Instalatér z Tuchlovic, aneb jak pražáci vidí vesničany. Během sledování jsem si dělal poznámky, a tak vám mohu sepsat vesnické desatero očima velkoměšťáků, které Instalatér z Tuchlovic prezentuje veřejnosti. Jsou to: 1) Vesničané jsou manuálně zručné osoby, které se navzájem znají. 2) Účetnictví jim vedou rodiče. 3) Za práci si neřeknou více jak 300,- Kč a když dostanou 3000,- Kč, už přemýšlejí, že si postaví nové křídlo u svého domu. 4) Když sami chtějí od někoho půjčit, rázem se ze sousedů, přátel a členů rodin stávají židé. 5) Jejich oblíbeným mottem je: kovářova kobyla chodí bosa (a ideálně i bez nohou). 6) Bojí se nemocnice . 7) Jednu televizi mají na obraz, druhou na zvuk. 8) Luxusní dovolená znamená sedět u rybníku dva kilometry za vsí a poslouchat starý kazeťák. 9) Štíhlost žen začíná u osmdesáti kilo a výš. 10) Holky mají tak krásné, že pokud nedáme gól v MS v Hokeji, mají muži problém s erekcí. A bonusová: 11) Šest lidí se dokáže ožrat po jedné becherovce a jedné flašce vaječňáku (což u nich v zásadě posiluje patriotické smýšlení a díky tomu slyšíte zpívané chorály o jejich dědině). Ale abych řekl i něco ke kvalitám filmu... Instalatér z Tuchlovic tématem spíše odpovídá Václavovi. Jen místo mentálně postiženého Trojana tu máme prosťáčka Koháka alias Luboše. Milovníka fotbalu, co žije s matkou. Manuálně zručného podnikatele a manžela na hodinu (protože ho nikdo více nechce). Až do 3/4 je film o přežívání Luboše s matkou, okořeněný snahou najít si partnerku. Poslední třetina je ale trochu jiný film, který nastalé melancholické tempo prohloubí do notných dramatických hlubin a díky němu i hodnocení zvyšuji na výsledné tři slunce. Přece jen, ač je to film velice prostý, má v sobě duši, která si minimálně ten průměr zaslouží. A Kohák spolu s dalšími postavami do tohoto vesnického světa zapadl, jako kadibudka na dvorek. Mírný palec nahoru a jen tak dál Tomáši Vorle st. 65%(23.3.2017)

• SNCIS

Film o jednoduchém instalatérovi, který žije i po čtyřicítce s maminkou a na dovolenou jezdí za vesnici k rybníku. Na to, že je to komedie, tak jsem se vůbec nesmál. Samotný příběh byl o ničem + od začátku bylo jasné, jak to skončí. Za herecký výkon Jakuba Koháka 1 hvězda. - 10%.(29.1.2018)

Překohákováno! V českém filmu ještě naštěstí ne. Jinak na vousáče s roztodivným účesem narazíte prakticky všude. I tak se nedá přehlédnout, že Tomáš Vorel film natočil na základě jeho současné popularity. A předložil nám celkem sympatického vesnického dobráka od kosti, co zadrhává, libuje si ve sportovních sázkách, kočkách (čtyřnohých), retro elektronice, nemá mobil, žije ve čtyřiceti u mámy, z jejíhož vlivu se nemůže vymanit. Ze zatuchlých Tuchlovic se pracovitému a poctivému Luboši Cafourkovi vůbec nechce, jeho společenský a sexuální život se dá shrnout na jednu beztvarou hromádku, která zrovna ideálně nepůsobí. Luboš je sice obklopen mámou, kamarády i pracovními zakázkami, za kterými jezdí výhradně na kole, jenže je ve své podstatě osamělý. Chtělo by to ženskou. Děvčata se jaksi rozutekla do světa, zůstala jen ta, která si nikdo nevzal. Na obzoru se ale objeví milá vdaná paní, která má za manžela žárlivého surovce. A až se Luboš odhodlá, bude jeho. Film líčí venkov přece jen realističtějším způsobem, než valná většina režisérů. A to Vorel paradoxně patří k režisérům, kteří se vyžívají ve stylizaci. Na překážku není ani to, že postavy jsou značně jednorozměrné. Kohák a spol. jsou natolik zdatní v interpretaci svých figur a figurek, že táhnou film ve velmi dobrém tempu i diváckém zájmu. Vše se ale začne zadrhávat, film bude ve svém závěrečném úseku stižen handicapem, podobně jako Lubošova řeč. Závěr považuji za nejslabší z celého filmu, byť film celkově postrádá ideální poměr mezi komedií a dramatem. Komediálních hlášek jen jen pouhá setina, obstaralo je trio Budař (ten vedl), Polišenská i Čtvrtníček. Na dramatickou rovinu zde byla dvojka Špalková a Blažek. A pokud to dobře počítám, Holubová, která hraje Kohákovi mámu, by ho musela mít v šestnácti. Film vyznívá ve své podstatě smutně, Cafourek je po celou dobu outsider, optimistický, značně nevěrohodný závěr narušil tu zajímavou auru, která se kolem něj vytvořila. Ne že bych Cafourkovi nepřál dobré (sexuální) vyhlídky do budoucna a zásuny každý den s rozvernou hudební melodií v zádech, nicméně Vorel mohl naložit s osudem hlavního hrdiny poněkud zajímavějším způsobem, respektive věrohodnějším způsobem. Neudělal to, ovšem i tak filmu náleží poměrně solidní hodnocení. 6/10.(28.3.2017)

Není to špatné, ale buď měl Vorel přitlačit na dramatickou rovinu a komediii ponechat jen na bázi prvků, anebo to udělat naopak. Takhle film přešlapoval napůl cesty, aby se místy jen nerozhodně nakláněl na tu či onu stranu. Po herecké stránce solidní a byť Koháka příliš nemusím, pokud tedy zrovna nechytá za Houslice, tak tady mi seděl. Holubová pak zahrála to co měla a zamrzí málo využitá dvojice Budař-Čtvrtníček. Lepší průměr, který vidím jako lehce promrhanou příležitost. 60%(19.3.2017)

Docela povedený obrázek o vesnickém životě a místním outsiderovi. Koháka moc nemusím, ale role mu sedla na míru a asi se od něj nic lepšího čekat nedalo.Hodně film drží i vedlejší postavy, neboť v některých momentech instalatérovi dochází dech. Příběh na dramatické rovině moc nefunguje, díky nesouvislému ději, ale jako přehlídka zábavných scének ano. Celé to ale příjemně utíká a film dokáže pobavit, což bez nějakých přehnaných ambicí bylo hlavním cílem......6/10(8.10.2016)

• - Zajímavostí je, že režisér Tomáš Vorel st. se s původní skutečnou postavou - dle níž je film natočen - osobně zná a to díky příhodě, při níž mu instalatér v Praze opravoval umyvadlo. (Zdroj: kladensky.denik.cz) (P. J. D.)

• - Točilo se od června do listopadu z velké části ve skutečném domě pravého instalatéra z Tuchlovic. (Zdroj: kultura.idnes.cz) (rakovnik)

• - Ve 12. minutě, když Luboš (Jakub Kohák) vchází s maminkou do obchodu, sedí na lavičce před obchodem režisér Tomáš Vorel st. spolu s Radomilem Uhlířem. (Krousa)