Špína

Špina

Filthy

Slovensko / Česko, 2017, 87 min

Dominika tentokrát neprovokavala svými přednostmi a nechala je zahalené. Zahrálo to, tak jako u Pírka skvěle jde vidět, že problémama si v dospívání prošla asi hodně. Jen mi tady chyběla větší vnitřní bojovnost s daným problémem a přišla mi pomalu více psychicky zdrcená než v předchozím filmu, kde si podle mě zažila pořádné muka. Dávám 60%(12.12.2017)

Je samozřejmě důležité upozorňovat na tak společensky závažná témata, film mladé Nvotové navíc rozhodně nepůsobí jako jen tak nějaký absolventský snímek a svým řemeslným zpracováním rozhodně dosahuje kvalit plnohodnotné celovečerní produkce. Problém jsem už ale měla s jistou nevěrohodností samotného znásilnění (opravdu by nekřičela, když je vedlejší místnost plná lidí?) i s přístupem terapeutů v léčebně.(28.1.2018)

No, film a reakcie naňho vyvolávajú na Slovensku veľkú diskusiu, povedzme že nie tak mohutnú ako pri Únose, ale predsa. Proste keď Slováci idú raz za rok na sk film a ten je o niečom, tak to vyvolá diskusiu. O kvalite týchto diskusií nechcem diskutovať. Špina ma nakoniec príjemne prekvapila, ale skôr jej herci, ako scenáristka a režisérka. Vďaka hercom som sa do filmu takpovediac dostal, vďaka scenáristke som nepochopil niektoré dôležité motivácie postáv. Prečo Robo znásilňuje študentky, keď zrejme môže ísť na dízu a nejaké mláďa si odchytiť, alebo klátiť učiteľský zbor? Ako to, že sa nebojí Leninho potenciálneho obvinenia a dokonca chodí k nim domov? Prečo Lena mlčí? Prečo nám to scenár neobjasní? Prečo by som si mal študovať o tom, čo žena cíti po takomto hroznom čine a nedozviem sa to po trištvrte hodine filmu, odohrávajúcej sa na psychiatrii? No a ak má niekto pocit, že Nvotová chce nejak riešiť sk zdravotníctvo, tak...no tak sa mýli.(3.7.2017)

Když je Dominice teplo, tak je vždy teplo nám všem, jenže Špína není ani náhodou letní videoklip nebo vánoční pohádka. Je to drsné a hodně depresivní drama. Nejvíc jsem byl v šoku v přístupu ošetřující lékařky na psychiatrii - ta byla na vyfackování. Kde jsme se to ocitli, ve středověku? Na režijní debut nesmírně silné a povedené, k debutům přistupuji vždy velmi kladně. Dominika hraje jako o život, zaslouží si nějakou cenu.(14.7.2017)

O znásilnění se radostný film natočit nedá, není tedy divu, že tohle drama, ve kterém se mužský svět téměř vytratil, působí ponuře a depresivně. Postava hlavní hrdinky se o svých pocitech nesvěří nikomu, natož divákovi, takže jejími duševními pochody nás provází hlavně citlivá kamera, díky které film působí i docela artově. Palec hore.(29.11.2017)