Princezna Fantaghiro: Jeskyně Zlaté růže (TV film)

• Česko

• Austrálie

Fantaghirò: Cave of the Golden Rose

Fantasy / Romantický

Itálie, 1991, 91 + 91 min

Pro italské pohádky jsem měla vždycky slabost a "Princezna Fantaghiro" byla (spolu s "Dračím prstenem") na onom pomyslném vrcholu. Jo, a mimochodem... Nikdy se mi nijak zvlášť nelíbil princ Romualdo (mým hrdinou byl totiž tajemný čaroděj Tarabas), ale teď, když jsem si pohádku po leteh opět pustila, na něm můžu oči nechat.XD(23.1.2011)

Jedna z pohadek, na ktery rad vzpominam... Strasne sympaticka Fantaghiro, ktera v kazdem dile bojuje proti zlym silam nebo se snazi osvobodit sveho mileho ze sparu zle carodejky...a mluvici kun je taky sympatak.. Vyskytuje se spousta ceskych hercu a je to toceno i v Ceske republice... Ted uz by to asi neobstalo, ale ja s dedou sme to milovali...(12.6.2008)

První díl série Jeskyně Zlaté růže a potažmo první tři díly série jako takové, patří mezi unikátní projekty, které jako jedny z prvních ze západu (v revoluční době) ocenili tak výraznou spolupráci bývalého ČSR. První dvojdílný film z roku 1990 musel být připravován už dříve, že, takže už koncem 80. let došlo na výrazně příznivou změnu mezi všemi těmi koprodukcemi s Východními i Západními Němci. Princezna Fantaghiro a její královský dvůr sídlí na Bouzově a valná většina jejích spoluhráčů jsou Češi. Její krásná sestra Karolína je tehdy začínající Kateřina Brožová (dabuje ji Tereza Zajíčková). Romualdův nejbližší Ivaldo je Tomáš Valík (dabuje ho Erik Pardus), v menších rolích pak na sebe upozorňují zejména Pavel Zedníček alias Jan Zedvick jako opilý voják, Markéta Hrubešová jako vodní nymfa, která svede opilého Zedníčka. Jan Kraus a Filip Renč hrají hloupého a domýšlivého prince Issibela a Ussubela, Antinie (Antonie) Hegerlíková vládne kuchyni a konečně Simona Chytrová je orientální tanečnicí. To není skutečně špatná bilance. Nadto samotné dobrodružství odvážné princezny Fantaghiro patří mezi to nejlepší, co mohla TV obrazovka v 90. letech nabídnou (dabing Novy je z roku 1995). Alessandra Martines v hlavní roli je udatná, krásná, pyšná i moudrá. Milující i zranitelná, jednoduše dokonalá princezna. A v příštích dílech budou už i ty mezinárodní hvězdy :)(11.3.2011)

JASKYŇU ZLATEJ RUŽE aj tak všetci slovenskí televízni diváci poznajú ako FANTAGHIRÓ. Je to triviálne známy príbeh o odvážnej princeznej (Alessandra Martinesová), ktorá mala byť chlapcom, a tak sa teraz zaňho prezlieka (nie, nie je transvetsita, je rytier). Nechýbajú šľachetné kone, malebná (aj slovenská) výprava, kuriózne davové scény (t.j. cca desať ľudí a jeden koč), ukecané predmety, ktoré v našej realite ukecané rozhodne nie sú (kamene, zvieratá), mohutný Mario Adorf ako prísny a extrémne proti dievčenskému pohlaviu zameraný papa kráľ a zopár mávnutí mečmi (ehm, pardon, bravúrnej choreografie bojových scén s chladnými zbraňami). 4* nedávam ani tak za kvalitu (aj keď na Vianoce je to ako robené), ale skôr za nostalgiu, príjemné strávené tri hodiny a za fakt, že originál treba odlíšiť od ďalších častí.(1.2.2006)

2 hvězdy za krásnou tvář Alessandry a další dvě za nostalgickou vzpomínku na pohádku mého dětství. Jedná se snad o nezřetelnější asociaci na tři Diovy dcery na filmovém plátně (no dobře, na televizní obrazovce). ATHÉNA alias CATHERINE - nejstarší, nejmoudřejší, žádná sexbomba, dobrá na ruční práce (vyšívání). AFRODITA alias CAROLYN - plytká a hloupučká roštěnka. ARTEMIS alias PHANTAGHIROW - dobrodružná a nespoutaná bojovnice (lučištnice). Odpusťe mi ta jména princezen (to neustále střídaní anglických a německých titulků mě vždycky bavilo).(4.2.2014)

• - Natáčalo sa aj v slovenských Bojniciach. (KazzaK)

• - Herečka Lenka Kubálková si v prvním díle zahrála roli malé princezny Caroliny (sestra Fantaghirò) a v dalším díle hrála pomocnici černé čarodějce (Brigitte Nielsen). (vilusinska)

• - Pohádka se natáčela mimo jiné i na mnoha zámcích a hradech v České republice, konkrétně také na hradě Bouzov na Olomoucku. Dále se štáb během filmování podíval také do Itálie. (Lynette)