Nebezpečný útěk

Carol Hunnicutová se v losangelském hotelu stane nechtěným svědkem mafiánské vraždy, kterou spáchá gangsterský boss Leo. Harry Caufield z kanceláře okresního prokurátora, který už dlouho po Leovi pase, zjistí podle otisků prstů identitu svědkyně a vypátrá, že se skrývá v zapadlé chatě v kanadských horách. Vydává se za ní a na místě zjišťuje, že mafie už také objevila Carolinu stopu a snaží se ji zlikvidovat. Podaří se jim uniknout najatým zabijákům a nastoupit do expresu, směřujícího do Vancouveru. Dalším Leovým mužům se však povede vmísit se mezi cestující. Život Carol i Harryho je v bezprostředním ohrožení. Železniční detektiv Keller Harrymu pomůže zbavit se najatých vrahů, ale sám přijde o život. Nebezpečný souboj s mafií vrcholí na střechách vagónů, kde Harry musí čelit zuřivému útoku tajemné cestující Kathryn, která je také v Leových službách... (oficiální text distributora)

tron

Aj keď nahodenie ústrednej zápletky o svedkyni a jej ochrancovi s tvárou rázneho veterána Genea Hackmana evokuje, že Hyams sa nám pohitchcockoval, producentská akčná dvojka Kassar & Vajna zasa napovedá, že sa skôr budeme blížiť ak aj nie práve k TERMINÁTOROM, tak aspoň k variácii na SMRTONOSNÚ PASCU. Takže nakoniec je NEBEZPEČNÝ ÚTEK niečo uprostred a aby som povedal pravdu, celkom ma bavil. Hlavne prvú polovicu. Potom sa naplno ukázalo, aký je Hyams priemerný režisér a podpriemerný scenárista a už to nezachránila ani prechádza po streche vlaku, rútiaceho sa krásnymi kanadskými horami. ()

Pohrobek

Svou podstatou neuvěřitelné béčko, i když velká většina filmů na tohle brdo vznikla až po Nebezpečném útěku. To, co nás většinou na takovýchto filmech štve, tedy na hlavu postavený minimalismus, 3-4 hlavní herci a asi dalších pět komparsistů plus vyloženě "jednotvárné" prostředí, tady kupodivu působí takřka mile komorně a příjemně "domácky". I když můsíme být velmi, velmi milosrdní, abychom na tuhle hru přistoupili a vzali film na milost. Jednu velkou výhodu oproti záplavě konkurentů podle naprosto stejného scénáře to ale stejně má: shrbený Hackman v akčních scénách sice působí mírně směšně, ale přece jenom je to stále herec, na kterého se dá koukat. ()

Madison

Keď ma užívateľ Falko dopredu upozornil na to, že sa mám pripraviť na hitchcockovský štýl, ani vo sne ma nenapadlo, že pôjde skutočne o stiesňujúci a tmavý film uvarený na spôsob ,,majstra thrilerov." Hlavní hrdinovia trištvrtinu snímky nevytiahnu päty z idúceho vlaku a niektoré konkrétne scény vo mne vyvolávali nepríjemné morbídne pocity. V súčasnosti to už, samozrejme, neprekvapí, ale pobaviť sa dá na tom kráľovsky a je cítiť, že Hitchcock bol pre Hyamsa veľkou inšpiráciou. ()

Falko

Ak niekto po prvykrat vidi tento film dnes, uplne chapem nizsie alebo priemerne hodnotenia, avsak moj zazitok bol trosku väcsi, pretoze som ho videl asi pred 20-timi rokmi v kine a vtedy som jednak vnimal filmy uplne inak, nebol som nasyteny mnohymi podobnymi filmami a takyto film sa da najlepsie vychutnat prave v kine, preto je to pre mna tak trosku aj nostalgia. S Madison sme sa zhodli, ze film mal taku Hitchcockovsku stiesnenu atmosferu, ktorej napätiu dopomahala skvela napinava klavirna hudba Bruca Broughtona, len skoda, ze na konci to Hyams trosku s tym umelym platnom odflakol, ale ja som mu to odpustil a kludne davam 4*. Mimochodom prave v tomto filme som spoznal Gena Hackmana. ________ Gene Hackman - (Harry Caulfield) +++ Anne Archer - (Carol Hunnicut) +++ James Sikking - (Nelson) +++ J.T. Walsh - (Michael Tarlow) +++ M. Emmet Walsh - (Seržant Dominick Benti) +++ Susan Hogan - (Kathryn Weller) +++ Nigel Bennett - (Jack Wootton) +++ J.A. Preston - (Martin Larner) +++ Harris Yulin - (Leo Watts) +++ Produkcia: Mario Kassar, Andrew G. Vajna +++ ()

Gemini

Gene Hackman si po letech zavzpomínal na Francouzskou Spojku, ale respektujíce svůj postupující věk si na prahu šedesátky odpustil divoké přestřelky a naháněčky v autech, a vydal se chránit korunní svědkyni do vlaku (a nikam jinam). Nebezpečný Útěk je celkem rutinní záležitost, a od doby jeho natočení už vznikla řada podobných a možná svižněji natočených žánrovek, ale ve své době to byl bez problémů koukatelný kousek, a na tom se příliš nezměnilo. Fanoušci filmové historie si můžou zaplesat nad hitchcockovským stylem, ostatní přinejhorším nemusí litovat svého času, pokud ho stráví na téhle koleji. Za mě něco mezi 60 a 70%, ale spíš k těm 60. ()

• Keď Robert (Gene Hackman) a Carol (Anne Archer) unikajú z chaty autom, kmeň padnutého stromu im poškodí čelné sklo. O pár záberov neskôr je sklo opäť celé a následne znova poškodené. (mijec)