120 BPM

BPM (Beats Per Minute)

120 Beats Per Minute

120 tepov za minútu

Francie, 2017, 140 min

Rozhodnutí poslat 120 BPM jako svého reprezentanta na Oscary byl jednoznačně velký risk pro Francii. A nevím jestli se jim tento risk vyplatí, stejně jako se tomu stalo s Život Adéle. Vlastně se jedná o evropskou verzi filmu Normal Heart a i přesto že ani jeden z těchto filmů nepovažuji za dokonalý, určitě je zajímavé si je postavit vedle sebe a porovnat. 120 BPM je opravdu velmi evropský film. Velmi upovídaný, spoustu syrových emocí, explicitní nahota a hlavně, hodně politiky. Pokud bych měl tohle porovnávat s Normal Heart, tak tohle má silnější dialogy a celkově lépe strukturovaný scénář, kdežto Stejná srdce mají silnější herecké výkony a lepší technickou stránku. Z obsazení tohoto bych hlavně velmi vyzdvihnul mojí milovanou Neznámou dívku Adèle Haenel , skvělá jako vždycky. 120 BPM není jednoznačně špatný film a pojednává o velmi důležité a pomíjené události minulého století. BTW, možná mi pohled na film zkreslil a zážitek zhoršil fakt, že jsem na něm byl v kině Evald, kde jsem se opravdu celých 140 minut cítil jako v troubě.(7.10.2017)

Film o politickém a osobním životě s AIDS, dokonale zachycený tep 90. let, totálně drtivá druhá polovina, závěr smích přes slzy, bouřlivé ovace, proto do Cannes člověk jezdí. Jdeme si počítat krvinky. Palčivá připomínka pozapomenuté (a stále aktuální) situace předminulé dekády, zároveň velmi bystrá reflexe vztahu aktivismu / intimity. Není to bez chyb, procedurál v první polovině se hodně opakuje, zabředává do nadměrných detailů, ale katarze to vykoupí bohatě.(27.5.2017)

První desítky minut jsem se téměř proklínal, na co že jsem to zabloudil. Hodně politiky, aktivismu, mnoho slov a téměř žádný prostor poznat či snad dokonce rozeznat jednotlivé postavy a mít tak šanci se nějak zaháknout. Evidentně to je ale tvůrčí záměr, který vás nechá přistupovat k postavám velmi pomalu. Díky dlouhým 140 minutám je na to čas a odměnou je pak o to silnější závěr. 120 BPM je velmi komplexní podívaná, kterou si sice musíte vysedět, možná (jako v mém případě) už ten film dokonce nikdy nebudete chtít vidět znovu, ale přes to přese všechno ho oceníte. Podobný film jsem ještě asi neviděl. 7/10(15.10.2017)

Vynikajici uvod; strhujicim a velmi vydarenym zpusobem skvele koncentrovane intro do problematiky boje proti ignoraci ze strany establishmentu i "vlastni" komunity, lekce demokratickeho aktivismu a boje za neco, co nezasazene nezajima, nudi, v lepsim pripade strasi (a tak snad vede k vetsi odpovednosti). Osobni pribehy rozehrane velmi silne a syrove autenticky, absolutne ale bez vulgarity. Silny zazitek z umirani ... mimoradne pusobivy film. Dekuju tvurcum.(2.11.2017)

"Mne AIDS nehrozí, nie som teplá"... koľkí ešte v dnešnej dobe podobne rozmýšľajú? 120 tepov za minútu nie je len o aktivizme hnutia ACT UP či láske medzi dvoma mužmi. Každý sa môže zamyslieť nakoľko koná zodpovedne voči sebe samému aj voči ostatným. Tých 140 minút vás postupne vtiahne, všetkým postavám držíte palce aj keď tušíte, že pre niektorých sa to neskončí dobre. A zábery z tanečného klubu vás tak vtiahnu, že máte chuť byť tam s nimi a tancovať na hudbu Bronski Beat. Mimochodom v Bratislave na Babuškovej ulici vznikol nový Checkpoint, kde vám anonymne a bezplatne spravia HIV testy.(6.11.2017)