Princezna Fantaghiro: Jeskyně Zlaté růže (TV film)

• Česko

Fantaghirò: Cave of the Golden Rose

Fantasy / Romantický

Itálie, 1991, 91 + 91 min

• Lischai

Neviděl jsem to jako dítě, takže možná nemám nějaké zásadní magické nostalgické pouto, ale jako dospělého mě teď Fantaghiro hrozivě vytáčela zdlouhavými explicitními dialogy a rozvláčným dějem. Napínavé scény nejsou moc napínavé, humorné scény nejsou moc humorné, produkce sice měla nějaké peníze, ale pořídila za ně samé ošklivé věci, takže sečteno podtrženo ten film prodává jenom pěkný profil Alessandry Martines.(8.2.2014)

Rozprávka, na ktorej som vyrastal.. Ide o jednoduchý, ale aj úchvatný príbeh so sympatickými hrdinami natočený na peknom bojníckom zámku.. a nemôžem nespomenúť fantastickú hudbu, ktorá robí zo slušnej rozprávky prekrásnu.. Už len za tieto veci sa nebojím dať plné hodnotenie.. veď prečo nie, ak sa talianska rozprávka tak uchytí aj u nás, tak to niečo znamená..(4.1.2014)

ja to jako dite naprosto zboznovala, bohuzel jsem tu serii nikdy nevidela celou. Misty jsem mela strach z mluvicich kamenu, misty hltala, jak Princezna skvele bojovala, motiv, kdy se musela schovavat za kluka byl pro me velmi novy a fascinujici (komentar pise spis me decke ja :D), princ taky velmi dobre vybran :). Fantaghiro byla dlouho mym deckym vzorem :) plus od te doby jsem mela velmi rada Bouzov :)(4.9.2017)

První díl série Jeskyně Zlaté růže a potažmo první tři díly série jako takové, patří mezi unikátní projekty, které jako jedny z prvních ze západu (v revoluční době) ocenili tak výraznou spolupráci bývalého ČSR. První dvojdílný film z roku 1990 musel být připravován už dříve, že, takže už koncem 80. let došlo na výrazně příznivou změnu mezi všemi těmi koprodukcemi s Východními i Západními Němci. Princezna Fantaghiro a její královský dvůr sídlí na Bouzově a valná většina jejích spoluhráčů jsou Češi. Její krásná sestra Karolína je tehdy začínající Kateřina Brožová (dabuje ji Tereza Zajíčková). Romualdův nejbližší Ivaldo je Tomáš Valík (dabuje ho Erik Pardus), v menších rolích pak na sebe upozorňují zejména Pavel Zedníček alias Jan Zedvick jako opilý voják, Markéta Hrubešová jako vodní nymfa, která svede opilého Zedníčka. Jan Kraus a Filip Renč hrají hloupého a domýšlivého prince Issibela a Ussubela, Antinie (Antonie) Hegerlíková vládne kuchyni a konečně Simona Chytrová je orientální tanečnicí. To není skutečně špatná bilance. Nadto samotné dobrodružství odvážné princezny Fantaghiro patří mezi to nejlepší, co mohla TV obrazovka v 90. letech nabídnou (dabing Novy je z roku 1995). Alessandra Martines v hlavní roli je udatná, krásná, pyšná i moudrá. Milující i zranitelná, jednoduše dokonalá princezna. A v příštích dílech budou už i ty mezinárodní hvězdy :)(11.3.2011)

Daly by se zde najít filmové chybičky a věci, které kvalitu filmu snižují, ale Fantaghiro má v sobě takové zvláštní kouzlo, proto nemůžu dát nižší hodnocení. Nevím jestli působí pouze nostalgie, nebo ještě něco vyššího, ale prostě ta kombinace herců z nejrůznějších koutů světa (Německo, Česko, Itálie, Španělsko, Švýcarsko, a další) vytváří něco zvláštního. I české prostory hradu Bouzov dávají Čechům možnost přivlastnit si částečně tento film. Většina herců z filmu upadla v zapomnění, věnují se jiné profesi, nebo se vyskytují v nám neznámých filmech. Proto možná i neokoukanost tváří zvyšuje hodnocení. O to větší zklamání následuje u posledního dílu princezny Fantaghiro, který je prostě nekoukatelný.(14.12.2011)

• - Natáčalo sa aj v slovenských Bojniciach. (KazzaK)

• - Herečka Lenka Kubálková si v prvním díle zahrála roli malé princezny Caroliny (sestra Fantaghirò) a v dalším díle hrála pomocnici černé čarodějce (Brigitte Nielsen). (vilusinska)

• - Pohádka se natáčela mimo jiné i na mnoha zámcích a hradech v České republice, konkrétně také na hradě Bouzov na Olomoucku. Dále se štáb během filmování podíval také do Itálie. (Lynette)