Skleněný

• Kanada

Thriller / Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2019, 129 min

• Triple H

Neistý pocit som mal už od trailerov a film bohužiaľ obavy potvrdil. Kým sa dostaneme do liečebne, ešte to má nejakú atmosféru a šarm, ale potom sa postupne celá vec viac a viac rozpadá až do prepáleného a úplne dementného záveru, kde som si hovoril, že Shyamalan sa asi zbláznil. Čaro Unbreakable a Split spočívalo v tom, že sa držali pri zemi, načrtli zaujímavé postavy a na ich konci človek zistil, že sledoval svojské a v rámci možností maximálne civilné poňatie superhrdinského originu. V Glass je mačka z vreca von a tak zostáva len konflikt, ktorý ale pri tom civilnom poňatí vlastne nejde nijako rozumne vystavať. A tak nastupuje akési alternativne komiksové béčko, ktoré v kontexte so svojimi staršími súrodencami pôsobí od veci a hlúpo a ktoré sa mám pocit nedrží pri zemi v záujme režisérovej vízie "civilného komiksu", ale preto aby sa minimalizovali náklady a maximalizoval zisk. Napriek príklonu k jednoduchosti totiž evidentne nie sú peniaze na vizuálne atrakcie a tak zabíjame asi hodinu tliachaním o ničom v psychiatrickej liečebni (ktorá je strážená horšie než vysokoškolský internát a pacienti sa v noci veselo môžu producírovať po chodbách lebo si dobre zrátajú čas od prdnutia výfuku do vŕzgnutia stoličky). Analógie s komiksom a jeho pravidlami sú oproti Unbreakable o ničom, žiadna pridaná hodnota okrem rádoby meta povrchného komentára k dianiu na plátne. A pôsobia ako celý film - prázdne, nudne a nasilu. Shyamalan skrátka nevedel kudy kam, podla mňa len vytušil príležitosť zviezť sa a rýchlo zarobiť na aktuálnej komiksovej vlne, a tak uplácal z hovna najväčší bič aký vedel. A najhoršie je, že mám pocit že sa aj celkom snažil. Samuel L. Jackson ma svojím výrazom v tvári nejedenkrát rozosmial a obávam sa že nie úmyselne, Willis znudený. McAvoy hral ako o život, ale tento scenáristický maglajz nemohol utiahnuť a jeho postava v zásade nerobí nič než že len pre efekt exhibuje. Keďže pán režisér má producentský kredit a budget po veľkom úspechu Split zostal prekvapivo striedmy, pevne verím že jeho primárnym cieľom naozaj bolo pomôcť svojej peňaženke. Budiž mu dopriate. Ex post ma napadá, že Shyamalan je pomaly akýsi novodobý a kus šikovnejší John Carpenter - kariéru začal nápaditými a veľmi podarenými žánrovkami, aby postupne svoj talent rozrieďoval v stále čudnejších a zanovito autorských projektoch, z ktorých mu raz za uhorský rok nejaký (možno aj neúmyselne) vyjde a ktoré u určitých divákov štandardne získavajú kultový status.(18.1.2019)

Unbreakable, Posledny akcny hrdina, Hrac, 22 Jump Street a vsetky komiksovky sveta namiesane v Shyamalanovskom minimalisticko onanistickom prevedeni. Shy sa evidentne definitivne zblaznil, no tentoraz som mu to zozral. Ten film je uplne meta a bud sa budete usmievat blahom alebo si zhnusene odplujete. Mna to kralovsky bavilo. Aj ked mam velke vyhrady, tak zazitok mi to nepokazilo. 8/10(16.1.2019)

Shy se vztyčenou hlavou, s ambicemi natolik velikášskými, že vedle nich nějaké Nekonečnoválky působí jako látka pro mateřskou školku (oh wait...). Ten film hodně důmyslně náplní jak pravidla všech dobrých trilogií, tak dříve ustanovenou sestavu motivů. Jasně, často jsou ambice větší než mozková kapacita, finále je imho i řemeslně slabší kvůli záměrné inklinaci ke komiksové druhořadosti (čtyřlístkovská variace na HYDRA/SHIELD), ale přesto mi výsledek přijde v jistém směru inspirativní a podnětný už za snahu to takhle zkusit. Je docela fascinující, že na jednu stranu lidi ukoukají dvacet Marvelovek, jejichž znalostí obhájí plochost jejich season finale, na druhou nestíhají usledovat tři filmy o celkem šesti postavách a jejich postojích. 7+/10(18.1.2019)

Většinou jdu proti proudu směrem dolů, ale u Glass musím jít opačným směrem. A takhle nízké hodnocení (61%) mne vskutku překvapuje. Na IMDb má Glass zatím 8, takže to může být zaprděným českým rybníčkem... Já tedy jak Unbreakable, tak Split považuji (nebo jsem považoval) "pouze" za (dost) dobré filmy, které však Glass v mých očích skvěle spojuje a posouvá na vyšší úroveň. Trochu jsem se bál umělého spojení dvou předchozích filmů, ale dle mého funguje výborně a jednotlivé linky i postavy dále rozvíjí. Ano, o určité jednoduchosti dění v léčebně si můžeme myslet své, ale já jsem byl schopen to akceptovat. Mr. Glass je holt génius, ne? :) Potěšilo komorní finále, to se v dnešní době už moc nenosí. Nápad s psycho balanční skupinou se mi taky líbil. Suma sumárum - přes možná drobné výhrady je to pro mne skvělé vyvrcholení netradiční trilogie, a zřejmě teprve Glass mne donutí si ji někdy v budoucnu sjet znovu... 90%(17.1.2019)

Jakožto obří fanda Vyvoleného jsem se velice dlouho těšil a chválabohu nejsem zklamán. Je opravdu radost opět vidět Willise v kině, navíc prakticky neznuděného a v hlavní roli. Vyvolený svou, nejspíše poslední šanci, chytil za pačesy a skvěle sekunduje jak značně rozpolcenému McAvoyovi, tak skleněnému Jacksonovi. U posledního jmenovaného mi dlouho bylo líto, ačkoliv je po něm film pojmenovaný, jeho nevděčná role nemluvy na vozíku (kvůli tomuhle prošvihne Tarantina?), nicméně závěr to plně vynahrazuje. Finále vlastně vynahrazuje naprosto vše. Shyamalanovu mysteriózní touhu, velice pozvolné navnazování na věci budoucí, i samotnou oddalovanou konfrontaci hlavní trojky. Celkově je finále tak napínavé, že jsou si ohryzal všechny nehty na rukou a dává zapomenout na určité logické lapsy, které však v tomto případě lze nějak opodstatnit. Mysteriózních filmů je málo, zároveň je to můj velice oblíbený subžánr a já se sakra těšim, co Blumhouse ještě zvládne vytvořit z této znovu-nakopnuté série, o které by nikdo před Split neřekl, že může být sérií. PS : Anya Taylor-Joy mi přišla trestuhodně nevyužitá, ale jistě dostane šanci někdy v budoucnu. PPS : Jsem zvědav, jestli soundtrack bude poslouchatelný samostatně, ve filmu funguje parádně.(18.1.2019)

• - Vyvolený (2000), Rozpolcený (2016) a Skleněný (2019) je trilogie známá mezi fanoušky jako Eastrail 177 Trilogy. (BadExHuman22)

• - Scénář filmu obsahoval 134 stran. (blans)

• - Natáčelo se od 2. října do 4. prosince 2017 v Pensylvánii. (Varan)