Earth: Den na zázračné planetě

• Nový Zéland

Dokumentární / Rodinný

Velká Británie / Čína, 2017, 95 min

Alex Heffes

Robert Redford (vyp.), Jackie Chan (vyp.)

Vcelku nic nového pod sluncem.Co doopravdy moc nepochopím jsou ty přidané zvuky prdů a stále častěji někdy podezírám až moc vizuální postrprodukci z BBC,která některým scénám prostě moc přidá a nenechá čistý obraz.Jinak dost věcí už viděno a medvěd škrábající se o strom a lenechod,plus vorvaň ve svislé poloze je super,ale docela málo.Přidaná a hlavně přírodopisná hodnota pro mě absolutně nulová.(31.1.2018)

Už ako malé dieťa som milovala dokumentárne filmy o prírode a tie od BBC považujem za absolútnu špičku. Film „Earth: Deň na zázračnej planéte“ vás vtiahne krásnymi zábermi s podmanivou hudbou, ktoré dopĺňa komentár (miestami akoby nezúčastneného) Roberta Redforda. Scény sa menia, chvíľu držíte palce malému leguánovi pri najdôležitejšom behu jeho života, neskôr máte pri pohľade na narvaly neodolateľnú túžbu plávať s nimi v mrazivom oceáne. A musím priznať, že bojová scéna žirafích samcov ma skutočne šokovala. Naša planéta Zem je úžasná. A vďaka ľudskému egoistickému správaniu jej už veľa času neostáva. Vyčerpávame nerastné suroviny, trávime si vodu, klčujeme pralesy a zabíjame všetko o čom sme presvedčení, že nám patrí. Každoročne sa míňajú miliardy dolárov aby sme objavili planétu, na ktorej je možný život. Planétu, ktorá sa aspoň trochu podobá tej našej. No nech sa snažíme akokoľvek, doteraz sa ju nájsť nepodarilo. Nemáme žiaden dôkaz, že niekde v tom nekonečnom vesmíre okolo nás je planéta na ktorú by sme sa v prípade potreby mohli presunúť. A „zdravotný“ stav Zeme sa naším konaním neustále zhoršuje. Dnes potrebuje približne 1,5 roka na to aby doplnila rezervy, ktoré spotrebujeme v priebehu jedného roka. Rastie spotreba ropy, uhlia aj plynu. Každou minútou zmizne na zemskom povrchu lesná plocha o rozlohe 38 futbalových ihrísk. Predstavte si 1,5 násobok rozlohy Rakúska. Presne toľko hektárov lesa (13 miliárd) sa vyrúbalo v rokoch 2000 až 2010 v Ázii. So živočíchmi či už tými suchozemskými alebo morskými to tiež nevyzerá optimisticky. V tropických oblastiach klesol počet živočíchov asi o 60%. Napríklad vo voľnej prírode žije len okolo 3900 tigrov. Na zozname kriticky ohrozených druhov nájdete leoparda škvrnitého amurského, orangutana bornejského, gorily, karetu pravú či sviňuchu kalifornskú. Tých sa v kalifornskom zálive nachádza už len 30! Počet rybárskych oblastí sa tak zvýšil, že 3 zo 4 európskych morí sú už vylovené. Nemalý podiel na globálnom znečisťovaní má tiež chov hospodárskych zvierat. A mohla by som pokračovať. Naša planéta je jednoznačne unikátna a jedinečná. A možno ešte nie je úplne neskoro a dokážeme ju úplne nezničiť a zachrániť.(23.2.2018)

[Bio Oko] Jedinečný dokument, který vlastně není tak úplně dokumentem. Spíše než to je tento film jakousi recenzí na naši domovskou planetu, laickým náhledem. Upoutávkou na život, jak ho známe. Pobídkou, abychom si ho vážili, neboť je tím nejcenějším, co máme. Ukázkou toho, jak vzácný a křehký je. Earth je obrazem, který poukazuje na křehkost všeho, co nám bylo dáno do vínku. Jednotlivé střípky fascinuící mozaiky, které tvoří velkolepý celek, nás přivádí na různá místa našeho domovského světa, ke kterému jsme doposud nenašli ani vzdáleného bratrance, natož plnohodnotné dvojče, a se kterým jsme tak úzce a neoddělitelně spjati. Z tohoto dílka cítím jemnou starost o naši budoucnost a jistý odkaz, abychom si vážili tak vzácného daru, který nám takříkajíc spadl do klína. Jelikož jsem vyrostl na dokumentech National Geographic, nemohu hodnotit plným počtem. Zřejmě mi chyběl hlubší, odbornější a konkrétnější komentář k jednotlivým záběrům z naší fauny a flóry. Snad to mohlo být i delší. Snad mi celkový dojem malinko pokazil hlas Ivana Trojana, který se sem nehodil. Každopádně to bylo moc hezké. 85%(9.10.2017)

Rád bych poděkoval kinu Aero za možnost vidět film s velkým předstihem a za pozvání na předpremiéru :). Měli jsme možnost vidět prvních pár minut v originále a zbytek projekce v dabingu, díky menším technickým komplikacím:). Pro mě osobně, jednoznačně Redford. Zpět k filmu. Sérii Zázračná planeta jsem samozřejmě viděl a považuji ji za vrchol dokumentární tvorby (a také filmy od Davida Attenborougha) a za přírodopisné orgie. I tento snímek není výjimkou, krásné scenérie, podmanivá hudba, různorodost, barevnost, sranda, pecka film pro celou rodinu (spíše pro ty menší). Dokument o tom jak bychom si naší planetky měli vážit a jak je krásná. [Bio Oko](9.10.2017)

Musím říct, že moc pěkný dokument. Záběry jsou naprosto úchvatné. A skvělý komentář pana Trojana nenásilně seznamuje diváky se zázraky přírody. Logicky navazují záběry podle různých biotopů v závislosti na čase a ve výsledku to dá celek, který opravdu za to stojí vidět v kině. Myslím, že by se na film mělo chodit povinně, aby lidé lépe vnímali to, co je kolem nás tak krásné, a co pokládají za tak samozřejmé.(30.10.2017)

• - Tvůrci natočili přes 60TB dat (přes 12 765 DVD). Ty se „sestříhali“ do současného filmu za 3 roky. (Will_X)

• - Při natáčení se nikdy nestalo, že by jakékoliv zvíře na štáb zaútočilo. (Will_X)