Reklama

Reklama

Film vypráví skutečný příběh profesora Jamese Murrayho, prvního editora Oxfordského slovníku angličtiny. Nejvíce mu se sepsáním slovníku pomáhal americký chirurg a veterán, kterého pronásleduje strašlivá minulost... (TV Prima)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (75)

mac000 

všechny recenze uživatele

Ani nuda, ani "zbytečný film", ale fascinující studie o naplnění životního poslání a snu o tom, jak proniknout k akademické slávě. Postava profesora Murrayho v podání Mel Gibsona není šíleným vědcem (byť vizáží ve filmu jej může připomínat), ale mužem s vizí, kterou se za pomoci rodiny, přátel a spolupracovníků z akademických kruhů univerzity, celý život usiluje naplnit. A k tomu mu v nemalé míře přispěje někdo, od koho by to nepochybně nečekal - americký lékař William Minor, který je uvězněn v psychiatrickém detenčním ústavu a zaujme jej Murrayho výzva anonymním přispěvatelům vznikajícího encyklopedického díla. Z profesní spolupráce se vyvine spojenectví a posléze úzké přátelství, které překoná četné životní peripetie obou hlavních protagonistů. Gibson i Penn ve skvělých rolích, věrné zachycení dobové atmosféry a příběh, který dokázal zaujmout po více než dvě hodiny... ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Gibson a Penn dávajú dokopy slovník anglických slov. Už to je samo o sebe extrémne nezaujímavé. Prvú hodinu sa ich línie odvíjajú oddelene, čo je totálna nuda. Potom sa konečne stretnú a nejaké to potenciálne napätie z toho, že Gibson zistí, že Penn je vrah a magor, prejde mihnutím oka a ďalej ďalšie desiatky minút pracujú na slovníku. To už som skoro zaspal. Až v poslednej štvrtine sa rozpúta boj o Pennove vykúpenie, ale to je už neskoro a v tomto divne zostrihanom filme ani to nefunguje. Penn si zopakoval postavu trpiteľa, ktorý spáchal zlé veci, podobného ako vo filme Dead Man Walking. Gibson oprášil svoj Statočný prízvuk, ale ani oni dvaja film nezachránili od totálnej nudy. Tie politické pikle v pozadí ohľadom uznania autorov mi tiež dvakrát strhujúce nepripadali. Proste film obsahuje viacero motívov, ale ani jeden mi nepripadá dostatočne napínavý na to, aby o tom natočili film. Filmu by sa rozhodne mali vyhnúť fanúšikovia Gibsonových akčnejších úloh. Toto fakt nie je film pre nich a ani ma vlastne nenapadá pre koho je ten film vlastne určený. 4/10. ()

Reklama

tomik99 

všechny recenze uživatele

No, to byl zase film, že by z toho jeden šílel. Smekám před skvělým obsazením a hereckými výkony u rolí, kdy herci prakticky nemají co rád. Ono prozkoumávat tajuplné divy anglického jazyka není zrovna dvakrát nejzábavnější téma, natož na celovečerní film, takže je v něm zapotřebí vyšinutého blázna, u kterého prostě každých pět minut vědět nebudete, co si myslet. Ale i tak je to stále nicneříkající nuda. Já stále přemýšlím, co tím chtěl autor říci. A to, že je to založené na pravdivých událostech prostě není opodstatnění, aby se natáčela kdovíjaká píčovina. ()

`barocco 

všechny recenze uživatele

Sean Penn (Dr. W.C. Minor) hra ako o dusu vo fascinujucom pribehu o dvoch zivotoch a ich spolocnom usili ktory stal za vznikom dnes uz svetoznameho Oxfortskeho slovnika, ludovo volanym ako "James Murray Dictionary". Uspesne mu sekunduje v jeho bravurnom vykone ako vzdy vynikajuci Mel Gibson (profesor Jamese Murray). Oscara hodny vykon Penna by si nemal nechat ujst ziadny fanda filmu. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Film je samozřejmě výživný už díky dvojici "průserářů" v hlavní roli, oba mají k*rva charisma a Penn se naplno předvádí v poloze pološílence. Ale zbytek je nedotažený, matoucí a nepřesvědčivý. Je sice pravda, že práci na vele-slovníku těžko nějak extra dramatizovat, ale celý podivný vztahový spletenec s vdovou v poslední části mě prostě divácky dost odrovnal. Neřekl bych nuda, ani vynechat, ale mělo to na lepší. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (5)

  • Mel Gibson a režisér Farhad Safinia požadovali od produkce povolení dotáček přímo v Oxfordu, které by film vykoply o level výš, na ty ale producent kvůli prý už přestřeleným nákladům nekývl. A začaly právní spory a hádky, které nakonec Gibson s režisérem prohráli. A tak film nepromovali (režisér se ani nepodepsal). [Zdroj: Moviezone.cz] (Spiker01)

Související novinky

Mel Gibson a Colin Farrell se budou mstít

Mel Gibson a Colin Farrell se budou mstít

01.08.2018

Mel Gibson (Odplata, Ve jménu krve) a Colin Farrell (Fantastická zvířata a kde je najít, Miami Vice) si společně v thrilleru režiséra Tommyho Wirkoly (Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic, 7 životů)… (více)

Reklama

Reklama