Zlý časy v El Royale

• Austrálie

• Kanada

Mysteriózní / Thriller

USA, 2018, 142 min

Drew Goddard režisér skvělé Chaty v Horách mě tentokrát vůbec nepotěšil a po delší době jsem odcházel z kina zcela znuděn. (Zbylí 4 lidé v kině tuším usnuli a mé kamarádky odvětili po hodině jestli někdo neumře a to brzy, tak odcházíme) Do filmu jsem vkládal velké naděje, slibné trailery, slušní herci, atraktivní námět a také podobnost s filmy Identita i 8 Hrozných, které se mi líbily, tak tenhle bohužel u mne neuspěl. Film má stopáž 142 minut a nenabízí dostatek lákavého materiálu, aby diváka dokázal plně pobavit i uspokojit. Hotel se skrytým tajemstvím byl fajn, hezké interiéry,super muzika a zpočátku mě neznámé mystérium i bavilo, ale pořádně to nikam nevedlo. Největší čas je věnován Jeffu Bridgesovi a Cynthii Erivo, což jsou asi nejméně zajímavé postavy ve filmu, jediná Dakota Johnson to překvapivě herecky táhne a potom Chris Hemsworth, který se však ukáže poslední půl hodinu před koncem a to mi přišlo jako podraz. Zvraty jsou sice neočekávané, ale nikterak šokující ( Lewis Pullman lehce překvapil v závěru) dialogy jalové a mínusem je pro mne i absence krve a akčních scén. Je zde jen jedna finální přestřelka v závěru a skončí dřív než řeknu švec. Škoda, že režisér nevytasil něco ve stylu Chaty v Horách, hezky by se to zde hodilo. Zdlouhavý a né příliš zábavný film, ale svou tvář má. 60%(23.10.2018)

Goddard si prostě po zhlédnutí Tarantinových Osmi hrozných řekl, že to zkusí trochu po svém a i když to Tarantino zvládl líp, Goddard se rozhodně stydět nemusí. Perfektní herci (jen Hamm se mohl na plátně ohřát o něco déle), jimž bez pochyby kraluje Hemssworth, který si svého magora neuvěřitelně užívá a předvádí zatím nejlepší výkon svojí kariéry, efektivní režie, která dává vzniknout řadě úžasných momentů (odhalení funkce zrcadel vládne) a samozřejmě přesný scénář, který sice nechrlí tolik zvratů jak slibuje distributorský text, ale překvapit určitě umí. To vše doplňuje dobový soundtrack, který sem sedne jako prdel na hrnec. Zkrátka trefa do černého a i když jsem si Chatu v horách užil o něco víc, těch 140 minut (které utekly jako voda) rozhodně nelituju.(15.10.2018)

Vykradlo to 4 pokoje, to především, ale umělo to s touto konstrukcí náramně pracovat. Původní vykreslení postav, napětí, atmosféra úchylného hotelu, vyvrcholení postav a mistrovský závěr. Tady se vědělo, jak se točí filmy. Nakonec mi ale nikdo neodpověděl na otázku, co je sakra na té pásce?! ... CC Flora(15.10.2018)

Drew Goddard je šikovný a talentovaný tvůrce, který má trochu více smůly, než se mi zamlouvá. A je to ohromná škoda, protože se velmi snadno může stát, že svůj originální rukopis budu muset změnit. Goddard si svůj nejnovější film napsal a i zrežíroval a mě se líbilo co jsem dostal. Byl jsem zaháčkovaný už od trailerů, a hlavně jsem se těšil jestli film bude podobný předchozímu filmu režiséra, Chatě v horách. Nakonec oba filmy nemají tolik společného, ale to vůbec nevadí, jelikož Zlý časy v El Royale dokáží stát sami osobě. Opravdu moc se mi líbila Goddardova režie, která je velmi jistá a sebevědomá. Užívá si dialogových scén, vyprávění z mnoha perspektiv, a taky má film parádní retro atmosféru se skvělým soundtrackem. Do toho film neustále něčím překvapuje, což je velmi dobře, protože se jako diváci nenudíme. Režisér měl i šťastnou ruku při obsazování, které je zde velmi dobré. Jeff Bridges je neselhávající jistota, a zde je parádní. Cynthia Erivo je pro mě neznámá herečka, přesto tady podává opravdu dobrý výkon. Hodně moc se mi líbil výkon Jona Hamma a jeho dialogové monology. Dakota Johnson je zde parádní a je škoda, že nemá více takovýchto rolí. Dost se mi líbil výkon Chrise Hemswortha, který je úplně jiný, než jsem čekal. Od Lewis Pullmana jsem nevěděl co mám čekat, a nakonec si ukradne nejlepší scény pro sebe a je opravdu moc dobrý. Film má spoustu parádní scén, ať už jde o flashbacky postav, ruletu, vyprávění o hotelu a nebo procházení za skly. Jediné co mě výrazně nesedlo je to, že to je tak o dvacet minut delší, než je třeba. Některé věci bychom nemuseli vůbec vidět, a pár věci se mohlo udělat trochu lépe, kvůli vyprávění. Zlý časy v El Royale je dobrý film, který se mi dost líbil, ale čekal jsem trochu více.(15.10.2018)

Drew Goddard je především scénárista- jeho nejlepší prací je pravděpodobně 3 roky stará adaptace knihy Marťan, která se sice od knihy výrazně liší, zároveň ale naplňuje stejný pocit jako knižní předloha, má postavy, se kterými diváky baví trávit čas a je to pravděpodobně nejlepší Ridley Scott.... dost možná všech dob? Goddard to ale zkouší i jako režisér. V roce 2012 vznikl jeho horror Chata v horách, ten jsem sice neviděl, ale vím, že jsou jeho reakce rozpolcené a někteří ten film nemusí a jiní milují. A mám pocit, že to tak jednou bude i s El Royale. Goddard se tentokrát vydává do roku 1969 a pokouší se celé Zlý časy v El Royale sjet na nostalgii, takže je to celkem retro a pokouší se to odkazovat na starší dobu. Zlý časy v El Royale mi svým zpracováním (děj rozdělený do kapitol, které se různě prolínají a vracejí v čase sem-tam) a dialogovou stránkou připomněli tvorbu Quentina Tarantina. A v tom je možná můj hlavní problém. Zlý časy v El Royale prostě občas až příliš působí jako pokus o Tarantinovku bez Tarantina a funguje to jenom tak na půl. Rozhodně se nehodnotím jako Tarantinova fanatika (Osm hrozných jsem kdysi celkem kritizoval), přišlo mi ale škoda, že takový nápad nedostal zrovna Tarantino a nepřevedl něco k obrazu svému. Tarantinovy filmy jsou opravdu dlouhé- Jeho nejdelší film, Osm hrozných trvá 167 minut, jeho nejkratší film, Grindhouse: Auto zabiják 87 minut minut- a je úplně jedno, jestli jsou dlouhé nebo krátké, ale rozhodně u nich nepoužijete slovo příliš. Tarantino dokáže vždy udělat chvilku adekvátní a dokáže prodat i dialogovou scénu o 10 minutách. S tím má Goddard v El Royale občas veliký problém i přesto, že si vzpomenu alespoň na 6-8 dialogových scén, do kterých se dalo totálně zažrat a vnímat je od začátku do konce. Jsou ale i dialogovky, které prostě zajímavé nebyli/Goddard je nedokázal prodat tak jak asi chtěl. Další problém filmu je ten, že zápletka je prostě jednoduchá- žádný komplexní příběh, žádné složité vysvětlování, postavení na hlavu, žádný mindfuck- a i přesto, že Goddard různě nahazuje různá témata a vnitřní démony postav, vážnost tím úplně nezvedne. Ačkoliv nerad tento výraz používám, měl jsem opravdu pocit, že při natáčení vznikl pocit nanicovatosti a pocitu, že vzniká velice superkomplexní dílo, které přepíše dějiny filmografie a přepíše všechny možné žebříčky. Ve skutečnosti ale vznikl pouze fajn film ale nic víc. Naštěstí se ale najdou i pozitivní stránky věci. Tak především u Goddarda povinně dobře napsané postavy- Bridgesův ,,kněz´´ je jeho nejzajímavější postava za hodně dlouhou dobu, trošku mě naopak mrzelo to, že Jon Hamm je na plátně celkem málo a nedozvěděli jsme se o jeho postavě. Proti Dakotě Johnson nadále nic nemám, ale svými hereckými schopnostmi mě ještě pořád úplně neutvrdila. A největší bizár je asi casting Chrise Hemswortha, který snad poprvé ztvárnil zápornou postavu, navíc postavu inspirovanou Charlesem Mansonem a..... ne! Hemswortha mám rád a akční hrdinové mu jdou, čím víc ale nad tím přemýšlím tohle je asi castingový fail roku. A navíc celá jeho role spočívá v tom, aby ukázal hrudník. Takže fanynky hrudníku Chrise Hemswortha šupajděte do kina! Mimochodem celkem neznámá Cynthia Erivo předvádí ve filmu asi nejlepší výkon. Pravda je ale ta, že u filmu funguje napětí a Goddard se občas vydá směry, které divák nečeká a za tuhle odvahu si zaslouží plusové body. Klasicky perfektní hudba Michaella Giacchina, nádherná kamera, atmosféra... zamrzí tak jedině fakt, že prostě Goddard nenatočil pecku ale oukey film. Očekávání byla rozhodně větší a spravit náladu nám bude muset asi teprve až samotný Quentin Tarantino v srpnu 2019 s Once Upon a Time in Hollywood. Herci dobře odehraný, řemeslně adekvátně natočený a zajímavě napsaný... problém je tak pouze v podání několika klíčových faktů a celkovému neúspěchů prodat všechny nadhozená témata. Je otázka, jestli je Goddard spíše ten scénárista, který má psát a zároveň si ty scénáře režírovat, nebo by měl zůstat pouze za psacím stolem a práci nechám někomu jinému. Když srovnám Marťana a Zlý časy v El Royale volil bych asi tu druhou možnost. Goddarda nicméně chystá Deadpoolovská týmovka X-Force a tam by to mohlo vyjít: Goddardovi totiž jde minimálně práce s postavami, a když mu s tím píchne Ryan Reynolds, mohl by vzniknout důstojný nástupce obou Deadpoolů. Nad Goddardem tedy ještě zatím hůl nelámat.(12.10.2018)

• - Russell Crowe figuroval v původním obsazení. Projekt však opustil a jeho role připadla Jonu Hammovi. (tedvidek94)

• - Chris Hemsworth musel kvůli roli zhubnout až 13 kilo svalů, které měl kvůli natáčení Avengers 4 (2019). (NiWi)

• - Nabízení scénáře filmovým studiím probíhal v utajení. Potencionální kupci si scénář mohli přečíst pouze na tabletu, který po přečtení museli okamžitě vrátit. (tedvidek94)