - Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Anjelica Huston, Nejlepší scénář - Richard Condon, Janet Roach(22.12.2008)

• - Kandidáty na roli Charleye Partanna byli Tom Hanks, Dustin Hoffmann, Bill Murray, John Travolta nebo také Sylvester Stallone. (Terva)

• - Autor předlohy a scénáře Richard Condon napsal kromě knihy "Prizzi's Honor" také ještě další 3 díly, a to "Prizzi's Family", "Prizzi's Glory" a "Prizzi's Money". Další známé dílo autora je také "Manchurianský kandidát", který byl zfilmován dokonce dvakrát. (dokec)

• - Roli Maerose Prizzi měla hrát Mia Farrow. (Terva)