Příběh samorostlého muže, který má prožít zbytek života v nemocniční izolaci. Děj se odehrává v roce 1960 na infekčním oddělení jedné nemocnice, kde je jako bacilonosič izolován starý Prepsl, světoběžník a tulák bez rodiny, člověk s osobitým pojetím svobody. Zpočátku odmítá přizpůsobit se tvrdým podmínkám izolace a několikrát se pokusí o útěk, ale časem naváže přátelství s dezinfektorem Kafkou, uklízečkou Katkou, mladičkou pacientkou Mankou a se svým spolubydlícím, stejně postiženým dědou Bartůňkem. Vztah k těmto lidem způsobí jeho proměnu. (Česká televize)

Gortyna

Ten film má všechny "bakalářovské" nectnosti české kultury přelomu 70. a 80. let. Ještě tak si po jeho shlédnutí pustit estrádu Možná přijde i kouzelník, Šimka s Krampolem a jeden díl Ženy za pultem. Já nevím, na mě to bylo zkrátka moc půldruhé hodiny poslouchat nezpochybnitelná moudra a historky lidového mudrlanta a všeuměla, jakkoliv ho hrál jinak vynikající herec. Režimu se taková adorace lidovosti jistě zamlouvala. ()

caMen

Mládí, ze kterýho nakonec zbydou jen historky. Je mi z toho ouzko. Smutná postava pana Prepsla ve skvělým podání Hrůši. ()

Gilli

Tento film jsem viděla mnohokrát mám ho moc ráda jako ostatně většinu filmu K.Kuchyně Hluboce lidský tragikomický příběh světoběžníka Prepsla výborně zahraný R.Hrušínským který je ,,internovaný''na infekčním oddělení ,pro své bacilonosičství.Kolem něho se odvíjí veškerá dění na oddělení: bláznivá oslava Josefa i se striptýzem Manky v podáni mladičké Veroniky Janíkové.Milostné pletky s uklizečkou Katkou,útěk s Mankou a nocleh na seně .Ale nejsilnější scéna je kdy Prepsl hulákal s balkonu na rodinné příslušníky spolupacienta Bartuňka .kteří chodí za tatínkem jen pro peníze dokonce mu zakážou operaci která by mu pomohla ;jen aby si ho nemuseli vzít domů a starat se o něho.To Prepslovo,,Vy vyžírkové!" to mi zní v uších kdykoliv si na tento skvělý film vzpomenu. ***** je málo ale více není k dispozici. ()

zigy

Kachyňa ve své jedinečnosti a oslava lidství v podání mistra Hrušínského. Tenhle film vás osloví svou moudrostí a životní pravdou. Jen trochu více spádu by neškodilo. Sexy mladá Jeníková. ()

Dvojirakri

Hvězdou snímku je samozřejmě rozšafný Rudolf Hrušínský, ale to pravé drama se odehrává okolo postavy Ludovíta Grešša. Člověk který celý život zasvětil rodině, který by se pro ni rozdal, a jeho děti se k němu chovají jako k automatu na peníze, ale když si ho k sobě mají vzít tak od něj dávají ruce pryč... Takových případů jsou, troufám si říct, plné pečovatelské ústavy... Jinak pěkný pohled na macatou Veroniku Jeníkovou, to se nechá vidět, i když to trvá jen zlomek vteřiny... :)) Jiřina Jelenská je předabovaná. ()

Canniosh

Nádherně zpracovaná "smutná komedie" z nepříliš optimistického nemocničního prostředí. Lidským pohledem odkrývá charaktery jednotlivých postav, jejich starosti a radosti. Rudolf Hrušínský je opět vynikající, v tomto filmu ovšem excelují i další postavy. Rozhodně doporučuji! ()

tribys

Skvělý Rudolf Hrušínský st. ve velmi drsném příběhu...po všech stránkách velmi dobře zvládnutý film...při pohledu na dnešní českou filmovou scénu mi je do breku... ()

Spike86

Na dobrý filmy já jsem kadet! Světoběžník, skvělý vypravěč, pábytel Prepsl v podání skvělého Hrušínského. Vážné téma v mnoha rovinách, ale podáno s nadhledem a humorem velmi poutavě. 90% ()

gizi

Kachyňa si stále drží dobrý standard. Tento film k tomu patří. Vyniká zde především geniální herectví Hrušínského - to je prostě PAN herec. 70% a 4*. 21.12.2010. ()

chlievik

Naturalistické zobrazenie života osamelého postaršieho človeka so slobodným myslením a bezstarostne starostlivým sardonickým pohľadom na dianie okolo seba. Typický cynik Hrušínsky, človek s jemnými smutnými chápavými posmeškárskymi očami, ktorý "to" pochopil, a "ďalej to nerieši". Majster Švejkov, flákačov, mudrlantov v nepravej chvíli na nesprávnom mieste, úprimný a nefalšovaný. Film na zamyslenie, dlhšie čakanie na dialógy, úprimné nadávky pokryteckým rodinným príslušníkom priamo z okna izolačky nemocnice, ľuďom, ktorí starého človeka odkopli, ktorý ich miloval a miluje, a dúfa v ich opatovanú lásku, ktorá u mladých ľudí voči starým osamelým ľuďom snáď ani neexistuje. Erotické zábery na zadky tučných babiek upratovačiek, sekundový striptíz mladej buchty, Hrušínský večne v pyžame a v spodkách s fľašou punču pod stolom, čo viac už môžem chcieť? :) Prostý naturalizmus a realizmus. Len koniec ma trošku prekvapil, neviem či réžo deň predtým nepozeral Prelet nad kukučím hniezdom. ()

Bořivoj Navrátil: 1933 - 2011

Bořivoj Navrátil: 1933 - 2011