
Špína
-
Špina
-
Filthy
Drama
Slovensko / Česko, 2017, 87 min
Režie:
Tereza NvotováScénář:
Barbora NámerováKamera:
Marek DvořákHudba:
Jonatán PastirčákHrají:
Dominika Morávková-Zeleníková, Anna Rakovská, Anna Šišková, Róbert Jakab, Patrik Holubář, Juliana Oľhová, Monika Potokárová, Ela Lehotská, Luboš VeselýProducenti:
Peter Badač, Miloš Lochman, Karel Chvojka, Eva PavlovičováStřih:
Jiří Brožek, Michal Lánský, Jana VlčkováZvuk:
Jan Paul, Robert SlezákScénografie:
Andrijana TrpkovićMasky:
Vladimír Wittgruber, Zuzana PeschlováKostýmy:
Andrijana TrpkovićPlakáty
Obsah
-
Lena je sedmnáctiletá holka z obyčejné rodiny. První zamilování, tajné noční dobrodružství, magická rána nad Dunajem... Její svět plný snů a touhy rozbije znásilnění. Je to jako špína, která se nedá smýt. Lena si musí projít cestou, která už není jenom obyčejným dospíváním, ale spíš bojem se sebe samou. Okolí ji nechápe a už nikdy úplně nepochopí. Je to Lena, kdo se musí změnit, dospět a pochopit, že není obětí a trest si nezaslouží ona, ale ten, kdo jí to udělal.(Falcon)
- Sedmnáctiletá Lena se poprvé zamiluje do chlapce a touží po svobodě a dobrodružství. Její báječný svět se však zhroutí jak domeček z karet ve chvíli, kdy ji všemi spolužačkami obdivovaný učitel znásilní v jejím vlastním domě. Místo aby se o trauma podělila alespoň s nejlepší kamarádkou, nechává Lena bolestivé tajemství pro sebe. Potlačované pocity ji dovedou až k pokusu o sebevraždu. Rodina je v šoku a Leny skončí na psychiatrickém oddělení. Mezi divokými a podobně nepochopenými dětmi nakonec zjistí, že v tom, co prožila, není sama. Pak se ale její blízká spolubydlící oběsí a Lena je úplně na dně. Souhlasí tak s elektrokonvulzivní terapií. Zpočátku se zdá, že jí léčba pomáhá a až na ztrátu paměti se jí daří dobře. Návrat ke starému životu však netrvá dlouho. Vzpomínky, které se postupně vracejí, přinášejí nesnesitelné uvědomění. Tentokrát však Lena nespadne do propasti sebenenávisti – snaží se naopak postavit prožitému traumatu čelem.(Zlín Film Festival)
- To to vytahuje na světlo až teď? Nemohla si za to trochu i sama? A proč nekřičela, když se jí to dělo? Podobným nebezpečným otázkám často čelí skutečné oběti znásilnění, ale i hrdinka hraného celovečerního debutu režisérky Terezy Nvotové. Bezstarostný svět sedmnáctileté Leny skončí ve chvíli, kdy ji u ní doma znásilní učitel matematiky. Agresor v klidu odejde, Lena však skončí v psychiatrické léčebně. Ani tam ale není schopna nikomu sdělit, co se jí stalo, neboť se nezdá, že by místní personál bojoval proti sekundární viktimizaci...(MFF Karlovy Vary)
- Sedmnáctiletou Lenu ve filmu ze současné Bratislavy znásilní její učitel. Stane se tak za bílého dne v domě jejích rodičů. Muž zneužije nerovné mocenské a emoční postavení, které mezi ním a studentkou panuje. Lena o zážitku není schopna mluvit a svou bolest obrátí proti sobě. To ji dovede na psychiatrii, kde se však podobně jako celá řada dalších hospitalizovaných nesetkává s pochopením ani citlivým přístupem. Její spolubydlící z pokoje terapeutka nevěří, že ji zneužíval otec, a chce po ní, aby to nějak dokázala, nebo aby se otci za obvinění omluvila. Když Lena na terapeutku křičí, že ona přece nemusí nic dokazovat a jak jí má tenhle přístup asi pomoci, reaguje doktorka klidným, nezúčastněným konstatováním, že vztek je podstatným krokem vpřed. Lenina spolubydlící pak na nepochopení a nedůvěru zareaguje po svém...(Letní filmová škola)
- Špína je příběh dospívající sedmnáctileté Leny, která je na vrcholu puberty. Právě se poprvé zamilovala. Touží po svobodě a dobrodružství. Její magický svět však padá, když ji znásilní učitel, do kterého jsou platonicky zamilované všechny dívky. Lena se rozhodne mlčet, dokonce i před svou nejlepší kamarádkou. Její pocity viny, hanby a strachu, že jí nikdo neuvěří, ji donutí k pokusu o sebevraždu. Lenina rodina je v šoku a ona sama se ocitá na psychiatrii.(FamuFest)
- Dospívání středoškolačky Leny brutálně ovlivní znásilnění člověkem, kterému důvěřovala ona i její okolí. Lena se stáhne do sebe, odcizí se rodině i kamarádům. Citlivý a mrazivě autentický snímek sleduje Lenino vyrovnávání se s traumatem a snahu začlenit se zpět.(Finále Plzeň)
- Lena je sedemnásťročné dievča, ktoré vzdoruje rodičom, zažíva svoje prvé zamilovanie, tajné nočné dobrodružstvá s kamarátmi, či magické rána nad Dunajom. Jej svet plný snov a túžob však naruší znásilnenie... Lena musí prejsť cestu, ktorá už nie je obyčajným dospievaním, ale skôr vnútorným bojom. Okolie ju nechápe a už nikdy úplne nepochopí. Je to ona sama, kto sa musí zmeniť, dospieť a pochopiť, že nemôže ostať obeťou. Trest si zaslúži ten, kto jej to spôsobil.(Forum Film SK)
- Sedemnásťročná stredoškoláčka Lena je na prahu dospelosti. Vstup do nej je však brutálny. Totálne zdrvená sa stiahne do seba a o svojej traume odmieta hovoriť aj s najbližším okolím. Silný, intímny portrét bolestivo poznačenej mladej ženy je vyrozprávaný z jej uhla pohľadu, do ktorého patria aj tínedžerské sny, rozmarnosť a rodinné hádky. Film zaujme aj dôslednou vizuálnou percepciou. Absolventský film slovenskej filmárky Terezy Nvotovej, ktorý účinne a presvedčivo zasahuje do bolestivej podstaty znásilnenia – hanby a pochýb obete, ktoré sú s tým veľmi často spojené.(Art Film Fest)
- Špina je príbehom dospievajúcej sedemnásťročnej Leny, ktorá je na vrchole puberty. Práve sa prvý krát zamilovala. Túži po slobode a dobrodružstve. Jej magický svet však padá, keď ju znásilní jej učiteľ, do ktorého sú platonicky zamilované všetky dievčatá. Lena sa rozhodne mlčať, dokonca aj pred svojou najlepšou kamarátkou. Jej pocity viny, hanby a strachu, že jej nikto neuverí ju donútia k pokusu o sebevraždu. Lenina rodina je v šoku a ona sama sa ocitá na psychiatrii. Cez deti, ktorým dospelí nerozumejú sa Lena začína konfrontovať so svojím problémom a zisťuje, že nie len ona má takúto skúsenosť. Po odchode z liečebne sa túži vrátiť do svojho bezstarostného sveta, to však nejde - spomienky na traumatický zážitok sa vynárajú ako nočná mora. Tentokrát však nepadá do tej istej priepasti. Konečne prichádza hnev, ktorý už neobracia voči sebe a stavia sa svojej traume zoči-voči.(ČSFD.cz)
-
Photo © Bfilm
-
- Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 1. (Stanley619)
-
- Dominika Morávková-Zeleníková (Lena) bola počas natáčania tehotná. (Lucjen)
-
- Pri filmovaní scén so skupinovou terapiou vedeli čo sa bude diať iba herci, ktorí v scénach rozprávali. Predstavitelia ostatných pacientov nemali predstavu, ako sa budú terapie vyvíjať. (slavo_held)
68%
Hodnocení uživatelů
Fanklub filmu
Premiéry
Nevhodný mládeži do 15 let
![]() |
20.04.2017 Falcon |
---|---|
![]() |
22.06.2017 Forum Film SK |
![]() |
06.12.2017 Bontonfilm |
ScarPoul
Scenár stojí na veľmi jednoduchých základoch ( mlčanlivosť Leny) vzťahy v rodine, samotný akt znásilnenia, ktorý je vykonaný za veľmi odvážnych podmienok ( chápem tomu, že narušenie niečoho čo vnímame, ako domov je tu dôležité pre vývin postavy, ale predsa len). Ale aj napriek tomu je to herecký na veľmi vysokej úrovni a režijne si je Tereza veľmi istá tým, čo chce povedať a ako to chce povedať. Film vďaka tomu funguje a núti k zamysleniu. Často vyčítam slovenským filmom chladnosť a neschopnosť preniknúť do postáv. Tereze sa to darí.Nie vždy, ale rozhodne viac, než by som od takéhoto filmu čakal. Nie je to dokonalý film, ale je to dôležitý film. Nie len témou, ale aj tým, že prekračuje hranice. Pôsobí európsky a aj napriek množstvu vulgarizmov vyspelo.(16.1.2018)
Radek99
Velmi silný a sebevědomý celovečerní debut! Film i scénář záměrně hnaný na samou hranu, ve výsledku čirá deprese a obraz světa černého jako noc a obnaženého na dřeň. Zpočátku jsem měl sám problém filmu uvěřit, možná obrazně jako nevěří okolí oběti znásilnění, učitel, který znásilňuje při doučování doma v dívčím pokojíku, no dobrá, pak navíc uvěřit vykreslení status quo slovenské ústavní psychiatrické péče, když jeho vyznění se asi nejvíce blíží soft verzi Formanova Přeletu nad kukaččím hnízdem i s postavou vrchní sestry Ratchedové převtělené do paní doktorky vedoucí terapeutickou skupinu, ale nakonec jsme filmu uvěřil vše a zcela a přestal jsem si myslet, že je to jen další z módních projektů vezoucích se na vlně kampaně MeToo... A možná je to obecnější postřeh, dříve bych takovýto snímek přijal apriori otevřeně, ale tím, jak aktivistky dostaly svou hysterickou kampaní tohle téma do veřejného prostoru tou přehnanou mírou a nezvyklou intenzitou, dívám se na jakoukoliv zmínku o násilí vůči ženám předpojatě, jako na něco, co se se mnou snaží mediálně manipulovat. Což je zjevně chyba. Zajímavé rovněž je, jak se Špína svým tématem podobá loňskému slovenskému filmu Pirko, přičemž svorníkem mezi oběma projekty je i představitelka hlavních rolí Dominika Morávková-Zeleníková...jejíž dvě role se podobají jako vejce vejci... Tereza Nvotová každopádně maximální respekt!(23.2.2018)
Zuzanka
Pěkný počin Terezy Nvotové. Vážné téma znásilnění a vypořádání se s ním. I když tedy psychology-terapeuty by si jeden spletl s chovanci, naprosto zbyteční. A pokud to takto někde funguje, je to alarmující. V krátké době druhý film s Dominikou, která tyto role zvládá velmi dobře. Nechci oba nijak srovnávat, ale Pírko bylo pro mě mnohem sugestivnější a syrovější. Hodnotím slabší 4(12.4.2018)
Pepinec
Povedený vstup mladé holky mezi celovečeráky, o tom žádná. Jinak ale hnůj a hnus na to jen koukat. Nemám rád tuhle tematiku na plátně, protože se mi vždycky otvírá kudla v kapse. Tady obzvlášť, protože trest činkou je zatraceně málo. Obecně bych byl radši, kdyby (pokud se to vzájemně nevylučuje) se na to přestalo tolik ukazovat a o to víc se s tím začalo něco dělat. Poutavý film, zároveň ale jeden z mála, o kterém můžu s jistotou říct, že už ho fakt nikdy víc neuvidím.(9.5.2017)
Karamanlis
Správne neomalená, vulgarizmov sa neštítiaca, no aj práve preto tak realisticky pôsobiaca slovenská dráma, naznačujúca, akým smerom by sa naša kinematografia mala uberať, ak chce byť úspešná. Dominika Morávková tu je podobne ako v Pirku herecky opäť herecky nesmierne zaujímavá a dokazuje, že postavy problematických dievčat sú pre ňu ako šité na mieru.(7.12.2017)