120 BPM

• Francie

120 battements par minute

120 tepov za minútu

BPM (Beats Per Minute)

120 BPM (Beats Per Minute)

• Nový Zéland

120 Beats Per Minute

• Austrálie

120 Beats Per Minute

Francie, 2017, 140 min

Film má přemrštěnou stopáž a myslel jsem, že éra filmů o AIDS už pominula. Ale BPM (znamená údery za minutu) je krásný film plný dramatu a humoru, lásky a politiky, argumentů a akce. Film zachytil velmi živě naléhavost a turbulence období, ve kterém epidemie AIDS řádila s plnou silou. Film říká, že život je láska, boj a radost být s druhými. Je to filosofická debata. Naděje v temných časech, balancování mezi životem a smrtí. Prázdná hudba a kouzelné taneční psychoscény odpovídá povrchnímu životu hrdinů. Scéna po hodině a padesáti minutách kdy jeden gay vymlaskne druhému umírajícímu na nemocničním lůžku penis mě trochu zaskočila, ale asi je to v téhle komunitě ve Francii běžné. Při sledování filmu 120 BPM si člověk uvědomí, že může soucítit s někým, s kým si myslel, že by dřív nikdy nesoucítil. Film proběhl našimi kiny a loni poměrně nečekaně zvítězil na festivalu v Cannes. Snímek je možná stejně důležitý, jako bylo drama Philadelphia o gayovi umírajícím na AIDS. Elektronickou hudbu, kterou poslouchali hrdinové už poslední dobou nemusím.(4.12.2019)

Pokud Nahuel Pérez Biscayart, Arnaud Valois nejsou gayové, tak klobouk dolu. Hodnotný, silný, užitečný film, na nějž se zároveň ale hrozně blbě kouká. Nechutné scény, ať už z demonstrací, tak z postele. Začátku vládne mnohačetný dialog, slovní přestřelka, sotva stíháte titulky. Konec protknutý tklivou hudbou na někoho možná zapůsobí, ve mně jen umocnil rozpolcenost: opravdu je dobré rozdávat feťákům jehly? Co radši vyřešit ty feťáky? Proč lidé kteří bojují za práva HIV pozitivních jdou na Gay pride?(28.7.2019)

Strhující kritika suverénní politické ideologie, která v podstatě způsobila šíření HIV tím, že jej primitivně ignorovala, a nenabídla jakoukoliv prevenci. Snímek disponuje atraktivním vykreslením svých charakterů, pro než onen boj symbolizuje rezistenci vůči ignoraci tehdejší francouzské vlády - zatímco pro jiné jde zase o nelítostný závod s časem. Hyperkritika (ať již sociologická či převážně politická) je pojata velice poutavě, decentně, a nesmírně autenticky, a přesto si dokáže zachovat benevolentní diváckou vstřícnost.... '120 BPM' jsem měl ve svém hledáčku takřka od své premiéry, a domníval jsem se, že půjde o standardní agitku vůči revizi HIV - o to víc mě překvapilo, že jde v podstatě o rafinovanou paralelu o tom, že někdy se radikální aktivismus nesmí zdráhat zábran či kompromisů, a s plnou intenzitou musí udeřit metodou, která konečně nabídne východisko k dané situaci (viz. nedávný masivní protesty za chladnokrevnou vraždu George Floyda bojující proti rasismu).... Ačkoliv šel ze závěru vyždímat efektivnější emocionální impakt, ve výsledným resumé jde přesně o ten typ snímku, o němž by se mělo zásadně vědět a intenzivně diskutovat, a především pak by se měl povinně promítat ve školách jako edukativní a převážně alarmující poučka. 89% [#PRIDE2020](30.6.2020)

Strašně silné téma, řešené hodně do hloubky zejména skrze skvělé dialogy. Osobní linie ústředního gay páru je zpracována velmi citlivě, ale přesto mě nezaujala tolik jako sociáně-politická rovina. Některé scény jsou navíc pro hetero muže značně diskomfortní (a to se mi velmi líbí filmy s gay tematikou jako je Zkrocená hora, Bratrstvo apod.). 70 %(9.4.2018)

• easaque

-2* na to, že tu má film aktuální hodnocení 75%, tak mě hodně zklamal. Sice herecky i režijně není zase tak špatný, ale nízkou známku dávám hlavně díky natahované nudě, jakou jsem při jeho sledování prožíval. Sice je dle skutečného příběhu, ale polodokumentární styl mi tu vůbec nesedl. A rozhodně Klub poslední naděje - film s podobným námětem, mi přišel zpracovaný mnohem záživněji - a ten určitě doporučuji víc než tento. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 0 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](19.11.2018)

• - Francouzská vláda měla zájem používat film jako vzdělávací nástroj, ale Robin Campillo odmítl. (Stoka)

• - Celosvětová premiéra proběhla 20. května 2017 na Canes FF. (Stoka)

• - Originálne DVD vo francúzštine ponúka bonusy v podobe audio komentárov, prípravy scény chlapčenských "roztlieskávačiek" k filmovej Pride a traileru. (nx3q12bb)