Člen Irské republikánské armády Fergus se podílí na zajetí britského černošského vojáka Jodyho. Během tří dnů se s ním sblíží. Přesto je však svolný rukojmího zastřelit. Jenže vojáka při pokusu o útěk přejede britský obrněný vůz. Fergus vyhledá v Londýně Jodyho dívku Dil a zamiluje se do ní. IRA ho znovu vyhledá a on přijme účast na chystaném atentátu. Zároveň se snaží uchránit Dil před spolubojovníky...

Neil Jordan suverénně splétá několik motivů do svrchovaně filmového tvaru. Po působivém prologu na klasické téma vztahu vězně a jeho strážce, odhalujícího zrůdnost politického násilí, se příběh přenáší do roviny intimního erotického poměru, ozvláštněného sexuální odchylkou (irský katolík je náhle postaven do neřešitelného dilematu). Na konci splynou obě roviny do poněkud bizarní historky z černé kroniky, a smírný epilog uzavírá zvláštní "vymyšlené" drama, jež vůbec nemusí být vzdálené realitě. Režisér dokáže mistrně navodit atmosféru, mnohdy i pomocí překrásných dobových písní. (oficiální text distributora)

jopal

Bez vahania som praskol plny pocet. Uz prva cast ma zaujala a to som nevedel, ze je slaby odvar toho co pride. Herecke vykony, scenar, dej, titulna piesen, vsetko bolo uplne genialne a samozrejme "prekvapenie", ktore som sice tusil od zaciatku, ale vzdy som si povedal, ze je to blbost. S udivom som sledoval nasledny vnutorny boj Rea a v duchu si kladol otazku, co by som urobil ja... Nepovedal by som, ze vyse 20 rocny film ma dokaze takto chytit za srdce. A to prosim pisem na druhy den od vzhliadnutia. ()

Radek273

Patrně nejlíp celý snímek vystihuje slovo "bizardní". Počáteční nudnost, kterou lze do jisté míry přisoudit již pokročilému stáří filmu, rozhodně nepohltí, ale ještě ji lze odpustit. Že ale trvá minimálně do půlky, to už je problém. Pravda, lehké oživení přichází s příchodem Davidsona (který je mimochodem docela kočka!) a především Jima Broadbenta, který je naprosto skvělý, ale na záchranu to fakt nestačí. Nicméně vykreslení hospodského prostředí včetně tamního hudebního programu, to by se zde mohli dnešní tvůrci opravdu ještě učit. ()

Peenugirl

Film ako sa patrí. Zaujímavý, nový (hocikedy si ho pozriete), citovo prepchatý a pritom tak málo je vidieť na povrchu, rozvýri diváka a priklincuje k stoličke, zmení smer ktorý je nalinajkovaný a väčšinou určený. Páčil sa mi natoľko, že hladám správne slová - evergreen aj po "dvesto" rokoch nový a nezvyčajný pohľad na najzávažnejšie veci v živote, s takou ľahkosťou približuje otázku života a smrti, slobody a väzenia, sexuality akoby to takto malo byť a vždy aj takto bolo správne. Lebo proste škorpión to má v povahe... 95% ()

Monniques

Aha! Tak proto měl Dil tak mužský hlas! A to si přítel z toho pak dělal srandu, že se z něho vyklube chlap, a taky že jo! Samozřejmě, že jsem pak musela zjistit, kdo to doopravdy je, jestli herec či herečka. Těžko se o tomto filmu mluví, aspoň mě. Nebyl to můj šálek kávy. Podle většiny dobrý film, dle hodnocení, ale já jsem bohužel někdo jiný, abych tomu filmu porozuměla a abych tomu dávala 5 hvězdiček. Musím dát pouze 2. ()

Svadbos

IRA unesie britského černošského vojaka. Kdesi na vidieku ho držia ako rukojemníka. po troch dňoch sa ho rozhodnú zastreliť. popravu má uskutočniť strážca Fergus, ktorý však ťažko hľadá odvahu - s vojakom sa počas zajatia spriatelil. Vojak chce po Fergusovi, aby po jeho smrti vyhľadal jeho milenku a bol jej poblízku. Fergus to skutočne urobí. Zamiluje sa do nej. Viac neprezradím. Potom sa totiž stane niečo úplne neočakávané. Jeden z najprekvapivejších zvratov, aké ste kedy n plátne videli alebo čítali v knihách. A pritom to vôbec nie je nič neprirodzeného, žiadny zásah zvonku, ktorý by porušil logiku vecí a urobil z melodramatického thrilleru, ktorý má svoj základ v realite, nepravdepodobný výmysel. Aj skrz istý dobrodružný náter ide stále o film, ktorý neprekročí hranicu možného. Ten fígeľ, na ktorom film stojí, je z rodu prekvapení Roalda Dahla, má svoje korene v presne vymyslených konštrukciách sira Arthura Conana Doyla či Agaty Christie. Lenže je strokrát pravdepodobnejší, pretože nie je vlastne vôbec vymyslený. Takí ľudia sú a takéto veci sa proste stanú... Neuveriteľné, ale predsa tak pochopiteľné, tak všedné a normálne. "Aké prosté, milý Watson ..." Jordanovi ovšem nešlo iba o prekvapenie, pobavenie. Pointa - aj keď to pointa v pravom slova zmysle nie je - je tiež uprostred a nie na konci: napätie, pri ktorom by divák netrpezlivo očakával rozuzlenie, nezakrýva ostatné vrstvy filmu. Dôležitá je vierohodnosť zobrazovaného (je to síce thriller, ale snaží sa byť realistickou drámou), jednanie a psychika troch hlavných hrdinov presahujú rámec čiernobieleho videnia dobrý-zlý. Nezmyselnosť a fanatickosť teroristického boja je námetom prvej časti filmu, milostný vzťah a láska prevažujú v druhej časti. Bájka o škorpiónovi a žabe, ktorá celý film rámuje, je síce viac než závažnou myšlienkou šikovným scenáristickým nápadom, , svoju večnú pravdu o ľudskej povahe ale bezpochyby obsahuje. Hra na plač je skutočne "hrou", skladačkou, obratne zloženou z úlomkov reality. Lepidlo, ktorým kúsky pri sebe držia, je síce občas vidieť, ale keď film nepodrobujete precíznej prehliadke, umelé švy a spoje prehliadnete. A aj keby ste si ich predsa všimli, veľkoryso ich prehliadnite. Pripravili by ste sa totiž o zážitok zo skutočne veľkej Hry. ()

Agnostik

Film začal slibně,jako správně rozjetej příběh s tématikou I.R.A.Jenže pak se s toho stal neidentifikovatelnej marast z Transexuální zápletkou.Přiznám chvílemi jsem se i pobavil,jenže snímek na mě působil tak nějak zmateně odbíhajíc od tématu I.R.A ke vztahu transky a člena této nechvalně známé organizace.60% ()

MartinSTFC

Ačkoli jsem od tohoto filmu skoro nic nečekal, stal se jedním z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Příběh o skutečné lásce, takové, jaká by měla být. O lásce, která boří rozdíly a předsudky. Film se snaží divákovi ukázat, že pokud skutečně někoho milujete, jste ochotní hodně obětovat. Film o lásce muže k jinému muži, nebo dívce? Když jsem se díval na postavu Dil, hranou výborným hercem Jaye Davidsonem, viděl jsem nešťastnou dívku uvězněnou v těle mladého chlapce, zoufale toužící po skutečné lásce a ochraně. Po všem, co jí tento svět nemohl dát. Při pohledu na postavu Ferguse jsem viděl zamilovaného muže do krásné dívky, o které se ale později dozví, že je to muž. I navzdory tomuto zjištění ale nemůže jen tak vzdát své city vůči ní, a rozhodne se ve vztahu zůstat. Pro někoho klišé, pro mě nádherná a neopakovatelná záležitost. Škoda, že Jaye Davidson nenatočil více filmů, bezpochyby byl velký talent. Za mě pět hvězd. Doporučuji shlédnout. ()

foils

TCG = IRA + LGBT. S filmy postavenými na nějakém vzorci se člověk setká celkem často, málokdy je to ale tak pregnantní jako v případě The Crying Game. Spojení terorizmu a transvestizmu je samo o sobě dost šokující, Neil Jordan proto zvolil naopak poměrně střídmý režijní přístup (hlavně v první polovině až téměř divadelní) a nejen díky tomu se mu podařilo vytvořit i na dnešní poměry velmi působivý snímek. Mezi další přednosti patří vykreslení postav (a jejich představitelé) a zdařilý vizuál podtrhující romantizující (možná až příliš) pojetí látky. Přes nespornou originalitu a popsané klady se na druhou stranu nedá přehlédnout, že motivace hlavních postav nedávají moc velký smysl. A tím pádem ani velká část děje. *** 3/4 (75 %) ()

Eckhart

Mimořádně působivý příběh o lásce, přátelství, vině a trestu, jenž staví především na originálním a brilantně napsaném scénáři (Oscar) a vynikajících hereckých výkonech. Přiznávám, že tento film je moje těžká srdcovka, tudíž jsem k němu v podstatě nekritický, ale opravdu ho vřele doporučuji. Jedná se o vysokou kvalitu a trvalý zážitek. ()

Astu.

Scénárististicky naprosto nepřesvědčivé. Vykonstruovaný scénář, ve kterém postavy jednají nelogicky a nepřirozeně. Crying game kromě atmosféry v druhé půlce, jedné písničky, jednoho zvratu a úžasného hereckého výkonu Jaye Davidson nemá co nabídnout. Overrated. 6/10 ()

Trepak

Zvláštny film so zvláštnou atmosférou si zaslúži zvláštne hodnotenie :) Škoda, že Whitaker tak rýchlo pošiel + škoda happyendu, ktorý tam rozhodne nesedel. ()

ciapok

Dil je jedna z najoriginálneších postáv vôbec. Film možno o inakosti, o spletených osudoch, pre mňa však hlavne o skutočnej podstate lásky. ()

Tereza11

Tak v půlce filmu sem byla tak překvapená, jak snad u filmu ještě nikdy...nic si o tom nečtěte a nejdřív to skoukněte, tak jsem to udělala já a stojí to za to.... ()

Sejkorka

Patří k filmům, které jsem viděl v roce 1993 v Londýně během studijního pobytu na jazykové škole. Jedna spolužačka mi ho doporučovala se slovy "It´s very hot". No, když se zjistilo, že ta ženská, co mu ho kou... je transsexuál, vyjekl jsem na celý multiplex hrůzou. Jsem dost konzervativní v tomto směru. Jinak ale ten film je velice dobrý, zajímavý děj, výborné herecké výkony. Mimochodem Miranda Richardson v té době figurovala v jednom jazykovém seriálu, který běžel u nás. Název ...The lost secret. ()

peproch

Dva příběhy, dvě povídky, a nebo - jak vás dostihne minulost. Obsah:. Vynucená účast v IRA Ferguse přivede k třídennímu střežení rukojmí Jodyho, jeho nešťstná smrt vede k útěku a následně v novém prostředí města milostnému sblížení s Dil, dívkou (trans). Hry na pláč vedou k pláči a jeho překonání láskou genderově čistou, nezatíženou ()

Tycygo

Starší filmy moc nekoukám, většinou vyhledávám nové a scifi, ale toto mě od začátku dostalo a nepustilo. Plynulý příběh, který neustále přichází s něčím novým a děj perfektně navazuje, byť dialogy jsou strohé nerozvité a často nedokončené, tak říkají přesně kolik je potřeba. Kvalitní fimařina s minimem charakterů a originální děj, který vezme za srdce. ()

KarinG

V Bratislave je dodnes jedno kino. Volá sa Nostalgia. V 90tych rokoch to bolo jedno z mála klubových kín, kde sa dali pozrieť "iné" filmy. Kinosála bola prednášková sieň Strojníckej fakulty. Tento film som videla v roku 1992 v tomto kine a dodnes som na neho nezabudla. Zo zvedavosti som naťukala na ČSFD názov tohto filmu a som opäť príjemne prekvapená, že som ho tu našla. Posledný záznam je tu z roku 2006, ale dúfam, že zblúdilý a náhodný čitateľ aj mojou recenziou bude zvedavý na tento film, ktorý môžem len odporučiť. V tom filme som 1x zistila, že existuje úžasný herec Forrest Whitaker, ktorého som vídavala v iných filmoch, ale pre mňa osobne je vždy vojakom z tohto filmu. Film je spracovaný veľmi dobre, dramaturgicky skvelo vycizelovaný a diváka udrží v napätí až do konca. Ono je to vlastne o láske. Inej. Divnej. Zvláštnej. Tak ľudskej. Pieseň od Boy George to len umocní. Veď, ono, tá láska je občas crying game. ()