V tomto klasickém němém hororu zjistí mladá ctižádostivá operní pěvkyně Christine Daaé, že má tajemného ctitele, který jí chce pomoci stát se přední umělkyní. Tímto tajemným maskovaným mužem je Erik, známý také jako Fantom, ošklivě znetvořený samotář, který žije pod pařížskou operou. Když Fantom Christine zajme a vyžaduje její oddanost a náklonnost, vydává se ji zachránit její nápadník, vikomt Raoul de Chagny. Tento film se nejvíce podobá Lerouxovu románu a většina fanoušků jej považuje za jeho dosud nejlepší filmovou verzi. (Film Europe)

Mikino00

Zase tak skvělé mi to nepřipadalo, děj je sice dobře stupňován, fantom vypadá hrůzostrašně a hudba je skvělá, ale celé to působí místy tak trochu jako zmatečná groteska a konec je dost slabý. ()

MickeyStuma

V němé éře se na mnohých děsivých filmech dávalo záležet a tak dnes z několika z nich máme vzácnou sbírku snímků právem považovaných za klenoty filmu. A toto první filmové zpracování slavného románu francouzského spisovatele Gastona Lerouxe je jeden z nich. Dodnes nepřestává udivovat svou inscenační vynalézavostí, postupného budování atmosféry vyvrcholené nejděsivější scénou zákeřného sundání masky. Lze si všimnout, že tvůrci na to šli skutečně šalamounsky. Nejdříve se o tajemném Fantomovi jen mluví, potom jsou zobrazovány pouze jeho stíny, následuje opatrné zobrazení jeho postavy během vstupu své osobnosti do děje, až do onoho odhalení tváře. Vše použito v rámci vyprávění obrazem naprosto profesionálně co do dramatičnosti a co do vývoje děje příběhu. Na němý film je samozřejmostí časté přehrávání, ale na to si lze zvyknout. Budování atmosféry je především ohledně záhadologie je-li skutečný či duch. Může ale duch psát dopisy? A co ty záhadné události? Jen je předpovídá nebo je opravdu jejich strůjcem? Kdo literární předlohu četl, ví, že už tady bylo mnohé vynecháno, ale ve výsledku jakoby to ani nevadilo. I ten základ k diváckému zážitku postačí. K tomu speciální efekty, které i dnes obstojí, kulisy, kostýmy, masky… k tomu není co víc dodat. Lon Chaney, který měl zrovna za sebou natáčení kasovního trháku „Zvoník u Matky Boží“ (1923) byl do role Phantoma jasnou volbou. A vyplatilo se. Stylizace slapstickové komiky občas odlehčující atmosféru, krásy, půvabu a radosti předčí očekávání. Obzvlášť, co se týče použití barev. Scéna, ve které je Phantom v děsivé masce jako jediný zvýrazněn červeně, na němý film překvapí a v divácké představivosti skutečně dokáže vyvolat hrůzu. Filmové mistrovské dílo němého filmu právem zapsané do filmových dějin. ()

JimiH

Výborně natočená adaptace klasického díla s dokonale zvládnutou výpravou a maskami. Většina herců předvádí též nadprůměrný výkon. Rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

cogi

Pro upřesnění, líbí se mi černobílé filmy, .. většinou jsou lepší než jejich modernější verze jako například Dracula apod. .. ale tenhle film je vyjímkou, scény mi přišly zbytečně dlouhé a celkově mě ten film nebavil, jsem se pět minut nedívala na obrazovku a o nic jsem nepřišla .. zklamal mě, což je škoda ()

Don Carlos

Hm. Prostě fantom opery. Naštěstí ještě bez profláknutého "tá-ta-da-da-da-da-dá". Atmosféra je místy lehce strašidelná, hutnosti a skutečné hororovosti Murnauova Nosferatu však nedosahuje. Film naštěstí zachraňuje skvělý Lon Chaney ve vlastnoručním make-upu fantoma. Už jen kvůli téhle legendární masce stojí film za vidění. ()

helraiser

Klenot němého filmu, který rozhodně stojí za shlédnutí. Hodnocení některých ,, hororových odborníků'' jsou opravdu úsměvná, zřejmě zapomněli na rok výroby. ()

closed.eye

Myslím, že spoustě dnešních diváků vadí na němých filmech ani ne tak "němota" a tím pádem nutnost dialogy číst, jako spíš výrazná, často "přehnaná" gestikulace. Ale tenkrát se zkrátka víc hrálo tělem, když se nedala emoce odhadnout z tónu hlasu... Pro mě je mínusem klasických němých filmů spíš dlouhá stopáž, která činí díla leckdy rozvleklýma, čímž trochu trpí i Fantom opery. Na druhou stranu, poslední třetina a obvzlášt' konec se velice povedla, film má najednou spád a je napínavej. Pokud si něco zaslouží velkou pochavlu, tak rozhodně svícení, po této stránce mě snad ještě žádnej film němé éry nezklamal, staří mistři dobře věděli, že do vizuální stránky je potřeba dát všecko, ve Fantomovi je k vidění krásná klasická práce se světlem, který mnohdy dělá se scénou zázraky... Mno a Fantom sám je fakt hnusnej, bála jsem se ho :-)... ()

Joski

Na najlepší horor všetkých čias to ani zďaleka nemá. Chaneyho maska však dostihuje svojou originalitou kvality Upíra Nosferatu. Čo jednoznačne prispelo k popularite tohto neuveriteľne spomaleného nemého filmu! 65% ()

pepino

Poprvé jsem Fantoma viděl na letošní LFŠ. Problém byl ale v tom, že k tomu hrála naživo jistá elektronická kapela. Jejich hudba nebyla špatná, ale dojem z filmu mi zkazila, protože to prostě nemohlo ladit (hráli chvílemi elektronický jazz,chíli hip hop a někdy zas třeba dnb). Hodnota filmu se mi zněkolikanásobila při druhém promítání tentokrát dvd(tímto opět a zase děkuji společnosti Levné Knihy), ke kterému byla připojena nádherná schubertova hudba (např Trio opus 3, známá též např z filmu Barry Lyndon). Film nabral úplně jiný rozměr. Zvedám ze 4 na 5!!! ()

mty

Viděl jsem Fantoma s hudebním doprovodem The Autumnist, což byl zážitek na 5*. Němá verze by mě určitě tak nebavila, ale i tak na svojí dobu hodně dobré. ()

lobo87

Klasický námet s trošku premrštenou stopážou. Film ma nedokázal nadchnúť a vtiahnuť atmosférou. Nemci to v tomto období vedeli lepšie (Nosferatu...)... 60% ()

blondboss

V onej dobe ranej kinematografie určite jeden zo skvostov, ktoré si Chaney užil podobne ako príbeh zvonára od Matky Božej. Podobne ladený príbeh s komornou jemne hororovou atmosférou s v tom čase vynikajúcimi maskami. To sa určite musí uznať. Chaney ako Fantóm vyzeral dôveryhodne a považujem tento film za jeden z tých lepších z nemej éry, hlavne keď si ho pozriete v upravenej HD kvalite. Zub času ale nepustí. 60 % ()

PetraMishka

Fantom opery je zosobněním gotického románu se všemi jeho finesami, jako utajené prostory, mučírny, výpustě vody a tajemný antihrdina, který miluje krásnou naivní dívku, která ho však zradí a najde si krásného mladého muže. Ale zohyzděný fantom jménem Erik se nevzdává a bojuje do posledního dechu, i když ho pronásleduje rozzuřený dav. Bylo to velmi zábavné, temné a fantastické. ()

Arren

Pro Fantoma opery mám dlouhodobou slabost. Mluvím samozřejmě o zpracování ala Webber, ale i knižní předloha patří na žebříčku oblíbených knih na vysokou příčku. Zároveň se však musím přiznat, že němých filmů jsem moc neviděl a tak nemohu moc posuzovat. Čistě tedy dle laického názoru nadprůměrný film. Herecky byla každá scéna vyjádřena krásně srozumitelně a celkové pojetí k tématice Fantoma tak nějak patří. Výtečně se například koukalo na záplavu baletek běhajících po schodech sem a tam. Nádhera ;) No a nesmím rozhodně zapomenout na úžasný výkon Lona Chaneyeho, obzváště výraz v poslední scéně - omračující. Abych to tedy shrnul. Film není dlouhý a plyne tempem bohatě postačujícím. Je plný krásných scén a herci hrají pochopitelně a nevlezle. Vřele doporučuji, klasika kterou nelze opomíjet. ()

ste

Viděno na LFŠ a tedy hodnocení dvojí. Film klasicky dobrý, krásné výtvarné zpracování i herci. Co ale dojem hodně stahovalo, byla doprovodná hudba, která prakticky za celý film nezměnila motiv, tempo ani rytmus a emocionálně ho dost místo podpory pohřbila. ()

Skunkiee

Poutavý děj, rychlý spád a hlavně tajemné labyrinty mučíren pod Pařížskou operou. To jsou hlavní atributy tohoto němého hororu. Erik vzbuzuje hrůzu i lítost zároveň a jeho namaskování je dokonalé. Například miluju scénu, kdy jdou muži sklepením se zvednutýma rukama a nejdřív vidíme jejich zvětšené stíny, jak poskakují po zdi a až potom je samotné. .Film pro všechny kdo upřednostňují atmosféru před efekty.84% ()

Bobstajn

Další z velikánů němého hororového filmu, triumfální kousek Lona Chaneyho. Jeho fantom je znetvořený šílenec, který ale ukrývá poslední špetičky lidskosti. Je v dokonalém kontrastu s krásnou Mary Philbin, na oba dva je krásný pohled a oba také celý snímek táhnou strmě vzhůru. K tomu přidejme velmi povedenou hudbu v podání smyčců a klavíru a kvalitní scénář, a dostaneme unikátní dílo, které uchvacuje dodnes. Přestože je film chvílemi zbytečně natahován a má svá hluchá místa, nostalgických pět hvězd je oprávněných. ()

Felsenberg

Nádherné. Ta atmosféra! Ty prostory. To je Opera! Rudá maska smrti. Lon Chaney, Mary Philbin i Norman Kerry do svých rolí skvěle sedí. To vášeň, emoce, drama. Děsuplné a tajemné. A především Lon. To je opravdový Fantom! A ty vyděšené baletky. Vzal bych si na doma aspoň čtyři. ()