(2x) Poeticky laděná filmová historka o Slovenském národném povstání z dílny Karla Kachyni, kterou tu snad ještě nikdo pořádně nedocenil. Někdo zde vidí prorežimní propagandu, já především obraz na dobu 2.světové války o drsných dnech odvážných povstalců odehrávající se z velké části uprostřed tuhé zimy v horách. Velmi lidský příběh vypráví dobrodružství nadšeného aktivistu (skvělý Petr Haničinec po herecké i fyzické stránce), dobrovolně odhodlaného bojovat za svou vlast i navzdory staršímu věku. Během filmu sledujeme vedle hlavní dějové linky i několik zajímavých odboček do minulosti nebo snových představ hrdiny, který pro zdravotní důvody a zranění začíná svého velkého činu místy litovat. V podstatě jako vždy u Kachyni je mi sympatické odlehčení hodně vážné atmosféry jemným humorem i nostalgií, kterou zde vytváří vypravěčský úvod a závěr, veselé fotografické scény nebo idylická hudba Zdeňka Lišky. ... ,,Byla to pravda? Nebyla to pravda?" Spíš byla, ale ,,je to už stejně dávno". Nebo možná nebyla, ale je to stejně hezký... 90%(16.12.2017)

Snímek na téma SNP je vlivem režiséra Karla Kachyni natočen impozantně a nebýt té ideologické vsuvky, mohl to být nádherný protiválečný film. Poetické ladění příběhu je i zde znatelné a asi to byl záměr, proč dostal za úkol něco takového natočit zrovna Kachyňa. Příběh postaršího uvědomělého českého antifašisty (uvědomělý znamená že je to komunista), který prostě chce za každou cenu jít bojovat. A tak jde a je vysazen na Slovensku. No, logiku to postrádá, to je fakt, ale v rámci zmíněné ideologie, proč ne? Na národnosti a hlavně na věku přeci nezáleží. Ani postarší pánové nejsou žádná ořezávátka a onen výcvik na tzv. opičí dráze to jenom dokazuje. Petr Haničinec takového bojovníka zahrál velice dobře a rozhodně mu není co vytknout. Zahrál jen to, co mu nařizoval scénář. Snímek je ideově o hrdinských činech partyzánů a vlastně je natočen dle vzoru sovětských filmů, kterých vzniklo přehršel. Aby se ale kvůli tomu z toho stal novodobý trezorový film je přeci jen škoda. Ale to už je věc názoru.(15.9.2017)

"Jinak to vše byla pravda..." Upřímně nevím, zda lze film nazvat "primitivní prorežimní historkou", jak tvrdí distributor. Je pravda, že hlavní postavou (Petr Haničinec) je komunistický aktivista, který jak je vidět z jeho zpětných vzpomínek měl již za 1. republiky pěkné oplétačky s policií. Z té doby se taky zná s majorem Višínem (Ilja Prachař), který jej odrazuje od toho zapojit se aktivně do Slovenského národního povstání. Jinak přestože jde o válečný film, snaží se Kachyňa i zde o trochu té poetiky (zasněžené hory, pobíhající kůň). A tak i když se kolem střílí a partyzáni trpí zimou a nedostatkem potravin, film na mě působil až nezvykle idylicky. Dost tomu napomáhá místy na můj vkus přeci jen až moc optimisticky laděná hudba Zdeňka Lišky (viz hlavní motiv s pískáním na píšťalku). A to nemluvím o tom, když si přeživší partyzáni začnou dělat vzpomínkové fotografie...To mi už přišlo dost úsměvné. Ale za vyslovenou politickou agitkou bych zas tento film určitě neoznačil.(21.4.2017)

• Martin741

Ako ma rejza Jiri Menzel svoju prorezimnu a probolsevicku agitku menom Kdo hleda Zlate Dno, tak Karel Kachyna /Ucho, Pozor Vizita/ ma tuto prokunisticku agitku. Film plne vyhovoval vladnucim sudruhom z KSC, lebo nic v podstate neukazal. Preco nedavam odpad je ucast herca Ilju Prachare /Spalovac Mrtvol, Kladivo na Carodejnice/ a snaha rajzu menom K. Kachyna. 20 %(4.7.2015)

Text oficiálního distributora mne opět přesvědčil o tom, že jeho autor zřejmě prodělal náročnou lobotomii. Kachyňovo romantické pohlazení slovenských hor, přehlídka Slováků pro i proti Německých a lehýnký náznak války mi opravdu neevokoval prokomunistickou propagandu. A jestli tomu človíčkovi, který za distributora sesmolil obsah, vadí, že Kachyňův film je antifašistický, je mi ho neskonale líto.(24.2.2013)

• - Film Horká zima bol natáčaný v Kežmarku a v obci Malužina pri Liptovskom Hrádku. (dyfur)