Frigo staví dům

• USA One Week (více)
Krátkometrážní / Komedie
USA, 1920, 27 min

Režijní debut Bustera Keatona, kterým si získal publikum v té době. Vypráví o novomanželích, kteří dostanou svatebním darem dům. Ten si však musí sami sestavit z dílů. Bývalý ctitel nevěsty jim ale stavbu ztíží a Frigo s manželkou pak postaví neobyčejný dům ve kterém se odehrává mnoho neobyčejných situací. (Rosana)

liquido26

Masakrální groteska. Takhle nějak by to dopadlo, kdybych si stavěl barák já. A nemusel by mi nikdo ani přemalovávat čísla na krabicích :-) ()

Trevor

V približne 12 minúte Frigo vyreže časť koberca aby tak vybral kabát, ktorý tam pri jeho pokladaní zabudol a ten následne pod schodiskom pokladá ako vstupnú rohožku na ktorú napíše nápis Welcome. Koberec na ktorý to píše je však úplne nový. Jeden z mála slabších detailov filmu, ktorého najlepší moment prichádza v samom závere pri prejazde vlakov. Dúfam že ani tento komentár žiadneho užívateľa tunajšej databázy neurazil... ()

tomtomtoma

Novomanželé (Buster Keaton a Sybil Seely) si svépomoci vytvoří domek s mnohými překvapeními. Nejedna nehoda, omyl, či zlý úmysl, nehody a štěstí v neštěstí. Aneb trpký první týden šťastných novomanželů.Sem tam opravdu velmi dobrá situace. ()

mortak

Kdo si zařizoval byt a trávil dny sestavováním skříní a luštěním návodů, bude s Frigem soucítit. Prožil si totiž něco podobného. ()

Kmotr76

Frigo staví dům. Je jasné, že film bude plný originální akčních scén. Frigo a soused byl ale ještě o chlup zábavnější. I tak se jedná o velmi legrační grotesku. Oceňuji skvělé nápady jako přestupování mezi auty, propadnutí komíne nebo točící se dům. ()

hanagi

Roztomilá groteska, která musí potěšit každého, kdo se kdy pokoušel sestavit podle návodu alespoň dětskou postýlku…Některé problémy zůstávají věčné. ()

Mr.KarlAdler

A pak že je dnešní svět zvrácenej. Vždyť lidi se tenkrát smáli absolutně morbidním věcem - fyzický bolesti hrdinů, jejich existenčním problémům a neúspěchům. Keaton a spol byli skutečně artisti. Od začátku to má úžasné tempo, skvělé ovlivňující se a na sebe navazující dějové zvraty i nápaditou "akci". S kolaudační párty ale dochází One Week dech. Vrtochy počasí i přemisťování barabizny jsou na tak krátkou stopáž zbytečně zdlouhavé a jednotlivé situace už se víceméně opakují. ()

Zagros

Jak jsem již psal v předchozích komentářích ke groteskám s Frigem, Frigo mě mile překvapil a jeho grotesky mě velmi baví. Každá je (svým ztvárněním) trochu jiná a proto jsem neskončil u jedné, ale pustil si i další. Bohužel Frigo staví dům mi přišla slabší než předešlé. Nezpochybňuji jeho znamenitou komiku a pár skvělých nápadů, přesto mi to jako celek tak skvělé už nepřijde. Možná to chce opět trochu pauzu. Nicméně stále jde o vydařenou grotesku zasluhující tři hvězdy. ()

duddek

Je ohromující, co někdo dokázal natočit před sto lety! Mně by to připadalo těžké i v současnosti. :) Nesmírně nápadité a jistě i nebezpečné. Ke konci, kdy se rozhodne přibít dům k autu, už se nejde nesmát, ani když se člověk snaží. ()

Rozjimatel

"The wedding bells have such a sweet sound but such a sour echo."     Viac než vydarený debut Bustera Keatona ako režiséra. Scéna stavby domu z dielov je veľmi atraktívna, poskytuje bohaté príležitosti pre množstvo nápaditých gagov, pričom niektoré z nich, ako je u Keatona zvykom, vyzerajú životunebezpečne (napr. hrozivo vyzerajúci pád steny domu). Veľkým plusom filmu je aj ohromne sympatická Sybil Seely ako pôvabná mladomanželka a je veľká škoda, že sa na filmovom plátne neobjavovala častejšie. K najlepším scénam patria scéna s mladomanželkou vo vani, na svoju dobu zrejme dosť odvážna (výborný vtip s mydlom), scéna s krútiacim sa domom a scéna sťahovania celého domu. Videná reštaurovaná verzia z roku 2015, s výbornou, perfektne zapadajúcou orchestrálnou hudbou Tima Brocka z roku 2004.     "The breakfast is ready!" "I'll be right down!" ()

albionlady

Zaujímavé je, že tieto skladacie veci (nie práve dom, ale napr. skriňa), sú u nás doma často spojené s podobnými ťažkosťami, s akými sa musel pasovať Frigo (hoci som si takmer istá, že nám nikto nikdy čísla nepremaľoval). Zábavná groteska s perfektnými momentmi, vtipnými "popismi" k scénam a s vlakmi! Toto je môj tretí film s Keatonom, a po tretíkrát sú v ňom parné lokomotívy. Mám pocit, že niekto miloval parné vlaky asi tak ako ja :). ()

lubomir91

Myslím, že není co dodat....genialita se projevila především na kulisách a svým způsobem kaskadérských kouskách samotného Bustera. ()

PlysovyMacko

Novomanželia si musia podľa návodu postaviť dom. Ale nie na piatok trinásteho... Opäť som rozmýšľala ako niektoré scény natočili. Páčilo sa mi ako zakryli dlaňou kameru v scéne vo vani a posledná scéna s vlakom. ()