Reklama

Reklama

Film vypráví skutečný příběh profesora Jamese Murrayho, prvního editora Oxfordského slovníku angličtiny. Nejvíce mu se sepsáním slovníku pomáhal americký chirurg a veterán, kterého pronásleduje strašlivá minulost... (TV Prima)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (73)

Cinematrix 

všechny recenze uživatele

Zfilmovat sbírání slov pro anglický slovník může napadnout jen totálního Nevimužkudykama. Nezajímavým tématem se s tím dá samozřejmě obstojně konkurovat veškerým dramatům východního bloku, která na ČSFD dostávají vysoká hodnocení, ale buďme trošku soudní, chceme tomu věnovat 2 hodiny našeho času? Angličtina už takhle tápe ve své nepřesnosti a po shlédnutí tohoto dramatu se tomu ani nedivím, když většinu slov dával dohromady nevyzpytatelný magor trpící schizofrenií a zarputilec, který paradoxně nedodělal ani základní vzdělání? Oba je představují luxusní herci (Sean Penn a Mel Gibson) s ještě luxusnějšími šedivými plnovousy, ale to by stačilo spíš na propagandu Islámského státu, jelikož holiče by jim záviděl i Usama bin Ladin. Film mne evokoval spíš k zamyšlení nad tím, zda mají vůbec teroristi nějaké kadeřnictví nebo zastřelí každého, kdo je chce oholit. A když už to v půlce vypadalo, že to bude mít nějaký spád a znuděný divák bude ochoten i tu slzu uronit, hned se to pro jistotu vrátilo zase na začátek bez konce. Sečteno a podtrženo: bravurně zahraná nuda bez nějakého výsledného envoi. ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Gibson s Pennem ukazují, že kvalitně hrát ještě nezapomněli ve snímku, který má slušnou informační hodnotu, nicméně se přiznejte kdo z vás si tohle pustí znovu. Přimlouvám se za to, aby Mela zase někdo vytáhl zpět do 1. hollywoodské ligy. Ten chlap si rozhodně ještě minimálně jeden veliký film zaslouží. 60% ()

Reklama

curunir 

všechny recenze uživatele

,,JEDEN Z OXFORDU, DRUHÝ Z YALE." ,,OBAJA ŠEDIVÍ." ,,JEDEN JE GÉNIUS, DRUHÝ JE ŠIALENÝ." ,,ÁNO, ALE KTORÝ Z NICH?" __ Už dopredu som si vravel: Toto chcem vidieť. Nemainstremový počin rozprávajúci o dvoch mimoriadnych mužov bez veľkých slov, patetickej hudby, okázalých gest, iba tak... ticho a pokojne, často ukazujúc strasti a neúspech. Réžia je však rutinná a kedy sa jej chopil sám Gibson, určite by prišlo na väčšiu explicitnosť v scénach liečebných procedúr z ústavu. Určite by to film naštartovalo, pretože najintenzívnejšie pasáže ponúka v druhej tretine, kedy sa Gibson zoznámi s Pennom a práca na Slovníku naberie na obrátkach (,,Ako môže byť práca dokončená, pokiaľ to nie je možné?"). Penn, zo začiatku pripomínajúci predobraz Dr. Jekkyla a Mr. Hyda (viď. diagnostikovaná schizofrénia), hrá fantasticky, miestami ho človeku až príde ľúto a keby nemal film problémy so širšou distribúciou, nepochybujem, že by dostal nejedno prestížne ocenenie. (696. hodnotenie, 57. komentár k filmu) ()

Stillborn83 

všechny recenze uživatele

Famózny Sean Penn a výborný Mel Gibson (až tak ho nemusím) sú hlavnými zbraňami tohto filmu. Uznávam, že zrejme mnohí namietajú, že pomaly odsýpa, ale že by sa v ňom nič nedialo, to nesúhlasím. Krásne spracovaný príbeh nezvyčajného priateľstva, pričom každý z nich je na úplne odlišnej strane spoločnosti. A oboch spojuje láska k slovíčkam... Veľkým plusom filmu sú vkusne zapracované zábery z psychiatrickej liečebne. V úvode oveľa viac baví dejová so Seanom Pennom, ale keď sa pretnú osudy dvoch hlavných hrdinov, je to ešte lepšie. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Film je samozřejmě výživný už díky dvojici "průserářů" v hlavní roli, oba mají k*rva charisma a Penn se naplno předvádí v poloze pološílence. Ale zbytek je nedotažený, matoucí a nepřesvědčivý. Je sice pravda, že práci na vele-slovníku těžko nějak extra dramatizovat, ale celý podivný vztahový spletenec s vdovou v poslední části mě prostě divácky dost odrovnal. Neřekl bych nuda, ani vynechat, ale mělo to na lepší. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (5)

  • Natáčelo se v Dublinu v Irsku. (Rominator)
  • Mel Gibson a režisér Farhad Safinia požadovali od produkce povolení dotáček přímo v Oxfordu, které by film vykoply o level výš, na ty ale producent kvůli prý už přestřeleným nákladům nekývl. A začaly právní spory a hádky, které nakonec Gibson s režisérem prohráli. A tak film nepromovali (režisér se ani nepodepsal). [Zdroj: Moviezone.cz] (Spiker01)

Související novinky

Mel Gibson a Colin Farrell se budou mstít

Mel Gibson a Colin Farrell se budou mstít

01.08.2018

Mel Gibson (Odplata, Ve jménu krve) a Colin Farrell (Fantastická zvířata a kde je najít, Miami Vice) si společně v thrilleru režiséra Tommyho Wirkoly (Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic, 7 životů)… (více)

Reklama

Reklama