Film vypráví skutečný příběh profesora Jamese Murrayho, prvního editora Oxfordského slovníku angličtiny. Nejvíce mu se sepsáním slovníku pomáhal americký chirurg a veterán, kterého pronásleduje strašlivá minulost... (TV Prima)

codyak

Dechberoucí Sean Penn, který sám o sobě urval minimálně 2*. Příběh jak víno, velmi zajímavý námět.. krásná práce. ()

BruceTichac

Herecký koncert Mela Gibsona a Seana Penna!! Kdo chce vidět silný příběh v podání skvělých hereckých výkonů - je tady. Všechna čest tvůrcům i protagonistům. ()

BobinoZH

"Partners, word for word. An American and a Scot? One Oxford, one Yale. One brilliant, one mad. Aye, but which is which?" Pozerať film o tvorbe Slovníka anglického jazyka? Pre mnoho ľudí niečo nemysliteľné, doslova synonymum slova nudné, nemožné, zbytočné... a naopak, bolo to neskutočne úžasné. A nemyslím tým len herecké výkony pánov Penna a Gibsona. Dejová línia vrah vs. vdova + siroty absolútne úžasná. A pri odkaze "I can... because of you." som mal slzy v očiach. Pre mňa osobne tajný filmový skvost. ()

xstanleyd

Pro mě naprosto strhující výkon Seana Penna!! Samozřejmě pohled na věc je subjektivní,ale z mé strany jeho nejlepší herecký výkon,který celý film povýšil až na mnou deklarovaných 5 hvězdiček! ()

Zaks

O tom, že nejaký rozsiahly oxfordský slovník existuje, som síce počul, ale ako vznikal, tak to som sa dozvedel až v tomto filme. Priznám sa, že opatrne som pristupoval k nemu najmä kvôli obave o zvolenej téme. Ale duo Mel Gibson a Sean Penn vo mne vzbudzovali dôveru na kvalitný snímok a nesklamal som sa. Skvele zahrané nielen ústrednou dvojicou, ale aj ďalší herci sa vynikajúco chopili svojich rolí a vo výsledku nám tak ponúkli pekný filmový zážitok. ()

HanaZ

Soukeníkův syn (skutečně) musel školní vzdělání ukončit ve 14 letech, nicméně to ho od další touhy po vzdělání neodradilo a při získávání poznatků si jen tak mimochodem osvojil snad dvanáct jazykových dovedností... Není divu, že s takovým samoukem museli být školometi v Oxfordu na štíru a sestavení slovníku mu někteří z nich svěřili jen proto, že oni na to přes svoje prestižní posty nemlěi potřebnou páru... Biografie profesora Murraye by byla zajímavá i bez jeho setkání s doktorem Minorem, jehož životní pouť vygradovala v duševní nemoc a tragédii, po které skončil v ústavu pro duševně choré zločince. Takové setkání se stalo tématem pro román i film, na které si mel pojistilo práva už v roce 1998 a splnili si tak další skotskou misi: Tentokrát badatelskou, obklopen funkční rodinou, která ostře kontratuje o osaměním soužených myslí... Všechny ale touží po lásce, poznání, jehož přesah lidská mysl nedohlédne a smysl zůstává v cestě za ním. ()

I_hate_Beata

Dobrý deň, pôvodne som chcel len v krátkosti zhrnúť tento film ako "strhujúci konzert, přátelé", ale rád by som zároveň odpovedal aj na iný komentár k filmu; mám doktorát z anglickej a nemeckej literatúry a lingvistiky, osobne prechovávam vášeň ku knihám, kultúre a vzdelávaniu a z tohto filmu som bol nadšený. Teraz už viete, koho napríklad môže takýto film zaujať :) ()

F_FF_Brukner

Zručně zrežírovaná mlha nudy, tak bych tenhle snímek označil v krátkosti. Domnívám se jednak, že zdaleka nevystihl náročnost celého projektu tvorby Oxfordského slovníku angličtiny, ani vlastně moc nevykreslil prostou časovou náročnost, která zabrala doslova desítky let..., a druhák, že se i tohle poněkud neakční téma, dalo ztvárnit lépe. Každopádně herecky je tenhle film víc než nadupán až po okraj velice kvalitními výkony. Jen mám dojem, že režisér moc nevěděl, co chce vlastně sdělit divákovi, a rozkročil se někde nad romancí, dramatem a faktografickým popisem historické události, přičemž se mu rozjely nohy tak, až si natrhnul třísla. Škoda třeba, že psychotický Dr. Minor nedostal více prostoru v tom smyslu, že by se rozkreslia jeho psychóza v korelaci se zjevnou genialitou. Romantická linka mi nepřišla přespříliš autentická, protože si moc nedokážu představit, že by se vdova takhle reálně chovala k vrahovi svého manžela, resp. si dokážu představit, že by se tak mohlo stát v případě, že by její psychologie a duševní pohnutky byly lépe vykresleny (jakožto i samotná předmětná romance). Takhle její obrat není podpořen vývojem postavy. Podruhé už se zhlédnutí asi nepřiměju, ale zklamán rozhodně nejsem. Křížovkáři si mohou přidat hvězdu navíc. 3- ()

RadekV

“Je naděje pro všechny, i nejvíc smutné duše…” krásný, zajímavý, brilantně obsazený a natočený film. ()

Vosnik

Asi ta nejvíce dramatická zápletka, co se dala na téma vzniku Oxfordského slovníku angličtiny vymyslet... Krásné dobové prostředí, solidně odvedené řemeslo - ale jako celek to nějaký zásadní kousek určitě není. ()

Mel Gibson a Colin Farrell se budou mstít

Mel Gibson a Colin Farrell se budou mstít

01.08.2018

Mel Gibson (Odplata, Ve jménu krve) a Colin Farrell (Fantastická zvířata a kde je najít, Miami Vice) si společně v thrilleru režiséra Tommyho Wirkoly (Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic, 7 životů)… (více)