Náš dědek Josef

Komedie / Historický

Československo, 1976, 105 min

Josef Illík

Bohuš Záhorský, Svatopluk Skopal, František Filipovský, Miroslav Homola, Otomar Korbelář, Josef Kemr, Vladimír Hlavatý, Jiřina Šejbalová, Oldřich Vykypěl, Vladimír Menšík, Arnošt Faltýnek, Daniela Pokorná, Antonín Ženčák, Rudolf Chromek, Marie Motlová, Ladislav Večeřa, Jiří Brož, Jiří Bruder, Jaromír Crha, Jana Ebertová, Miloš Kopecký, Oldřich Janovský, Rudolf Jurda, Vladimír Hrubý, Jana Robenková, Jarmila Lázničková, Jiří Lír, Petr Pospíšil, Ladislav Křiváček, Alena Růžičková, Helena Růžičková, Svatopluk Skládal, Míla Svoboda, Václav Švorc, Robert Vrchota, Stanislav Zindulka, Olga Hauková-Šteflová, Jan Cmíral st., Ladislav Gzela, Stanislav Fišer, Zdeněk Kampf, Miloslav Homola, Mojmír Heger, Karel Heřmánek, Zdena Kružíková, Jiří Jurka, Helena Hrazdilová, Pavel Rubeš, Maroš Kramár, Jan Kuželka, Steve Lichtag, Petr Maláč, Jiří Olijnyk, Zbyšek Olšovský, Ivan Tříska, Jaroslav Toms, Zdeněk Ševčík, Edita Dindělová, Arnoštka Mohelská, Zdeněk Blažek, Jiří Šašek, Lubomír Bryg, Dagmar Hachová, Helena Kružíková, Otakar Moučka, Vladimír Brabec, Jan Heger-Kučera, Milan Jedlička, Miroslav Knoz, Eduard Pavlíček, Jaroslav Šanda, Eva Foustková, Milena Kaplická, Marie Landová, Věra Petáková, František Kubíček, Miroslav Mokošín, Josef A. Stehlík, Jaroslav Klenot, Jindřich Sejk, Lumír Peňáz, Jaroslav Synák, Renáta Fröhlichová, Josef Maršík, Václav Hladík, Vojtěch Kheck, Bohumil Koška, Bohuslav Kupšovský, Ota Robek, Ferdinand Šnajberk, Miloslav Chmelař, Vladimír Linka, Pavel Robin, Lubomír Krystlík, Rudolf Pešek, Karel Vítek st., Jiří Sládek, Karel Smrž, Jaroslav Tomsa, Jindra Kvardová, Adolf Kohuth

Nějak těm Pražákům ta naše moravština nejde přes pysky. :) Snaží, co jim jazyk dovolí, ale našinec musí slyšet, že to prostě není úplně ono a zcela přirozené. Výjimkou jsou samozřejmě původem Moravané, např. Vladimír Menšík. Škoda, že tu tento velikán neměl větší roli. Celkově vzato se mi Náš dědek Josef líbil. Je to takový nenáročný film, jenž působí skrze nářečí autentičtěji a pěkně ukazuje moravský venkov, zvyklosti i naturel.(14.5.2018)

Tak pánové klobouček dolů protože tohle sem oběvil jen náhodou a musím povědět že se jedná o skvost v pravdě mimořádný.Pocházím sice z jižní Moravy ale sakra to nářečí no no musím se přiznat že než sem se do teho dostal tak trošku času uběhlo ale musím povědět že ve filmu sou herci jak mají být.B.Záhorský v roli dědka který má zkušeností na rozdávání mě naprosto ohromil.F.Filipovský je taky supr a stejně jako J.Šejbalová.Mladej S.Skopal v roli vnuka od Záhorského stojí taky za to!!!Holt Ta Naše Morava je přece krásnááá zem......(21.12.2008)

• Phobia

Upřímně, mohla bych pominout tu bolševickou agitku a dát tři prdičky, jakkoliv mi prostředí vinařů není kdovíjak blízké. Ale ono je v tom víc věcí, co mi škubaly ochlupením a srážely celkový dojem. Tak třeba to nářečí - neznělo to vůbec přirozeně, prostě jako když pepíci snaživě recitují hantec. A pak mě urputně sra... kálela ta zdlouhavá pasáž o honu, kterou si Kachlík zřejmě leštil svůj myslivecký bambus. Já na téhle papalášské zábavě, spočívající v ožrání se a následné střelbě do zvířat, nevidím nic ušlechtilého. Jeden jediný ze zhruba tuctu myslivců, na které se mi v životě podařilo natrefit ksicht 2 ksicht, se projevil jako člověk se zdravým rozumem a láskou ke zvířatům, ne jako krvechtivý pytlák. Film není skvostem československé kinematografie, spíše obstojným průměrem s několika lepšími momenty. 49%(6.12.2010)

Dnes již historický film, jehož děj se odehrává v 50 letech minulého století na Moravě. Když si odmyslíte lehký závan komunistické ideologie - zejména v souvislosti se vstupem sedláků do JZD, troufám si říct, že jde o jeden z klenotů Československé kinematografie. Je to snad první film, kde mi Vladimír Menšík neseděl v roli komunistického agitátora.Však taky za to zaplatil životem - ve filmu.(4.12.2010)

• WANDRWALL

Smutný film o stárnutí, viděl jsem jako dítě, které holdovalo filmům prakticky od narození, přesněji - příběhu, podstatou vypravování každého příběhu je mluvené slov, i když pokud se komunikace týče, tak se spíše správně píše, že je to v komunikaci mezi lidmi jen 20%...Kdo chápe, ten chápe, kdo ne, tomu říkám - opakovat to už nebudu, to bychom se nikam dál nedostali, a nyní už na žerty a blbce nemám náladu!(28.9.2010)

• - Vladimír Menšík, ztvárňující zde roli "Vejmělka - Trdlifaje" je rodákem z Ivančic a všechna moravská místa, kde se natáčelo, mu byla velmi známá. (SexyAjinka)

• - Při honu na drobnou zvěř používají někteří myslivci brokovnice řady ZH 301 které se v době, kdy se film odehrává, ještě nevyráběly. (6.5x55se)

• - Filmovalo se na Moravě - v Ivančicích, Pavlově, Řeznovicích, Dolních Kounicích a na zámku Jemniště. (M.B)