Tiché místo

• Nový Zéland

Drama / Horor / Thriller / Sci-Fi

USA, 2018, 90 min

John Krasinski

"Pouze" lehce nadprůměrná hororová jednohubka, která vyniká pouze zajímavým tématem (jehož potenciál tvůrci bohužel ani zdaleka nevyužili) a hereckými výkony (hlavně dětských představitelů). Zbytek je bohužel v současné době ničím nevyčnívající "Cloverfield" napínák, u kterýho osobně až tak nechápu ten hype, co se okolo něj děje.(6.7.2018)

Otravné hnidopichy upozorňuji, že tento komentář možná obsahuje přítlačná křídla. Takže, závěr ala Mars útočí to úplně zabil. To mi vážně chtějí tvrdit, že v celé lidské civilizaci, vyznačující se tak širokým spektrem zvuků, nikdy nikoho nenapadlo obrátit zvuk proti útočníkům? A údajně nezničitelný emzák lehne po jedné ráně? A zase jste tam museli rvát ten už vážně opruzující feminismus v té podobě, že otec se sice může hrdinně obětovat, to je dovoleno, ale nedej sufražetka, aby to náhodou byl on, kdo rodinu ubrání a zachrání. Zkrátka závěr, ano, od toho místa, které zmiňuje kolega DaViD´82, je na hlavu padlý, laciný a otravný. Když něco takového vidím v průměrně blbém filmu, jen nad tím pokrčím rameny, ale když mi to někdo předestře po tak nadějně rozehraném začátku, je to k uzoufání. Bylo by mi líto dát méně než tři hvězdičky, ale ta třetí má své cípečky hodně hodně ošoupané. P. S. Taky jsem si vzpomněl na Znamení, které je lepší právě proto, že konec nezazdí začátek, navíc v něm hrají sympatičtější děti.(4.5.2018)

Rodina žijúca v postapokalyptickom svete je nútená skrývať sa pred hrozbami, ktoré na jej členov číhajú vonku. – Mne osobne sa tento projekt už od začiatku nepozdával, pretože spojenie Hollywood + Horror vôbec nemusím. Námet je originálny, čo u moderného hororu nie je zvykom. Jeho prevedeniu pomáha to, že si režisér celý projekt ukočíroval sám, takže jeho vízia sa naplnila do poslednej bodky. Nemôžem vynechať ani špičkovú hudbu od môjho oblúbeného skladatela. To je ale asi tak všetko, čo ma na tom zaujalo. Dôvodom sú vrcholne nesympatické postavy spolu s hercami, ktorí ich stvárnili. Opäť mi to raz dokázalo, aké je dôležité, aby v hororoch hrali herci, ktorí s týmto žánrom majú skúsenosti. No a keď pánovi Muschiettimu prešlo zabitie dieťaťa v áčkovom horore, tak to teraz budú všetci používať? Nechcem to znehodnocovať a nikoho od toho nebudem odraďovať, ale má to obrovský hype, ktorý si to v podstate ani nezaslúži. + herec z Bethany(24.5.2018)

Jak málo stačí ke štěstí. Emily Blunt si pokládá humanistické otázky, John Krasinski zasypává další metry cest pískem, aby odtlumil pohyb své rodiny. Přeživší totiž žijí jen díky tomu, že jsou maximálně potichu, protože predátoří krasavci mají sakra vyvinutý sluch. S civilizací je to tedy zase solidně nahnuté (to, co je načrtnuté, mi na vysvětlenou stačilo) a odolnost člověka s ohledem na potlačení vlastních emocí má zelenou. Tempo je plíživé, ale velmi účinné, práce s tichem (a zvukem – že by nějaká ta filmová cena?) je nesmírně úderná a precizní, herecky je to velmi soustředěné, napínavějšího jsem dlouho nic neviděl (třeba scény okolo due date). Už jenom proto, že postavy musejí vše držet neustále v sobě. To beru jako velkou devízu snímku. Ve finále je to nicméně naprosto průměrný horor/drama, ovšem ozvláštněný a posunutý k výborným číslům díky několika osvěžujícím nápadům, za které moc děkuju. Jen mohli tvůrci někde projevit ještě o něco víc odvahy. Obří tržby rodince (Krasinski & Blunt) přeju, holt je patrné, čeho se užvanění a hluční Američané bojí.(6.5.2018)

Quiet Place ač jsem tomu zpočátku úplně nevěřil je definitivně nejlepším novodobým hororem od prvního Conjuringu. Takže lidé, kteří uvízli v 80. letech a odsuzují cokoliv nového si film ani nezaslouží zhlédnout. Je úžasný vidět v kině po dlouhé době horor, při kterém zažíváte ty nepříjemné pocity jako mráz v zádech, studený pot a opakované vyskočení ze sedačky ( Jeden pán spadl ze schodů při cestě na záchod). John Krasinsky očividně hororový žánr miluje. Dostal skvělý nápad se kterým naložil s grácií, vyhýbá se klišé, všichni zůčastnění se chovají racionálně a ústřední monstrum s přehledem nakopává zadek Vetřelci.( Jeho vzhled, nepříjemné vydávající zvuky, rychlost, inteligence a způsob jak vůbec funguje je respekt vyvolávající). Kudos Krasinsky!! Moc krásně zde vynikne kontrast absolutního ticha, které se v momentu přehoupne na intezivní rachot, což vytváří nepříjemnou atmosféru i hodně zákeřné lekačky, které jsou nečekané a hodně efektivní. Velká chvála za hudbu. Emily Blunt hraje lépe než kdykoli jindy a scénu s porodem jsem prociťoval s ní ( a že to kur*a bolelo). Potěší, že film je Rko, takže na trochu krve také dojde. Hodně silný intenzivní 90 minutový Terror, který obsahuje několik nervy drásajících scén a v závěru je velmi emotivní a depresivní. Jediná výtka k posledním vteřinám, což sice potěší kritiky, ale mne jako diváka příliš ne. Kino bylo narvané, doufám, že sequel či prequel je za rohem! Zážitek a jsem rád, že jsem viděl děsivý horor, který nepracoval s duchy ani démony. Jsem zvědav, jestli se někomu podaří Quiet Place sesadit z trůnu, prozatím jasná letošní jednička. 95%(6.4.2018)

• - Natáčelo se ve státě New York. Film byl natočen za 36 dní. (Varan)

• - Film si po uvedení do kin pochvalovalo hned několik známých jmen. Pro Krasinskiho ale největší pochvala přišla od samotného krále hororu, Stephena Kinga, který na svém twitteru napsal: „Tiché Místo je neobyčejný kus práce. Úžasné hraní, ale hlavní roli zde má ticho, které přiměje diváky soustředit se jen na samotné scény. Něco takového se povede jen pár filmům. (JustMeeKatie)

• - John Krasinski, představitel hlavní role a zároveň režisér a scénárista filmu, je v reálném životě od roku 2010 manželem Emily Blunt, ztvárňující jeho partnerku i v tomto snímku. (DaUr)