poster

Náš dědek Josef

Komedie / Historický

Československo, 1976, 105 min

Kamera:

Josef Illík

Hrají:

Bohuš Záhorský, Svatopluk Skopal, František Filipovský, Miroslav Homola, Otomar Korbelář, Josef Kemr, Vladimír Hlavatý, Jiřina Šejbalová, Oldřich Vykypěl, Vladimír Menšík, Arnošt Faltýnek, Daniela Pokorná, Antonín Ženčák, Rudolf Chromek, Marie Motlová, Ladislav Večeřa, Jiří Brož, Jiří Bruder, Jaromír Crha, Jana Ebertová, Miloš Kopecký, Oldřich Janovský, Rudolf Jurda, Vladimír Hrubý, Jana Robenková, Jarmila Lázničková, Jiří Lír, Petr Pospíšil, Ladislav Křiváček, Alena Růžičková, Helena Růžičková, Svatopluk Skládal, Míla Svoboda, Václav Švorc, Robert Vrchota, Stanislav Zindulka, Olga Hauková-Šteflová, Jan Cmíral st., Ladislav Gzela, Stanislav Fišer, Zdeněk Kampf, Miloslav Homola, Mojmír Heger, Karel Heřmánek, Zdena Kružíková, Jiří Jurka, Helena Hrazdilová, Pavel Rubeš, Maroš Kramár, Jan Kuželka, Steve Lichtag, Petr Maláč, Jiří Olijnyk, Zbyšek Olšovský, Ivan Tříska, Jaroslav Toms, Zdeněk Ševčík, Edita Dindělová, Arnoštka Mohelská, Zdeněk Blažek, Jiří Šašek, Lubomír Bryg, Dagmar Hachová, Helena Kružíková, Otakar Moučka, Vladimír Brabec, Jan Heger-Kučera, Milan Jedlička, Miroslav Knoz, Eda Pavlíček, Jaroslav Šanda, Eva Foustková, Milena Kaplická, Marie Landová, Věra Petáková, František Kubíček, Miroslav Mokošín, Josef A. Stehlík, Jaroslav Klenot, Jindřich Sejk, Lumír Peňáz, Jaroslav Synák, Renáta Fröhlichová, Josef Maršík, Václav Hladík, Vojtěch Kheck, Bohumil Koška, Bohuslav Kupšovský, Ota Robek, Ferdinand Šnajberk, Miloslav Chmelař, Vladimír Linka, Pavel Robin, Lubomír Krystlík, Rudolf Pešek, Karel Vítek st., Jiří Sládek, Karel Smrž, Jaroslav Tomsa, Jindra Kvardová, Adolf Kohuth
(další profese)
 • MartinX.
  ***

  Některý z předchozích komentátorů se ptá, zda-li tento film nebyl míněn jako normalizační reakce na Všechny dobré rodáky? Myslím, že to tak do jisté míry bylo, a protože ani Matějka ani Kachlík nebyli idioti, a ve filmu hraje pár velmi kvalitních herců, tak vznikl docela snesitelný film, který ovšem Jasného snímku nesahá ani po přirození. O výslovnou odpověď na Všechny dobré rodáky se nicméně pokusil Jaroslav Matějka ve svých románech Rodáci a odrodilci a Kam jdete, rodáci, později zpracovaných jako televizní seriál pod názvem Rodáci, který je pro změnu ještě podstatně slabší, než Náš dědek Josef...(2.1.2008)

 • retrix
  *****

  Super film, miluji Bohuše Záhorského a tady je plejáda i dalších nejlepších českých herců minulého století. Náctiletým tenhle snímek samozřejmě toho moc neřekne a ani se nedivím, když je nezaujme, byla to jiná doba.Ale ten , kdo miluje starší české filmy, tak nebude litovat. Perfektní režie i dramaturgie, Kachlík to s filmy uměl. Navíc je film umocněn pravým moravským prostředím i hudbou,je rozdělen do 4 ročních období a z toho vychází i celá pointa filmu.(8.1.2004)

 • dr.fish
  *****

  Souhlasím s tím, že nářečí ve filmu nesedí a místy bije do uší jak hrom. Chyba. Co se týče ideologie- dnes už myslím nemáme moc právo hodnotit co je a není agitka, kdo byl a nebyl komunista. Kdo z nás tu dobu opravdu zná? Nevěřili byste, ale v době, v které dědek Josef žil, bylo hodně lidí, kteří komunisty volili a podporovali je (viz poválečné volební výsledky). Byli mezi nimi i mnozí rodiče ohnivě kritizujících uživatelů!!! Dívat se dnešníma očima na tuhle dobu je značně zavádějící. Pro některé lidi byla tahle doba "kdy přišel stolař a dal jim penzi" lepší, než ta před válkou. Jde zde o film, který se dívá na kolektivizaci z úplně opačné strany než Jasného Rodáci, ale nemusí být proto agitkou nebo dokonce idiocií. Odhlédnuto od politiky je to příběh člověka popisujícího svět kolem sebe během svého dlouhého života. Nic víc, nic míň. Samozřejmě, že Rodáci to nejsou, ale ti jsou jenom jedni. Záhorský je člověk z lidu, proletář, ale taky moudrý děd, který hodně zažil, a ví co je v životě důležité. A já mu jeho postavu věřím, jeho vyprávění mě zajímá a strhává. Ideologii ve filmu jako člověk narozený za komunismu nevnímám či filtruji, soustředím se na dílo, které by jinak třeba ani nemohlo vzniknout. Hlavně si nenechám filmový zážitek zkazit politikou, která byla vždycky "sviňa"! Všechny filmy o depresivní době holt nemusí být nutně depresivní....(5.12.2010)

 • Kimon
  ****

  Film o kraji vína, lidovosti, zvycích, skromnosti i furiantství obyvatel laskavé Jižní Moravy. O to víc milý, že se hlavní role ujal vynikající herec Bohoušek Záhorský spolu s ostatními známými hereckými osobnostmi v neposlední řadě s Jiřinou Šejbalovou, Josefem Kemrem, Františkem Filipovským a dalšími. Na kvalitě snímku značně ubírá skutečnost, že autoři scénáře a dialogů neprostudovali pečlivě slovácké nářečí a dosti hrubým způsobem vložili do úst tomu našemu moravskému dědkovi nářečí z oblasti Olomouce, což jak jistě každý ví, už není Moravské Slovácko. A k vínu patří slovácké nářečí jako ke špeku chleba. Když vyřkne starý zkušený moravský vinař ""Bels tam ? Bel. Bels vožralé ? Bel. ", to pak pravého moraváka od bečky vína srdce zabolí, ...... škoda, tento filmový počin měl na mnohem víc. O to víc mě to jako rodáka z Jižní Moravy mrzí. No, ... ludé umřů, ale víno bude furt. Tož, ... na zdraví.(20.10.2007)

 • Kovaja
  *****

  Tak pánové klobouček dolů protože tohle sem oběvil jen náhodou a musím povědět že se jedná o skvost v pravdě mimořádný.Pocházím sice z jižní Moravy ale sakra to nářečí no no musím se přiznat že než sem se do teho dostal tak trošku času uběhlo ale musím povědět že ve filmu sou herci jak mají být.B.Záhorský v roli dědka který má zkušeností na rozdávání mě naprosto ohromil.F.Filipovský je taky supr a stejně jako J.Šejbalová.Mladej S.Skopal v roli vnuka od Záhorského stojí taky za to!!!Holt Ta Naše Morava je přece krásnááá zem......(21.12.2008)

 • - Při honu na drobnou zvěř používají někteří myslivci brokovnice řady ZH 301 které se v době, kdy se film odehrává, ještě nevyráběly. (6.5x55se)

 • - Vladimír Menšík, ztvárňující zde roli "Vejmělka - Trdlifaje" je rodákem z Ivančic a všechna moravská místa, kde se natáčelo, mu byla velmi známá. (SexyAjinka)

 • - Filmovalo se na Moravě - v Ivančicích, Pavlově, Řeznovicích, Dolních Kounicích a na zámku Jemniště. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace