Earth: Den na zázračné planetě

Earth: Deň na zázračnej planéte

Dokumentární

Velká Británie / Čína, 2017, 95 min

Alex Heffes

Robert Redford (vyp.), Jackie Chan (vyp.)

Neskutečná záležitost. Opravdu umělecké dílo s dechberoucí hudbou. Toto ještě budu dlouho vstřebávat. Děkuji společnosti Aerofilms za milé pozvání na předpremiéru (do kina OKO). Díky drobnému zmatku na začátku promítání jsme měli možnost zakusit originál verzi s titulky namluvenou R. Redfordem, nám však byla určena verze s cz dabinkem Ivana Trojana a tak od Galapág se už jelo pěkně česky. Zprvu bylo těžké se přeladit a Trojan svým zpěvavým hlasem ostře až nepřirozeně kontrastoval s hlubokým hlasem Redforda, divák si ale rychle zvykl. Jako by jste z Leonarda Cohena přeskočili na Michala Davida (nic proti Trojanovi, kterého si velice vážím!) :-). Ale jelikož film obsahuje i celou řadu vtipných momentů a žádnou krev (ano tentokráte žádný z predátorů téměř neuspěl - vyjma užovek ) je verze s Trojanem vhodná i pro rodiny s dětmi, zatínco Redford je taková vážnější podoba dokumentu byť samozřejmě jen co se komentování týče, protože film je samozřejmě stejný. Kdo však čeká pravou přírodopisnou klasiku ve stylu jakému je dospělý divák uvyklý, tedy že sleduje jeden konkrétní druh často od narození až do jeho smrti ať už ve spárech či čelistech predátora nebo přirozené, může být zklamán. Dokument totiž přeletuje z druhu na druh z kontinentu na kontinent a u každého se zdrží spíše jen malý moment aniž by se déle zaměřoval např. na vývoj a dospívání mláďat. Připomíná tak lehce naši Aldabru, ale na rozdíl od ní se nedrží jen jednoho ostrova. S BBC procestujeme celý svět od ledu Antarktidy, tropických deštných pralesů po subsaharskou Afriku. Štáb prý navštívil při natáčení přes 20 zemí! Nebojte se však, že ty kratičké návštěvy u jednotlivých tvorů budou nudné. Budete fascinováni. Opravdu jsem nechápal jak něco tvůrci filmu vůbec dokázali natočit. Třeba u boje včel s kolibříkem a spících vorvaňů jsem si všiml, že nejen já v kině kroutím užasle hlavou. Záběry na vzácné opice žijící vysoko ve skalách se podařilo natočit jen díky dronům! Klobouk dolů před těmi všemi co se na filmu podíleli. Naše Země je skutečně jedinečná! Věřící člověk by řekl, že tento zachycený jedinečný den na naší planetě je vlastně pocta Bohu a jeho díle, ti ostatní pak, že je to obrovská pocta kráse, různorodosti a jedinečnosti přírody a života. Ano, mohl to být skvělý dokument v nejvyšším standardu Sira D. Atteborougha, ale BBC se rozhodla přinést ten úžas, to okouzlení a úctu do každé rodiny. Souhlasím s místními kritiky, přírodopisných pořadů jsou plné Tv programy a kanály satelitů či kabelovek a právě proto myslím, že tento trošičku jiný formát než jsme u BBC zvyklí (avšak v plném standardu!), byla výborná volba! Kdyby to šlo, dám šestou hvězdu. * * * * *(9.10.2017)

Já bych trochu zmírnil to všeobecné nadšení, protože Zázračná planeta mě už dokázala rozhodně oslovit víc. Budu teď za hnidopicha, ale když ono to tak v životě prostě chodí, že touha po dokonalosti zabíjí opravdovost. Všechny ty záběry jsou tak perfektní, až jsem z toho měl dojem, že hodinu a půl čučím na animaci. No a ať mi taky nikdo neříká, že ze dvanácti tisíc DVD materiálu nešlo poskládat trošku zábavnější příběh. Abych ale jenom nesejčkoval, tak musím ocenit smysl celého projektu a taky odvahu distribuce Aerofilms, že dřív než novinářům ukázala Zemi plnému Oku očí. Jestli ani tohle kritiky nevyhubí, zůstanem tu navěky. P.S.: Redford nebo Trojan; to je asi takové dilema, jako jestli si na hokej obout brusle nebo běžky.(10.10.2017)

Redfordův komentář nezúčastněný, ale třeba by to časem rozjel, jenže to by v Oku nesměla myš lamelozubá přitáhnout v lamelozubech Trojana. Nejdelší reklama na T-Mobile v historii. Ale už aspoň konečně vim, jak vypadá jepice a že Opičí král je hulman kid, víc nepotřebuju. A rozhodně nepotřebuju ty řeči na konci, takže 3*.(15.10.2017)

Na obdobné snímky by se mělo povinně a pravidelně chodit bez vyjímky. Ať si každý člověk sám za sebe uvědomí, jak lidstvo jako celek ničí dar, který nám byl pouze zapůjčen. Jak je zázrak života jedinečný, a že vše ostatní... běžného života v civilizovaném světě plného nesmyslných pravidel nevyjímaje, je stejně tak nicotné jako vztah většiny populace k přírodě.(29.10.2017)

Nádherně natočený dokument plný dechberoucích záběrů a poznatků ze zvířecí říše, který nabízí divákům pohled na jeden den ze života těchto úžasných tvorů, kteří nepřestanou člověka překvapovat, ať už jejich zvyklostmi, jedinečností či téměř každodenním bojem o holý život. Tvůrcům a kameramanům patří moje hluboká poklona a obdiv! Zkrátka velmi povedený devadesátiminutový exkurz do vzdálených i blízkých krajin, který je pastvou pro smysly.(22.10.2017)