Tiché místo

• Nový Zéland

Drama / Horor / Thriller / Psychologický

USA, 2018, 90 min

John Krasinski

Tak koukám, že A Quiet Place nemá se Sicariem společnou jen hlavní herečku, ale i velice podobný hudební motiv. :) Nadšením do stropu úplně neskáču, protože to nemá tolik dobrých nápadů (zvratů) co třeba loňské Get Out a vlastně nebýt opravdu velmi kvalitních efektů (těch 17 milionů dolarů je na tom sakra vidět), mohlo se jednat o nadprůměrné indíčko. Poslední půl hodina už je ale jízda a poslední záběr lahůdka.(7.4.2018)

Koukám, že to tady asi nikdo neřekne, takže to udělám já. Zklamání! Trailer navnadil na napínavou lekačku s hustou atmosférou a notnou dávkou akce. Nakonec jsem se ale dočkal, alespoň v první půlce, celkem nudného filmu, jemuž žánr "horor" moc nepřísluší. Celý nápad točící se kolem monster útočící na zvuk a nutnosti být potichu by nebyl až tak špatný, pokud by nezůstaly některé věci očividně nedomyšlené. SPOILERY. Proč si nevystlat stěny domu molitanem nebo jistou vystýlkou izolující zvuk? Proč si neudělat přístřeší blízko vody nebo jiného zdroje zvuku, jak to měly monstra s útočením na ruchy nevydávané lidmi? Jak to, že armáda neudělala nějakou zvukovou návnadu a pak ty monstra nevyhodila do povětří? Jak to, že na jejich největší slabinu přijde nějaká desetiletá holčička až po roce a půl? Jak byla schopna Evelyn porodit během pár minut? A mohl bych pokračovat dále. Dávám tři hvězdičky za nápad a už ne tak nudnou druhou polovinu filmu.(6.5.2018)

Jedna lokace, efektní bubáci a Krasinskiho dobrá soustředěná režie dělá z Tichého místa jeden z nejlepších hororů za poslední dobu. Takového toho hororu, který diváky opravu nechá napnuté a pak je efektně vyleká. Podobně jako u loňského Get Out tu máme sociální komentář, ale je mnohem méně kontroverzní a vlezlý. Tenhle příběh je o rodině a jejím smyslu (pro co jiného by se ostatně v postapokalyptickém světě vyplatilo žít?). Krasinski za kamerou má všechno v cajku, a před kamerou je stejně efektní - ten chlap je prostě sympaťák a fandíte jemu i jeho rodině. Škoda jen toho, že scénář je možná až moc jednoduchý a v pár bodech předvídatelný - a také toho, že film až moc miluje svoji hlavní premisu (slepé emzáky s výborným sluchem) a ždíme ji o trochu víc, než by se hodilo. I Ridley Scott toho vetřelce v plné kráse ukázal až v poslední třetině filmu. 75 %(2.5.2018)

Inu, poslední záběr byl v takovém rozporu s celým vyzněním filmu, že jsem se smál, dokud jsem neusnul. A co jsem se vzbudil, směju se dál. Škoda, že to do značné míry přebíjí veškeré jiné dojmy a zážitky z Tichého místa. Když jsem ovšem v titulcích viděl, že jedním z producentů filmu je Michael Bay, hned se to vyjasnilo. Už se těším na druhý díl plný akce, výbuchů a rozstřílených hlav.(13.5.2018)

Tento film by som nedefinovala ako horor. Napriek mnohým "jump" momentom nepôsobí ako horor. Jedná sa skôr o výborný psychologický film s neuveriteľnou atmosférou, ktorú dodáva najmä úžasné ozvučenie a hra s farbami. Postavy sa správajú pomerne rozumne, až na pár výnimiek. Emily Blunt je vo filme úžasná, rovnako ako i John Krasinski. Chválim i jeho prácu ako režiséra. Počas príbehu nás sprevádza vynikajúci soundtrack. 85%(9.5.2018)