V tomto klasickém němém hororu zjistí mladá ctižádostivá operní pěvkyně Christine Daaé, že má tajemného ctitele, který jí chce pomoci stát se přední umělkyní. Tímto tajemným maskovaným mužem je Erik, známý také jako Fantom, ošklivě znetvořený samotář, který žije pod pařížskou operou. Když Fantom Christine zajme a vyžaduje její oddanost a náklonnost, vydává se ji zachránit její nápadník, vikomt Raoul de Chagny. Tento film se nejvíce podobá Lerouxovu románu a většina fanoušků jej považuje za jeho dosud nejlepší filmovou verzi. (Film Europe)

Dedincan

Donedávna som za nemé filmy považoval Laurela a Hardyho, Zrodenie národa či Cestu na Mesiac. Až pri Štyroch jazdcoch apokalypsy mi došlo, čo je to skutočne nemota. Pri poslednom menovanom som vydržal asi pol hodinu, ale Fantóm opery bol o niečom inom. Už ma neprekvapilo, že počas celého filmu nezaznie jediný tón, zvykol som si, že pokiaľ si počas filmu napríklad natierate chleba, niečo vám môže ujsť. Jedná sa o klasický film, ktorému sa v rámci prehľadu určite oplatí povenovať. Ikonické prostredie Parížskej opery, príbeh o nešťastnej láske (, ktorú, žiaľ, pocítil nie veľmi vyrovnaný človek), príbeh, do ktorého sa dá vžiť, aj keď ho nepočujete, s príjemnými hereckými výkonmi. Záver mi prišiel trochu odseknutý, bez nejakého hlbšieho filozofického podtextu. Ako prvý skutočne nemý film, ktorý som zvládol, si však štyri hviezdy zaslúži. ()