Představení

Performance

Velká Británie, 1970, 105 min

• slavikzbojni

Viem jedno- že 60 roky som neznášal a na tom nezmení nič ani film N. Roega so satanickým Mickom j Jaggerom. Je to odraz životnej úchylky od normálu, drogy, bezuzdný zvierací sex, skôr párenie ako ľudská láska a nakoniec aj vražda. Obrátene možno povedať že je to krivé- ale možno aj nie- britskej spoločnosti tých čias, keď mladí v beznádeji sa utiekali k drogám a zmyselným zážitkom, ktorým chýbal ľudský rozmer. Film mi mnohým pripomínal aj dnešok. Celkove- technicky sa západným filmom dá máločo vyčítať- ale obsah je skoro vždy iba na 2- ...(28.1.2016)

• Hejtmy

{518/1001} Mick Jagger a k tomu spousta pěkných, a většinou ne zrovna oblečených holek, to by byly klady. Záporů by bohužel bylo trošku víc. Zaprvé absence příběhu, pak nějaký podivný psychedelický zvuky a taky zběsilý střih, za který všichni dávají třetí a čtvrtou hvězdu, no mně to moc přínosné nepřišlo. Performance je rozhodně zajímavý film, možná bych ale spíš místo slova zajímavý použil podivný. Takže nějakou tu pozornost si asi zaslouží, ale že by mě to bavilo, to rozhodně ne. 30 %(23.1.2011)

Jeden z najnabrúsenejších debutov v dejinách a esenciálna kultovka, pri ktorej je zaujímavá jej dvojsečnosť. Na jednej strane jej čepeľ odráža koniec jednej éry (60s), Jaggerova vražda tragicky parafrázuje udalosti v Altamonte. Na druhej strane prináša ducha tejto doby do britského filmu, udiera svojou odviazanou, hedonistickou formou, dáva nám okúsiť poslednú vitálnu dávku psychedelického oparu. ____ Performance môže byť dohrou Easy Ridera, posledným tripom na rozlúčku ( v prípade Roegovej tvorby prudkým úvodom do sveta hustnúcej atmosféry, experimentálnej narácie, nezabudnuteľných postáv a kamerových zázrakov), zaujímavým parterom do dvojprogramu s tvrdo deziluzívnym Two-Lane Blacktop od Monte Hellman.(9.5.2016)

• bouchy

Nicolas Roeg je narušený. Kdyby se mě po skončení filmu někdo zeptal, o čem to bylo, řekl bych mu něco jako: "Ze začátku filmu tam byli nějaký policajti, hlavní hrdina Tony pak něco zvoral, takže se utíkal schovat do nory za Mickem Jaggerem, půlhodina beatnických orgií - drogy, volná láska... potom mi tak na hodinu odešel mozek, až se na plátně zablesklo, Tonda zastřelil Micka a odjel autem se starým známým nepřítelem." Ani v nejmenším netuším... a už to nechci nikdy vidět (stejně tak jeho další film Puffball - ale ten měl alespoň nějaký příběh).(26.7.2008)

• krvavamera

Dlouho jsem se dloubala v nose, jak nazvat tenhle film. Nakonec jsem skončila u "prázdné" škatulky umělecký film, který, jak kdysi moudře podotkl jeden můj spolužák, "vod pohledu pozná prostě každej". Největší klad vidím ve střihu a použité hudbě, řada scén sršela nevídaným nábojem a vtipem, ale to co bylo mezi tím mi semtam zabíjelo celý film. Taky jsem dlouho váhala mezi jednou a pěti (potažmo raději hned osmi hvězdičkami), pak jsem ale došla k závěru, že ohodnotit tenhle snímek je subjektivně nemožné, protože to moje hodnocení by se měnilo nejdýl každou hodinu. Že film takhle pracuje, to je super. V různou denní dobu na něj můžou vznikat různé názory. Ještě lepší než samotný film jsou, však, propagační materiály k němu! Budu se na něj muset podívat ještě tak pětkrát. A nebo taky nikdy-(2.12.2009)