Purpurová růže z Káhiry

The Purple Rose of Cairo

Purpurová ruža z Káhiry

Komedie / Fantasy / Romantický

USA, 1985, 84 min

Pokud bych měl v souvislosti s tímto Allenovým filmem použít oblíbenou recenzentskou berličku, napadá mě tato: "Martin Frič meets Miloš Macourek". Skutečně, atmosféra příběhu nápadně připomíná prvorepublikové taškařice, ať už romantickou idylizací, nebo časovým úsekem odehrávání, zatímco myšlenka procházení mezi světem filmu a realitou jakoby pocházela z pera, ze kterého vyšly blázniviny typu masožravých Adél a pánů, z kterých se stanou vdovy - svojí nereálností je velmi zábavná. Takové guláše mi už v minulosti několikrát právě z toho důvodu pomíchání nesedly (poameričtělá britská komedie Hot Fuzz aj.), Allen ale dokázal, že se tomu vyhnout lze. Film se mi líbil i z další roviny - pro mě bylo sledování Purpurové růže jakýmsi zhmotněným cinefilským snem, věřím, že takový Douglas, Tetsuo, ale i jiní by toužili do nějaké svojí srdcové záležitosti vstoupit a žít v pospolitosti s charaktery. Sám nevím, kolikrát jsem si již při nějaké projekci říkal - "tam bych chtěl být taky". Potěšující jsou i herecké výkony - neúčast Woodyho před kamerou mě sice nedávala výrazné naděje na úspěch, ale i přes fakt, že se část humoru s ním ztratila, mě jeho podílení se pouze na dění v zákulisí přijde jako dobrý tah, jelikož opakovaně jsem se nevyjádřil zrovna pochvalně o jeho "chemistry" s Miou Farrow. Zde se mi potvrdilo, že šlo jen o můj pošramocený dojem a částečný zvyk na Diane Keaton, jelikož Farrow spolu s její kombinací hereckých prvků Katharine Hepburn a Nicole Kidman jsou duši hladící. Na půdě pětihvězdičkových allenovin sice nejméně nápadná hrouda, ale své hodnocení si zasluhuje neméně. 90%(23.7.2010)

Svým způsobem vlastně jen taková filmová hříčka, ale jak geniálně zpracovaná... A to nemluvím jenom o úžasném herectví, o skvělých fórech, ale hlavně o smyslu celého filmu, o jeho základním sdělení. Teprve pár minut před koncem člověku dojde, že ten malý Američan s velkým nosem a židovskými kořeny ho zase dokonale převezl... Něco neuvěřitelného, nesmírně silný film... Celkový dojem: 90% Zajímavé komentáře: sportovec, Matty PS: Možná by se tenhle film měl promítat jako test schopnosti vnímat filmové médium. Pokud někdo prohlásí, že "ten konec se naprosto nepovedl", je jasný ;o)(2.2.2012)

Je mi potěšením zde napsat, že jsem opět z filmu od Allena nadšena! Oceňuji zde naprosto originální a dokonalou myšlenku příběhu. Od naivity ženy v domácnosti, přes její naivitu nechat se vtáhnout do děje sledovaného filmu, abych i já se stala naivní a celej příběh hlatala a věřila postavám a nakonec pocítila naprostou nicotu ze závěrečné scény. Filmový zážitek, který na mě 100% zapůsobil. (Libová scéna: když Tom zjistí, že auta bez klíčků nejezdí)(18.4.2011)

Woody Allen má možná lepší a sarkastičtější filmy než je tento, ale když jsem se přistihla, že se při sledování Růže z Káhiry skoro celou dobu potěšeně usmívám a že bych si tentokrát klidně přála ještě delší stopáž, no to už stojí za plný počet hvězdiček. Nápad se zborcením čtvrté zdi je báječný a dal důvod k nejedné vtipné situaci i trefnému postřehu na které jsem z Woodyho filmů zvyklá, ale tentokrát se to obešlo bez inťáckých neurotiků, zato přibyla notná dávka kouzelné romantiky s výbornou Miaou Farrow a Jeffem Danielsem, což mě dost překvapilo, netušila jsem, že je v tom slavný Newyorčan tak dobrý. Tahle jeho hravá pocta kinematografii, je zkrátka velmi povedenou kukandou, alespoň pro mě.(26.4.2014)

Jeden z nejúžasnějších Allenových filmů - a paradoxně bych v něm bez znalosti režiséra nikdy nehledal právě Woodyho. Nádherná a téměř mysteriózní romantika a do puntíku přesné herecké výkony hlavní dvojice si mě do poslední minuty podmanily. Je mistrovský um rozesmát a držet divákův úsměv několik minut a o chvíli později ho upřímně rozplakat.(15.11.2005)

• - V interview pro belgický magazín Viggo Mortensen řekl, že byl velmi pyšný na to, že měl ve filmu malou roli, protože si zrovna procházel těžkým obdobím. Když poté vzal na film do kina celou svou rodinu, tak byl velmi zklamaný, protože zjistil, že všechny scény, ve kterých se objevil, byly vystřiženy. (viperblade)

• - Jeff Daniels měl tu čest slavnostně otevřít divadlo ve svém rodném Michiganu, které bylo zároveň podle tohoto filmu pojmenováno, tedy "The Purple Rose", neboli "Purpurová růže". (Avalon820)

• - Woody Allen již několikrát prohlásil, že ze své tvorby má právě tento snímek nejraději. (viperblade)