Poviedkový film, ktorý podáva apokalyptický obraz troch vojen v troch príbehoch. Príbeh z prvej svetovej vojny rozpráva o vojenskom zbehovi, ktorý prenáša krutosť z bojiska do zázemia. Druhý príbeh rozpráva o zákone, ktorým si ľudia ospravedlňujú svoje činy. Tretí príbeh je vízia života na svete zničenom atómovou vojnou. (oficiální text distributora)

Fifer

Krásný, šílený, magický mumraj. Láska, život, smrt. Zvyky, tradice, vesnice, válka. Jakubisko není Fellini, Jakubisko je slovenský Gabriel García Márquez. ()

edie sedgwic

V tomto Jakubiskovom filme asi najviac citit Felliniho skolu. Vela krvi, smrti, fantazmagorickych vyjavov a grotesknej depresie. Ja mam takehoto Jakubiska rada, aj ked veci taha naozaj do extremu. ()

Merggie

Tento film je nabitý doslova brutálnou energiou. Funguje ako výpoveď rôznych období prestretá na farebný papier plný radosti, smútku, dobrodružstva, či krutého vraždenia. Škoda, že Jakubisko žil v dobe, v ktorej na neho vrchnosť dávala pozor a my sme si zatiaľ vlastnou hlúposťou premrhali talent minimálne európskych kvalít. Zbehovia a pútnici sú komplikovaným dielom, ktoré je ťažké pochopiť. Ale farebnosť a brutalita niektorých okamihov ma núti vidieť tento film znova a znova. Nepochopil som to nikdy do bodky, ale pre mňa je to film v prvom rade o forme, nie o obsahu. Dúfam, že sa ešte niekomu u nás podarí natočiť takto trefne vypovedajúce psycho. ()

Miany

Ano, je tu ta kvalita. Ano, není to pro každého. Ano, má mnoho významů. Ano. Ano. Ano. Tady už se nejedná jen o snímek na koukání, tady se jedná o brainstorming. Proč hodnotím film tak kladně? Neboť i když mu přesně nerozumím, nevyložím si ho pouze jedním způsobem, vím, že má umělecké kvality a že je velmi specifický. Nehodnotím tedy to, jak jsem se u filmu bavila, ale hodnotím režisérský um jako sdělovací a myslící prostředek. Je to něco jako když vám někdo řekne, hele, tenhle obraz je od Goy, hned vám cvakne, že to asi není jen tak nějaký obrázeček, co si doma někdo nakreslil, ale má jisté kvality, aniž byste o všech vlastně věděli.. Pokud zařadit do nějakého diváckého publika, rozhodně není pro děti a už vůbec ne pro lidi, kteří by u filmu rádi něco pojedli. Tohle je prostě Jakubisko ;) ()

Biopler

Prvá poviedka je jednoznačne najlepšia, hlavne vďaka živelnému Mikulášovi Ladižinskému. Za zmienku stojí, že šarišské nárečie v poviedke zohralo svoju rolu a vynikajúco ju ozvláštnilo, skrátka scenár v šarištine - pastva pre uši. Zvyšné dve poviedky už za toľko nestoja, je to prepálené, jak hýrivými farbami, tak časovo, a tak zaujme najlepšie zosobnenie smrti na filmovom plátne v podaní Augustína Kubána. To je, prosím pekne, Doktor Smrť. ()

diodoros

Typicky jakubiskovsky nakrútený surrealistický film s protivojnovým posolstvom ale najmä o ľudskej hlúposti. Film zložený z troch poviedok - prvá z čias 1. svetovej vojny hovorí o vojnových zbehoch, prenasledovaní, nenávisti a "revolúcii", ktorá prinesie akurát tak anarchiu, druhá poviedka je z obdobia konca 2. svetovej vojny a hovorí o sovietskom "oslobodení" a "ochrane" pred poslednými nacistickými vojakmi a tretia poviedka sa odohráva v pustatine budúcnosti po vojnovej apokalypse. Vo filme nejde o ucelený dej, ale o filozofické úvahy o povahe a podstate človeka, o jeho existencii a vzťahu k bohu, ako aj vzťahoch medzi ľudmi. Film je na jednej strane vážny, hovorí o zabíjaní, vojnách, zobrazuje vpád vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968 (za čo osobitne treba uznať Jakubiskovu odvahu a odhodlanie), zamýšľa sa nad úlohou človeka vo svete, ale na druhej strane si neodpustí občasnú satiru a výsmech z ľudskej tuposti, naivity a krutosti. Jakubisko natočil bez debaty významné filozofické dielo, v ktorom sa nebál vyvracať štátnu ideológiu ani šokovať divákov a najmä vypovedať pravdu o vtedajšom (a prakticky aj súčasnom) biednom psychickom stave a fyzickom konaní človeka. ()

SAINTS

Poviedkovy triptych plny fantasknosti a bizardnosti.Všetky tri poviedky su kvalitne a remeselne velmi dobre natočene.Postava smrti je velmi dobre obsadena a hlaška:Bože ty si stvoryl ludi a oni raz zabiju aj teba .Je vynikajuca. ()

gizi

Film, který rozhodně není pro každého, něco jako filmy Jakubiskova vzoru Felliniho. Sám jsem s ním měl dost problém, je to opravdu dost nestravitelné a k pochopení a uvědomění pomůžou recenze, komentáře, asi i další shlédnutí. Každopádně je to film velmi působivý, živelný, drsný. Hodně jsem váhal v hodnocení, nakonec se přikláním ke 4*. ()

remotrumpet

"Nechaj ich. Sme príliš dobrí, príliš mäkkí, začneme niekoho byť, a potom sa rozplačeme s ním. Á..., my Slováci taká sme už nátura, nerobme revolúciu." ()

robbez

Halucinoidní střípky z 1. a 2 světové války a divné i docela zajímavé závěrečné putování dívky se smrtí. Spíše než film je to dlouhý videoklip o věčné přítomnosti násilí a smrti mezi lidmi. ()

bratr_jezek

Žánrové obrazy, pitoreskní postavy, magično se snoubí s realitou. Každé výše popsané si zaslouží svou hvězdu, ale "příběh" filmu je trochu hůř stravitelný a místy jsem jen nechápavě zíral ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko