Fantom opery

The Phantom of the Opera

Drama / Horor

USA, 1925, 93 min

• Psychor

Leroux se musí v hrobě obracet, jeho román byl totiž dočista znetvořen touto velenudnou adaptací, která nedokáže zaujmout naprosto ničím. Jakožto hororový odborník jsem tento snímek, jenž nemá s hororem pranic společného, dokoukal pouze z dobré vůle za účelem napsání tohoto komentáře, pomocí kterého chci všem milovníkům kvalitního hororu ušetřit 93 minut jejich času.(24.4.2016)

Oživlý rodokaps se vším všudy, navzdory okázalé výpravě, snaživému zapojování všech možných „komerčních“ kejklů (včetně pokusů o slapstickové humory) i dobové patině tak pitomoučký, že mě tentokrát ani nenapadne plakat nad anachronickým hudebním doprovodem na DVD od Řitky. Naopak – zpívané(!) árie, syntetické „orchestrální“ plochy i rockové pasáže se tu střídají tak lišácky, že se jim daří srovnat zoufale kulhající tempo filmu, doplnit chybějící členění scén a ještě navodit víc než žádoucí ironický odstup – výsledkem je pocit daleko zábavnější podívané, než jakou Fantom ve skutečnosti je. (A to má tato verze jenom 77 minut i se zbytečným úvodním proslovem Christophera Lee.) Ani tak, a ani s myšlenkou na jiného Fantoma, který si z tohoto tropil tak geniální šprťouchlata, mi to ale na víc než 60 % nevychází.(15.7.2015)

Protože mám s čím srovnávat (verze 1962 od Hammerů), musím napsat, že i v žánru němého filmu je tohle slabota. Hlavně dramatická část jim tehdy ještě asi moc nešla. Že horroru z počátků filmografie by se dnešní dítě jen smálo, je pochopitelné, oceňuju masku, kterou si Lon Chaney prý sám vyrobil, ale všechno to máchání rukama je tak akorát pro kočku, pokud u toho neusne. Možná za to mohla i ta živá hudba, sice kvalitní, ale přeci jen na drama měkká. Viděno na projekci ve vile Tugendhat.(31.7.2013)

• K.I.N.G.

Může to, při mém hodnocení, znít poněkud úsměvně, ale pevně věřím, že toto je ta nejlepší filmová verze Fantoma Opery. Starý němý film se solidními hereckými výkony, ale mně tento příběh prostě nikdy nepřišel nijak zajímavý. Groteskní podívaná, která se celou dobu točí, plus mínus v prostorách Pařížské opery mě chvílemi lehce uspávala, ale určitě to není vyloženě špatný film.(8.2.2013)

Po Nosferatu další klenot němého hororu. Film má své kouzlo hlavně díky Chaneyho Fantomovi, který je děsivý a škaredý - ale na druhou stranu vzbudí lítost. Tento znetvořený muž vděčí své 'kráse' na svojí dobu perfektnímu maskovaní. Velký vliv na atmosféru má samotná budova Pařížské opery, a temný žalář v jejích útrobách. Některé scény jsou opravdu nezapomenutelné.(26.3.2006)

• - Jediná část natáčecího setu, která stále stojí je Opera House. (liquido26)

• - Rupert Julian měl většinu času spory s herci i techniky. S Chaneym skoro během celého natáčení nemluvil. Museli spolu komunikovat přes prostředníka. Poté, co po jedné hádce naštvaný Rupert Julian odešel pryč, režíroval několik scén Sedgwick. (liquido26)

• - Během závěrečné honičky v ulicích Paříže můžeme vidět kulisu katedrály Notre Damme použité již pro jiný Chaneyho film - Zvoník u Matky Boží (1923). (liquido26)