120 BPM

• Francie

120 battements par minute

120 tepov za minútu

BPM (Beats Per Minute)

120 BPM (Beats Per Minute)

• Nový Zéland

120 Beats Per Minute

• Austrálie

120 Beats Per Minute

Francie, 2017, 140 min

Rozhodnutí poslat 120 BPM jako svého reprezentanta na Oscary byl jednoznačně velký risk pro Francii. A nevím jestli se jim tento risk vyplatí, stejně jako se tomu stalo s Život Adéle. Vlastně se jedná o evropskou verzi filmu Normal Heart a i přesto že ani jeden z těchto filmů nepovažuji za dokonalý, určitě je zajímavé si je postavit vedle sebe a porovnat. 120 BPM je opravdu velmi evropský film. Velmi upovídaný, spoustu syrových emocí, explicitní nahota a hlavně, hodně politiky. Pokud bych měl tohle porovnávat s Normal Heart, tak tohle má silnější dialogy a celkově lépe strukturovaný scénář, kdežto Stejná srdce mají silnější herecké výkony a lepší technickou stránku. Z obsazení tohoto bych hlavně velmi vyzdvihnul mojí milovanou Neznámou dívku Adèle Haenel , skvělá jako vždycky. 120 BPM není jednoznačně špatný film a pojednává o velmi důležité a pomíjené události minulého století. BTW, možná mi pohled na film zkreslil a zážitek zhoršil fakt, že jsem na něm byl v kině Evald, kde jsem se opravdu celých 140 minut cítil jako v troubě.(7.10.2017)

Strhující kritika suverénní politické ideologie, která v podstatě způsobila šíření HIV tím, že jej primitivně ignorovala, a nenabídla jakoukoliv prevenci. Snímek disponuje atraktivním vykreslením svých charakterů, pro než onen boj symbolizuje rezistenci vůči ignoraci tehdejší francouzské vlády - zatímco pro jiné jde zase o nelítostný závod s časem. Hyperkritika (ať již sociologická či převážně politická) je pojata velice poutavě, decentně, a nesmírně autenticky, a přesto si dokáže zachovat benevolentní diváckou vstřícnost.... '120 BPM' jsem měl ve svém hledáčku takřka od své premiéry, a domníval jsem se, že půjde o standardní agitku vůči revizi HIV - o to víc mě překvapilo, že jde v podstatě o rafinovanou paralelu o tom, že někdy se radikální aktivismus nesmí zdráhat zábran či kompromisů, a s plnou intenzitou musí udeřit metodou, která konečně nabídne východisko k dané situaci (viz. nedávný masivní protesty za chladnokrevnou vraždu George Floyda bojující proti rasismu).... Ačkoliv šel ze závěru vyždímat efektivnější emocionální impakt, ve výsledným resumé jde přesně o ten typ snímku, o němž by se mělo zásadně vědět a intenzivně diskutovat, a především pak by se měl povinně promítat ve školách jako edukativní a převážně alarmující poučka. 89% [#PRIDE2020](30.6.2020)

120 BPM vcelku věrohodným způsobem přibližuje dění a poměry na počátku 90. let ve Francii, což byly nelehké časy, které se nesly v duchu protestů, vládní ignorance a všudypřítomného strachu z nelítostné nemoci. Zaprvé musím zmínit, že mě velice zaujaly herecké výkony Biscayarta a Valoise, kteří se svých rolí zhostili opravdu přesvědčivým způsobem - dokonce bych býval ocenil, když by byl jejich vztahu věnován větší prostor. Čímž se dostávám k příběhu, který z velké části sestává z diskuzí a hádek, což zní na jednu stranu lákavě, nicméně při tak dlouhé stopáži jde o divácky náročný kousek, u kterého je těžké udržet pozornost po celou dobu. Osobně mi též celkem vadil (na můj vkus) poněkud bizarně pojatý závěr, který mi tak trochu pokazil celkový dojem z filmu.(27.2.2020)

• easaque

-2* na to, že tu má film aktuální hodnocení 75%, tak mě hodně zklamal. Sice herecky i režijně není zase tak špatný, ale nízkou známku dávám hlavně díky natahované nudě, jakou jsem při jeho sledování prožíval. Sice je dle skutečného příběhu, ale polodokumentární styl mi tu vůbec nesedl. A rozhodně Klub poslední naděje - film s podobným námětem, mi přišel zpracovaný mnohem záživněji - a ten určitě doporučuji víc než tento. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 0 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](19.11.2018)

• ruhebitte2010

Zbytečně zdlouhavé a nudné. Jásně, pro ty co třeba s touto chorobou bojují nebo znají někoho koho postihla, případně patří ke komunitě to bude mnohem emočnější zážitek, ale pro ostatní nikoliv. Pro méně smiřlivé diváky se sexuální orientací na stejní pohlaví rozhodně nedoporučuji - hodně sexuálních scén atd.)(3.9.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 20. května 2017 na Canes FF. (Stoka)

• - Originálne DVD vo francúzštine ponúka bonusy v podobe audio komentárov, prípravy scény chlapčenských "roztlieskávačiek" k filmovej Pride a traileru. (nx3q12bb)

• - Francouzská vláda měla zájem používat film jako vzdělávací nástroj, ale Robin Campillo odmítl. (Stoka)