Na dva tulácké smolaře (Humphrey Bogart a Tim Holt) a mrzutého zlatokopa (Walter Huston) se usměje štěstí a objeví zlato. Ovládne je chamtivost, která zcela pomate jejich mysl. Film získal dva Oscary, za režii a scénář. Bogart sice nedostal žádnou cenu, ale jeho výkon ve filmu je oceňován dodnes. Film neztratil nic ze své působivosti a o půl století později byl Americkým filmovým institutem vybrán mezi 100 nejlepších amerických filmů všech dob. (Magic Box)

Narciska

Nejde tomu vytknout vůbec nic. Byť je námět již klišé, děj plyne navzdory komornímu obsazení velmi dobře, dobře hrají a postavy se dynamicky vyvíjejí, což podle mě nebylo pro černobílý film příliš typické. Je tam hodně překvapivých zvratů, velmi respektující vztah tří mužů, je to film o dobrodružství, pochopení a snů. ()

Krojcek3

Po návratu z evropských bojišť druhé světové války John Huston natočil film podle románu B. Travena, úspěšného autora, jehož identita nebyla nikdy odhalena. Humphrey Bogart, Tim Holt a režisérův otec Walter Huston v něm ztělesňují trojici vyděděnců vydávajících se do Mexika hledat zlato. Od okamžiku, kdy na úpatí hory narážejí na lesknoucí se žílu, však chamtivost a sobectví jednoho z nich rozvrací kamarádství dosud tužené společně prožívanými útrapami. Navzdory hrozícímu krachu ve své době nejdražší americké filmové produkce vzniklo fascinující dobrodružné drama spřízněné s westernem i starořeckou tragédií, které sám Jack Warner označil za "největší filmové dílo, jaké jsme kdy vytvořili". Poklad na Sierra Madre označovaný mnohými za Hustonův vůbec nejlepší film získal na sklonku čtyřicátých let minulého století tři Oscary, vedle scénáře a režie byl oceněn i Walter Huston za ztvárnění postavy stárnoucího "moudrého blázna" Howarda. (Katalog MFFKV) ()

Evander

Myslím, že kouzlo tohoto filmu již dávno odnesl čas. V době svého vzniku možná uchvátil, dnes je to však hlavně nuda. S ohledem na množství děje je příliš dlouhý a navíc působí natahovaně. Nechci však srážet některé výborné herecké výkony, které jako jediné na tomto díle stojí za zmínku. ()

filmer

Na dnešní domu možná až příliš sentimentální, ale smích Waltera Hustona, boss banditů a Bogart byli skvělí. ()

mi-ib

Film je plný pravd o byznyse a lidské povaze všeobecně. Bohužel ten příběh trochu zaostává. Není nijak moc strhující. A například bitka v baru s podvodným zaměstnavatelem na mě působila až groteskně. Na druhou stranu líbila se mi pointa. Takový celkem dobrý film na jedno zhlédnutí. ()

actor-SP

Film z roku 1948 natočený podľa jednej z najlepších westernových kníh s rovnakým názvom „Treasure of the Sierra Madre“ (Poklad na Sierra Madre), začal svoju produkciu po tom, ako sa mladý režisér John Huston dostal z vojny. Zlanáril aj svojho otca Waltera (vo filme nazvaný Howard) na jednu z hlavných postáv, kde hraje múdreho, no pomerne bláznivého starnúceho zlatokopa. Howard prežil takmer celý život hľadaním zlata a vie, čo táto honba za bohatstvom obnáša. A práve jeho nekonečné reči o zlate v horách popletú dvoch žobrákov Freda C. Dobbsa (Humphrey Bogart)a Boba Curtina (Tim Hold), ktorý v ňom vidia šancu neuveriteľne zbohatnúť. Rozhodnú sa preto utratiť svoje posledné peniaze na cestu do mexických hôr, v ktorých číhajú banditi aj tzv. federales ( obdoba mexických policajtov). Dôkazom toho, že rola Bogartovi naozaj sadla, bol aj jeho odvážny výrok na adresu kritikov: „Takého sviniara ste vo filme ešte nevideli!“. Bogart bol naozaj vynikajúci, no John Huston ešte lepší. Jeho dokonalá starecká fyziognómia a precízne tempo replík sú aj teraz považované ako jedny z najlepšie zvládnutých postáv v histórii kinematografie (Huston za túto rolu dostal Oscara). Dnes už neodmysliteľný Bogart však vo filme vôbec nemusel hrať, nebyť odmietnutie role jednou z najväčších vtedajších hviezd Georgom Raftom. Huston, Bogart a Hold mali však vo filme aj niečo spoločné, všetci traja boli takmer plešatí a preto im maskéri zaobstarali vierohodné parochne. Treasure of the Sierra Madre patrí k najlepším westernom všetkých čias. Niet divu, sfilmovanie kvalitnej knižnej predlohy dalo zabrať aj režiséri. Ten sa rozhodol základ myšlienky ponechať, no zatiaľ čo kniha obsahuje rozprávača a krásnu životnú filozofiu autora o ľuďoch bažiacich po bohatstve, film sa venuje predovšetkým osudom troch spoločníkov(výnimkou je filozofická vložka v podaní scény, kde sa starý zlatokop rozhodne odvďačiť prírode za zlato tým, že všetky poškodené miesta dá do pôvodného stavu), ktorí si prestávajú vzájomne dôverovať v momente nájdenia prvých zlatých kamienok. Ich podozrievavosť a nedôvera voči ostatným narastá do takej miery, že neváhajú na seba mieriť zbraňami, či zastreliť jeden druhého. Legendárny príbeh spod mexických hôr o chorobnej túžbe zbohatnúť je tak kultovým titulom americkej filmovej tvorby 40. rokov, a dôkazom toho, že najväčšie bohatstvo neleží na „Sierra Madre“, ale niekde úplne inde. 90%. ()

HappyDeath

Stále přemýšlím jestli 4* či 5. Vzhledem k tomu, že jsem se během filmu opravdu nenudil a na konci vyžadoval ještě druhý díl, dávám 5. Bogart opět (a nejen on) zvládl svou roli na 100%. Opravdu krásná ukázka toho psychologického dramátku, jak člověku rupne v bedně. Vynikající dílo, snad takových na mě čeká ještě spoustu. Už jsem asi konečně pochopil proč se na tenhle film neustále díval Paul Thomas Anderson při tvorbě svého snímku: Až na krev. ()

Prince

Dva američtí chudáci a jeden zkušený, ale zrovna taky chudý zlatokop, se vydávají do Mexika zkusit štěstí. Po týdnech tvrdé práce se jim pytlíky se zlatem zvětšují a přichází na řadu závist a strach o to, že je některý z nich podrazí a vezme všechno. Do toho se navíc připlete další Američan Cody, který si také začne dělat nárok na podíl... Názorná ukázka toho, jak s člověkem dokáže zamávat bohatství. ()

Joski

Bogart konečne boduje. Záporácke povahy mu idú určite lepšie. Pochvalu si zaslúží hlavne réžia Johna Hustona, ktorý krvopotne presvedčil investorov aby sa to celé natočilo priamo v exteriéri pod horúcim slnkom. Prach a pot doslova z čb obrazu sála a určite sa vyplatil! Skvelá práca:-) Pre cinefilov povinnosť na 100%! ()

Arequipa

Paráda! Tým skladájící se ze dvou loserů a jedné chytré zkušené hlavy se zdá být vhodně namíchaným koktejlem. To by ovšem zlato nemohlo mít auru mající zhoubný vliv na myšlení zlatokopů. Podívám-li se na to trošku filozoficky, je to nadčasové dílo. A jestli ne už předtím, tak po závěrečné symbolické scéně u mě pátá hvězdička sedí tak pevně jako to zlato ve skále. ()

diodoros

Perfektný realistický film o zlatokopoch, ktorý ani po desaťročiach nestratil na efekte. Klasické omleté posolstvo o tom, že zlato robí z človeka zviera je tu spracovaný dokonale, nepateticky, nenútene a psychologicky cez pomerne presné zobrazenie pôsobenia zlatokopov so všetkým, čo s tým súviselo - obstarávanie zásob, mesiace až roky strávené hľadaním, nebezpečenstvo banditov ale aj paranoja, nedôvera a strach z vlastných spoločníkov, ktoré sa často končilo tragicky... Napohľad jednoduchý príbeh o dvoch smoliaroch, ktorý sa so starým zlatokopom vydajú hľadať bohatstvo a šťastie je plný zvratov, nečakaných situácií a napätia, pri ktorých sa divák rozhodne nenudí. A záverečný "vtip" stojí za to. ()

junxi91

Naprosto skvělý, úžasný, zábavný a poutavý film. Takový ten film, u kterého zapomenete na nějaký čas a plně se do něj ponoříte. Každou chvíli jsem jen čekal, co se stane, co se pokazí, kdo se objeví a kdo umře. Líbil se mi už začátek v tom malém provinčním městě, kde Dobbs žebrá o žvanec pro chudého Američana, až dostane práci na montáži od typického kapitalisty, který vám sice nabídne práci, ale k výplatě se jaksi moc nemá. Taky dopadl přesně tak, jak by podobní vykořisťovatelé měli dopadat vždy a všude. No a pak společně s Curtinem potkají starého mazáka Howarda a dobrodružství ve vyprahlé a suché krajině Sierra Madre může začít. Ovšem zlato pomátlo už nejednu mysl, a ani tady to není výjimka - Dobbsovi z toho totálně jebne, začne se chovat jako paranoidní a přecitlivělý kretén, ale kdo s čím zachází, s tím také schází, že jo. Jedno z ponaučení tohoto filmu je, že "pro dobrotu na žebrotu", ale také "pro špatnost na věčnost". ()

nicneznam

Novějších filmů mám napůjčováno dost, ale poslední dobou je nedokážu ani dokoukat a chodím od jednoho k druhému. Tak jsem si řekl, že po dvou zkouknutých dílech z Leoneho dolarové trilogie zabrousím ještě dále do historie a uvidím, jestli to moje nervy vydrží. Na vysvětlenou doplním, že ceněné a převážně hyperdlouhé staré klasiky mě spíše odrazují než přitahují. Nemám s nimi dobré zkušenosti a dávám si je jen ve výjimečných případech, kdy mě nuda nemá šanci zabít. Tady mě alespoň trochu zklidnila délka filmu. Zvítězilo tedy velmi oceňované a zároveň málo známé dílo. Počet hodnocení na imdb něco přes 30 000, čsfd 560, zde 6. To už je samo o sobě netradiční. Vidina prvního názoru mě těšila, ale ten pravý důvod, proč jsem se rozhodl dívat, byl jiný. Samozřejmě spojení s Až na krev, jehož režisér se tímto filmem přiznaně inspiroval. Urputné mlácení krumpáčem do skály má ihned svůj původ. Jak ale obstál tento film? I v nesrovatelném srovnání s Andersonovým klenotem výborně. Sledujeme tři muže, kteří dřou v divočině. Nejstarší a nejzkušenější z nich dobře ví, co vše se může dít, když jeho společníky přepadne třpytivý ďábel a snaží se od začátku vše řídit rozumem. Jenže psychika Humphrey Bogarta měnící se pod třpytkami zlata do paranoidního jednání není zvládnutelná a napětí se přenáší do celé skupiny. Lidské hodnoty prezentované jeho společníky pak získávají na naléhavosti a důležitosti velmi sympatickým a nevlezlým způsobem. Dnes je to již klasika - bohatství mění lidskou duši. Ve světě filmu ale hraje prim zpracování, a to, jak se k tomuto sdělení dopracujeme. Zde zaprvé výbornými hereckými výkony. Skutečně jsem ve starém filmu ještě neviděl nic tak normálního. Jsou to herci, kteří nejsou udělaní z toho, že hrajou ve filmu, ale jsou to prostě obyčejní chudáci, kteří se plahočí přírodou a hledají bohatství. Hudba se také na staré poměry drží na uzdě a nesnaží se strhnout bubínky "dramatickými" výbuchy smyčců, kdykoliv někdo nečekaně vstane ze židle. Scénář je ovšem brilantní a hlavní postavy vedou takové rozhovory a úvahy, až by to člověk nečekal. Zajímavá scéna byla ta, jak žíznivý Bogart táhnul osly naložené pytly zlata pustou písčitou krajinou. A jaký že je v černobílém filmu rozdíl mezi zlatem a pískem? Žádný :) Filmaři jakoby to moc dobře věděli a jejich poznatek vnesli do hlav místním banditům. A samotný konec tomu nasadil korunu takovým stylem, že z tohoto si Anderson inspiraci určitě nevzal, protože já měl skoro záchvat smíchu. Neuvěřitelné a svérázné zakončení. To mám rád. Na závěr citace starého prospektora: "Neznám zlatokopa, co by umřel bohatej. Každý svý bohatství utratí, jen aby našel další." ()

Rodin

Huston a Bogart v nejzářivějším hávu, který si dokážete představit. A možná dokonce ani nedokážete, dokud neuvidíte. ()

kyLuke

Jeden z mé TOP westernové desítky . Bravurně natočený ! John Huston je výborný filmař a jeho scénář je též profesionální a v pozadí není ani hudba . To , co tu však předvádějí Humphrey Bogart a Walter Huston je na svou dobu nevídané ! Ten film sice není tolik western , jen dobrodružný příběh , ale stále naprosto dokonalý ! ()

ŠpetaMarek

Extasy of gold. NA 65 let starý film to šlape parádně a díky univerzálním tématům to nezestárlo. Jediné co bych trochu vytknul je až očividné rozdělení na jednotlivé epizody, pravděpodobně dle kapitol předlohy. ()

Ernie_13

Netradične hlavná hviezda Humphrey Bogart si zahrala skôr zápornú postavu, avšak ide o skvelý film. Nie je to zrovna western akoby si mnohí mohli myslieť, avšak určite tie dve hodiny z nedeľného večera neľutujem. ()

Mann a Haggis hledají poklad

Mann a Haggis hledají poklad

14.04.2011

Michael Mann a Paul Haggis (foto). Dva nesporně kvalitní tvůrci, kteří ale svými posledními filmy velkou díru do komerčního řebříčku neudělali. Oba by tak řečeno potřebovali námět, co se promění ve… (více)

Zlatokopové Statham a Kidmanová

Zlatokopové Statham a Kidmanová

19.09.2008

Samozřejmě ne v jednom filmu (to by byla opravdu podivuhodná kombinace). Oba by však pořádný hit potřebovali jako sůl a protože plácání o „komiksových filmech v ponurém stylu Temného rytíře“ už… (více)