Tiché místo

• Kanada

Drama / Horor / Thriller / Sci-Fi

USA, 2018, 90 min

John Krasinski

Navnadený som bol poriadne, ohlasy to malo slušné a v hororoch som dosť doma, takže som sa tešil. Zopár ľakačiek funguje, mnohé sa dajú predvídať, ale potrebovalo to o čosi silnejšiu hororovú atmosféru. Sám by som ho asi veľmi hororom nenazýval, je to skôr psychologický soft horor. Ako rodinná komorná dráma funguje rovnako dobre, má to slušnú atmosféru, ale dosť zamrzí, že o "nich" vlastne nevieme takmer nič. Film zbehne ako voda, má iba 85 minút, preto sa tá otázka sama ponúka. Prečo to nešlo viac do hĺbky??10 minút navyše by každý v pohode zvládol a filmu by to určite pomohlo.80%.(27.5.2018)

Jak málo stačí ke štěstí. Emily Blunt si pokládá humanistické otázky, John Krasinski zasypává další metry cest pískem, aby odtlumil pohyb své rodiny. Přeživší totiž žijí jen díky tomu, že jsou maximálně potichu, protože predátoří krasavci mají sakra vyvinutý sluch. S civilizací je to tedy zase solidně nahnuté (to, co je načrtnuté, mi na vysvětlenou stačilo) a odolnost člověka s ohledem na potlačení vlastních emocí má zelenou. Tempo je plíživé, ale velmi účinné, práce s tichem (a zvukem – že by nějaká ta filmová cena?) je nesmírně úderná a precizní, herecky je to velmi soustředěné, napínavějšího jsem dlouho nic neviděl (třeba scény okolo due date). Už jenom proto, že postavy musejí vše držet neustále v sobě. To beru jako velkou devízu snímku. Ve finále je to nicméně naprosto průměrný horor/drama, ovšem ozvláštněný a posunutý k výborným číslům díky několika osvěžujícím nápadům, za které moc děkuju. Jen mohli tvůrci někde projevit ještě o něco víc odvahy. Obří tržby rodince (Krasinski & Blunt) přeju, holt je patrné, čeho se užvanění a hluční Američané bojí.(6.5.2018)

Jak tiché je TICHÉ MÍSTO? Jako když si pšoukne holoubátko. Takže pro jednou v kině vynechte všechny popcorny a brambůrky a jiné křupavé pochutiny v šustících pytlících, nebo je zdlábněte během reklam, ať nekazíte zážitek sobě a hlavně ostatním. TICHÉ MÍSTO stojí na jednoduché situaci, kdy vydat zvuk pro hrdiny znamená koledovat si o smrt. KOSTKA z toho kdysi vytěžila nervydrásající scénu, kdy hrdinové prolézali místností, v níž sebemenší zvuk aktivoval smrtící past. Krasinski to rozpatlal do celovečeráku, přičemž to naředil pro mě otravným melancholickým rurálním rodinným dramatem, a zjemnil ve smyslu, že když hrdinové vydají hlasitější zvuk, nejsou na místě mrtví jako v KOSTCE, ale "jen" jim začíná boj o život s během pár vteřin přiběhnuvší příšerou. A oni se buď schovají, odvedou pozornost dalším zvukem, nebo se postaví na odpor. Potenciál na hodně napínavou a děsivou podívanou zůstal, ale na mě to vůbec nefungovalo. Jediný moment, který mě vytrhl z apatického sledování, byla scéna s hřebíkem, která mi ale připomněla SÁM DOMA a úlek tak vystřídal smích. Ale scéna v silu byla docela fajn.(3.5.2018)

Pustil jsem film a stále přidával zvuk... nic, ticho. Bože, co jsem to stáhl za fake verzi, nebo to je němý film? Zpočátku tedy byl... Neumím si představit, že bych byl tak potichu, jako hlavní postavy ve filmu. Vždyť já každou chvíli kašlu, smrkám.. Co se týče nestvůr - paráda, ale jít na to do kina, tak jsem vytočený za vyhozené prachy!(27.5.2018)

Jedna lokace, efektní bubáci a Krasinskiho dobrá soustředěná režie dělá z Tichého místa jeden z nejlepších hororů za poslední dobu. Takového toho hororu, který diváky opravu nechá napnuté a pak je efektně vyleká. Podobně jako u loňského Get Out tu máme sociální komentář, ale je mnohem méně kontroverzní a vlezlý. Tenhle příběh je o rodině a jejím smyslu (pro co jiného by se ostatně v postapokalyptickém světě vyplatilo žít?). Krasinski za kamerou má všechno v cajku, a před kamerou je stejně efektní - ten chlap je prostě sympaťák a fandíte jemu i jeho rodině. Škoda jen toho, že scénář je možná až moc jednoduchý a v pár bodech předvídatelný - a také toho, že film až moc miluje svoji hlavní premisu (slepé emzáky s výborným sluchem) a ždíme ji o trochu víc, než by se hodilo. I Ridley Scott toho vetřelce v plné kráse ukázal až v poslední třetině filmu. 75 %(2.5.2018)

• - Prevažná časť natáčania prebiehala na West Dover Road, v Pawlingu, New York. Čiastočne sa filmovalo aj v Little Falls, New York. (Astonko)

• - V úvodnej scéne je väčšina regálov v obchode s potravinami prázdna, iba čipsy sú úplne nedotknuté, pretože by spôsobili príliš veľa hluku, kým by sa otvorili a zjedli. (Astonko)

• - Počas filmu sa nezmieňuje meno žiadnej z postáv, s výnimkou najmladšieho syna Beau, ktorého meno sa objavuje v jeho izbe. (Astonko)