120 BPM

• Francie

120 battements par minute

120 tepov za minútu

BPM (Beats Per Minute)

120 BPM (Beats Per Minute)

• Nový Zéland

120 Beats Per Minute

• Austrálie

120 Beats Per Minute

Francie, 2017, 140 min

Film o AIDS z perspektívy HIV-pozitívnych politických aktivistov som ešte nevidela.Nekonečné čakanie na titulky sa mi ale vyplatilo.Film je zaujímavý hneď v niekoľkých aspektoch, predovšetkým čo sa týka hĺbky,do akej sa tvorcovia púšťajú vrámci svižných a siahodlhých dialógov,neberúc pritom ohľad na diváka a jeho trpezlivosť.Jednotlivé postavy spoznávame len povrchne prostredníctvom debát,výraznejší charakter však nadobúdajú len dve a aj to po dosť dlhej dobe.V celej 140 minútovej stopáži niet jediného momentu,ktorý by aspoň čiastočne odľahčil závažnosť danej témy.Tak,ako sa film začína-pálčivou,takmer utopistickou snahou zopár aids-om nainfikovanych intelektuálov zmeniť vo svojej krajine osvetu a informovanosť v súvislosti s chorobou, ktorá ich jedného po druhom zabíja,tak sa vlastne i končí. Ak by som tu mala hodnotiť len konanie či zmýšľanie postáv, tvoriacich akúsi polomilitantnú komunitu nakazených,potom by som musela byť oveľa prísnejšia.V tom sa,myslím,zhodnem s viacerými,ktorí tento film videli.Ja však hodnotím film ako taký,v opačnom prípade by som musela zmeniť päťhviezdičkové hodnotenie nejednému kvalitnému filmu.(24.10.2018)

• LIVINGDEAD

Hnus.... pokud bych byl v kanclu a nějací nakažení by po mne házeli krev, tak by nedožili rána!!! Nevím, zda natočení takového filmu mělo za cíl soucítění s nakaženými? U mne to naopak vytvořilo odpor.. Na film jsem se podíval jen protože byl v první TOP desítce filmů tohoto roku. Kdybych věděl, že se přes 2 hodiny jen kecá o AIDS, tak bych tuto sračku z daleka obešel.(19.8.2018)

Pokud Nahuel Pérez Biscayart, Arnaud Valois nejsou gayové, tak klobouk dolu. Hodnotný, silný, užitečný film, na nějž se zároveň ale hrozně blbě kouká. Nechutné scény, ať už z demonstrací, tak z postele. Začátku vládne mnohačetný dialog, slovní přestřelka, sotva stíháte titulky. Konec protknutý tklivou hudbou na někoho možná zapůsobí, ve mně jen umocnil rozpolcenost: opravdu je dobré rozdávat feťákům jehly? Co radši vyřešit ty feťáky? Proč lidé kteří bojují za práva HIV pozitivních jdou na Gay pride?(28.7.2019)

Strhující kritika suverénní politické ideologie, která v podstatě způsobila šíření HIV tím, že jej primitivně ignorovala, a nenabídla jakoukoliv prevenci. Snímek disponuje atraktivním vykreslením svých charakterů, pro než onen boj symbolizuje rezistenci vůči ignoraci tehdejší francouzské vlády - zatímco pro jiné jde zase o nelítostný závod s časem. Hyperkritika (ať již sociologická či převážně politická) je pojata velice poutavě, decentně, a nesmírně autenticky, a přesto si dokáže zachovat benevolentní diváckou vstřícnost.... '120 BPM' jsem měl ve svém hledáčku takřka od své premiéry, a domníval jsem se, že půjde o standardní agitku vůči revizi HIV - o to víc mě překvapilo, že jde v podstatě o rafinovanou paralelu o tom, že někdy se radikální aktivismus nesmí zdráhat zábran či kompromisů, a s plnou intenzitou musí udeřit metodou, která konečně nabídne východisko k dané situaci (viz. nedávný masivní protesty za chladnokrevnou vraždu George Floyda bojující proti rasismu).... Ačkoliv šel ze závěru vyždímat efektivnější emocionální impakt, ve výsledným resumé jde přesně o ten typ snímku, o němž by se mělo zásadně vědět a intenzivně diskutovat, a především pak by se měl povinně promítat ve školách jako edukativní a převážně alarmující poučka. 89% [#PRIDE2020](30.6.2020)

První desítky minut jsem se téměř proklínal, na co že jsem to zabloudil. Hodně politiky, aktivismu, mnoho slov a téměř žádný prostor poznat či snad dokonce rozeznat jednotlivé postavy a mít tak šanci se nějak zaháknout. Evidentně to je ale tvůrčí záměr, který vás nechá přistupovat k postavám velmi pomalu. Díky dlouhým 140 minutám je na to čas a odměnou je pak o to silnější závěr. 120 BPM je velmi komplexní podívaná, kterou si sice musíte vysedět, možná (jako v mém případě) už ten film dokonce nikdy nebudete chtít vidět znovu, ale přes to přese všechno ho oceníte. Podobný film jsem ještě asi neviděl. 7/10(15.10.2017)

• - Francouzská vláda měla zájem používat film jako vzdělávací nástroj, ale Robin Campillo odmítl. (Stoka)

• - Originálne DVD vo francúzštine ponúka bonusy v podobe audio komentárov, prípravy scény chlapčenských "roztlieskávačiek" k filmovej Pride a traileru. (nx3q12bb)

• - Celosvětová premiéra proběhla 20. května 2017 na Canes FF. (Stoka)