Je rok 1985. Saljut 7 je sovětská orbitální stanice, která obíhá Zemi v bezpilotním režimu. Náhle však přestane reagovat na signály pozemního řízení. Pád této stanice, pýchy sovětské vědy a vesmírného průmyslu, by nejenom poškodil obraz země, ale také způsobil tragédii, stejně jako ztráty na životech. Na stanici proto musí být vysláni astronauti, aby zjistili, co způsobilo poruchu a zabránili katastrofě. Nikomu se však dosud ještě nepodařilo spojit s neovladatelným objektem ve vesmíru. Dodnes se jedná o technicky nejsložitější misi v historii vesmírné navigace. (Cinemax)

Maratonec

Nevím čím to je, ale u ruských filmů většinou nemám problém s nastíněnými mezilidskými vztahy. Jsou nějak opravdovější, věrohodnější...tohle mi v poslední době nějak u jiných produkcí chybí.. Důkazem je např. Metro, Mandarinky, Leviatan a ted´Saljut 7. Člověk je pak vtažen rychle do děje a stačí málo a valí oči! Tohle se povedlo, silné, emotivní a chvílemi na dřeň, jak by řekl klasik. ()

maxs

Po "Gagarinovi" a "Času prvních" jsem se vyloženě těšil na další vesmírný snímek z Ruska. K překvapení mnohých mohu konstatovat, že i Rusové umí natočit kvalitní velkofilm hollywoodského stylu. O co větší lákadlo, když je film inzerován jako film "podle skutečné události". Bohužel, tady jsem se šeredně spálil. Historická (či výpovědní) hodnota filmu je bohužel nulová. Z fascinujícího odhodlání a statečnosti dvou hlavních protagonistů vznikl film, který sice nijak nesnižuje obří kus jejich odvahy a vytrvalosti, ale s reálným letem k Saljutu-7 má bohužel pramálo společného. I sami kosmonauti film kritizují pro přílišnou "bombastičnost", která ale nekopíruje dobová fakta. Celý příběh je perfektně popsán zde: https://technet.idnes.cz/smrtici-kyslicnik-uhlicity-museli-rozhanet-rukama-fxa-/tec_vesmir.aspx?c=A171012_115903_tec_vesmir_kuz Pokud se tedy na film podíváte očima nezaujatého filmového fanouška, spokojeni budete. Režisér Šipenko si dal záležet, aby film nenudil. Pokud však budete na film koukat očima fanouška vesmíru, budete už zhruba od půlky filmu pít hořký šálek čaje. Ten potenciál tam byl :( Za mě proto 3/5. ()

jaaara

Velké zklamání. Přitom kdyby se autoři víc drželi historických faktů a míň si hráli na Hollywood, mohl to být povedený film s ambicemi na pět hvězdiček. ()

Jarda...

Slušné, pěkné provedení, triky... jen škoda, že tvůrci se skutečným příběhem, i tak velmi zajímavým, nechali inspirovat skutečně jen velmi volně. ()

Konev

Díval jsem se na tento film jako nezaujatý divák, ne kritik, nebo srovnávač s jinými filmy. Proto jsem byl velmi překvapen. Dějově napínavé, dobrá hudba, úžasné záběry naší matičky Země, občasný zvrat v ději, konec dobrý...já jsem velmi spokojen.... ()

jioex13

Snad první ruský film, který se vyrovná i lehce nadprůměrnému filmu Made in USA. Spousta lidí srovnává s Gravitací, ale podle mě to je mnohem lepší, zvláště z hlediska příběhu, ačkoliv i zde bych našel námitky. Žádné zbytečně dlouhé dialogy, hodně akce, několikrát i emotivních scén a v neposlední řadě i bezcitný Sovětský svaz, který by utratil cokoliv jen kvůli tomu, aby amíci nic neokoukali. Jako ano, je tady vidět i část vlivu Hollywoodu, ale pořád si to jede svou notou a ruskou dějovou linkou. Rozhodně se jedná o profesionální snímek, který se nemusí za nic stydět a popravdě zvláště vizuální efekty zde patří k tomu kvalitnějšímu. No a na závěr mého hodnocení bych vyzdvihl solidní hudební podkres, režii, střih, herecké výkony, a částečně i příběh. Ještě dodám, že si tenhle film ode mě zaslouží 70% a poslední hvězdu za to, že rusové konečně natočili koukatelný film, takže fanouškům žánru doporučuji. ()

im8

Nebylo to vůbec špatné, ale hlavní hrdina mě odrovnal hned při své první civilní scéně, kdy leže v posteli s manželkou na její dotaz – na co tam nahoře myslíš –, prohlásil, že na to, jestli náhodu neletí nad Sovětským svazem. To srovnání s obrazově opulentní Gravitací kulhá proto, že na rozdíl od Saljutu Gravitace neřeší politiku a je to o boji jedince ve Vesmíru a ne o boji geněrálov savětskoj ármiji proti všem. Je-li závěrečná scéna, kdy Kapitán Kladivo bušil celou noc do zdeformované clony od snímače pravdivá, tak klobouk dolu. Tohle by vážně nikdo jiný, než savětskij čelověk, nedal. ()

alphatown

Ruské tím nejpříjemnějším způsobem. Je plno amerických filmů oslavujících Ameriku a americký způsob bytí, ale tento film je o mnoho méně ruský než spousta amerických filmů amerických. Když to srovnám s Armagedonem, tak propaganda v tomto filmu je daleko menší. Když to srovnám s Gravitací vyjde to tak na stejno, jen s tím rozdílem, že jsme na Ameriku zvyklí. Musím ocenit režii. V jistých momentech to byly scény jak s vesmírně odysey. Atmosféra byla dobře vykreslená, záběry protažené tak akorát. I odkaz filmu se mi líbil. Na některé to působilo gerojské nebo holywoodské, ale takových je amerických filmů 100 procent. Těch superhrdinských klišé Amerika chrlí jak na běžícím pásu , ale zde to bylo takové přirozené a vzácné. I konec se mi líbil hlavně v tom, že oba aktéři tváří v tvář smrti zvolili beznadějný společný pokus o řešení raději než obětování jednoho z nich. Nikdo se nechtěl vrátit bez toho druhého a podívat se jeho rodině do očí. Hezké a přeji ruským filmařům aby pokračovali v této kvalitě. ()

herdek550

Film velmi překvapil. Čekal jsem, že všechna vina bude na "imperialistech", ale nakonec byl film objektivní a dokonce i poukazoval na cenzuru v Sovětském svazu. Dobře natočené, perfektní efekty, skoro žádné technické chyby (a to je u vesmírných filmů výjimečné) Dle mých znalostí i historicky přesné. Vytkl bych jen zbytečné natahování, film mohl být o 30 minut kratší, ale to rád odpustím. (jinak bych dal 5 hvězdiček) ()

sakrij

Za mě teda naprosto skvělý film. Perfektně zahrané, skvělá hudba a atmosféra. Za mě mnohem lepší než gravitace. ()

stret

Najprv plusy. Tým je jeden - technické prevedenie záberov vesmíru. Ostatné, predovšetkým herecké výkony a dialógu zašliapávajú film do hlbokého podpriemeru. Hlavná postava sa chcela zahrať na Clooneyho v Gravitácii a nevyšlo to. Režisér sa chcel zahrať na súdržnosť, obetavosť a také tie cool veci a vypálilo to do priblbla. Vzťahové linky zmasakrované do nepochopiteľna až trápnosti. Nie som až taký postkomunistický nostalgik, aby som to musel vychváliť lebo je to ruské. Napriek tomu, potenciál to malo, a nebyť zbabrania toho čo zbabrané byť nemuselo - dosahovalo by to kvality americkej produkcie. ()

Jan00

Film bych ohodnotil čtyřmi hvězdy. Bohužel ideologické kecy soudruhů mne tak moc rozčilovaly, že jsem se rozhodl dát jen 3 hvězdy. Vzpomněl jsem si na dobu totality, kdy jsme podobné kecy soudruhů slyšeli v každém ruském filmu. A, jak je vidět, tak se v myšlení rusáků nic nezměnilo. ()

nickrgwrsz

Samozřejmě, v našem prostředí, kde média chrlí averzi vůči politicky nekorektím zemím je pro podobný kousek složité sehnat nějaké příznivce. Ovšem některé klady snímku nelze upřít. Minimálně to, že se jedná o příběh dle skutečné události. Njerůznějších kosmo-filmů natočily USA celou řadu. Český astronom Jiří Grygar na otázku jak se mu podobné, Americké filmy líbí ale odpověděl, že tyto filmy se točí pro širokou veřejnost, z pohledu astronoma jsou ovšem mimo realitu a vesmír tak jak je zde prezentován prostě nefunguje. Saljut-7 graduje od začátku až do úžasného konce, ovšem co je také podstatné, není to jen napínavá sleť nesmyslů, ale technicky proveditelný a provedený manévr, nijak neodtržený od reality, i když nějaká ta hádky se do filmů "dle skutečné události" asi přidat musí. Nejlepší Ruský film po Mrazíkovi, dávám 95%. ()

StarFsh

Sklamanie. Obrovské. Film, ktorý mal obrovský potenciál a ktorý naozaj mohol vytrieť Gravitácii zrak doplatil na odfláknutosť a technické a historické nepresnosti. Kde prišli tvorcovia filmu k Fedorovovi a Alechinovi, keď na Saľjut 7 leteli Džanibekov a Savinych? To je ako keby američania natočili film o pristátí na Mesiaci a hlavným hrdinom by nebol Armstrong, ale povedzme nejaký Smith. Veď to je totálne na hlavu! 2.5* ()

Kinepa

O trochu horší než První člověk, kterého jsem viděl před týdnem. Po hodně dlouhé době ruský film, který jsem shlédl. ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate