Purpurová růže z Káhiry

• slovenský

Purpurová ruža z Káhiry

Komedie / Fantasy / Romantický

USA, 1985, 84 min

Woody Allen má možná lepší a sarkastičtější filmy než je tento, ale když jsem se přistihla, že se při sledování Růže z Káhiry skoro celou dobu potěšeně usmívám a že bych si tentokrát klidně přála ještě delší stopáž, no to už stojí za plný počet hvězdiček. Nápad se zborcením čtvrté zdi je báječný a dal důvod k nejedné vtipné situaci i trefnému postřehu na které jsem z Woodyho filmů zvyklá, ale tentokrát se to obešlo bez inťáckých neurotiků, zato přibyla notná dávka kouzelné romantiky s výbornou Miaou Farrow a Jeffem Danielsem, což mě dost překvapilo, netušila jsem, že je v tom slavný Newyorčan tak dobrý. Tahle jeho hravá pocta kinematografii, je zkrátka velmi povedenou kukandou, alespoň pro mě.(26.4.2014)

Nebudem si navrávať, že sa mi film páčil ako iné allenovky. Nie. Po dlhej dobe som sa síce tešil na inú tvár než na ďalšiu ukecanú postavu z Allenovej zbierky, no očakávaná zmena neprišla vhod. Príbeh je pekný, ale bez skvelých hercov mi to prišlo len ako nejaká televízna sprostosť pre uplakané ženy, ktoré si chcú pripomenúť čo znamená láska úplne naivným spôsobom. Ani tá originálna myšlienka sa v mojich očiach správne neusadila. Zapasovali mi tam akurát prvky komédie. 60%.(13.2.2008)

Pořád jsem čekal, kdy si Jeff Daniels rozcuchá vlasy, zburanští a začne plácat kraviny. O to ten film byl zábavnější. Ta hra s filmovou fikcí a lidskou realitou je výborná. Revoluce ve filmu je velmi zábavná, stejně tak Tomova návštěva nevěstince ("Kam půjdeme?" "Ke mně do práce"). Výborný film, navzdory tomu, že hlavní hrdinka je nesympatická a její manžel naprostý kokot. Allen se vrátil z zábavnému a komickému humoru, bez přemíry existencionálního filosofování (i když i na to se, samozřejmě, dostane).(17.2.2016)

Vynikající, mimořádně nápaditý a originální snímek, který řadím mezi absolutní top díla Woodyho Allena. Hned vedle Annie Hall, Manhattanu a Zelig. Film je (v super zkratce) o snění a tvrdé realitě, v které na lidi není moc spolehnutí...:-) Výborný film, všem doporučuji! "GO WITH TOM, HE´S GOT NO FLAWS."(2.2.2007)

Častokrát mě jako diváka napadlo, jaké by to bylo mít možnost vstoupit do filmu a užívat si s ostatními filmovými postavami života na plátně. Woody to ale vzal z opačné strany: co když smyšlenou postavu přestane bavit stále se opakující tajtrlíkování a zatouží zakusit "opravdový" život? Purpurová růže z Káhiry je zároveň fungující romantickou komedií i poctou filmu jako takovému - když si nespokojené charaktery stěžují na nepřítomnost jedné z hlavních figur a glosují přitom dění ve filmu i mimo něj, člověk musí být nutně okouzlený. Smekám před Jeffem Danielsem i Miou Farrow, rolí se zhostili opravdu bravurně a zvláštní zmínku si zaslouží i Danny Aiello, který mluví a vypadá jako Robert De Niro.(1.7.2011)

• - V závěru filmu sleduje Cecílie v kině film Páni v cylindrech (1935) s Fredem Astairem a Ginger Rogersovou. (Witta)

• - Po prvních projekcích kdosi Allenovi řekl, že kdyby byl konec odlišný, byl by z filmu trhák. Ten odpověděl tím, že právě závěr byl jedním z důvodů, proč vůbec film točil. (hot_spot)

• - V interview pro belgický magazín Viggo Mortensen řekl, že byl velmi pyšný na to, že měl ve filmu malou roli, protože si zrovna procházel těžkým obdobím. Když poté vzal na film do kina celou svou rodinu, tak byl velmi zklamaný, protože zjistil, že všechny scény, ve kterých se objevil, byly vystřiženy. (viperblade)