Reklama

Reklama

Prokletí Lizzie Bordenové

  • Česko Lizzie (festivalový název) (více)
Trailer
Drama / Thriller / Krimi / Mysteriózní / Psychologický / Životopisný
USA, 2018, 105 min

Píše se rok 1892. Lizzie žije s přísnými rodiči v tmavém domě. Když k nim nastoupí mladičká a pohledná služebná Bridget, brzy se spolu sblíží. Aby je otec, který jejich vztahu rozhodně nefandí, nemohl rozdělit, společně vymyslí ďábelský plán... Píše se rok 1892. Mladá dívka Bridget přichází do velkého domu Bordenových jako služebná. V domě žijí dvě sestry Lizzie a Emma, jejich otec Andrew a nevlastní matka Abby. Pan Andrew je velmi přísný, Lizzie občas propadne záchvatům, klepe se a neví o sobě. Její otec jí psychicky terorizuje a dává za vinu, že kvůli ní je rodina zranitelná, když ukazuje své oplzlé pohyby veřejnosti. Andrewův majetek se neustále zvětšuje a on velmi šetří. Za dveřmi někdo nechává výhružné vzkazy, a dokonce klepe v noci na dveře. Lizzie zaslechne svého otce mluvit se strýcem Johnem, že je nevyhnutelné, aby ji poslali do léčebny. Všechen majetek v případě smrti jejího otce bude spravovat strýc John. Lizzie ho nemá ráda, je to ulhaný obchodník s koňmi, který chce jen zbohatnout. Bridget přijde dopis, že její matka po dlouhé nemoci zemřela. Andrew využívá mladičkou Bridget po nocích pro sex, a jednu noc ho Lizzie uslyší.  Lizzie se stydí za svého otce, Bridget nemůže od nich odejít, protože by ji jinde nevzali bez jeho kladného doporučení. Lizzie uvidí strýce Johna, jak ke dveřím dává výhružný vzkaz. Chce nahnat Andrewovi strach, aby mu zanechal všechen svůj majetek. Otec jí však nikdy neuvěří. Lizzie a Bridget se velmi sblíží, začnou si předávat vzkazy, jednou v kůlně se líbají a Andrew je uvidí. Andrew nechce, aby se dívky k sobě přibližovaly, Bridget začne mít z muže strach, protože ji může nechat zmizet jako předešlé služebné a Lizzie má strach, že ji zavře do léčebny. Lizzie vymyslí plán, spálí otcovu poslední vůli a ráno zavraždí sekyrou svou macechu a potom má Bridget zavraždit jejího otce, ta to však nedokáže... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (20)

Marze 

všechny recenze uživatele

Bohužel přes solidní výkon obou hlavních postav nepřináší toto psychologické drama nic nového. Děj líčí počátky feminismu v nespravedlivé době. Předešlá zpracování jsou Lizzie Borden: The Fall River Chronicles (TV seriál) Krimi / Drama, USA, 2015, The House of Lizzie Borden Thriller, USA, 2015, Legend of Lizzie Borden, The (TV film) Drama, USA, 1975, Curse of Lizzie Borden 2: Prom Night Horor, USA, 2008. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

-SPOILER- Macneil počítá s tím, že Lizzie Borden vraždy spáchala a většinu filmu se snaží její čin ospravedlnit. K zavraždění otce jí tudíž nevede jen přepsaná závěť, ale především týrání, kterému je z jeho strany vystavena. Spojence nalézá v nové služce, ze které si pán domu udělá objekt své sexuální touhy a aby to nebylo málo, mezi oběma ženami to začne jiskřit. V některých aspektech je to laciné a lesbická linka mi přišla trochu navíc, ale seděla mi emočně odtažitá režie, která celek podala víc než jen snesitelně. Co mi naopak příliš nesedělo byl vizuál, který na mě místy působil televizním dojmem. Herecky jsem spokojen tak napůl. Chloe Sevigny byla tradičně výborná, ale Kristen Stewart mě opět nepřesvědčila a nepomohlo jí v tom ani svlékání. Verze s Christinou Ricci se mi líbila víc, ale i tohle se dalo. 55% ()

Reklama

Fiftis odpad!

všechny recenze uživatele

Pri tejto snímke ma skoro porazilo. To bolo mučenie, utrpenie. Snímku som si pozrel kvôli obľúbenej Kim Dickens. Veľmi slabá snímka, ktorá neponúka vlastne vôbec nič. Herci sa veľmi nepredviedli a o nejakých hereckých výkonoch sa nedá ani polemizovať. Na hudbu si už absolútne neviem spomenúť, myslím že tam ani žiadna nebola a to tempo bolo neskutočne vlečúce. Aj dialógy boli absolútne nezáživné a celkovo scenár a príbeh boli jedno veľké utrpenie. Ja som sa len a len nudil. Nenapadá ma jediná skupina divákov, ktorá by túto snímku ocenila. Režiséra tohto slabého filmu veľmi nepoznám, ale jeho ostatné snímky by som bral už s rezervou. Neviem čo by tejto snímke prospelo najviac a či existuje niečo, čo by túto snímku pozdvihlo aspoň na 1 hviezdičku. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

Oceňuji nasazení Chloë Sevigny, její přesnost a odhodlání byly fascinující, stejně jako celkově typ postavy, kterou její Lizzie byla, takový druh ženy na plátně člověk zas tak často nemá to potěšení vidět. Stejně tak nevlastní matka Abby, Fiona Shaw sice neměla moc scén, ale i tak se v nich zabydlela parádně. Sestra tam ale byla příliš málo na to, abych na ní mohla najít něco zapamatovatelného. Ke Kristen nemám moc co říct, leda snad, že to vypadá, že tady v takových těch rolích křehkých, slabých, neodhodlaných obětí bývá nejpřesvědčivější, respektive nikdy se mi nelíbila v žádné roli, která má sílu nebo nezávislost (s výjimkou pár komedií). Celková chladnost a odměřenost filmu balancovala mezi plánovaným štýlem a nezkušeným režisérským vedením, (bohužel). ()

silentname 

všechny recenze uživatele

Bol som zvedavý, čo "Lizzie" reálne prinesie. Príbeh bol zaujímavý, herecké obsadenie bolo solídne a mal som pocit, že by z toho niečo mohlo byť. Reálne budeme asi hovoriť o ďalšom filmovom sklamaní. Nemôžem povedať, že by išlo o hrozný film, alebo niečo podobné. Myslím si, že herecké výkony sú fungujúce, má to celkom dobrý vizuál, a bol som zvedavý ako to celé bude spracované, no film má jeden vážny problém a tým je jeho réžia. Tento film pôsobí, ako keby ho chcel Craig Wiliam Macneill natočiť štýlom, kde to bude technicky dobré, no chýba tomu reálne akýkoľvek život. Každá scénka (najmä v záverečných častiach) pôsobia bez akejkoľvek iskry, akéhokoľvek života a monotónne. A keď sa dejú dve vraždy a reálne ma to zanechá emočne prázdneho, niečo sa proste nezvládlo. Časti, ktoré mali byť spracované najdramatickejšie tak nakoniec pôsobia najviac odfláknuté. V prvej polke filmu to má nejaké zaujímavé momentky a mal som pocit, že to pomalé tempo tomu pomáha, aby sme scénky viac prežívali. Lenže ak by bolo vyvrcholenie filmu spracované silnejšie, tak by to bolo super. Potom to celé pôsobí bez života. A je mi to ľúto, lebo potenciál v tomto filme rozhodne je. Chloe Sevigny je vynikajúca a výrazne som jej uveril tú hlavnú rolu. Lenže čo z toho ak film pôsobí ako pomalé divadlo, ktoré nikam nedospeje a nevie zdvihnúť svoje tempo? Hodnotenie: C+ ()

Galerie (18)

Zajímavosti (5)

  • Lizzie Borden mala v čase vraždy svojich rodičov 32 rokov. Jej herecká predstaviteľka Chloë Sevigny mala v období natáčania 42 rokov. (RosieMcgowa)
  • Film sa natáčal 23 dní v priebehu novembra a decembra 2016. Natáčalo sa v americkom štáte Georgia. (RosieMcgowa)

Reklama

Reklama