Earth: Den na zázračné planetě

Earth: Deň na zázračnej planéte

Dokumentární

Velká Británie / Čína, 2017, 95 min

Alex Heffes

Robert Redford (vyp.), Jackie Chan (vyp.)

Neskutečná záležitost. Opravdu umělecké dílo s dechberoucí hudbou. Toto ještě budu dlouho vstřebávat. Děkuji společnosti Aerofilms za milé pozvání na předpremiéru (do kina OKO). Díky drobnému zmatku na začátku promítání jsme měli možnost zakusit originál verzi s titulky namluvenou R. Redfordem, nám však byla určena verze s cz dabinkem Ivana Trojana a tak od Galapág se už jelo pěkně česky. Zprvu bylo těžké se přeladit a Trojan svým zpěvavým hlasem ostře až nepřirozeně kontrastoval s hlubokým hlasem Redforda, divák si ale rychle zvykl. Jako by jste z Leonarda Cohena přeskočili na Michala Davida (nic proti Trojanovi, kterého si velice vážím!) :-). Ale jelikož film obsahuje i celou řadu vtipných momentů a žádnou krev (ano tentokráte žádný z predátorů téměř neuspěl - vyjma užovek ) je verze s Trojanem vhodná i pro rodiny s dětmi, zatínco Redford je taková vážnější podoba dokumentu byť samozřejmě jen co se komentování týče, protože film je samozřejmě stejný. Kdo však čeká pravou přírodopisnou klasiku ve stylu jakému je dospělý divák uvyklý, tedy že sleduje jeden konkrétní druh často od narození až do jeho smrti ať už ve spárech či čelistech predátora nebo přirozené, může být zklamán. Dokument totiž přeletuje z druhu na druh z kontinentu na kontinent a u každého se zdrží spíše jen malý moment aniž by se déle zaměřoval např. na vývoj a dospívání mláďat. Připomíná tak lehce naši Aldabru, ale na rozdíl od ní se nedrží jen jednoho ostrova. S BBC procestujeme celý svět od ledu Antarktidy, tropických deštných pralesů po subsaharskou Afriku. Štáb prý navštívil při natáčení přes 20 zemí! Nebojte se však, že ty kratičké návštěvy u jednotlivých tvorů budou nudné. Budete fascinováni. Opravdu jsem nechápal jak něco tvůrci filmu vůbec dokázali natočit. Třeba u boje včel s kolibříkem a spících vorvaňů jsem si všiml, že nejen já v kině kroutím užasle hlavou. Záběry na vzácné opice žijící vysoko ve skalách se podařilo natočit jen díky dronům! Klobouk dolů před těmi všemi co se na filmu podíleli. Naše Země je skutečně jedinečná! Věřící člověk by řekl, že tento zachycený jedinečný den na naší planetě je vlastně pocta Bohu a jeho díle, ti ostatní pak, že je to obrovská pocta kráse, různorodosti a jedinečnosti přírody a života. Ano, mohl to být skvělý dokument v nejvyšším standardu Sira D. Atteborougha, ale BBC se rozhodla přinést ten úžas, to okouzlení a úctu do každé rodiny. Souhlasím s místními kritiky, přírodopisných pořadů jsou plné Tv programy a kanály satelitů či kabelovek a právě proto myslím, že tento trošičku jiný formát než jsme u BBC zvyklí (avšak v plném standardu!), byla výborná volba! Kdyby to šlo, dám šestou hvězdu. * * * * *(9.10.2017)

Já bych trochu zmírnil to všeobecné nadšení, protože Zázračná planeta mě už dokázala rozhodně oslovit víc. Budu teď za hnidopicha, ale když ono to tak v životě prostě chodí, že touha po dokonalosti zabíjí opravdovost. Všechny ty záběry jsou tak perfektní, až jsem z toho měl dojem, že hodinu a půl čučím na animaci. No a ať mi taky nikdo neříká, že ze dvanácti tisíc DVD materiálu nešlo poskládat trošku zábavnější příběh. Abych ale jenom nesejčkoval, tak musím ocenit smysl celého projektu a taky odvahu distribuce Aerofilms, že dřív než novinářům ukázala Zemi plnému Oku očí. Jestli ani tohle kritiky nevyhubí, zůstanem tu navěky. P.S.: Redford nebo Trojan; to je asi takové dilema, jako jestli si na hokej obout brusle nebo běžky.(10.10.2017)

Musím říct, že moc pěkný dokument. Záběry jsou naprosto úchvatné. A skvělý komentář pana Trojana nenásilně seznamuje diváky se zázraky přírody. Logicky navazují záběry podle různých biotopů v závislosti na čase a ve výsledku to dá celek, který opravdu za to stojí vidět v kině. Myslím, že by se na film mělo chodit povinně, aby lidé lépe vnímali to, co je kolem nás krásné, a co pokládají za tak samozřejmé.(30.10.2017)

[Bio Oko] Jedinečný dokument, který vlastně není tak úplně dokumentem. Spíše než to je tento film jakousi recenzí na naši domovskou planetu, laickým náhledem. Upoutávkou na život, jak ho známe. Pobídkou, abychom si ho vážili, neboť je tím nejcenějším, co máme. Ukázkou toho, jak vzácný a křehký je. Earth je obrazem, který poukazuje na křehkost všeho, co nám bylo dáno do vínku. Jednotlivé střípky fascinuící mozaiky, které tvoří velkolepý celek, nás přivádí na různá místa našeho domovského světa, ke kterému jsme doposud nenašli ani vzdáleného bratrance, natož plnohodnotné dvojče, a se kterým jsme tak úzce a neoddělitelně spjati. Z tohoto dílka cítím jemnou starost o naši budoucnost a jistý odkaz, abychom si vážili tak vzácného daru, který nám takříkajíc spadl do klína. Jelikož jsem vyrostl na dokumentech National Geographic, nemohu hodnotit plným počtem. Zřejmě mi chyběl hlubší, odbornější a konkrétnější komentář k jednotlivým záběrům z naší fauny a flóry. Snad to mohlo být i delší. Snad mi celkový dojem malinko pokazil hlas Ivana Trojana, který se sem nehodil. Každopádně to bylo moc hezké. 85%(9.10.2017)

Dokument určený primárně asi dětem. Z tohoto důvodu bych měl tendenci nějaké ty chyby promíjet, nicméně i tak mi přišlo, že zapeklitá dramaturgická výstavba "příběhu" (odvyprávíme den na naší planetě tak, že budeme přestřihávat mezi tímhle zvířetem v oceánu a tímhle v džungli...) má velké rezervy. Jak už tomu u podobných dokumentů BBC bývá, vizuální stránka je nádherná. Nebo by alespoň měla být. Chvílemi totiž epické momentky vystřídají nedostatečně kvalitní záběry (pravděpodobně z akčních kamer). Netřeba mluvit o tom, že natáčet takto zvířata je nesmírně obtížná záležitost, ale podobných dokumentárních cyklů běží každý den v televizi hromada a mám pocit, že mnohé disponují kvalitnějším obrazovým zpracováním. Všehovšudy se jedná o milou záležitost, která ale, podle mého názoru, v nekonečném množství podobných a řekl bych i kvalitnějších a smysluplnějších (tady se moc faktů o zvířatech nedozvíte) zvířecích dokumentů zcela zapadne. 6/10(9.10.2017)