120 BPM

BPM (Beats Per Minute)

120 Beats Per Minute

120 tepov za minútu

Francie, 2017, 140 min

"Mne AIDS nehrozí, nie som teplá"... koľkí ešte v dnešnej dobe podobne rozmýšľajú? 120 tepov za minútu nie je len o aktivizme hnutia ACT UP či láske medzi dvoma mužmi. Každý sa môže zamyslieť nakoľko koná zodpovedne voči sebe samému aj voči ostatným. Tých 140 minút vás postupne vtiahne, všetkým postavám držíte palce aj keď tušíte, že pre niektorých sa to neskončí dobre. A zábery z tanečného klubu vás tak vtiahnu, že máte chuť byť tam s nimi a tancovať na hudbu Bronski Beat. Mimochodom v Bratislave na Babuškovej ulici vznikol nový Checkpoint, kde vám anonymne a bezplatne spravia HIV testy.(6.11.2017)

První desítky minut jsem se téměř proklínal, na co že jsem to zabloudil. Hodně politiky, aktivismu, mnoho slov a téměř žádný prostor poznat či snad dokonce rozeznat jednotlivé postavy a mít tak šanci se nějak zaháknout. Evidentně to je ale tvůrčí záměr, který vás nechá přistupovat k postavám velmi pomalu. Díky dlouhým 140 minutám je na to čas a odměnou je pak o to silnější závěr. 120 BPM je velmi komplexní podívaná, kterou si sice musíte vysedět, možná (jako v mém případě) už ten film dokonce nikdy nebudete chtít vidět znovu, ale přes to přese všechno ho oceníte. Podobný film jsem ještě asi neviděl. 7/10(15.10.2017)

Film o politickém a osobním životě s AIDS, dokonale zachycený tep 90. let, totálně drtivá druhá polovina, závěr smích přes slzy, bouřlivé ovace, proto do Cannes člověk jezdí. Jdeme si počítat krvinky. Palčivá připomínka pozapomenuté (a stále aktuální) situace předminulé dekády, zároveň velmi bystrá reflexe vztahu aktivismu / intimity. Není to bez chyb, procedurál v první polovině se hodně opakuje, zabředává do nadměrných detailů, ale katarze to vykoupí bohatě.(27.5.2017)

Snímek natočený s jakýmsi přirozeným odstupem k divákovi. Nijak zvlášť nevyzdvihuje hlavní postavy. Vůbec se zde netlačí na pilu, jede si svým pomalejším tempem. Přesto se člověk i přes delší stopáž vůbec nenudí. Parádní hudba a velice mě překvapily odvážně natočené erotické scény, věřím, že spoustě homofobním lidem se to nemuselo vůbec zamlouvat. Jelikož já k nim nepatřím, tématika HIV a AIDS mě zajímá a na konci ukápla i nějaká ta slzička, tudíž hodnotím za 75%.(3.12.2017)

• Biopler

Vedel som o čom bude film, a hoci túto tematiku či problematiku AIDS nevyhľadávam, "zablúdil" som naň. Náhľad do roboty, ktorú ACT UP robil, do protestov, ktorých sa zúčastňoval, do debát, ktoré viedol na pravidelných stretnutiach, sa mi veľmi páčil. Bol dynamicky veľmi dobre spravený a vôbec nenudil. Druhá línia príbehu, milostná linka, už bola pre mňa ťažšia, pri explicitných scénach som musel viackrát odkloniť zrak... Samotný Sean bol búrlivák a akosi som mu neprišiel na chuť. I samotný záver som prežil cynicky. Práve v spomínanej druhej línii príbeh skĺzol do nudy a nebavilo ma to, tam by šlo čo to prestrihať.(3.12.2017)