poster

Náš dědek Josef

Komedie / Historický

Československo, 1976, 105 min

Kamera:

Josef Illík

Hrají:

Bohuš Záhorský, Svatopluk Skopal, František Filipovský, Miroslav Homola, Otomar Korbelář, Josef Kemr, Vladimír Hlavatý, Jiřina Šejbalová, Oldřich Vykypěl, Vladimír Menšík, Arnošt Faltýnek, Daniela Pokorná, Antonín Ženčák, Rudolf Chromek, Marie Motlová, Ladislav Večeřa, Jiří Brož, Jiří Bruder, Jaromír Crha, Jana Ebertová, Miloš Kopecký, Oldřich Janovský, Rudolf Jurda, Vladimír Hrubý, Jana Robenková, Jarmila Lázničková, Jiří Lír, Petr Pospíšil, Ladislav Křiváček, Alena Růžičková, Helena Růžičková, Svatopluk Skládal, Míla Svoboda, Václav Švorc, Robert Vrchota, Stanislav Zindulka, Olga Hauková-Šteflová, Jan Cmíral st., Ladislav Gzela, Stanislav Fišer, Zdeněk Kampf, Miloslav Homola, Mojmír Heger, Karel Heřmánek, Zdena Kružíková, Jiří Jurka, Helena Hrazdilová, Pavel Rubeš, Maroš Kramár, Jan Kuželka, Steve Lichtag, Petr Maláč, Jiří Olijnyk, Zbyšek Olšovský, Ivan Tříska, Jaroslav Toms, Zdeněk Ševčík, Edita Dindělová, Arnoštka Mohelská, Zdeněk Blažek, Jiří Šašek, Lubomír Bryg, Dagmar Hachová, Helena Kružíková, Otakar Moučka, Vladimír Brabec, Jan Heger-Kučera, Milan Jedlička, Miroslav Knoz, Eduard Pavlíček, Jaroslav Šanda, Eva Foustková, Milena Kaplická, Marie Landová, Věra Petáková, František Kubíček, Miroslav Mokošín, Josef A. Stehlík, Jaroslav Klenot, Jindřich Sejk, Lumír Peňáz, Jaroslav Synák, Renáta Fröhlichová, Josef Maršík, Václav Hladík, Vojtěch Kheck, Bohumil Koška, Bohuslav Kupšovský, Ota Robek, Ferdinand Šnajberk, Miloslav Chmelař, Vladimír Linka, Pavel Robin, Lubomír Krystlík, Rudolf Pešek, Karel Vítek st., Jiří Sládek, Karel Smrž, Jaroslav Tomsa, Jindra Kvardová, Adolf Kohuth
(další profese)
 • KalifX
  *

  Tak jsem to po mnoha a mnoha letech zase shlédl a můžu k tomu říct snad jen toto: normalizační sračka, co jinýho k tomu říct. Skrytá politická masírka s "laskavým srdcem". A naprosto souhlasím s "gilles12". Jako rodák a dlouholetý obyvatel Uherského Hradiště, jsem se musel smát idiocii tvůrců, kteří "vinaře" z (snad) Pálavy krkolomně naučili hanácký dialekt. Neuvěřitelné...(2.5.2009)

 • gilles12
  *

  Protože k tomuto filmu už bylo řečeno hodně, vyjádřím, coby rodák ze Slovácka (toho moravského ) údiv nad reakcí člověka s nickem ddf76, který uvedl : Skvela komedie z jizni Moravy. Kdo neni odsud nepochopi :). – tolik přesná citace. Když pominu interpunkci, pochybuju, že tento člověk je rodák. Jinak by nemohl přijmout, že se v jeho rodném kraji, jak píše, mluví hanácky. Pro ostatní – představte si, že by ve filmu, popisujícím příběh rodilých Pražanů ze Žižkova mluvili tito žižkováci třeba chodsky. PS – do sklípku sa chodí pro erteple (česky brambory). Na víno sa chodí do sklepa ! PPS – samotný film je jen potvrzením, že u nás zatím nikdo nebyl schopný natočit cokoli za Slovácka bez zkreslení a vážných chyb. Ani Slovácko sa nesúdí – protože ani kdysi tu totiž ludé nechodili furt ve svátečních krojách…(3.2.2009)

 • MartinX.
  ***

  Některý z předchozích komentátorů se ptá, zda-li tento film nebyl míněn jako normalizační reakce na Všechny dobré rodáky? Myslím, že to tak do jisté míry bylo, a protože ani Matějka ani Kachlík nebyli idioti, a ve filmu hraje pár velmi kvalitních herců, tak vznikl docela snesitelný film, který ovšem Jasného snímku nesahá ani po přirození. O výslovnou odpověď na Všechny dobré rodáky se nicméně pokusil Jaroslav Matějka ve svých románech Rodáci a odrodilci a Kam jdete, rodáci, později zpracovaných jako televizní seriál pod názvem Rodáci, který je pro změnu ještě podstatně slabší, než Náš dědek Josef...(2.1.2008)

 • dr.fish
  *****

  Souhlasím s tím, že nářečí ve filmu nesedí a místy bije do uší jak hrom. Chyba. Co se týče ideologie- dnes už myslím nemáme moc právo hodnotit co je a není agitka, kdo byl a nebyl komunista. Kdo z nás tu dobu opravdu zná? Nevěřili byste, ale v době, v které dědek Josef žil, bylo hodně lidí, kteří komunisty volili a podporovali je (viz poválečné volební výsledky). Byli mezi nimi i mnozí rodiče ohnivě kritizujících uživatelů!!! Dívat se dnešníma očima na tuhle dobu je značně zavádějící. Pro některé lidi byla tahle doba "kdy přišel stolař a dal jim penzi" lepší, než ta před válkou. Jde zde o film, který se dívá na kolektivizaci z úplně opačné strany než Jasného Rodáci, ale nemusí být proto agitkou nebo dokonce idiocií. Odhlédnuto od politiky je to příběh člověka popisujícího svět kolem sebe během svého dlouhého života. Nic víc, nic míň. Samozřejmě, že Rodáci to nejsou, ale ti jsou jenom jedni. Záhorský je člověk z lidu, proletář, ale taky moudrý děd, který hodně zažil, a ví co je v životě důležité. A já mu jeho postavu věřím, jeho vyprávění mě zajímá a strhává. Ideologii ve filmu jako člověk narozený za komunismu nevnímám či filtruji, soustředím se na dílo, které by jinak třeba ani nemohlo vzniknout. Hlavně si nenechám filmový zážitek zkazit politikou, která byla vždycky "sviňa"! Všechny filmy o depresivní době holt nemusí být nutně depresivní....(5.12.2010)

 • Phobia
  **

  Upřímně, mohla bych pominout tu bolševickou agitku a dát tři prdičky, jakkoliv mi prostředí vinařů není kdovíjak blízké. Ale ono je v tom víc věcí, co mi škubaly ochlupením a srážely celkový dojem. Tak třeba to nářečí - neznělo to vůbec přirozeně, prostě jako když pepíci snaživě recitují hantec. A pak mě urputně sra... kálela ta zdlouhavá pasáž o honu, kterou si Kachlík zřejmě leštil svůj myslivecký bambus. Já na téhle papalášské zábavě, spočívající v ožrání se a následné střelbě do zvířat, nevidím nic ušlechtilého. Jeden jediný ze zhruba tuctu myslivců, na které se mi v životě podařilo natrefit ksicht 2 ksicht, se projevil jako člověk se zdravým rozumem a láskou ke zvířatům, ne jako krvechtivý pytlák. Film není skvostem československé kinematografie, spíše obstojným průměrem s několika lepšími momenty. 49%(6.12.2010)

 • - Filmovalo se na Moravě - v Ivančicích, Pavlově, Řeznovicích, Dolních Kounicích a na zámku Jemniště. (M.B)

 • - Vladimír Menšík, ztvárňující zde roli "Vejmělka - Trdlifaje" je rodákem z Ivančic a všechna moravská místa, kde se natáčelo, mu byla velmi známá. (SexyAjinka)

 • - Při honu na drobnou zvěř používají někteří myslivci brokovnice řady ZH 301 které se v době, kdy se film odehrává, ještě nevyráběly. (6.5x55se)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace