Reklama

Reklama

Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře

(TV film)
  • Česko Bůh s námi (více)

Obsahy(1)

23. května 1618 dochází na Pražském hradě k podivné události: představitelé českých protestantských stavů vyhodí z oken dva nejvyšší představitele králova úřadu. Incident, který vejde do dějin jako „pražská defenestrace“, odstartuje třicetiletou válku – nejstrašnější konflikt, jaký Evropa do té doby zažila. Česká televize v koprodukci s rakouskou ORF a francouzsko-německou společností ARTE natočila televizní film, který je věnován čtyřstému výročí této události. Náročné natáčení probíhalo v řadě historických objektů, např. na Pražském hradě,na zámcích Kratochvíle, Telč, na hradě Švihov a dalších atraktivních místech. V režii Zdeňka Jiráského ve filmu uvidíme celou plejádu skvěle ztvárněných historických postav, především vůdce povstání pražských stavů Jindřicha Matyáše Thurna (K. Dobrý), dále oba panovníky té doby, kteří se vystřídali na českém trůnu – Ferdinanda II. Habsburského (O. Malý) nebo Fridricha Falckého (Š. Kozub). Tito tři muži, stojící na počátku našeho příběhu, věří ve stejného Boha. Komu z nich ale bude Bůh nejvíce nakloněn? (Česká televize)

(více)

Recenze (184)

mchnk 

všechny recenze uživatele

Ve filmu V Tichu režisérův osobitý, pro mě velmi povedený, artový styl vyprávění fungoval až neuvěřitelně silně, i když film sám nemá u širšího publika vetší odezvu. Zde tento styl naráží dost tvrdě. Mně osobně se opět líbil, skvělé prolínání scén i jakýsi obraz vnitřní psychologie postav, kterému se např. Vávra, krom samotného Husa, zcela vyhýbal. Současní herci mě také bavili, toto rozhodně považuji za herectví vyšší úrovně, nicméně počáteční skvělé tempo se po chvilce nějak vytratilo a přece jen televizní film, který nemá ani osmdesát minut, svižnost nutně potřebuje. Celovečerní zpracování a minimálně pět set komparzistů by, dle mého, zajistilo velkolepou podívanou, jež naznačuje např. závěrečná, velice povedená poprava, i tak ale budu režisérovu tvorbu nadále sledovat. ()

major.warren 

všechny recenze uživatele

Čekal jsem pořádný film. A zase se z toho vyklubal jen umělý a naprosto nesmyslný snímek s nepochopitelným dějem, umělými kostýmy, herci a jejich dialogy, hloupým scénářem a prakticky beze všeho. Jedna hvězda za Sandevu a druhá za snahu. Můj bože, to opravdu neumíme točit? A ještě když nás k tomu Francie a Rakousko finančně podpoří? Je to smutné, ale takhle přesně se u nás dneska až na pár výjimek točí historické filmy. Ta umělost z toho úplně syčí. U mě škaredé dvě hvězdičky s odřenýma ušima a 35-40%. ()

Reklama

Karlas 

všechny recenze uživatele

Domnívám se, že stejně jako v Marii Terezii nám už vizuální stránka jde. Teď už jen tu vodovou polévku zahustit něčím pořádným, kvalitním. Děj se přehnal celým filmem jako vítr pustým bitevním polem, aniž by zanechal nějakou emoční stopu. Diváci neználí historických souvislostí, či diváci ze zahraničí se pak musí dotázat, o čem to vlastně bylo? Tři za snahu natočit film z českých dějin. ()

hous.enka 

všechny recenze uživatele

Krásné kostýmy, výborný Karel Dobrý a zajímavě zachycená atmosféra doby, ale to asi bylo tak všechno, proč byste tenhle film měli vidět. Jinak je to nelogické, děj se odehrává v obrovských skocích, nic není vysvětleno, vše zůstává hrubě načrtnuto. Je to bída. Neznat historii, tápu jak blázen, oč ve filmu vlastně šlo. Trochu zoufalý pokus o přiblížení dávných dějin modernímu divákovi. Zlatej Vávra, to vám povim... ()

laepus 

všechny recenze uživatele

Neuvěřitelně promarněná příležitost. A to to vypadalo podle upoutávek velice zajímavě. I přes špatné recenze jsem tomu chtěl dát šanci. A zrovna dávám. Jsem kousek za polovinou a už vím, že bohužel víc než jednu už si to nezaslouží. To by snad bitva na Bílé hoře musela být natočena líp než vylodění na Omaze ve vojínu Ryanovi. A to určitě nebude. Totálně mě vytáčí to neustále žvanění Thurnovy ženy, ty divné prostřihy, ty několikaminutové pasáže bez mluvení, to čecháčkovské házení všeho špatného zas na všechny okolo, jen ne na sebe. Takže jako největší dement z toho vychází Fridrich Falcký, jako největší megera jeho žena a jako nejhorší záporák jejich pastor. Proč proboha už u nás někdo nenatočí pořádné dokudrama, které bude vycházet opravdu z historie. Copak je nutné tu historii neustále nějak vylepšovat? Jo a ta jedna hvězda je ze slušnosti za krásné lokace a kostýmy, to je vše, víc v tomhle nehledejte. Tak dodíváno a skončilo to ještě hůř, než jsem očekával. Thurnova manželka musela být přinejmenším dost velká kráva, anebo ji takhle aspoň vykreslili. Někdo tak debilní snad ani nemohl existovat. No a ty brutality na závěr? Proboha proč?! Ukončil bych to asi slovy: Bůh s námi, jestli se televizní tvorba bude ubírat touto cestou. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (3)

  • Při natáčení popravy 27 českých pánů na Staroměstském náměstí byla použita stejná latexová hlava herce a zejména kaskadéra Antonína Hausknechta, jako v seriálu Labyrint (od r. 2015), kde ztvárnil představitele rytířského řádu, pana Vitolda, kterému hlavu setne postava Jana Brudera v podání Viktora Preisse. Ve snímku Bůh s námi si naopak zahrála hlavu jednoho z popravených měšťanů (taktéž v podání Antonína Hausknechta), akorát jí byly přidělány bílé vousy. (RadimHavl)
  • Film byl natáčen na Pražském hradě, na zámcích Kratochvíle a Telč, na hradě Švihov a dalších místech. (Amneris)
  • Současně s filmem vznikla také jeho dokumentární mutace pod jménem Defenestrace 1618. V ní, kromě hraných pasáží, vystupují i historici, kteří dané téma zpracovávají. Dokumentární verze obsahuje 74 archiválií od 17 institucí z ČR a ze zahraničí a projevy 4 historiků z České republiky, Rakouska, Velké Británie a Francie. (Cheeter)

Reklama

Reklama