Básník Štěpán Šafránek je přijat na medicínu a stává se studentem prvního ročníku. Do školního roku ale nevykročí zrovna nejšťastněji, protože se nepříliš dobře uvede u docenta anatomie Sejkory, a navíc dostane svatební oznámení od Borůvky, která se vdává za snaživého úředníka Emila Nádeníčka. Jeho novými spolužáky a spolubydlícími na koleji jsou sebevědomý Honza Antoš z Kolína, který se může pochlubit fotografickou pamětí, bodrý Moravák Venoš, jenž má bohaté zásoby proviantu i bohatě vyšívaný kroj, a černoch Numira Cassou Thomb, jemuž spolubydlící začnou říkat stručně Mireček. Přestože mají všichni učení nad hlavu, jediný Štěpán ne a ne najít správnou metodu, jak vše zvládnout. A tak Štěpán studuje, pracuje, občas básní a také se zamiluje do studentky zdravotní školy, které začne říkat Jeskyňka. Jako strašák nad ním visí blížící se zkouška z anatomie a nepřátelský docent Sejkora. (TV Nova)

hofiktom

Stále ještě moc hezký film, který hezky navazuje na ten první. Pěkně natočený vysokoškolský život, hodně založený na pravdě a skutečnosti. 85% ()

j1r1

Podle mě nejlepší z Básníků. Ano, takhle to tenkrát na VŠ opravdu bylo, jen jsme si plně neuvědomovali, že si to máme užívat, protože po promoci se to skokem změní a srandy už zdaleka tolik nebude. Takže bych se odvážil tvrdit, že název by se vlastně víc hodil k následujícímu dílu. Doba studia přece jen ještě byla jakýmsi "růstem ve skleníku", kdy jsme byli více či méně izolováni od problémů reálného socialismu a největším problémem bylo udělat zkoušku. ()

MrEddie

Lepší než jednička. Obsadit černocha Mirečka byl vynikající nápad. Jeskyňka je nádherná. Opět skvělé dialogy a humorné hlášky. Seminář Zdeňka Svěráka o využití prostoru na pracovním stole a píseň "Žhavil Béďa, žhavil drát" jsou nezapomenutelné. A opět plejáda skvělých herců v malých rolích. ()

bombit

Když jsem jako teenager poprvé viděl tenhle film, říkal jsem si, že jestli je vážně ze života, tak nechci žít. ()

DžejPý

Se Štěpánem a Kendym jsem rostl - školy jsme absolvovali ve stejném období, do praxe jsme také nastoupili téměř stejně... Přece tomu nemůžu dát míň ;) Navíc není důvod, je to skvělé. Viděno mnohokrát a ještě mnohokrát bude - neomrzí :) ()

andy60

Druhý díl se mi líbil o něco víc, než první. Není tu žádné otravné zkoušení amatérského divadla, namísto toho se děj přesunul do vysokoškolského prostředí, což je mnohem zábavnější. Bohužel, zůstal Matásek, pro mě silně nesympatický týpek, ale což... ()

Verbudrak

To by mě fakt zajímalo, za kolik českých lékařů vděčíme tomuto filmu. Já vím minimálně o dvou. No. Zajímavé je, že po letech se ukazuje, že z jednoho je dnes dokonale Topfer, z druhého je úplně přesněj Vašut (viz následující díly). To je jen další důkaz toho, jak je tato série živě a pravdivě napsaná. Ostatně, on se z ní čím dál tím víc stává i dokument doby... ()

drsny_hery

Jednotlivým dílům básníků přicházím na chuť, až když se nacházím ve stejném období života. Tenhle díl je výjimka. Je nejlepší bez ohledu na dobu. Ještě nevznikl povedenější film o studentském životě na koleji. Osobně jsem se několikrát plně ztotožnil s postavou Štěpána, spousta věcí funguje dodnes a příběh nezestárne nikdy. ()