Člen Irské republikánské armády Fergus se podílí na zajetí britského černošského vojáka Jodyho. Během tří dnů se s ním sblíží. Přesto je však svolný rukojmího zastřelit. Jenže vojáka při pokusu o útěk přejede britský obrněný vůz. Fergus vyhledá v Londýně Jodyho dívku Dil a zamiluje se do ní. IRA ho znovu vyhledá a on přijme účast na chystaném atentátu. Zároveň se snaží uchránit Dil před spolubojovníky...

Neil Jordan suverénně splétá několik motivů do svrchovaně filmového tvaru. Po působivém prologu na klasické téma vztahu vězně a jeho strážce, odhalujícího zrůdnost politického násilí, se příběh přenáší do roviny intimního erotického poměru, ozvláštněného sexuální odchylkou (irský katolík je náhle postaven do neřešitelného dilematu). Na konci splynou obě roviny do poněkud bizarní historky z černé kroniky, a smírný epilog uzavírá zvláštní "vymyšlené" drama, jež vůbec nemusí být vzdálené realitě. Režisér dokáže mistrně navodit atmosféru, mnohdy i pomocí překrásných dobových písní. (oficiální text distributora)

Schobul

Hlavně kvůli té první půlce, to jsem to málem vypnul. Doporučuji ale počkat, protože to rozhodně stojí za to! ()

ravenir

Velké překvapení! Film jsem sehnal někde u kamaráda na videu, bez nějakých informací jsem na něj mrknul a byl jsem mile překvapen! Film stojí a padá na výkonu Stephena Rea, Forest Whitaker je také skvělý, i když se objeví jen v první třetině... ()

TheRoller

" - She's not a tart. - No, of course not. She's a lady. - No, she's not that either." Tak som sa nejako dostal k rebríčku "Most shocking movie plot twists" a prítomnosť filmov ako Tí druhí a Šiesty zmysel značne posilnila moju dôveru. Ihneď som musel vidieť film, ktorý je na prvej priečke. Videl som. Napriek tomu, že v sebe obsahuje čo-to šokujúce, osobne by som tento film nehádzal do jedného vreca s vyššie zmienenými. Nie je totiž šokujúci rovnakým štýlom a jeho časť, ktorá "šokuje", nie je až takým plot twistom, ako by sa zdalo. A tak som sa dal opäť zlákať na niečo iné, ako som čakal a tak to aj dopadlo. Prvá časť jednoznačne lepšia - živo som si predstavoval, že ak toto nie je natočené podľa divadelnej hry, keďže tomu veľa nasvedčovalo, tak by sa takú hru určite oplatilo napísať. Vlastne som očakával, že celý film sa bude odohrávať v divadelnom duchu skúmajúc psychológiu a vzťah postáv "člen IRA - unesený" a že pri vyvrcholení príde sľubovaný plot twist, ktorý mi sánku šupne až na dno Mariánskej priekopy ako v prípade kolegov z rebríčka a ja budem... tak nejako... unesený. Vyvíjalo sa to síce nečakane, ale menej šokujúco ako by som čakal. V momente, keď ___________ som šokovaný naozaj zostal, ale skôr takým tým DAFUQ? štýlom než tým takým Noo fucking waaaaaaaaay!!! , ktorý mám radšej. No ale, išlo o iný film než bolo očakávané, to už vieme, ale čo je hlavné podotknúť je, že vôbec nebol zlý. Zaujímavý je v tomto prípade zvláštne slovo a zvláštny pomerne zaujímavé. V momentoch tesne pred záverečnou scénou mi ale bolo neopísateľne ťažko a čo je horšie, že vôbec neviem prečo. Stephen Rea vyzeral ako bratranec Christopha Waltza a ak by to tak bolo, dalo by sa povedať, že herectvo majú v rodine. Fakt skvelý výkon. Dobrý bol aj Forest Whitaker, ktorého mi bolo rovnako ľúto ako v Panic Room . Ten si toho na plátne vytrpí, snáď je aspoň v normálne šťastný. Či to chcem vidieť znova, to neviem, najskôr áno. Čo viem naisto je, že takýto a ani zďaleka podobný film som ešte nikdy nevidel. A to je fakt hodný pozornosti. 85% Najlepší moment: Prerozprávanie bájky Fergusom. ()

Josefin

Pro mě opět zásah do černého, Neil Jordan mistrně namixoval několik žánrů dohromady. Drží se tématu konfliktu mezi IRA a Anglií, ale tohle není vše. Herci výborní - Forest Whitaker jako černošský voják, kouzelný Stephan Rea dobrovolník Ira a Jaye Davidson. Za podmanivých písniček získává snímek opojné kouzlo. Za tažnou melodii, považuji píseň The Crying Game -použitá verze od Boy George. Zcela vystihuje vlastně podstatu zbytečného konfliktu, který může přinést jen slzy a není to jen iluze. Podlehla jsem tomu na plno takže 5*. ()

ArdathBay

Já si hned říkal, že Dil je nějaká "divná" ženská - něco se mi na ní nezdálo a měl jsem pravdu. Jinak mě tento film nechal chladným. Písně do filmu jsou ovšem vybrány naprosto dokonale. ()

mohamedsfinger

Výborní herci, spousta napětí a překvapení. I když už jsem film viděl před delší dobou, tak si pamatuju nemálo momentů, což je jistě klad. A navíc jsem viděl netlustšího vegetariána světa:-P ()

insurgentes

První třetina filmu je tak neskutečně nudná a debilní, že jsem to tady zapíchnul a další pokračování si přečetl raději ve spoileru k filmu. Když si rukojmí a terorista začnou povídat o sportu, respektive když si jakékoliv dvě postavy v jakémkoli filmu (kromě sportovního, ale na ten bych zase nekoukal) začnou povídat o sportu, znamená to pro mě, že buďto scénáristovi došly nápady na další duchaplnou konverzaci anebo má v hlavě opravdu nasráno. Výsledek je pocit, že s tím zbytečně ztrácím čas. Oprava: Nakonec jsem to dokoukal, a musím uznat, že druhá část filmu už má trošku atmosféru, zejména teda ta scéna, když Dil ve žlutých šatech zpívá v baru... To jsem se málem udělal. Takže opravuji z * na ***. ()

dormouse

První čtvrtina filmu je psychologicky jednodušší a předvídatený, leč výborně zahraný úvod o únosu amerického vojáka vojáky IRA. Zbytek filmu je psychologicky složitější a prokreslenější. Rám příběhu je tvořen vyprávěním o Fergusovi jako členu IRA , ale o násilí je film až v druhé řadě. Do tohoto rámu je vetkána onovu příběhu o lásce a nevypočutatelných zákrutech , po nichž se ubírá lidské srdce. ()

DannyBoy80

Jako nechápu vůbec tady to hodnocení. Jordan není Almodovar, Jordane už to netoč, nejde ti to. Stejně jako Breakfast on Pluto. Dlouhou dobu jsem se na tento film těšil, hlavně taky kvůli Foresta. První půle kde figuroval ještě nebyla špatná, ale už tehdy jsem čekal co bude dál. Ale to co mi Jordan nabidnul mělo znamenat co? Láska zabijáka IRA s tranďákem? Absolutně mimo, nudil jsem se velmi, emoce a city to ve mě nevyvollo žádné. Nicméně Davidson je šílený, on je fakt skoro baba, nebýt toho hlasu, tak bych snad byl tím pinďourem překvapený. Dvě hvězdy za Foresta a Davidsona, jinak zbytečný film. ()

Rozjimatel

"Did you ever pick your teeth up with broken fingers?"     Viacvrstevné dielo s miešaním žánrov, s rafinovanými zmenami tempa a nálady a s výborne namiešaným humorom. Je založené na inteligentnej konverzácii, prepracovanej psychológii postáv a tiež perfektných hereckých výkonoch - neskutočne presvedčiví Stephen Rea a Forest Whitaker, desivá Miranda Richardson, zábavný Jim Broadbent a napokon prekvapivo presvedčivý neherec Jaye Davidson. Výpočet kladov by ale nebol kompletný, keby som nespomenul výborný scenár (Oscar pre Neila Jordana) a perfektne zapadajúcu hudbu. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "When a girl runs out like that, she generally wants to be followed." "She's not a girl, Col." "Whatever you say." ()

sona123

Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděla. Nezapomenutelná hudba, strhující příběh, surovost a něha v jednom. To umí jedině Jordan. ()

Mikino00

Čekal jsem příběh lásky s příchutí IRA, o to více jsem byl v polovině filmu překvapen náhlým zvratem. Nakonec to byl celkem solidní snímek, slabší 4 *. Jako vždy všechny přehrál Whitaker. ()

Klay

Hnusná, drsná romance x nevšední psycho-thriller....já sakra nevim jak to popsat, ale tenhle film je jak magnet - pustil jsem si ho někdy o půlnoci, jako kulisu ke spánku. Nakonec žádný spánek nebyl. Takové filmy Vám jednoduše zaměstnají mozek, ať chcete, nebo ne. Děj je sice (až příliš) jednoduchý, ale ty nejednoznačné(!) postavy se tak příjemně vymykají obvyklým stereotypům, že i totálně fádní situace působí jako něco nového. Rozhodně nejde o dokonalou záležitost, divadlo by takovému námětu slušelo víc (o původu vim hovno, třeba jde o divadelní/knižní adaptaci), i tak jsem spokojenej...neni moc filmů, které si z potenciálně velkého tématu ukousnou jen minimum - "zradí" diváka - a i tak jsou naprosto uspokojující. ()