Tiché místo

• Nový Zéland

Drama / Horor / Thriller / Psychologický

USA, 2018, 90 min

John Krasinski

Tak jsem byl zase byl po delším čase v kině. Staří kumpání ze školních škamen mne vytáhli na vzduch do ČB a tak jsme ihned poté co jsem vylezl z Jižního expresu ČD, který byl fakt rychlý zavítal do blízkého kina. Nabídka nebyla nic moc, resp. já si nemohl vybrat a nepolíbeni trailery ani ničím jiným jsme si vybrali tento film. A myslím, že jsme zvolili dobře. Ačkoliv tu někdo může namítnout, že to tu bylo už mockrát např. i mně film dost připomněl Znamení (2002), přesto oceňuji jistou originalitu danou právě onou podmínkou ticha. V nedaleké budoucnosti totiž naši planetu navštíví tvorové z vesmíru co se rozhodně nechtějí přátelit a co mají rádi jakýkoliv kus čerstvé flákoty. Ačkoliv skoro nevidí orientují se podle perfektního sluchu a tak ti co mají problém s alergií a kašlou, či kýchají, nebo někdo ten komu často padjí věci z rukou už žádné problémy vlastně nemá, protože v mžiku je u něj opravdu nepěkná potvůrka s opravdu nepěknou pusinou... Na odlehlé farmě v akrek kukuřičných polích žije americká rodinka. Mamka, taťka a tři děti. Běhají bosky po pískem vyznačených cestách a rodiče učí děti jak přežít v tom novém světě. Díky souboru tvrdě dodržovaných pravidel se jim to zatím daří včetně delších výprav na opuštěné farmy či dokonce do blízkého městečka. Zásob a léků je totiž třeba... Platí jen jediné pravidlo, chovat se tišeji než myška. Každý večer vylezou na vysoké silo a zapálí oheň aby dali dalším ohničkům na obzoru zprávu, že další den dali bez újmy... ----- Už jsem dlouho nebyl v kině a tak jsem si počase zakoupil popcorn stejně jako většina ostatních diváků. A řeknu Vám to striktně dodržované ticho herci na plátně dost narušovala rozpukaná kukuřice obalená v glutamátu drcená chrupem nejednoho diváka... Vrcholem pak byly nachos, které dělaly vyložený kravál... Naštěstí ne jen já, ale řada dalších pochopila, že i pro nás by si mohla přijít díky tomu hluku Žlababa a chroupat přestala. Já odložil popcorn na klín, což se posléze projevilo jako chyba. Ve filmu bylo pár lekaček a trochu znalý divák je umí již včas odhadnout. Já se mezi ně také považuji ale ta jedna, co jsem netušil mi popcorn vyhodila z klína... Tímto se omlouvám pánovi se smetáčkem a lopatkou na dlouhé násadě, který nás tak mile po promítání u východu vyprovázel a přál nám hezký večer. Film doporučuji vidět. Není to za úplné 4*, ale v součané nabídce překvapil. Už ty byly stovky emzáků, zombíků, apokalyps, nákaz a není co vymýšlet dál. Tady stačilo jen do klasického konceptu vložit nutnost ticha a formát dostal další rozměr. A originalitu já vždy uměl ocenit. Takže 4 naslouchátka! * * * *(7.5.2018)

Jednoduchý rodinný survival okořeněný jediným zajímavým zpestřením (motiv ticha, jenž ale stejně není využit úplně stoprocentně), který diváka spíš napíná, než straší. A pokud film v prvé půli táhne nahoru právě onen jeden nápad a špičkové řemeslo, v půli druhé to potápí celkové zhloupnutí a porušování vlastních nastavených pravidel. On je totiž trochu problém, když jsou v úvodu představena monstra tak, že jsou citlivá na sebemenší škobrtnutí, ale v naháněcí závěrečné části se pak s jejich citlivostí pracuje, jak se tvůrcům zrovna hodí. Proč třeba ten kluk v jedné z klíčových chvil zahne při zdrhání do kukuřičného pole, nad tím mi také zůstává rozum stát (já jsem sice kukuřičným polem nikdy neběžel, ale předpokládám, že to musí být celkem rámus). A takovýchto momentů jsou v druhé půli kvanta. Monstra jsou bohužel ukazována až příliš často, jejich vzhled mě navíc dost zásadně zklamal. Zaměnitelná CGI příšera, která jako kdyby vypadla z nějaké Marvelovky (takoví ti typičtí mimozemští poskoci hlavních záporáků, aby se superhrdinové měli déle s kým mydlit). Přestože zním kriticky, považuju Tiché místo za nadprůměrný film, hlavně díky tomu kvalitnímu řemeslu a dobrým hereckým výkonům. Z hlediska nějakého hororového zaujetí se u mne nicméně již v době uvedení (duben) jen horko těžko dostává do roční TOP3, takže zkazky o nejlepším hororu posledních let považuju za naprosto přestřelené.(13.5.2018)

„ BUĎTE TIŠE! PŘEŽIJETE!...“ /// Ticho, Beltramiho hudba, pár slov a znaková řeč. To ticho má bejt překvapivý. Je. Navíc jde o ohromně zajímavou záležitost. Jde o vnímání prostředí a specifický herecký výkony. Nebo grimasy. Rozhodně to není ukecanej film. Člověk se lekne, když uslyší mluvený slovo. Často je to jako v němým filmu. Jde o řeč těla a výrazy tváře. Navíc i ze způsobu komunikace jde vyčíst, co postava cítí. Příběhem se nese očekávání z nejsilnější scény. I proto má ta druhá půlka vysoký tempo a je hodně fajn. Napínavá, navíc se hodně krát ocitneme příšeře tváří v tvář. Snad jen hematofobici můžou bejt v klidu. Není to o krvi. TICHÉ MÍSTO učaruje atmosférou. Je zvláštní, nová, neokoukaná. Co se stalo, se dozvídáme jen a pouze z novinových titulků. Žádný sáhodlouhý vysvětlování. No a zbytek vydedukujeme z chování postav. Pravda, ne každej je raketovej inženýr, takže pro jistotu profláknou, že nejlepší je držet hubu. Hrajou s náma hru se sluchovými vjemy a často jde o útok na hranici experimentu. Já mohu konstatovat, že snaha, aby byl divák aktivním účastníkem hry o přežití, vyšla na výbornou. A je škoda, že se na závěr neobjeví titulek „pokračování příště“. P.S.: Trochu mi to připomíná Shyamalanovo ZNAMENÍ. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem hluchej jak poleno. 2.) Chodíme doma bosí. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ***(30.4.2018)

V podstatě se podepisuji pod Mattyho komentář. Líbilo se mi to, že to nešlo do laciné vyvražďovačky a je to spíše rodinné drama v extrémních podmínkách. Má to skvělý nápad, výborně rozvinuté hlavní motivy (ztráta, tlumené vyjadřování), perfektní hudbu a v neposlední řadě dokonalé herecké výkony stojící především na mimice. Jasně, má to svoje mouchy (patos, některé logické chyby), ale je to velmi dobře udělaná podvratná žánrovka a jsem hrozně rád, že se utnula v tom bodě, kdy se z toho mohla stát cheesy záležitost. Někteří diváci samozřejmě budou nadávat, ale tohle chtělo koule, což musím ocenit.(4.5.2018)

Otravné hnidopichy upozorňuji, že tento komentář možná obsahuje přítlačná křídla. Takže, závěr ala Mars útočí to úplně zabil. To mi vážně chtějí tvrdit, že v celé lidské civilizaci vyznačující se tak širokým spektrem zvuků nikdy nikoho nenapadlo obrátit zvuk proti útočníkům? A údajně nezničitelný emzák lehne po jedné ráně? A zase jste tam museli rvát ten už vážně opruzující feminismus v té podobě, že otec se sice může hrdinně obětovat, to je dovoleno, ale nedej sufražetka, aby to náhodou byl on, kdo rodinu ubrání a zachrání. Zkrátka závěr, ano, od toho místa, které zmiňuje kolega DaViD´82, je na hlavu padlý, laciný a otravný. Když něco takového vidím v průměrně blbém filmu, jen nad tím pokrčím rameny, ale když mi to někdo předestře po tak nadějně rozehraném začátku, je to k uzoufání. Bylo by mi líto dát méně než tři hvězdičky, ale ta třetí má své cípečky hodně hodně ošoupané. P. S. Taky jsem si vzpomněl na Znamení, které je lepší právě proto, že konec nezazdí začátek, navíc v něm hrají sympatičtější děti.(4.5.2018)

• - Filmári zakúpili dvadsať ton kukurice a najali miestnych farmárov, aby ich pestovali. (Astonko)

• - Pôvodný scenár od Bryana Woodsa a Scotta Becka obsahoval len jeden dialóg. (Astonko)

• - Počas filmu sa nezmieňuje meno žiadnej z postáv, s výnimkou najmladšieho syna Beau, ktorého meno sa objavuje v jeho izbe. (Astonko)