Purpurová růže z Káhiry

• slovenský

Purpurová ruža z Káhiry

Komedie / Fantasy / Romantický

USA, 1985, 84 min

Je mi potěšením zde napsat, že jsem opět z filmu od Allena nadšena! Oceňuji zde naprosto originální a dokonalou myšlenku příběhu. Od naivity ženy v domácnosti, přes její naivitu nechat se vtáhnout do děje sledovaného filmu, abych i já se stala naivní a celej příběh hlatala a věřila postavám a nakonec pocítila naprostou nicotu ze závěrečné scény. Filmový zážitek, který na mě 100% zapůsobil. (Libová scéna: když Tom zjistí, že auta bez klíčků nejezdí)(18.4.2011)

Woody mi připoměl jaké to je si u filmu trochu zasnít. Vykašlat se na zajeté konvence a naivní příběh a nechat se unášet skvěle šílenou atmosférou snímku. Uchvátila mě křehká Mia Farrow, zábavný Jeff Daniels a hlavně Woody Allen, coby režisér upřímně nerealistické pohádky, kde se svět snaží, alespoň na chvíli, vypadat jako vzrušující a skrytými fantaziemi oživlé místo.(24.9.2009)

Jeden z dalsich filmov, na ktory som uplnou nahodou natrafil v telke na zaciatku 90-tych rokov a velmi sa mi vtedy pacil. Ved taky skvely namet o chlapikovi, ktory vyskoci v kine z platna a vezme Miu Farrow von z kina a vyprava jej o tom, ako casto ju tam vidi a ako ho to vyrusuje, ked ludia sustia s tym popcornom a podobne. A potom som asi 17 rokov o tom filme nic nepocul, az doteraz a to hlavne vdaka CSFD a nazvu filmu, ktory som objavil v Allenovej filmografii. Vsak som bol aj milo prekvapeny, ked som zistil, ze tento film natocil vtedy pre mna este neznamy Woody Allen :-) Dnes som si ho konecne mohol zopakovat a zazitok sice nebol rovnaky, ale stalo to za to :-) 27.11.2009 ______ Mia Farrow - (Cecilia) +++ Jeff Daniels - (Tom Baxter / Gil Shepherd) +++ Danny Aiello - (Monk) +++ Irving Metzman - (Manazér kina) +++ Stephanie Farrow - (Cecilina sestra) +++ David Kiederman - (Séf bistra) +++ Edward Herrmann - (Henry) +++ John Wood - (Jason) +++ Hudba: Dick Hyman +++(27.11.2009)

„Nikdo to nemá lehké. Není práce, byla válka. O I. světové asi nevíš.“ - „Bohužel mi unikla.“ Úvodních cca 20 minut je dost nuda, ale od útěku hrdiny z plátna začne být snímek opravdu hodně zábavný, navíc s funkční romantikou a satirickými narážkami na filmový průmysl. Scény s líbáním, startováním auta, návštěvou nevěstince, hudební vložkou v obchodě a novou postavou na plátně jsou velmi zdařilé, ale takových film nabízí celou řadu. A co víc, nahlíženo dnešní optikou, se zde Woody tím sledováním postav, které jsou nucené být divákům takřka neustále k dispozici, strefuje i do podstaty reality show. Jinak se celý ten nápad podařilo využít výborně a samotnou kapitolou je herecký výkon Jeffa Danielse Jen s tím koncem mám problém, k žánru filmu se zkrátka nehodí (ten chápavý závěrečný úsměv to už nevytrhne). Kvůli němu a výše zmíněnému začátku to tak budou „jen“ silné 4*. „Chceš mít pověst potížisty?“ - „Nemůžu za to!“ - „Když si nepohlídáš postavu, nebudou tě obsazovat.“ - „Hrál jsem ho tak věrohodně!“ - „Asi jsi to přehnal.“(9.9.2015)

Konecne som zase nasiel nejaku Allenovku, ktora mi dokonale sadla. Tento film musi sadnut kazdemu milovníkovi filmov a pokial je naviac trochu snilek, tak sa do neho doslova zblazni. Na Allenovku to ma netradicne svizne tempo, az som si prial, aby film trochu spomalil a na konci mi bolo luto, ze film mi tak rychlo ubehol. Koniec je dost trpky ale trefny a hned som mal chut si film pustit odznova. 9/10.(22.6.2015)

• - Po prvních projekcích kdosi Allenovi řekl, že kdyby byl konec odlišný, byl by z filmu trhák. Ten odpověděl tím, že právě závěr byl jedním z důvodů, proč vůbec film točil. (hot_spot)

• - V závěru filmu sleduje Cecílie v kině film Páni v cylindrech (1935) s Fredem Astairem a Ginger Rogersovou. (Witta)

• - V hlavní roli se měl původně objevit Michael Keaton, ale po zkušebních záběrech Allen usoudil že by do role neseděl a přeobsadil ho. (hot_spot)