Čest rodiny Prizziů

• slovenský

Česť rodiny Prizziovcov

Komedie / Drama / Romantický / Krimi

USA, 1985, 130 min

Česť rodiny Prizziov znamená v preklade česť pokrvnej rodiny Prizziov. To si mal uvedomiť skôr aj mafoš s ksichtom Jacka Nicolsona. Možno by si včas urobil dieťa. Možno by to aj tak nič neznamenalo, pretože kšefty budú v mafii aj tak na prvom mieste a tá rodinná česť by aj tak išla stranou, nejaká výhovorka by sa našla. John Houston na konci svojej kariéry v top forme. William Hickey je najodpudivejší mafián v histórii. Keď sedí v teplákoch na tom červenom kresle....brrrrr(26.5.2012)

Filmy s gangsterskou tématikou patří k mým nejoblíbenějším. Čest rodiny Prizziů bych, ale bohužel zařadil k těm slabším kouskům. Je to vlastně taková mafiánská love story a ačkoli to má všechny atributy podobně laděných snímků, Nicholson je jako vždy skvělý a místy jsem se dobře pobavil, úrovně klasik jako Kmotr či Mafiáni to ovšem nedosahuje. Rozvleklost děje by mi ani tolik nevadila, spíše fakt, že tvůrce nedokázal několik zajímavých motivů přetavit v jedinou nezapomenutelnou scénu. Ohromná škoda, protože s trochu nápaditějším scénářem mohli Prizziové aspirovat na zařazení mezi nejlepší díla žánru.(17.11.2010)

Nemôžem si pomôcť, ale absolútne nič ma na tomto filme neohromilo, čo by stálo za reč. A už vôbec nechápem, za čo dostala dcéra Anjelica, režiséra Johna Hustona, oscara pre najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Buď prišla na ňu rada, ako na jeho otca Waltera, spred takmer 40. rokov, z Pokladu na Sierra Madre, no musím poznamenať, že tam bol OTEC oveľa lepší, ako vnučka ! , alebo skrátka, sa dostavilo akési posledné uznanie veľkého režiséra... Jestvujú aj prípady, keď toľkí by si to nezaslúžili, ale zázrakom sa tak nestalo. V tejto dosť zvláštnej, nudnej, nezáživnej, divnej romantickej gangsterke mám taký pocit, že akoby sa tu všetci medzi sebou poznali, keď sa nad tým hlbšie zamyslím, skúste to aj vy, a zbadáte tie súvislosti, ktoré spomínam... Jack Nicholson, aby som nebol za somára, sa stretol s Hustonom, v legendárnej Chinatown, Romana Polanského, tak asi nejak, na margo, uvádzam príklady, ktorých je samozrejme, viacero, len treba sa poriadne vyznať v histórii kinematografie. Ja som si pripadal úplne mimo, ako všetci, ktorí sa podieľali na tomto, pre mňa, veľmi n-u-d-n-o-m filme, od ktorého som to teda nečakal. Režisér mal už pokročilý vek, ale vrátiť sa v čase, keď vytváral také veľdiela, ako už spomínaný Poklad... , Africká kráľovná, či The Maltese Falcon, tak to určite stojí za to, to si treba stále pripomínať, asi aj preto, že si v nich zahral režisérov kamarát, zvučného kalibru, gigantická veličina herectva - HUMPHREY BOGART, Bogie je večný, či aj režisér Huston, tak to neviem, ale kvôli aspoň týmto trom filmom, určite áno, pričom má niekoľko ďalších, ktoré nie sú na zahodenie...(25.12.2016)

Podstatne lepšie než Chinatown (1974) a tiež lepšie než The Two Jakes (1990). Pre mňa osobne je tu veľkým lákadlom ešte neuveriteľne sexi famme fatale Kathleen Turner. Milujem ju v jej prvých filmoch. Respektíve vo filmoch z 20.storočia. Inak sa jedná o celkom kvalitný mafiánsky snímok, aj keď sa iným mafiánskym filmom veľmi nemôže rovnať. Taktiež uspel snímok po romantickej stránke a tak si na svoje prídu aj dámy. Ale do žánru komédie to samozrejme veľmi nepatrí, takže milovníci komédie - ruky preč. Herecké obsadenie je viac než výborné a vlastne Jackovi Nicholsonovi a Kathleen Turner to spolu veľmi svedčí a skoro ani nemusia hrať a aj tak to medzi nimi iskrí. Atmosféra doby je vykreslená taktiež veľmi presvedčivo. Celkom príjemné prekvapenie.(19.9.2019)

Medzi charizmatickým Nicholsonom a ešte vtedy nádhernou Turner, to neuveriteľne iskrí. Aj keď brutálna posadnutosť a bleskurýchla zamilovanosť na mňa pôsobila prehnane, nič to nemení na fakte, že sa jedná o vydarený mafiánsky kúsok. Citovanie replík z Krstného otca v žiadnom prípade nepôsobí ako plagiátorstvo, ale ako pocta žánru s pridaním hustých čierno-humorných prvkov a vášnivej, romantickej dejovej línie.(29.5.2011)

• - Do role Irene byla původně odsazena Kay Lenz. Castingu se účastnila také Sharon Stone. Kim Basinger roli naopak sama chtěla, ale režisér John Huston ji odmítl. (Terva)

• - V době natáčení byli Jack Nicholson (Charley Partanna) a Anjelica Huston (Maerose Prizzi) milenci jak na plátně, tak v soukromém životě. (bohhous22)

• - Autor předlohy a scénáře Richard Condon napsal kromě knihy "Prizzi's Honor" také ještě další 3 díly, a to "Prizzi's Family", "Prizzi's Glory" a "Prizzi's Money". Další známé dílo autora je také "Manchurianský kandidát", který byl zfilmován dokonce dvakrát. (dokec)