Heidi, děvčátko z hor

Heidi - dievčatko z hôr

• Nový Zéland

Rodinný / Dobrodružný

Německo / Švýcarsko, 2015, 105 min

Ani ryba, ani rak. Heidi je dievča, ktoré sa správa a aj vyzerá ako chlapec. Mohol z toho byť gýč, to sa nestalo, ale myslím, že medzi staršími verziami, ktoré sú emotívnejšie, táto upadne do zabudnutia. Je tu kladený väčší dôraz na zábery prírody (sú naozaj krásne) a každodenné situácie, než na príbeh samotný. Ten mohol byť za 110 minút určite trochu viac prepracovaný.(21.8.2016)

No ja nejsem na podobne typy filmu,ale Heidi neni prvni verze kterou jsem videl. Myslim, ze puvodni kterou jsem mel moznost videt jako mlade se mi snad i libila vic. Nicmene pribeh i zde zustava dojemny, emotivni a herci to zahrali na vysost skvele, musim pochvalit zejmena vsechny detsky herce. Na rovinu ale rikam, ze bych si asi sam dobrovolne film nepustil, kdyby prave nebezel v televizi a me svym zpusobem nezaujal.(16.5.2020)

Tak nějak to, co od "Heidi" očekáváte. Nepřináší to nic extra nového, ale musím říct, že se mi nesmírně líbily záběry na krajinu. Ty překonaly, celkem snadno, i celý příběh, který je sice hezký, ale prostě ho nejspíš budete znát, a pokud ne, tak vám stejně přijde docela povědomý. Na pokoukání s dětmi je to prima.(17.6.2016)

Asi bych dal o hvězdičku míň, kdyby mi nevytryskly při závěru filmu slzy. Ano, bylo to přeslazeně sentimentální, ale pokoukání to bylo příjemné, navíc se jedná o další přepis dětské literární klasiky. A jsem "nezkažený" těmi dřívějšími adaptacemi. Samozřejmě člověk musí brát s nadhledem to náhlé zmoudření dědečkovo, překvapivou lidskost babičky z Frankfurtu nebo zázračné uzdravení Klárčino. Ale vždyť to byl film určený pro děti, byť tentokrát se slovenským dabingem ve večerním programu.(6.11.2018)

Jako kluk jsem chtěl být nejdřív lovec mamutů, později severoamerický prérijní Indoš a ještě později cestovatel časem anebo vesmírem, to podle toho, jaký druh knížek jsem momentálně četl. A být holkou, chtěl bych býval určitě být (aspoň nějaký čas) Heidi, děvčátkem z hor. Prostý a nadčasový příběh (z roku 1880!) plus nádherné alpské scenérie a světe div se, fungovalo to na mě ještě i teď. Naivní romantika, sentiment, nasládlá úsměvnost, infantilita i patos na naprosto snesitelných hodnotách. A údajně i vcelku věrné zpracování knižní předlohy, což ovšem nemůžu posoudit. Ale prohlašuju, že to byl jeden z nejlepších realistických dětských příběhů, jaký jsem kdy viděl (i když já tedy měl v dětství přece jenom radši tu fantastiku). Zásluhu na působivosti filmu mají i dobří a uvěřitelní herci. Misantropický dědek Bruno Ganz fajn, i malá Heidi, ale ještě víc než ona se mi líbila křehká Klara. Isabelle Ottmann mi celou dobu někoho strašně připomínala, snad nějakou herečku, ale zaboha si nevzpomenu kterou. / Po nesouhlasném přečtení některých zdejších canců zvyšuju na pět. +90%.(28.7.2019)

• - Ve filmu Heidi debutuje Švýcarka Anuk Steffen. Během natáčení jí bylo pouhých devět let a roli získala po castingu mezi dalšími více než 500 uchazečkami. Anuk pochází z města Chur v kantonu Graubünden. (Fary)

• - Natáčelo se celkem 45 dní ve švýcarském kantonu Graubünden, v Mnichově, Thüringenu a v Sachsen-Anhaltsku. Na tři týdny se  lokace Latsch proměnila na místo z 19. století. Domy a stěny stájí byly patinovány, z ulic bylo odstraněno osvětlení a zahrádky ve vesnici byly upraveny. Na závěr byly dovezeny dva plné náklaďáky špíny - směsi mulčovací kůry, rašeliny a písku a byly rozvezeny po okolí, aby vesnice vypadala velmi chudě, tak jako vypadaly vesnice na konci 19. století. O pár hodin později byly uličky zasněženy 500 kilogramy umělého sněhu - směsí celulózy a vody. Odklizení umělého sněhu pak zabralo filmařům několik dnů. (Fary)

• - Všechny kostýmy byly vyhotoveny ve trojím provedení - pro případ, že by byly zašpiněny nebo musely být upravovány. V kapsách Heidiných kostýmů pak kostymérky vždy po skončení natáčení našly nějaké zbytky čokolády nebo bonbónů, protože Anuk Steffen má velmi ráda sladkosti. (Fary)