Purpurová růže z Káhiry

The Purple Rose of Cairo

Purpurová ruža z Káhiry

Komedie / Fantasy / Romantický

USA, 1985, 84 min

Na Allenových filmech nejvíc obdivuji jejich různorodost. Ačkoliv jsou všechny tvořeny ze stejného základu, každý je ve výsledku zcela odlišný. Stejně tak Purpurová růže z Káhiry. Krom vtipné romance plné dialogů o lásce, smrti a Bohu nám neúnavný jazzman tentokrát ukuchtil především krásnou poctu zašlé slávě kinematografu. Pryč jsou ty doby, kdy si lidé vážili každého vzniknuvšího filmu, v dnešní společnosti trpící všeobecnou bulimií jenom ta skutečně mimořádná díla nevyvrátíme ihned po zhlédnutí. Purpurová růže nás poklidně starosvětským tempem ukolébá do stavu dokonalé blaženosti, aby ve správný čas přišel zdrcující závěr, tvrdící dost nevybíravým způsobem "Tohle je realita!". Přičemž právě láska k filmu, k fiktivním příběhům je to, co hlavní hrdinku drží po celou dobu nad vodou. A nejen ji. Jde o ten nejjistější druh úniku. 85%(17.11.2005)

Raz to prísť muselo, po mnohých **** filmoch a pár slabších som sa konečne dočkal dokonalého Allenovho filmu, ktorému nemám čo vyčítať. Naplno sa tu prejavuje jeho láska k filmu, k jeho očarujúcej schopnosti ilúzie reality a blahodárnym účinkom na dušu. Filmy bez Allena od Allena sú dosť rozdielne, ale väčšinou aj lepšie ako s ním.(16.9.2009)

Je mi potěšením zde napsat, že jsem opět z filmu od Allena nadšena! Oceňuji zde naprosto originální a dokonalou myšlenku příběhu. Od naivity ženy v domácnosti, přes její naivitu nechat se vtáhnout do děje sledovaného filmu, abych i já se stala naivní a celej příběh hlatala a věřila postavám a nakonec pocítila naprostou nicotu ze závěrečné scény. Filmový zážitek, který na mě 100% zapůsobil. (Libová scéna: když Tom zjistí, že auta bez klíčků nejezdí)(18.4.2011)

Scéna, kdy herci na plátně nadávají na poměry v Hollywoodu patří k absolutnímu vrcholu filmové tvorby - ústy postav jako bych slyšela samotného Woodyho. Navíc ta jemná ironie a roztomilé utahování si ze 100% klaďasů příjemně zalichotí. Woody umí svými komediemi tak nějak pohladit po duši, ale to už jsem tu určitě psala. Opět geniální...(17.11.2005)

Pokud bych měl v souvislosti s tímto Allenovým filmem použít oblíbenou recenzentskou berličku, napadá mě tato: "Martin Frič meets Miloš Macourek". Skutečně, atmosféra příběhu nápadně připomíná prvorepublikové taškařice, ať už romantickou idylizací, nebo časovým úsekem odehrávání, zatímco myšlenka procházení mezi světem filmu a realitou jakoby pocházela z pera, ze kterého vyšly blázniviny typu masožravých Adél a pánů, z kterých se stanou vdovy - svojí nereálností je velmi zábavná. Takové guláše mi už v minulosti několikrát právě z toho důvodu pomíchání nesedly (poameričtělá britská komedie Hot Fuzz aj.), Allen ale dokázal, že se tomu vyhnout lze. Film se mi líbil i z další roviny - pro mě bylo sledování Purpurové růže jakýmsi zhmotněným cinefilským snem, věřím, že takový Douglas, Tetsuo, ale i jiní by toužili do nějaké svojí srdcové záležitosti vstoupit a žít v pospolitosti s charaktery. Sám nevím, kolikrát jsem si již při nějaké projekci říkal - "tam bych chtěl být taky". Potěšující jsou i herecké výkony - neúčast Woodyho před kamerou mě sice nedávala výrazné naděje na úspěch, ale i přes fakt, že se část humoru s ním ztratila, mě jeho podílení se pouze na dění v zákulisí přijde jako dobrý tah, jelikož opakovaně jsem se nevyjádřil zrovna pochvalně o jeho "chemistry" s Miou Farrow. Zde se mi potvrdilo, že šlo jen o můj pošramocený dojem a částečný zvyk na Diane Keaton, jelikož Farrow spolu s její kombinací hereckých prvků Katharine Hepburn a Nicole Kidman jsou duši hladící. Na půdě pětihvězdičkových allenovin sice nejméně nápadná hrouda, ale své hodnocení si zasluhuje neméně. 90%(23.7.2010)

• - V hlavní roli se měl původně objevit Michael Keaton, ale po zkušebních záběrech Allen usoudil že by do role neseděl a přeobsadil ho. (hot_spot)

• - Po prvních projekcích kdosi Allenovi řekl, že kdyby byl konec odlišný, byl by z filmu trhák. Ten odpověděl tím, že právě závěr byl jedním z důvodů, proč vůbec film točil. (hot_spot)

• - Jeff Daniels měl tu čest slavnostně otevřít divadlo ve svém rodném Michiganu, které bylo zároveň podle tohoto filmu pojmenováno, tedy "The Purple Rose", neboli "Purpurová růže". (Avalon820)