M. Night Shyamalan uvádí zcela nový thriller inspirovaný komiksem, nazvaný Skleněný. Spojuje tak dva samostatné úspěšné filmy Vyvolený (2000) a Rozpolcený (2016). Z filmu Vyvolený se vracejí herecké hvězdy Bruce Willis v roli Davida Dunna a Samuel L. Jackson jako Eliah Price, známý pod pseudonymem Pan Skleněný. Z thrilleru Rozpolcený se objevuje James McAvoy, který ztvárňuje roli Kevina Wendella Crumba a jeho vícenásobné identity, jež v sobě ukrývá. A právě narušeného Crumba se svými 24 osobnostmi sleduje v novém fantasy thrilleru David Dunn, který k tomu využívá své nadpřirozené schopnosti. (Falcon)

Ashlander

Po dlouhé době mě nespravedlivě nízká hodnocení a myšlenkové průjmy zdejších ''filmových kritiků'' vyprovokovaly k tomu, abych se na CSFD svěřil se svými dojmy. Ano, na filmu se dá najít spousta chyb a nedostatků. Nedostatečný prostor pro vývoj Davida, který je zatlačen do pozadí nejen Glassem, který má být koneckonců ústřední postavou završení trilogie, ale i Hordou v jejímž podání exceluje James McAvoy. Trochu křečovitě může působit i nadužívání POV kamery. Spousta věcí vám také nebude dávat smysl bez znalosti prvních dvou filmů, nebo vám prostě budou unikat různé skryté významy. SPOILER Pro mě osobně největším problémem bylo využití ke konci odhaleného tajného společenstva bojujícího proti superhrdinům a jeho pojetí, které mělo být trochu více komornější. Co se týče samotného závěru, který byl pro mě stejně jako pro mnohé jiné příznivce trilogie zdrcující, je třeba nakonec pochválit Shyamalana za upřednostnění svojí vize před líbivostí, kterou se vyznačují hapyendy. Ty totiž můžeme obvykle očekávat v příbězích o komiksových superhrdinech, avšak skutečně klasičtí hrdinové končí tragicky, jako to bývá v případě antických dramat. KONEC SPOILERU Nejsilnější stránkou filmu je již zmiňovaný McAvoy a jeho postava a to jak je zvládnutá po herecké ale i scenáristické stránce. Zaujme i neotřelý prvek využití některých vymazaných scén z prvního dílu. Potěšil mě i Samuel L. Jackson v roli geniálního padoucha Glasse, který působí zpočátku dost nenápadně a režisér teprve postupně odkrývá způsob jakým tahá z pozadí za nitky celého příběhu a manipuluje se všemi postavami v něm. SPOILER Jestliže Davidův příběh končí tragicky, tak v případě Glasse se přikláním ke katarzi. U Hordy lze odůvodnit obojí. KONEC SPOILERU Pro mě jako fandu režiséra a celé trilogie jasných pět hvězd. Jinak spíš za čtyři. ()

Stanislav.Ba

Prestante tu vsetci pisat 500 slov o filme o ktorom staci naškrabat len par viet. Kazdy kto je fanušikom trilogie vie ze tento film je jej najslabsia čast.James Mc. bol ako vzdy TOP.A tu to aj končí.Nic viac v tom filme nebolo.Story nic moc.Očakavania velke a sklamanie este väčšie.Velka škoda..... ** ()

klabator

Nemůžu si pomoct ale prostě... ne tohle se mi nelíbilo. Předně děj byl takový dost slabý. Prostě jsem se do toho nemohl vžít, je tady hodně "klišé" věcí, které ani pořádně nedávají smysl. Když to porovnám s Rozpolceným, je to opravdu hodně slabé. Rozpolcený mě dokázal chytit a zaujmout, tohle prostě "jelo", no bohužel nikam. Moc se mi nelíbila ani technická stránka věci. Např. scéna jak všichni 3 sedí před doktorkou a povídají si. Tady byl při záběrech na doktorku použit nějaká extra měkký objektiv, zobrazení bylo tak měkké, že nebyl pořádně na co zaostřit, až z toho bolely oči (stalo se při této a mám dojem ještě jedné scéně, jinak problém nebyl). Slabších 40% ()

cica

Výborné, pozerateľné! Film vás vtiahne do deja po prvej minúte a vôbec na to netreba kopu akcie. Neskutočne skvelý James McAvoy, bohužiaľ nevýrazný Bruce Willis, úroveň si udržal Samuel L. Jackson. Pre mňa odporná Sarah Paulson, ale môže to byť subjektívne, pretože ju neznášam po zhliadnutí viacerých dielov AHS, kde len behá a škrečí ako nenormálna. Krásny záver trilógie! ()

H3D_kRu

Nevím čím to je ale možná trend dnešní doby, nahajpovat film a přepálit to prostě, někdy méně znamená více ... z poměrně slušných předchozích dílu uplácat takovejhle utahanej nudnej nesmysl ... dlouhý, nudný a ke konci až otravný a závěrečná emerikan love evryting different sekvence k smíchu, doost ()

Zavin

Bezprostředně po návštěvě kina jsem tomu šoupnul 4* s jistotou, že se k tomu ještě vrátím. S odstupem necelého týdne zvyšuji na 5*. ()

jarkametelka

Shyamalan po 18 letech se rozhodl,ze dovrsi trilogii Vyvoleneho...Kdyz se nad tim zamyslim,tak je to snad jedna z nejdele tocenych trilogii a mozna,ze je i nejdelsi v historii kinematografie.Recenze na Skleneneho jsou po celem svete tak nejak rozpolcene a nekdy protichudne.Osvezme si fakta:Willis na zacatku filmu patra po unesenych divkach,ktere McAvoy unesl a chtel s nima delat co ja vim...Po souboji,ktery se u nekoho muze zdat jako spatne natoceny,pro me to byl spise experiment,jak natocit souboj trochu jinak a i ja osobne s nim mam trochu potize ho pochopit jako souboj "zajimavy".Souboj prerusi psychiatricka a oba vytrzniky zavre do blazince a tam misto leceni-ale nebudu prozrazovat,co bylo zamerem one doktorky.A dale tez neprozradim,co se bude dit potom,ale to mozna neni az tak tezke uhodnout..Shyamalan se drzi reziserskych postupu na ktere jsme z jeho tvorby zvykli a tim fanouska potesi,i kdyz to neni horror.Buduje napeti jeho netradicnimi uhly kamery a snimek vypravi celkem svizne a kdyz k tomu pripocteme vykon McAvoye,tak v podstate by nebylo co resit.Ale ono trochu je co resit a asi nejvetsi slabinou filmu je namet a scenar,protoze on ty tri hrdiny pojal jako hrdiny komiksovy a zaverecny souboj je souboj proste dobra(?) se zlem(?),tak jak je vidame v soucasnych tuctovych filmech.Myslim si,ze tato hlavni myslenka filmu je nejvetsi kamen urazu,protoze toto zpracovani asi nebude moc nekoho zajimat a kdyz k tomu pripocteme,kdo je nakonec ta psychiatricka zac,tak se jen tak zklamane pousmejeme a rikame si,ze toto neni nejak originalni a od Shyamalana bychom cekali vice.Proto ani konec neni nejak prekvapivy,jak bylo u neho zvykem,i kdyz o zvraty nouze neni...Co vsak snimek dela pritazlivym a jedinecnym je to,ze Shyamalan pouzil vystrizene sceny z Vyvoleneho,ktere vsadil prave do Skleneneho a ty tam skvele zapadaji a umocnuji bohuzel ne tak dejove pritazlivy film.Myslim,ze je asi jediny reziser,ktery toto ve filmu pouzil,ale nejsem si jisty...Shyamalan chtel natocit netradicni pohled na komiksy a predat podle jeho predstav jejich poselstvi lidem.Ja osobne si myslim,ze se mu to povedlo tak na pul cesty,i kdyz film to vylozene spatny neni,tak jeho namet a scenar ho schazuje-a to je velka skoda.Ja osobne budu drzet palce Shyamalanovi aby pri psani scenare hodil na papir poradny mysteriozni film a vratil tak zaslou slavu talentovaneho rezisera a tvurce,ktery si zaslouzi,aby se o nem psalo opet v lepsich souvislostech...Podle me je Rozpolceny a Skleneny dobry rozjezd na comeback a ja se opet tesim az budu v kine mackat napetim operadlo sedacky a schovavat se pod ni,protoze se budu bat,tak jako u Sesteho smyslu nebo se zajmem sledovat dalsi kvalitni Vesnici.Treba se mi to splni... ()

Raiser1

Docela jsem se těšil na kombinaci takových tří hereckých ES Samuel L. Jacksona, Bruce Willise a Jamese McAvoy. Upřímně nevím kdy naposledy jsem se těšil až film skončí a budu moct z kina vypadnout. Je to jako recept Jirky Babici, když nemáte po ruce smysluplný děj dejte do toho úplnou slátaninu nesmyslně nudných, zdlouhavých a dějeprázdných scén, přimíchejte fyzikální absurdno a zakončete to rádoby zamotanou scénou s vyšším smyslem a hodnotou. Sečteno, podtrženo co šlo vykrást z úspěšných filmu se vykradlo ale nedotáhlo, zbytek absurdní zhovadilost. Opravdu nechápu jak se k takovému dehonestujícímu scénáři a celkovému obrazu filmu mohli tito herci propůjčit :-o TAKOVÉ FILMY PŘÍŠTĚ NIE!! RADŠEJ KNIHU!! ()

Nelenya

Komiksoví hrdinové ano nebo ne? Byla jsem nad očekávání spokojená. James McAvoy si zaslouží buď Oscara nebo psychiatra. Nebo obojí. Neskutečnej výkon. ()

azazem11

KINO CINESTAR JIHLAVA 27.1.2019. Neskutečná pecka. Po nepříliš pozitivních recenzí co jsem četl na internetu jsem se zdrahal jít do kina. Nakonec jsem šel. A byla to sakra dobrá volba. Shyamalen mě držel celý film v napětí které vygradovalo závěrečnou scénou. Mnozí si možná mysleli( (zvlášť mladší generace) že když je film podle komiksu, musí tam všichni lítat a švihat barevný blesky a kdesi cosi. Nemusí tomu tak být. Skleněný parádně šlape od začátku do konce. Je fajn vidět Willise že je zase zpátky a že se snaží něco zahrát, ne jak u jeho posledních snímcích. O brilantním hereckém výkonu McAvoye není třeba mluvit. Prostě paráda, dostal jsem víc než jsem čekal. ()

LEFTFLANK

Nič nie je väčšie ako megalomanstvo pána Nighta... alebo jeho ego? Tesne pred kinom som sa pustil do Unbreakable a bol som uchvátený. Ten film som videl párkrát v telke veľmi dávno s matnou spomienkou na postavy, ktoré majú niečo navyše oproti iným s pocitom, že tieto svoje vlohy majú azda vyšší zmysel(nie šiesty :D). Teraz s odstupom a väčším rozhľadom ako decko vtedy, som si užíval nielen úchvatnú kostru so skvelým motívom ale aj formu. Príklad hneď v úvode vidíme snímanie dialógu cez medzeru sedačky v ktorej bolo predtým nasnímané dievčatko a samotný pohyb kamery vyznie ako detské pozorovanie rozhovoru, a mohol by som pokračovať samozrejme, to by sa toho našlo. Ale kde sa taká precízna detailistická práca stratilaMr. Shy? Nevedno. Nič podobné v Sklenenom nedostaneme, ba naopak občas som mal pocit, že s niektorými scénami si Shy nevie rady a vyzerali skôr komicky. Hlavne tá snaha vytvoriť z predtaviteľov Davida a Kevina niečo ako kapitán Amerika vs. Hulk. Prečo? Načo? Skvelosť jednotky nepredstavuje vytvorenie komiksového sveta v realite, ale schopnosť pochopiť svoje možnosti ktoré sú nad rámec normálnosti pre vykonávanie spravodlivosti do určitej miery. To že v Unbreakable vidíme gradáciu sily pri dvíhaní činky postupným pridávaním až zostanú len kýble s farbou je presne ten moment. Nevidíme že by David utekal rýchlejšie ako autá prípadne bol schopný udržať odlietajúci vrtuľník(viď CA: civil war) zostávame pekne na zemi kde patríme. Ďalšia scéna s pištolou kde samotný Elijah povedal v Unbreakable Davidovi "nikdy som nepovedal, že ťa nemôžu zabiť" . Toto všetko však Glass neguje, využíva často veci samoúčelne, nikde v prvom filme nie je uvedené, že Elijah Price je supermozog ala počítačový génius aj keď to zase nikde nebolo vyvrátené. Slovo inteligentnejší ešte neznamená že sa dokáže vlámať do prísne tajného zariadenia alebo ujsť z najstráženejšieho zariadenia na svete. Jednoducho Glass drhne, začiatok mimochodom super, práve do príchodu do zariadenia, som bol dokonca ešte nadšený. Zato v závere som mal aj chuť sa zdvihnúť a ísť preč ešte pred titulkami. Pointu som pochopil ale tá cesta k nej bola otrasná takže ma ani nezaujala. Nečakal som veľa ale veľa som toho ani nedostal, takže by som nemal byť sklamaný, to ani nie som, som skôr zmetený, prečo režisér, ktorý dokázal vytvoriť skvelé filmy sa nevie vrátiť do tohto bodu. Veď Rozpoltený je celkom fajn, minimalistický svet Nightovi ide, nechápem, že na to nevie prísť sám. Ak začne zachraňovať svety ide to kopru. Jediné pozitívum vo filme bolo minimum hudby a keď bola tak stála zato. Soundrack super vycibrený. Zvyšok hrôza a des, až sa čudujem, že sa všetci upísali filmu, zjavne dnes herci nedostanú ani celý scenár na vlastné posúdenie ()

hmyzovrah

Nedávno jsem byl v kině na tomto snímku. Podle mého Shaymalan vytěžil z minima, maximum. McAvoy, Jackson i Willis podávají dobré herecké výkony. Byl jsem spokojen se zakončením i dějem, tudíž dávám plnej počet bodů. jediné co bych tomu vytknul, je zbytečně zdlouhavá část v léčebně. Jo a poznámka ke komentujícím lidem, někteří to tu píšou přímo, ale většina nepřímo, že film odsoudili proto, že dopadl ze 3/4 špatně.Lidi proberte se! Proč by filmy měli dopadat dobře?! Nevidím jedinej důvod. ()

slemrovka

Rozpolcený a Vyvolený jsou velice povedené filmy, které mě opravdu bavily, toto ale nemůžu říct o pokračování filmu Skleněný. Musím říct že mě to opravdu zklamalo. Do kina jsem se na to opravdu těšila. Uběhl začátek a já si říkala že to bude paráda. Bohužel paráda to nebyla. Jak říkám, začátek super, u konce jsem absolutně usínala a přemýšlela jsem jen o tom kdy už to konečně skončí. Měla jsem pocit že zápletka se vyřešila hned na začátku. Zbytek filmu byl v podstatě jen v té zbytečné psychiatrii. Bylo ji tam moc a to ten film absolutně zkazilo. Kdyby se mě někdo ptal na děj, nevím co bych mu řekla. Bylo to s prominutím o ničem. ()

Ubi123

Čo to ten M. Night Shyamalan vyviedol. Perfektne našliapnutá séria a on nám takéto niečo vyvedie. Chcelo to oveľa viac kreativity, viac akcie a duchaplnejších rozhovorov postáv, ktoré spolu mali stráviť na pľace určite viacej. Čo sa týka obsadenia pani doktorky, tak to bolo niečo hrozné, horší ženský herecký výkon som už dávno nevidel. Pani doktorka mala byť beštia, ktorú by sme na konci filmu mali chuť zamordovať a ona je ako husička, ktorá len z úst vypustí niečo, čo pripomína zápornú postavu. Veľká škoda, že po perfektne premyslenom Vyvolenom a psychiatrickým Rozpolteným prišlo miestami nudné a až veľmi premýšľajúce nezaujímavé dielo Sklenený. Keby predošlé časti a scény z nich neboli v tomto filme tak by ten film nedával možno zmysel. 3* dávam za perfektného Jamesa McAvoya a starého dobrého Bruca Willisa. ()

Lodovico

Samooplodňovací a samohoniaci záver akože trilogie Vyvolený, Rozpolcený, Skleněný v štýle "Komiks zomrel, nech žije komiks". Jeden Watchmen by si z toho normálne uprdnul niekde medzi Uránom a Neptúnom. Ťažiskové herecké výkony sú výborné, bohužiaľ, slaboduchý scenár bol príliš vlezdoprdelkovský pre fanúšikov žánru a príliš vyžmýkaný pre hlbší penetračný dojem. ()

majorzeman13

Nejhorší díl s celé trilogie. Potenciál měl film daleko větší,ale bohužel ho nenaplnil......škoda ! Oba dva předchozí snímky jsou o dost lepší,kvalitnější díla !! Film je průměr,ale čekal jsem od něj daleko více !? Za mne 55 % ()

bruni

Po dlhom zvážení dávam za 4. Mám rád filmy M. Night Shyamalana a každý jeho film je niečim výnimočný. Nečakal som takýto záver a určite prekvapil aj keď nie ako tomu bolo u jeho iných filmov, ale aj tak je to viac než len dobré. Som rád že tento film vôbec natočil a stále je pre mňa top režisér a verím že ešte do budúcna prekvapí... ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací