Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pohádková bytost Perinbaba (G. Masina) řídí ze svého jeskynního světa počasí na Zemi. S pomocí obří peřiny, na které skáče jako na trampolíně, spouští v pravý čas sněhovou vánici, s pomocí kouzelných varhan zase ovládá vichr nebo vánek. Jednoho dne zachrání před kmotrou Zubatou (V. Kaplanová) malého Jakoubka, dítě potulných komediantů. Odvážný chlapec, který se Smrtky ani na okamžik nezalekne, jí pomáhá s vyráběním sněhu. Zároveň skrze kouzelná zrcadla pozoruje, jak lidé na zemi žijí a umírají. Zaujme ho malá dcerka vesnického rychtáře Alžbětka, které Zubatá odvede maminku a která potom vyrůstá s chamtivou macechou. Jakubovi to nedá a přes zákaz Perinbaby uteče do světa lidí. Tímto okamžikem doroste v dospělého mladého muže a stane se opět smrtelníkem. Jenže kvůli lásce je tento odvážný mladík schopen i větších obětí… (Česká televize)

(více)

Recenze (296)

klerik 

všechny recenze uživatele

Keby to nebola kultová rozprávka, tak vás budem presviedčať, že je to horor :) Jakubisko hádže horové a rozprávkové motívy a obrazy do jedého vreca a výsledok je úžasný. Skrátka, súčasť slovenskej kultúry. Film, ktorý je rovnako ako napr. MRÁZIK či TRI ORÍŠKY nesmrteľný. Horory zbožňujem, musím dať plné hodnotehnie.... ()

Frajer42 odpad!

všechny recenze uživatele

Ani nevím, co to přesně mělo být, ale bylo to nekonečně divné. S Jurajem Jakubiskem jsme si naprosto nesedli do noty. Tohle byl druhý "skvost", který jsem měl tu smůlu od něj vidět a podruhé uděluji nejnižší hodnocení. Zřejmě mám velice málo slovenského původu ke vstřebání takových filmových skvostů. Celý tento počin měl neskutečně divnou a nepříjemnou atmosféru. Příběh pojednává o krajně otravném Jakubkovi s květákem místo vlasů, kterého už nebavil pobyt v nebi s peřinovou tetou a vyhlídl si na zemi čerstvou cicinu. Dabing cizích herců a hereček byl v tomto snímku krajně otravný a na první poslech zaznamenatelný. Nechce se mi věřit, že by se do hlavních úloh nenašli herci slovenského původu. Zřejmě si nepřál mít nikdo nic s touto sračkou společného. Během sledování jsem tak nějak postupně polevoval v pozornosti. Jen sadista rodič by tohle pustil svým dětem. Tenhle paskvil by měl sloužit budoucím pohádkářům jako vzorový odstrašující případ, jak by pohádka za žádných okolností neměla vypadat. Fuj! Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka harfuska. ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Klasika, ke které jsem se dostal až v rámci vánočního vize "nechci se zase dívat na všechny ty po celý rok televizemi omílané pohádky". Mno, jak se jen o prý slovenské pohádkové klasice vyjádřit a neublížit... Ačkoliv chápu potřebu uvést život Jakuba do kontextu, vystříhal bych ty obludné scény v úvodu a začal to jako obyčejné vyprávění o tom, kterak čeledín nastoupil na statek a jak to pak pokračovalo. Paradoxem je, že zlá Dora (Milada Ondrasíková) je desetkrát hezčí a víc sexy než hlavní Jakubova nevěsta Alžbětka (Petra Vancíková). Pokračování pohádky v klidu vypustím, taková sláva to bratia nebola. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Klasická Jakubiskova výrazná stylizace, ke které přispěl výtvarnou spoluprací veliký talent Jozef Vyleťal. Podobně jako například v Panně a netvorovi film stojí nejvíc na jeho fantastickém umění. Vyleťalův kouzelný šmrnc nasnímal další mistr, kameraman Dodo Šimončič. Magickou hudbou Petr Hapka tohle dílo doslova vymazlil. Petronela Vančíková v hlavní roli Alžbětky doslova září a v osmdesátých létech byla mou oblíbenou herečkou, jaká škoda, že se potom z filmového plátna nadobro vytratila. Valeria Kaplanová si po pohádce Honza málem králem opět zopakovala roli Smrtky. Něco mi na Perinbabě chybí, možná lepší celistvost, větší poetičnost a epičtější vyprávění, u kterého jsme u Jakubiska již zvyklí. Nešťastným se mě zdálo i předabování všech postav z roku 2016, čestina mě v tom moc nesedí. Každopádně je Perinbaba významným dílem ve filmografii Juraje Jakubiska. ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Ten Jakubiskův šílený vizuál se podle mě nehodí nikam líp, než právě do pohádek. Sice i tady mi to přišlo chvílemi krapet přeplácané (ačkoli mi spíš vadila přesvětlenost některých záběrů) a rozhodně nemůžu říct, že by mě to bavilo po celou dobu a že tu nebylo pár nudných míst (které jsou hlavně v prostředku), ale celkový dojem z toho mám překvapivě příjemný. Ten vizuál do toho docela seděl, zápletka se mi taky líbila, protože drobátko vypadá jako hodně pohádková verze Nezvratného osudu a líbila se mi i ta atmosféra. A taky ještě herecké výkony a hudba Petra Hapky. Tak jako tak bych spíše dal jen silné tři, ale vzhledem k účasti Giulietty Masiny v hlavní roli Perinbaby mile rád tu čtvrtou hvězdičku přidám. Ona mě totiž dokáže potěšit snad vždy, všude a v každém věku a hlavně díky ní Perinbaba dobře funguje, protože do toho příběhu vnáší určité pozitivní kouzlo... Slabé 4* ()

Galerie (33)

Zajímavosti (84)

  • Macochu mala hrať pôvodne manželka režiséra Deana Jakubisková, no práve čakala syna Yorika, a tak mu odporučila Soňu Valentovú. (Raccoon.city)
  • Zábery z Jakubovho väzenia sa natáčali v skanzene Martin. Väzenie predstavovala usadlosť z Vyšného Kubína. Zrubový dom je najstarším objektom v Múzeu slovenskej dediny. Pochádza z roku 1748. (Zdroj: topky.sk) (martin1m2)
  • Režiséra Jakubiska dvakrát oslovilo veľké broadwayské štúdio. Chceli, aby im dal práva na Perinbabu a napísal scenár, na základe ktorého by urobili muzikál pre deti. Poslali aj videá, aby videl ich produkciu. Lenže ak nejde o film, Jakubisko sa označil za lenivca. (Raccoon.city)

Související novinky

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

25.02.2023

Československá kinematografie přišla o jedno ze svých velkých tvůrčích jmen, ve věku čtyřiaosmdesáti let totiž v pátek 24. února v Praze zemřel legendární slovenský režisér, scenárista, výtvarník a… (více)

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu

26.04.2017

Nejstarší filmový festival a jeho ocenění je nyní už i na ČSFD. Festival v Benátkách patří mezi tzv. "Velkou trojku", kterou tvoří festivaly v Benátkách, Cannes a Berlíně. Založen byl už v roce 1932… (více)

Reklama

Reklama